Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kukor-ica 2024. 06. 12. 05:06
Előzmény: #222571  gyula1971
#222580

Nagyjából igen. A költségek emelkednek, tehát ha nem elég a fizetőképes kereslet, akkor a volument csökkentik.
Btw a családi házas építkezések azért elég jól mennek, igaz, ezek csak darabszámban jelentenek valamit, hiszen reáliákban nézve mindenük töredéke egy társasházénak.
.
Mellesleg imádom az ilyen elemzéseket... Látott már valaki olyan elemzést, ami a saját szektorát / iparágát negatív színben tüntette fel...? Ha már kijön egy ilyen jelentés, az tele van optimizmussal, különben nem is lenne jelentés...
Kb. mint ha ki az aki kiposztolja FB-re/instára, hogy kúrni akartam, vettem pár új ruhát, elmentem a dizsibe, kifizettem minden lotyónak a drága koktélt, de mind lepattintott, aztán bánatomban jó bebasztam, és valahogy hazamásztam?
Nem ezt szokták az emberek posztolni :)
Placi82 2024. 06. 11. 23:35
Előzmény: #222567  Pistike12
#222579
Igazad van Pisti! Az ÚJ ÉPÍTÉSŰ LAKÁSOK INGATLANOK ÁRAI.
1) mert. Legritkabb esetben építenek 100.lakasos.lakoparkot vagy csinos szép új házat a Szabolcsi bivabajsznadi faluba. Ergo megyeszekhelyeken vagy Budapesti lokacioban vannak
2) Újépítés matematikailag és uzletpolitikailag megmagyarázhatato.az összes Instan, közösségi oldalakon cuki karácsonyos képen lévő új gazdag/ vagy annak látszani akaro:)) nem 1984 ban épült nyeregtetos azbesztpalas, E gerendasfodem3s(semennyire se változtatható belső elbaszott beosztású ingatlanba akarnak költözni. De mit látunk ezen lokacioban az ingatlan.comon hogy 1 m Ft /m2. Ert adják.🤣🤣 Na. Ezen van a kiakadva. itten a forumtarsak. 100. Milliós. Kadarkocka 500.as telken. És a piac is.. Mert. Senki se veszi ezeket a sz. rokat. Veszik a beugró 40-50m Ft körüli panelt/lakást 2 gyereket előre bevalllok. Vagy Kisvardan a tornacos házat. Oszt jonapot. Meg 1.5mft-3mft(lokaciotol.) fuggoen azt a pár új építésű lakast/házat 11,12,2, 3.keruletben.. Oszt kész.   No de hol vannak a tularazott sz.rokra a vevők sehol?  
Benzedrine
Benzedrine 2024. 06. 11. 21:59
Előzmény: #222574  szieszta
#222578

Pont ezt nem vizsgálja a egy szülő, mert egyformán szereti a gyerekeit és szerencséje is lehet valakinek. Nálunk mind a két gyerek harminc évesen vett lakást. Így az egyik megcsúszott a svájcifrank hitellel, a fiatalabbnak, pár évvel később, nagyon jó befektetés lett a vásárlás. Most kit támogassanak jobban az ősök?
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 06. 11. 19:39
Előzmény: #222573  Benzedrine
#222577

Jó példát hoztál rá nagyon! Részben hasonló ok miatt, anyámat a testvére nem tudta kifizetni a szülőkhöz való költözéskor/átépítéskor. Anyám elé toltak néhány papírt, hogy akkor miről kellene lemondani - és hát anyám a szegény nővérét megsajnálva persze aláírta.
Nagyapám halálakor, anyának csak annyit mondtam, hogy ugye tudod, hogy nem a nővéreddel tettél jót, hanem a gyerekeiddel b@sztál ki a legjobban (szembesült vele mit írt alá).
Anyám egy közép kategóriás autó árával szállt ki egy nagyon jó lokációban lévő ingatlanból (megyeszékhely, kertváros), ez kb a valódi érték 15%-a volt.
Néha az életem során azt érzem, hogy kell az embernek a szívás, hogy !testközelből! tanuljon és fejlődjön.
(Na ezt sem azért írom, mert siránkozni kellene rajta. Szeretem a szüleimet, de ha visszaolvasol akkor a vagyon menedzselésben nem voltak a toppon és elég sok minden elpárolgott - úgy hogy nem elitták - aztán azt hisszük, hogy ez ritka, pedig nem...)
Freszelés 2024. 06. 11. 18:43
Előzmény: #222573  Benzedrine
#222576
Lehet ezzel egyetérteni, lehet ellenezni. A szülő a saját vagyonával úgyis azt csinál amit akar, ezt szerintem el kell fogadni. Egy gyerek úgyse nagyon tudja megnevelni a szülőt.
Jó esetben a gyerek sokkal többre viszi, mint a szülő. Mire a gyerek örökölne, addigra a 'gyerek' már úgyis meg kellett, hogy oldja az életét (lakás, karrier, saját kis- vagy nagygyerek nevelés, stb). Ha a lakhatását meg hasonló fontos dolgokat csak az örökséggel tudja megoldani, akkor amúgy is elég nagy baj van.
Ha nem tetszett az, amit a szülőd, szüleid csináltak, akkor te majd cselekedj másképp.
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 06. 11. 18:40
Előzmény: #222566  J0hnnyEnglish
#222575
Ami most nálunk megy a családban (és láttam + látok is) én ezek miatt mondtam is tavaly 30. születésnapomon, hogy én nem fogok kérni öröklést, civakodást és le is akarok mondani az örökségemről. (kb. 20M forintos lakás). Egyből jött az, hogy mit képzelek. 1 feltételt kértem, hogy hamisan igazolni tudjam a költözés relocate díjat amit majd visszaadok egyből vízum megkapásnál(10M). Kiderül még mi lesz, nincs vissza sok idő. :)
szieszta 2024. 06. 11. 18:24
Előzmény: #222573  Benzedrine
#222574

Persze, csak ilyenkor azt is meg kell vizsgálni, hogy miért boldogul nehezebben. Mert a mi esetünk is ilyen, ahol mi vagyunk a tehetősebbek, de ez nem azért mert mekkora szerencsénk van, hanem mert megdolgozunk érte és nem dőzsöljük el, ami van. Nagyon szerényen élünk ahhoz képest, mint amit megengedhetnénk magunknak. A másik oldalon meg megy ezerrel a költekezés, mert megérdemlik a kényeztetést.
Mindenkinek más a fontos. Nekem a jövő, nekik a jelen.
Benzedrine
Benzedrine 2024. 06. 11. 17:22
Előzmény: #222569  pamutt
#222573
Láttam már ilyet. Sok szülő szerint nem az 50-50 az igazságos, hanem aki nehezebben boldogul, azt támogatja.
Pistike12 2024. 06. 11. 17:20
Előzmény: #222571  gyula1971
#222572
Hat az abra alapjan nem volt olyan idoszak hogy csokkent volna... 
gyula1971
gyula1971 2024. 06. 11. 17:18
#222571
Ezek szerint az új lakás árak soha nem csökkenhetnek?
Ők mindig nőnek csak?
14:54Másfél millió forint felett a budapesti új lakások négyzetméterára
tihamer
tihamer 2024. 06. 11. 17:01
Előzmény: #222563  FR73
#222570
Én a szülői, családi házat már vagy 6 éve rendeztem, hogy ebből ne legyen vita. Át lett iratva a tulajdonjog ránk, gyerekekre, örökösökre egyenlő arányban. Természetesen a holtig tartó haszonélvezeti joghoz ragaszkodtam a szülőkre nézve. Mert úgy gondolom hogy az előkészület, megfontoltság mindig nyereség, míg a kapkodás általában veszekedéssé, feszültséggé változik.
pamutt 2024. 06. 11. 16:54
Előzmény: #222566  J0hnnyEnglish
#222569
Van olyan "család", ahol a fiú anyja titokban mindent a fiára íratott még életében, majd mikor meghalt, semmi nem maradt a másik gyerekére.... pedig a másik gyerektől mindent megkapott, amit egy gyerek megtehet, szeretetet, törődést, stb. a fiú meg rájuk se nézett évekig, mert ő olyan szerencsétlen volt, hogy nem volt munkája, senkije, mindent és mindenkit utált, tanulni, dolgozni nem szeretett, ezzel az anyja kisegítette egész életére ....
szieszta 2024. 06. 11. 16:29
Előzmény: #222566  J0hnnyEnglish
#222568

Ez pontosan így van. Nagyon nehéz megmondani, hogy mikor az osztozkodásra kerül  a sor, ki érzi úgy, hogy megrövidítették. Nálunk is van ilyen gond. Míg a három lány együtt éldegélt, nagy volt az egyetértés, annak ellenére, hogy mindenki máshogy vette ki a részét a szülők támogatásában, meg a "kizsákmányolásában".
Aztán mikor párt találtak maguknak, egyre csak gyengült a testvéri szeretet, majd szinte ellenségekké váltak. Gyakorlatilag a szülőkön csattan az ostor, akik nehezen viselik a civakodást, így inkább hallgatnak, majd valahogy lesz. Pedig nekik kéne ezt oldani, mert csak ők tudják, kitől mit kaptak és nem csak szeretetről van szó, hanem elég nagy anyagi támogatásról, a mi részünkről.
 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 06. 11. 15:44
Előzmény: #222562  tihamer
#222566
Én azt hittem, hogy a családon (normális) belüli örökösödési b@szakodások ritkák. Viszont rá kellett jönnöm, hogy ez nem így van. Lezáratlan tulajdonlások, átbaszott testvérek, titokban átíratott tulajdonok... A saját buborékom megtanított arra, hogy hogyan kezeljem majd ezt a gyerekek esetén, mert a igenis a szülő felelőssége az, hogy a testvérek ne baszhassák át egymást.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 06. 11. 15:05
Előzmény: #222564  EURHUF_goes_to_haven
#222565
Nem szóltam, utána nyitottam meg a linket 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 06. 11. 15:03
Előzmény: #222562  tihamer
#222564
Szabad megkérdeznem, hogy miért támadjátok meg ? Testvérek közötti osztozkodás alapja lenne az érték becslés? vagy miért ? 
FR73 2024. 06. 11. 14:43
Előzmény: #222562  tihamer
#222563
Beleolvastam. Panaszkodik, hogy 86 ezret kell fizetni, és ha ügyesen lealkudja a becslést, akkor most akár nyer 10-20 ezer Ft-ot a közejegyzőn. Kb 30 milliós örökség vs kb 10-20 ezer Ft közjegyzői díj a vita tárgya. Mert nem lát tovább annál, amit most kell fizetnie.
Aztán ha 3 év múlva valamiért majd el akarja adni, és majd lesz rajta 5 millió értékemelkedés a mostani lealkudott becsléshez képest, akkor vidáman ki fogja fizetni a több százezres adót.
Vagy ha ki akarja adni, akkor is el tudja számolni az értékcsökkenést, és ezzel csökkenteni az adóját.
tihamer
tihamer 2024. 06. 11. 14:11
Előzmény: #222561  tihamer
#222562
Hasznos cikk:
"Örökség: beszélni kell róla
Apósom négy hónapja meghalt, ennyi idő alatt annyi történt, hogy kijött az értékbecslő, adott egy irreálisan magas árat az ingatlanra, amit meg akartunk támadni, mert messze nem ér annyi..."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek