Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mpagnes ma, 08:07
Előzmény: #52028  sakal83
Saját célra gondoltam. 
Bandi_ujonc ma, 08:06
Előzmény: #52028  sakal83
Miért adja mellé? Nem ebből a megközelítésből jött elő. 
Bandi_ujonc ma, 08:02
Előzmény: #52023  berlini
:) 
Szerintem a használtakra írta, és ott stimmel is a megállapítás. Vagy nem értesz egyet? 
Te régóta írod , hogy az új nem fog csökkenni, sőt, ezzel némi belátás után szerintem mostmar sokan egyetértenek. 
sakal83 ma, 08:00
Előzmény: #52026  mpagnes
Add melle kerlek a 90tol bevetelezett albi dijat is es a bevetelt szorozd fel az aktualis kamattal. Valamint az atlagos lakasar mar nem 27m sajnos.
mpagnes ma, 02:07
Előzmény: #52026  mpagnes
66 millió. Rosszul számoltam. 
mpagnes ma, 02:02
Előzmény: #51935  Batiszkáf
Átlagos lakásár alakulása Budapesten: 
  1990   4 millió
  2002 12 millió                                      2019 27 millió
Ezzel csak egy gond van....1544 % infláció mellett.
A 4 millió ma 61-62.
Toniba kedd, 23:57
Nem kell koncentralni. Jonnek maguktol az alacsonyabb arak.
Lassan de biztosan. 
Tavasszal mar latszani fog. 
Sokan latjak ev vege elott nincs mar esely eladni. 
Aki tavasszal el akar majd adni annak engedni kell az arbol. Ha nem ad el tavasszal osszel megint nehezebb lesz.
Vege a panel "aranykornak".
Teszi kedd, 23:51
Nekem személy szerint teljesen mindegy, merre megy.
berlini kedd, 23:47
Előzmény: #52022  Teszi
Ebből még az alacsonyabb árak hiányoznak.
(De koncentrálj, kivánd erősen és akkor az is meglesz.)
Teszi kedd, 23:25
Előzmény: #52013  elemerorsos
A kereslet és a kínálat is csökken, fogynak a tranzakciók immár alacsonyabb árak mellett.
vincit kedd, 23:21
Előzmény: #52020  Deliver12
Elfelejted, hogy Kínában több milliomos van már mint az usában. https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/mar_tobb_a_kinai_szupergazdag_mint_az_amerikai.693717.html Nyáron olvastam egy cikket, hogy a kínai milliomosok többsége a kommunista párt tagja.  Szóval Lajos kis vágyait úgy tudná legjobban elérni, ha elvenne egy kínai lányt és belépne a kommunista pártba. Egyébként a Pogátsát le kommunistázta, szal valószínűleg neki meg is van Lajos áhított 1 millió eurós célja, vagy csak irigy rá mert műveltebb, több nyelven beszél és magasabb végzettsége van stb.
Deliver12 kedd, 23:05
Előzmény: #52018  MrLajos
Mint írtam, abszolút nem releváns az USA tech szektorral példálozni az USA milliárdosokrol, magyaroknak. 
Deliver12 kedd, 23:02
Előzmény: #52016  Deliver12
Ja és ha hozzávesszük hogy minden 40. ember milliomos Németországban, aminek 8%ka self-made, akkor azt jelenti hogy kb 160 ezer self-made van, ami 0.2%ka a populacionak.  Ha figyelembe vesszük a felnőttek számát (kb 62 millió, abból 60 nem milliomos) van 0.267% esélyed Németországban h self made millionaire legyél. Aminek jó része megint nem self-learning tanfolyamokból lett elhiheted.
MrLajos kedd, 22:55
Előzmény: #52016  Deliver12
Ott a link egy korábbi hozzászólásomban. Ha nem write-only módban fórumoznál, olvastad volna. 
impudent kedd, 22:49
Előzmény: #52014  impudent
Egy lakas vagy ingatlan csak pup az ember hatan.
Rezsi kozos koltseg rendkivuli befizetes rossz lakok stb.
Itt messze nem eleg az 5% megterules.
Foleg nem ilyen magas araknal.
Deliver12 kedd, 22:43
Előzmény: #52009  MrLajos
Ezt hol olvastad, a Vogue-ban? Max USA a tech szektor miatt stb! Sok szerencsét hozza Mo-n.
https://www.handelsblatt.com/today/finance/who-is-rich-defining-wealth-in-germany-where-even-millionaires-claim-to-be-middle-class-/23710684.html?ticket=ST-607422-EZO4bWoOOggguC73cEy2-ap6
Az előszeretettel emlegetett Németországban 8% self-made a cikk szerint. (Old money rules rész
Nem éppen többsége szerintem..... EU-ban ez inkább valós....
MrLajos kedd, 22:43
Előzmény: #52011  sakal83
Ha te mondod...
Én nem ezt tapasztalom. Persze, nem szegények, de a "bionémetek" sem gyakran tömik a gyerekeket házakkal. Nem mondom, hogy példátlan, de nem ez a jellemző.
De felőlem annyiért adják veszik az ingatlanlufiban a házakat, amennyiért akarják. Nekem a fizu 13%a megy el lakbérre és ez évről-évre kevesebb, mivel a lakbér állandó, a fizu meg növekszik. Persze némi hitellel vehetnék én is valamit, de nem vagyok bolond. Maradok inkább az 5-6% osztalékhozamú részvényeknél 🙂
impudent kedd, 22:42
Előzmény: #52012  Teszi
Miskolcon annyi min 50 m2 lakast vehetsz amennyit akarsz 11 korul.
Erdekes itt nem szamoljak az 5% megterulest
elemerorsos kedd, 22:40
Előzmény: #52012  Teszi
Ha fogy a készlet, akkor a kereslet nagyobb, mint az új kínálat...
Teszi kedd, 22:27
Előzmény: #51994  elemerorsos
És mi a helyzet a kereslettel?
sakal83 kedd, 22:26
Előzmény: #52008  MrLajos
Parat:) leven nemet allampolgarsagu rokonsaggal birok:) auslandereknek ott is nehez. Meg 90 elott nyugatnemeteknel nagyon jo vilag volt. Generacios nemeteknek van mit a tejbe apritani. Ugy jott ide a haz hogy ahol penzt keresel ott a lakasar ennyi. A magyarhoz viszonyitva meg jo penz. 5 evel ezelott meg visszavonulos penz volt a magyar allapothoz kepest. Most mar sajnos nem. Ezert is mondom hogy az EU nekunk nagy lehetoseg! A hianyat ereznenk igazan. Sok "kozembernek" a lehetosegek hazaja.
Teszi kedd, 22:19
Előzmény: #52003  MrLajos
Simán meg lehet csinálni, még hamarabb is. :) Kell hozzá tehetség, szorgalom, meg némi szerencse, de baromira nem ez az átlag. Egyéni megoldások mindig vannak.
MrLajos kedd, 22:14
Előzmény: #52008  MrLajos
Azt meg nem mondtam, hogy én milliárdos leszek, csak, hogy a milliárdosok többsége selfmade. Persze ki tudja, mit hoz a jövő. Amit leírtam, az egy - szerintem reális - cél. Lehet hamarabb elérem, lehet sosem 🙂
MrLajos kedd, 22:09
Előzmény: #52006  sakal83
Nem tusom, hogy jön ez ide, én nem akarok sem nagyvárosba költözni sem házat venni.
Te hány német melóst ismersz? Mert én egypár kimondottan jólkeresőt igen, de nemhogy nem tolnak a gyerekük alá semmilyen házat, de a sajátjuk törlesztőit is rendszerint még fizetik, mire a gyerekeik felnőnek.
Batiszkáf kedd, 22:03
Előzmény: #52001  sakal83
Lajosunkból csak úgy sugárzik, hogy egy szép nagy IT burokban él. Képezték magukat...beszarás:)
sakal83 kedd, 22:02
Előzmény: #52003  MrLajos
Huh. 1m euro mar bocsass meg sok penz de nem miliardos. Egy kulvarosi nemet ikerhaz ara. Tenyleg becsulendo es jo dolog ha megcsinalod es suvegelendo de ez tenyleg csak egy sorhaz egy nemet nagyvaros szelen. Sok nemet melos gyereke mar 30 eves korara bir eggyel mert a szulok alatoljak akar itthon egy kisvallakozo szulei.
koba_k kedd, 22:02
Előzmény: #52001  sakal83
Pont ezért hívják elit egyetemnek. :) Sok szegényt nem lát az ember max. ösztöndíjjal , de ekkor 150% -on kell pörögni.  Ez ami torzítja a képet. Közepes képességű embert jó korrepetitorokkal szépen ellehet menedzselni ez adott szintre. De ehhez is pénz kell.  Ehhez jönnek kortársak, a kapcsolati tőke. 
sakal83 kedd, 21:58
Előzmény: #52002  koba_k
Az nem szocializmuse volt hanem a liberalizmuse. 90 elott a parthuseg volt a felveteli... 90 utan volt jo vilag mert bizny esszel sok mindent el lehetett erni. Bizony csrobol is lehetett telativ gazdag. A multik pedig eselyt adtak sok "vodorben mosdo" szuloktol szarmazo tehetseges embernek. 
MrLajos kedd, 21:56
Tudjátok mit, igazatok van! Nincsenek is selfmade milliomosok/milliárdosok! A Sergey Brin ük-ük-ük...ükapja az őskorban már törzsfőnök volt és azért milliárdos a csávó.
Csak tudnám ha én - a mostani ütemet feltételezve - az 50es éveim elejére összeszedek egymillió eurót úgy, hogy a szüleimtől 5000 eurót kaptam életkezdésre, mert csak ennyit tudtak adni, az hány generáció?
Ja, és nem jártam a Stanfordra (csak online hallgattam pár kurzust). 
Ennyi defetistát, mint itt...
koba_k kedd, 21:50
Előzmény: #51984  sakal83
Szegényként gazdaggá válni mindig nehéz volt véleményem szerint. A szocializmus egyik nagy vívmánya volt az osztálycsere. Lehetőséget biztosított a szegényebb rétegeknek akár a felsőoktatásba való bejutásra. Szegényként jó képességekkel és célirányossággal garantált a siker. Ha a cél jól megválasztott.   
sakal83 kedd, 21:45
Előzmény: #51998  MrLajos
Hihi. Komolyan az elitegyetem szerinted csak a kepzesrol szol? Hat nem. Befizetnek a gazdag szulok es olyan korbe kerulsz ahol mar csak az ott epitett kapcsolati tokedbol milliomos leszel/maradsz ha tokhulye vagy is. Es ha a szulok nincsenek benne a korbe akkor elitegyetem sincs. Siman kasztokrol van szo.
Teszi kedd, 21:43
Előzmény: #51990  MrLajos
Akár azt is belinkelhettem volna, ha csak bolsizásra futja. :) Ki vagy te, hogy minősíts egyébként szakmai forrásokat?
sakal83 kedd, 21:41
Előzmény: #51995  MrLajos
Hogyne. A 401es allami szakkozepbol jelentkezek rogton a Harvardra:) valahogy ezek az emberek nem minden sarkon nonek:) es nem eleg csak az akarni kell attitud az elso hogyan legyunk managerek ponyva melle :) kirakatemberek a kirakatban. A milliardosok jo resze nyugaton sem az aljarol jon es nincsenek a Forbes listajan sem:) bar mondjuk Putyin igazi selfmade. :)
MrLajos kedd, 21:38
Előzmény: #51993  sakal83
Képezték magukat, és? Az miért nem selfmade?
sakal83 kedd, 21:36
Előzmény: #51993  sakal83
Larry Page sem a Gabor denesre jart hanem a Stanfordra:) gondolom a tandijat is mcdonaldsos meloval dobta ossze:)
Batiszkáf kedd, 21:34
Előzmény: #51982  MrLajos
https://www.huffpost.com/entry/self-made-billionaire-kylie-jenner_n_5c8176ffe4b0d9361625e4dd."Forbes clarified that its definition of “self-made” is broad, just meaning that her business hadn’t been directly inherited. 
Wealthy people are mostly wealthy because their parents are wealthy,” says Sandra Black, an economics professor at the University of Texas at Austin. The correlation between parents’ and children’s wealth is well-established"
Egyébként milyen "bulvárszarról" beszélsz? Az alkalmazott módszertanon bizonyára lehet vitatkozni(7 v. 2 generáció),  de maga a jelenség empirikus kutatási adatokkal alátámasztott. 
MrLajos kedd, 21:34
Előzmény: #51992  sakal83
A cikk globálisan írja. Szerencsére senki nincs rá kötelezve, hogy "magyar viszonyok" között éljen 🙂
elemerorsos kedd, 21:34
Előzmény: #51983  johai
Lehet hogy csak levette, abból a szempontból tök mindegy, hogy akár eladta, akár levette, NINCS kínálat, jóval kisebb van, mint szeptemberben, az elmúlt években folyamatosan csökkent... Nincs eladó, így előbb-utóbb folytatódni fog a robbanás. A panelokat nem tudom, azok sose érdekeltek. Belvárosi lakásokat nézem.
sakal83 kedd, 21:33
Előzmény: #51992  sakal83
Bar mondjuk vicces selfmaderol beszelni az amazon vezere eseteben aki a princetoni mig bill gates es zuckerberg pedig a Harvardra jart egyetemre:) vegen megsajnalom ezeket a mahyar nepmesei torteneteket:) eleg keves ozdi csibesz hallgatott egy ki informacioelmeletet ezen masodvonalbeli egyetemeken:) :) 
sakal83 kedd, 21:26
Előzmény: #51989  MrLajos
Az a baj h angolul van:) en a magyar viszonyokra ertettem.
glala
glala kedd, 21:26
Előzmény: #51988  bendeguz_sly
Akkor még értelmetlenebb az egész firka...
MrLajos kedd, 21:15
Előzmény: #51985  Teszi
Odáig néztem, hogy pogácsa zoltán vagyok. Ennyi erővel Lenin értekezéseit is belinkelhetnéd....
Értem én, hogy mostanában megint divatos lett a bolsevizmus (néhányan még zöldel is bekenik, csak, hogy ne látszódjon, hogy vörös), de itt a fórumon maradjunk a hiteles forrásoknál. 
MrLajos kedd, 21:09
Előzmény: #51984  sakal83
Nem értetted, amit írtam. Nem a kivételt mutogatják, hanem ami szerinted kivétel, az valójában a többség!
https://www.cnbc.com/2019/05/10/wealthx-billionaire-census-majority-of-worlds-billionaires-self-made.html
There are 2,604 billionaires in the world, and 55.8% of them are self-made.
Another 30.9% of billionaires made at least some of their wealth themselves, according to the report, while 13.3% inherited their wealth entirely.
Ráadásul nem csak a self-made milliárdosok a többség, hanem az arányuk folyamatosan növekszik!
The data showed a “continuation of the long-term trend in the gradual increase in the proportion of self-made billionaires,”
In fact, almost all of the current richest billionaires are self-made, from Amazon founder Jeff Bezos, the richest man in the world with a current net worth of more than $155 billion, according to Forbes, to Google co-founders Larry Page (more than $53 billion) and Sergey Brin (more than $52 billion), the 10th and 11th richest respectively, according to Forbes.
Ezek a tények! És homlokegyenest ellentmondanak annak, amit te meg Batiszkáf kolléga (meg még páran) írtok. 
bendeguz_sly
bendeguz_sly kedd, 21:05
Előzmény: #51986  mpagnes
így van, egy emberöltő kb 25 év
1kor13
1kor13 kedd, 21:04
Előzmény: #51983  johai
Hagyd rá, teljesen értelmetlen a hozzászólása (hasonlót ír be kb hetente). Pedig csak a kommentje miatt vettem volna két lakást, de mivel nem tudtam meg sem a kategóriát, sem a lakás méretét, sem az árát, de még a lokációt sem, így nem tudok venni, pedig nagyon felcsigázott. Azt leírta, hogy valami nagyon csökken, valami meg nagyon nő. Mennyi? 30? Mi mennyi? Mi 30? Lakás, hát nem érted?
mpagnes kedd, 21:03
Előzmény: #51980  glala
7 generáció az 200 év.
Teszi kedd, 20:59
sakal83 kedd, 20:44
Hagyjuk ezt a selfmade milliardost. A kivitelek mindig nagyobb hirverest kapnak. Ezekbol az emberekbol par darab van reflektorfenyben. A jobb anyagi hatteru csupan"milliomos szint" megugrasa az alacsony szintrol a "maradeknak" egyre nehezebb. Es aki jo lokettel indul annak sokkal tobb az eselye a vagyon novelesre mint aki zerosoknak a hatrany lekuzdesere. Ezek tenyek. A szidott "liberalizmusban" az volt a legjobb hogy tanulassal ki tudtal torni. Most mar nem nagyon megy. Az utolso szalmaszal h EU tagok vagyunk. Ha esetleg az eu beoffolna itt siman meg jobban urambatyam vilag jonne.
johai kedd, 20:17
Előzmény: #51981  elemerorsos
Megis honnan tudod hogy elkelt az ingatlan,lehet csak levette a hirdeto!
Draga mar a hirdetes,nem eri meg akarmilyen szart hirdetni az ingatlanosoknak sem,elmultak mar azok az idok.
Jelenleg kivaras van.
Nem mernek semmit csinalni az epitok,az ismert okokbol kifolyolag.
A lakasokat pedig tulhuztak.....a panelszerueket nagyon.
MrLajos kedd, 19:23
Előzmény: #51978  Batiszkáf
Mondjuk nem tudom, kihez képest akarod lehozni a lemaradásod, de felhívnám a figyelmedet rá, hogy a milliárdosok 75%a self-made, vagyis nem eleve gazdag családba született, hanem megcsinálta, ami szerinted lehetetlen.
Persze nem kell, hogy a milliárdosok legyen a mérce, csomó gazdag ember van, akik szegényen indultak. Mondjuk ők a fórumonsírás helyett a képzésükre fordítottak több energiát. Szerintem próbáld ki te is ezt a különös módszert 😉
Viccet félretéve szerintem ne olvass annyi bulvár szart. Az újságírók abból élnek, hogy riogató cikkeket írnak pl az egyenlőtlenségekről, mert erre sokan kattintanak. Az igazság az, hogy felfelé lépni sosem volt egyszerű, de még mindig most a legkönnyebb az egész emberi történelemben. 
elemerorsos kedd, 18:54
Ma megnéztem a szokásos szűrőm szerinti kínálatot az ingatlan.com-on, és szeptemberhez képest több, mint 10%-kal (!!!) csökkent a kínálat. Ilyen alacsony még sosem volt!! Durván sok ingatlan kelt el az elmúlt két hónapban. Innen sok-sok idő lesz, mire korrigálni (vagy egyáltalán stagnálni) kezdenek az árak, ahhoz először a kínálat csökkenésének kellene megállni.
glala
glala kedd, 17:14
Hét generáció?
70 év?
Ez kb olyan tűpontosnak tűnő előrejelzés, mint a születéskor várható élettartam.
Batiszkáf kedd, 17:04
Igazán szerkeszthetővé tehetnék a hozzászólásokat. 
Batiszkáf kedd, 17:03
Előzmény: #51977  johai
Valószínűleg mindenki fel tud sorolni ellenpéldákat, de társadalmi léptékben ennek nem sok jelentősége van. Mivel egy meglehetősen alaposan kutatott területről van szó, így azért általánosságban kijelenthető, hogy rendkívüli mértékben meghatározza a lehetőségeidet, és úgy általánosságban az egész életedet az, hogy hova és mikor(!) születtél. Ha mindkét kritériumnál elhasaltál, akkor kevés esélyed van arra, hogy behozd a lemaradásod. Alkalmazottként esélytelen. 
johai kedd, 16:32
Előzmény: #51976  Batiszkáf
Generaciokat nemigen latok,lehet a mult alapjan szamolnak.
7 generaco elore?
En ugy latom akiben van keszseg,ma is elorejuthatna ha az idiota vezetes idiota gazdasagpolitikajaval nem lehetetlenitette volna el ezt.
A kozeposztaly amerikai alma egyszeruen rohej,hiszen az egyenlotlensegen alapul,massz a masik hatara,es rugd el magadrol,igy juthatsz magasra.
Tisztelet a kivetelnek.....valjuk be a globalis vezetes is alkalmatlan valsagkezelesre,ugyanazt csinaljak ami a 2008-as krachoz vezetet,felfujjak a lakaspiacot......igy aztan lehet sopankodni a kozeposztalynak:)
Batiszkáf kedd, 15:55
Előzmény: #51974  johai

https://444.hu/2019/10/22/adossagok-es-meregdraga-lakasok-kozt-fulladoznak-a-fejlett-vilag-kozeposztalyai
"Egy elképzelt, ideális esetben semennyire nem befolyásolná az ember jövőjét, előrelépési lehetőségeit, hogy milyen családba születik. Ilyen persze sehol nincs, még a skandináv országokban is 2-3 generációba telik, mire egy család felküzdi magát a társadalom legszegényebb 10 százalékából az átlag környékére."
johai kedd, 15:54
Előzmény: #51974  johai
Nagyon is van lehetoseg,csak turelem kell hozza,nem bekapni a csalit.
Az hogy egy picit csokkentek a lakasarak nem jelent semmit,hiszen brutal nagyot emelkedtek.
En,ha szuksegem lenne lakasra meg varnek,es amikor a jelenlegi szintrol esik (csucsrol),30% korul akkor lepnek.
Tehat pesten 20 korul,budan 23 korul,allapottol fuggoen,hasznalt panel vonatkozasaban.
johai kedd, 15:49
Előzmény: #51973  Batiszkáf
Dehogy kisernek vegig egy eleten at a vagyoni kulonbsegek!
Jol neznenk ki,elvegre nem kasztrenszerben elunk.....bar vannak olyan erok akik ezt hoznak vissza,a regi szep idoket.....mindegy ki van felul a lenyeg hogy a lentebb levokbe jol bele lehesse rugni,maradjanak ahol vannak.
Batiszkáf kedd, 12:48
Előzmény: #51972  sakal83
"az a baj, hogy aki nem nyomta, az tényleg szopóágra került jelenleg sajnos. "
A különböző okból kifolyólag lemaradók-kimaradók közül sokan most abba a vágyba kapaszkodnak, hogy valamilyen felsőbb, személytelen erő közbenjárása folytán (lakáspiaci Armageddon) helyreáll majd a sérült igazságérzetük, mint valami tanulságos népmesei történetben. Sajnos a valóságban a vagyoni különbségek egy életen át végigkísérnek. 
sakal83 kedd, 12:27
Előzmény: #51969  Bandi_ujonc
Pontosabban nem írnám le, de déli agglóban párszáz méterre a Bp táblától. :) Sajnos a 18 kerület volt a scope de az 5%-os arány nem volt meg. Nagyon kompromisszumos számomra, mert nincs közel sétálva a kötöttpálya, sajnos csak 12-es szobák vannak, illetve ikerház kis telekkel, de ár-érték arányban korrekt, ahogy méretben és kivitelezésben is optimum, 400as nm áron illetve átadáshoz közeli, illetve van fejlődési potenciál a helyben pár éven belül.Már nem mertem tovább várni - lehet megérte volna -, mert 4 éve nyomom a vétel-eladást, és mégegy1X nem akarom megélni a na "mégegybiznisz" érzést és megvan a cél:) Önvizsgálatot is kellett tartanom, mert már volt mire visszatekintenem, és bizony "hibáztam" párszor, illetve a céljaim - ahogy forgattam - egyre jobban változtak:) először 50nm-es lakás, majd n+2-es, majd 60 majd 80nm, majd ház lett a célom:) Nagyon nehéz leállni, de be kell látnom, hogy le kell. 4 év alatt pár millió híján összedobtam a cserélgetésből egy aglós kis új házacskát meló mellett. Nem dicsekvésként írom le, nem is a pénzzel kérkedek, de ami jó volt benne, az a qva sok tapasztalat, amit összeszedtem:) persze a pénz se mellékes:) és rohadt nagy szerencsém volt! nem tudás! de rengeteg időt áldoztam rá, és az a baj, hogy aki nem nyomta, az tényleg szopóágra került jelenleg sajnos. 
Bandi_ujonc kedd, 11:39
Előzmény: #51941  sakal83
Visszatérve erre, akkor már lehet nézelődni. De egy két tompa kés a fiókból fél éve is ugyanazt fújta mint most, pedig akkor tényleg extrém árazás volt, azt hiszem ebben egyetértünk. 
johai kedd, 11:24
Előzmény: #51962  Criscito
Statisztika szerint nem csokkent a lakasok berleti dija az utobbi 20 evbeneltekintve a valsag eveit,de akkor se nagyon.
Viszont a statisztikaban nincs benne az uresjarat,amikot nem lehet,nem tudod kiadni.
Es ez mondjuk 2009-2014 kozott 5 ev.
A hivatalos arat siman csokkenteni lehet min 30%-al a holtidok miatt,tehat ezen idoszakban 100e helyett csak 70e jott be egy atlagos tulajnak,jo esetben.
Bandi_ujonc kedd, 11:20
Előzmény: #51967  sakal83
Hol vettél végül? 
sakal83 kedd, 11:06
Előzmény: #51967  sakal83
Ez pl, ha 30-ba el lehetne hozni, akkor vevős. Egy ilyen itt 40m volt nyáron!!
https://ingatlan.com/xvi-ker/elado+lakas/panel-lakas/budapest+16+kerulet/306610156-7-ből felújítod, és egy jó nyugodt helyen lévő belülbről újszerű élhető terekkel rendelkező kégli lenne 37m-ból, a 460e ftos nm áron, ami bőven az átalg alatt van. És felújítva ez szerintem értékesíthető portéka bármikor
sakal83 kedd, 10:58
Előzmény: #51966  Bandi_ujonc
Nem, mert jobban hiszek az új mindig jobb elvbe, ezért a lokációból adtam le, de erőteljesen, illetve én már magam részére is opcióként vásároltam - 35 felett vagyok- , mert szerintem kifújt a piac, és eljött a beragadás időszaka. Ebben a korban az N+3szoba a minimum. Ez lakásban pedig horror ár. És jobb beragadni egy minőségibbe, mint egy rosszabba. De 20-28 évesként a panel is opció lenne az biztos. Jól megcsinálva el lehet ott lazulni esténként :), ha komolyabb lesz az élet akkor meg lecserélni, ha van cash. Egyébként már opció volt a 80nmes  4 emeletes panel, de horrorisztikus áron voltak nyáron, és az állapotuk is az volt, valamint a magáneladókkal valamiért nem tudok szót érteni, valószínű azért, mert nem egy nyelvet beszélünk:) (). A házat pedig panel ár alatt vettem..., persze kompromisszimus, de ez van. Az 5%-os elv nálam a MÁP óta alap. Alatta nem veszek senkitől semmit, mert annyira ostoba nem vagyok.
Bandi_ujonc kedd, 10:46
Előzmény: #51948  sakal83
Persze, csak gondolom te sem panelt vennél. 
Criscito kedd, 10:25
Előzmény: #51963  sakal83
20 millióért én azonnal venném a panelt egy jó környéken saját célra. Sőt, XI-ben már 25-ért is gondolkodás nélkül vennék egyet. De befektetői szempontból nézve is: 150e Ft körül ki lehet adni egy 50nm-es panelt a XI-ben, 25 millió (+költségek) esetén a megtérülése ennek bruttó ~7%, tehát befektetésnek sem lenne utolsó. Ennél lejjebb nem nagyon mehet szerintem az ára, mert ezen a szinten már bőven vannak beszállók. Persze, ha a gazdaság is viszonylag stabil lábakon áll. 
sakal83 kedd, 10:22
Előzmény: #51962  Criscito
Igen 2010-től 2014-től csökkenés volt, de azokra volt jellemző, amik eleve nem az alsó 3adban voltak kategórián belül. Az alja az stagnált évekig.
sakal83 kedd, 10:20
Előzmény: #51959  Tibor78
Pontosan. Lassan, de adott esetben gyors döntést igénylően lassan bizonyos lakásoknál akár beszállói pozik is lehetnek januárig. 20m ft egy 50-es panelnál szerintem a határ, ameddig lecsökkenhet a mai környezetben. És az már egy nagyon jó befektetési pont! 400eft/nm-es ár vagy az alatt már erősen vételre javasolt kategoria saját célra.
Criscito kedd, 10:18
Előzmény: #51958  1kor13
Miattam ne izgulj, az éves értékelésemen kiváló minősítést kaptam eddig minden évben. :) Egyébként abból a szempontból normális ez, hogy a technológiai fejlődés miatt egyre kevesebbet kell dolgoznia az embernek, ezért kerül egyre inkább előtérbe egyre több helyen a 4 napos munkahét lehetősége, vagy a heti 1-2 nap home office stb. 
*
Egyébként a kérdésem továbbra is ez: Csökkent-e bármikor az elmúlt ~20 évben a lakások bérleti díja nominálisan (Budapesten pl.)? Én mindössze néhány éve figyelem az ingatlanpiacot, tehát erre nem merném rámondani biztosan azt, hogy nem, ráadásul megbízható statisztika sincs erről. Az elmúlt ~20 év alatt volt 10% körüli is a munkanélküliség, kérdés, hogy hatással volt-e ez a bérleti díjakra? 
Tibor78 kedd, 10:12
Előzmény: #51960  Batiszkáf

Ismerősöm amikor munkanélküli lett egy időre, akkor megegyezett a bankkal, befizetett 2 misit valami speciáls bef számlára, ahol a banknak volt engedélye lehúzni a havi díjat, ha nincs a folyószámlán elég, nem tudom pontosan a részleteket, de a bank békén hagyta utána, csak a kamatkedvezmények egy részét bukta, amit a havi bankszámlára érkező fizetésre kapott.
Ezért is érdemes minél több hitelt felvenni és inkább megtartani az önerőből, amennyit csak lehet, mert ilyenkor jól jön. A jelenlegi kamat és hozam környezetben legalábbis.
A törlesztési biztosítás is jól jön ilyenkor, amikor egykeresősek voltunk, nejem gyesen, akkor hitelt csak törlesztési biztosítással vettem fel. 2 keresőnél talán nem ilyen fontos ez.
Batiszkáf kedd, 09:57
Előzmény: #51958  1kor13
 A biztosító egy évig fizeti a törlesztőt. Ha ennél tovább maradsz munkanélküli, akkor megette a fene az egészet. 
Tibor78 kedd, 09:52
Előzmény: #51954  johai

Az albi árak sokkal lassabban változnak, mint a lakásárak és sokkal kisebb mértékben is.
Amit Sakal83 próbál mondani, de láthatóan nem töri át a kemény fejek ellenállását, hogy példának okáért egy 50-es békási panelt ha meg lehet csípni 23 mihály körül + illeték (van első lakás kedvezmény) + ügyvéd, akkor az egy jó ugródeszka lehet albérlet helyett.
Mert ha 20m-ra csökken az ára és 125e-ért kiadható és számolunk az én 80% arányommal, akkor hoz kb 5,7% hozamot. A világot nem lehet megváltani vele, de befektetésre érdemes és alacsony kockázatú. A panel én nem kedvelem, de ha egyébként rendben van a ház, a környék, a tömegközlekedés, akkor ez egy alacsony kockázatú befektetés, belevágnék. 125-ért ki lehet adni egy 50-es panelt és még sokáig így lesz, gondolom erről most nem kell vitatkoznunk.
Ha a panel tartja az árát, akkor máris ideális ugródeszka, nem kell az életet leélni benne, hanem arra kell használni, amire alkalmas, gyűjteni a további önerőt. Mert a hitel törlesztőnek egy része minden hónapban szépen csökkenti az önerőt.
Még akkor is megéri belevágni, ha mondjuk valaki megveszi 23 mihályért és 3mihály bukóra számít, tehát, hogy el tudja adni 20 mihályért később (ami egy elég valószínű eset, nem valószínű, hogy 20 alá beesik) de mondjuk azt mondja, hogy 10 évet le tud ott húzni.
Az is fontos dolog, hogy mivel a MAP+ kamata magasabb, mint a hitel kamat, ezért a maximális hitellel kell megvenni a lakást most. Hiába károg mindenki, ez így logikus.
Ha meg nem lesz MAP+-hoz hasonló lehetőség 5 év múlva, akkor előtörlesztés jöhet, mert akkor az lenne a logikus.
Na csókolom, lehet gondolkodni.
Meg még egy dolog, egy 25m-ós kínálat árú kéglit jó alkuval le lehet most is nyomni 23,5-24,5 körülre. Ha valaki nem tud alkudozni, mert tapasztalom, hogy sokan vannak így, akkor meg dobjon fel mondjuk 50e garantált (ha nem sikerül, akkor is jár) és mondjuk 200e sikerdíjat egy ingatlanosnak, mert ők egyébként profi alkuszok, csak nem így gondolunk rájuk. 200e-re szerintem rámozdulnak, tekintve, hogy "csak" annyi a dolga, hogy lealkudjon mondjuk 1,5m-t, de neki ez a munkája, több esélye van, mint a mezei parasztnak, aki odamegy aztán hajszálrepedéseket fikáz és azt hiszi, hogy az eladó majd az első beszólásra enged egy nagyot az árból :) Ez egy tárgyalástechnikai kérdés. Ha találok kéglit, de nem bírom lealkudni én tutira megbízok egy profi ingatlanos tágyalót, simán megér ennyit.
1kor13
1kor13 kedd, 09:52
Előzmény: #51957  Criscito
Munkanélküliségről hallottál már valaha?:) Te írtad múltkor, hogy dolgoznod sem kell szinte, csak fórumozgatsz, mégis emelik a fizudat... szerinted ez például mennyire normális és mennyire fog sokáig tartanani az ilyen jellegű ingyenebéd? Mert ez is az. Ez jár. Vannak léhűzők, meg hangyák, a hangyák meg fogják unni, hogy a léhűtők helyett is húzzák a szekeret.
Criscito kedd, 09:44
Előzmény: #51955  sakal83
Albérlet árának csökkenésére volt már példa valaha? Nehezen tudom ezt elképzelni. Ahhoz kb. a fizetéseknek kellene csökkenniük, másképp nem tudom ezt elképzelni. A fizetések meg sosem csökkennek. Itt is reálértéken tartok elképzelhetőnek csökkenést majd egyszer, nominálisan nem tartom valószínűnek egyelőre. 
sakal83 kedd, 09:35
Ja, és egy kis tapasztalat, ami felháborító, de sajnos igaz. Én végig agyaltam a kockázatokat, mindig mérlegeltem stb stb. Ennek ellenére eddig mindig mindenkit kimentett az "állam"... engem soha, de akit kimentettek, mindig nyertek. Két példa za ismerősi körből. Csládi jövedelem 1,5m nettó per hó, 3 db nagyértékű jó lokációjú ingatlan, és kimentették:):) másik példa még durvább. Ismerős CHF hitel panelre bukó szokásos sztori, keresete az enyém fele, és most épp 12m-val többért vesz családi házat mint én külső támogatás nélkül:)Magyarországon trenddel szükséges menni, és okosan. Akkor is ha irracionális sajnos. 
sakal83 kedd, 09:29
Oké. Nekem még soha nem csökkent az albi áram. De tegyük fel csökken egy 20-ast. Igen? akkor csak 100k-val vagy beljebb per hó:)
johai kedd, 09:28
Előzmény: #51948  sakal83
Albi ar siman csokkenhet.
Rengetegen akarnak lakaskiadasbol elni,konjukturacsokkenes mar beindult,koltozz at olcsobb albiba,vagy legalabbis ezzel kell ervelni,a tulaj kereshet uj berlot emelt aron.
Ksh inflacio a mervado,arra hivatkozz!
sakal83 kedd, 09:27
Előzmény: #51949  johai
Sehonnan, de akkor sem ha nem veszek. Viszont azt tudom, hogy ha válság van, ha nem az albiár örök:) és akkor is kell fizetni, ha válság van, és csökkenteni nem szokták, max stagnált a válság alatt az enyém. De  ahogy olvasom totális győzelemre törekedsz:) Értem ezalatt, hogy maximalizálnád midnen úton a "nyerőt". Nem fog menni:) Szerintem az már elég, hogy válságnál nem buksz, és csak a felét nyered meg ha nincs válság:). Ha változik lefele egyébkén az AKK, akkor az ingatlan felfele megy sajnos újra. Már e bevezetésnél írtam, hogy a MÁP ki fogja ütni az eddigi piacot. Kiütötte. De ha nem lesz a ringben akkor show must go on  
Bandi_ujonc kedd, 09:24
Előzmény: #51943  Batiszkáf
Mi volt a rosszindulatú feltételezés? És mi a vágyam? 
1kor13
1kor13 kedd, 09:23
Előzmény: #51944  sakal83
Hulló kések...
sakal83 kedd, 09:23
Előzmény: #51946  hunor555
huh. Szerintem Bp-en felejtsd el akkor a saját kéglit. MIndig mindenhonnan lehetsz távol a munkhelyedtől. Illetve a kulcsszó BKV:) megtehetném, hogy kocsikázok a munkahelyre, de nem teszem, és aki képes kinyírni a kocsiját a BKV helyett, az meg is érdemli a sorsát... mert nem a benzin a drága csak...
Illetve kis adhatod, és maradhatsz albiban. WIN-WIN szitu. A 120k akkor is zsebben. Én új házat vettem, mégis albizok tovább:)
johai kedd, 09:22
Szep gondolatmenet,de honnan tudod mi lesz itt 10 ev mulva,vagy akar 5 ev alatt mikient alakul az infla,es az AKK kondicio?
sakal83 kedd, 09:19
Előzmény: #51942  Bandi_ujonc
nem. most néztem ingaltanon. Ez az alja az albiárnak... brutál. Nekem is most emelték. A piac alatt vagyok 170k/hó-val... a szemem kifolyik. az évi 2m forint a levesbe. Egy jobb használt kocsi ára évente! Ezt nem sírásként írtam le, de egész régóta albizok, és visszagondolva fiatalabb koromra, tuti a lentieket tettem volna, ha akkor lett volna ilyen lehetőségem. Csak féltem a CHF-hitel idején a kockázatoktól (jól tettem), mert bebuktam volna a cash flow miatt, tehát nem a lakás miatt!! Fix hitellel jó bekerárút tuti vennék 1-2 évi tartalékka a zsebembe. És itt minden szó feltétel:)
Batiszkáf kedd, 09:18
Erről van szó.  
hunor555
hunor555 kedd, 09:17
Előzmény: #51939  sakal83
Na ez az elmélet ott bukik amíg az üzemanyagköltség összemérhető az albérletárakkal, főleg ha ketten vagytok. Lakást ritkábban cserél az ember mint munkahelyet.
sakal83 kedd, 09:13
HAvi "120k-t" keres, ami egész jó deal a "nullából"
sakal83 kedd, 09:12
Előzmény: #51941  sakal83
Most néztem, hogy 22m-ért már van 57nm-es szigetelt panel a XV-ben. Már megbocsáss, de ha van valkinek 10m-ja. Odamegy bebök egy 20-ast, hátha. Betol 4m-ot 5öt a MÁP-ba. Felránt 16m hitelt 10 évre. A törlesztő 140k. Levonja a MÁpot belőle, ami havi 20k minusz, akkor 120k-t kifizet havonta. Olcsóbb mint az albi ugyanott, de akár ki is adhatja, ha nem tetszik neki a panel. Összesen így kifizet a 14m hitelre 14,4m forinot 10 év alatt... de ha nincs MÁP akkor is csak 16,8m-ot, amiből marad neki egy tehermentes 20mós kégli úgy, hogy nem volt zsetonja... az ellenoldalon az albi pedig 16m elégetett pénz...

Batiszkáf kedd, 09:11
Előzmény: #51937  Bandi_ujonc
Nézd,  a példában szereplő fiatalhoz hasonlóan a saját bőrömet viszem a vásárra(a korábbi hozzászólások alapján ismert a korom, az élethelyzetem, sőt a megtakarítási képességem is). Az általam hozott számok szintén megfelelnek a valóságnak. Tőled viszont a vágyaid projektálásán és rosszindulatú feltételezéseken kívül nem igazán olvastunk semmi kézzelfoghatót.
Bandi_ujonc kedd, 09:03
Előzmény: #51939  sakal83
Azért a második mondatod gondolom lokacio és minőség függvényében értendő. 
sakal83 kedd, 09:02
Előzmény: #51940  Bandi_ujonc
Ez már bőven nem a panelcsúcs, halkan jegyzem meg. A III kerület, IV kerület, XVIII kerület a csúcshoz képest -10-20%.ban van nyár óta. De azt azért ne felejtsétek el, hogy egy 50 pane albi 130k/hó. Ha 20m lesz a bekerár, akkor a bruttó hozam  7,8% lesz! Ugy nem gondoljátok, hogy 20m forint alá eshet nullás kamatkörnyezetben. Ilyen 12m-ós árakat felejjtsétek el, mert ott a hozam 13%!, tehát 7,5 év alatt megtérülne.Inkább használjátok ki a negatív hírek által okozott félelmet a piacon!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

• BÉT
  • Indexek
  • Deviza
      • Forgalom
      • Nyertesek
      • Vesztesek