Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
hunball 2023. 08. 24. 17:17
Előzmény: #203391  Pitzu
#203400
,,Ez arra is jó volt, hogy rájöjjek, 1-2 év spórolással minőségi ugrást lehet elérni.''
Mi majdnem vettünk tavaly, de végül nem. Aztán most idén is közelebb kerültünk hozzá, sokkal több pénzzel (fizetésből, PMÁP-ból, örökségből). És jön még örökség, meg a fizetés és a PMÁP. Szóval ha nem lesz rakéta az árakban, akkor nincs baj. Annyi a bukó, hogy CSOK az nem lesz. Tehát ha 2024-ben veszünk, akkor lehet hogy igazából ugyanott leszünk, mint ma. A CSOK azért ad 5 M Ft nettót nekünk, plusz a kamattámogatott hitel. ----  Összegezve: A legfontosabb azt elkerülni, hogy egy újabb rakétáról lemaradunk. Vagy el kell kerülni, hogy addig alszunk, amíg az újabb áramelkedés már nagyobb lesz, mint a PMÁP hozamunk. Lehet, hogy igazából most kellene mindenképp venni, mert hogy erős alku pozíciók lehetnek most. Még ha a nominál hirdetési ár marad is, lehet, hogy 2024-ben már nem lehet akkorát alkudni, mint most.
hunball 2023. 08. 24. 17:13
Előzmény: #203385  siemens
#203399
Az elemzés részben jó.
A tulajdonos azért akarja eladni, mert elvált, és most kétfelé kellene pénz. Meg gyerekeknek is, szóval több részre osztják a vagyont.
A lakást meg azért nem csinálták meg jobbra, mert nem volt elég pénzük. Ezt a felújítást tervező építész mondta nekem, végül őt vittük tegnap magunkkal (rokonom régi jóbarátja).
A többit azt viszont nagyjából jól írod.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 08. 24. 17:12
Előzmény: #203394  lacikonyha
#203398
A vásárlások 60+%a hitelből ment, meglepnek, ha a hazai ingatlan állomány 30% alatt lenne jelzáloggal terhelt. Azt ne vedd bele amit amúgy sem lehet jelzáloggal terhelni, bár azokra is ( föld, nyaraló..stb) öntötték a szabadfelhasználásút.
hunball 2023. 08. 24. 17:09
Előzmény: #203383  lacikonyha
#203397
Köszi. Már egy éve is azért nem vettünk, mert nem volt világos, hogy miben alkossunk kompromisszumot. De mondjuk egy éve még szarabbakat néztünk, mert még kevesebb pénzünk volt. Most egy fokkal jobb a helyzet, de még nem az igazi. 
lacikonyha 2023. 08. 24. 17:09
Előzmény: #203395  Murdoch
#203396

akkor azok szeretnék vagyis szerintük kár, hogy nemesik a tulajdonuk ára?
mert, hogy ez volt a téma, és ha a megkezdett témához nincs hozzáfűzni valód, akkor a helyes eljárás az "új hozzászólás"- ra való kattintás
kérsz eligazítást arról, hogy a "válasz erre"  gombra való kattintás mikor illendő?
esetleg csak a krónikus figyelemzavarodnak köszönhetően témát váltottál öntudatlanul?
adj ki közleményt hogy értetted valójában, a példaképeid is így szokták
bár változnak az idők a Pállfynak már nem kellett közleményt kiadnia
Murdoch 2023. 08. 24. 16:56
Előzmény: #203394  lacikonyha
#203395
Azért megnézném, hogy az a 'saját' hány %-ban hiteles nyakig.
lacikonyha 2023. 08. 24. 15:22
Előzmény: #203392  sztanil
#203394

a lakosság kb 90%-a sajátjában lakik, ergó lakóingatlan tulajdonos is
a nevükben, vagyis a döntő többség nevében írod hogy kár, hogy magasak az ingatlanárak?
vagy talán úgy érted, hogy ami már a tiéd annak maradjon magasan az ára, amit pedig vennél mellé még, annak kár hogy magas az ára?
Törölt felhasználó 2023. 08. 24. 15:11
#203393
sztanil 2023. 08. 24. 14:54
Előzmény: #203387  FR73
#203392
Ezzel a lebegtetéssel csak még több kárt okoznak. Magasan tarthatja az árakat, a végén pedig úgyis kiderül, hogy nincs pénz.
Pitzu 2023. 08. 24. 14:49
Előzmény: #203382  hunball
#203391
Tapasztalaztszerzés képen én több olyan ingatlant is megnéztem, ami kívül esett még a keretemen. Ez arra is jó volt, hogy rájöjjek, 1-2 év spórolással minőségi ugrást lehet elérni. Persze 2008 végéig is rally volt az ingatlanpiacon, de közel sem olyan hisztérikus, mint az elmúlt években. Amiben biztos voltam, hogy az ingatlannak Budapest határain belül kell lennie. 
Agglomerációba max. akkor költöznék, ha nem kellene napi szinten bejárni. de még akkor is szívás a kikapcsolódás, a gyereknél a suli, különórák, stb.
Feleségem a 9. kerületben dolgozik, én a 11.-ben. Rózsavölgyből neki BKV-val 35 perc a munkahelye, nekem 20 perc. Ha kocsival megyek, akkor 10-15 perc. Bringával szintén 13-15 perc. Közben útba esik ovi, suli, Lidl, Aldi, Spar, Auchan, gyógyszertár, orvos stb. Szerintem ez az ami megfizethetetlen.
lacikonyha 2023. 08. 24. 14:40
Előzmény: #203389  Pitzu
#203390

ha valaki még a kóstolgató, adatgyűjtő, full bizonytalan fázisban van megpróbálhatod rábeszélni hogy tegyen úgy mint az, aki már elegendő információval bír, és kész is a döntésre
és ha most ezt eléred, veszek tőled leckéket előre utalással, alku nélkül, becs szó
én szoktam ilyet csinálni, igaz ebből éltem, de nem szégyenlek tanulni
Pitzu 2023. 08. 24. 14:17
Előzmény: #203382  hunball
#203389
Meg kell nézni. Lehet, hogy egy festésen kívül semmit sem kell csinálni. És a megtekintést akár össze lehet kötni ezzel a Péter-Pál utcaival is: https://ingatlan.com/xxii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31562221Utcaképén látszik valamennyire mindkettő kivülről.
Általában a kép nélküliek között nagy vételek szoktak lenni - saját tapasztalat. 3 ingatlanunkat is így vettük. Feleségem (akkor még csak barátnőm) lakását a Páva utcában. Mikor megjelent a hirdetés, az ár alapján azt hittem szuterén lesz (még alaprajz sem volt feltöltve). Még aznap elmentünk megnézni, másnap megvette. Ez 2007-ben volt.Én vagy 1,5 évig jártam Budapest több részét - alapvetően inkább Budát - lakás vagy telek után kutatva, saját részre. Rózsavölgy, az árakat tekintve, teljesen esélytelennek tűnt. Aztán 2008 májusban a figyelőbe feljött egy hirdetés kép és minden nélkül: telek öreg házzal Rózsavölgyben. Rögtön felhívtam ,este megnéztük és még ott helyben megalkudtunk. Így sikerült a szülői háztól 2 utcára ingatlant venni, ahová 2010-2012 között építkeztünk. A Bacsó Béla utcai lakásunknál szintén csak 1 alaprajz volt feltöltve. Megnéztük, aztán hetekig alkudoztunk, pedig már alapból is jó áron volt. Utána az eladó bevallotta, hogy az alkudozás alatt senki más nem jelentkezett. Ez 2017-ben volt, amikor már masszívan tartott az ingatlapiaci rally.     
Murdoch 2023. 08. 24. 14:16
Előzmény: #203377  Pitzu
#203388
Írtó jó környék, remek panorámával, majdnem beleugrottunk ott egy házba. 
FR73 2023. 08. 24. 13:57
#203387
Kormányinfó: "A december végével megszűnő nagyvárosi csok kiváltásával kapcsolatban elmondta, sokféle terv van, de kormánydöntés még nincs. Mint mondta: A CÉL AZ, HOGY A LAKÁSHOZ JUTÁST KÖNNYÍTSÉK, KÜLÖNÖSEN AZOKNAK, AKIK CSALÁDOSOK, VAGY GYERMEKET VÁLLALNAK. EGYELŐRE NINCSENEK KONKRÉTUMOK, A TERVEK PEDIG MÉG VÁLTOZHATNAK."
Ha a sok titkos terv közül bármelyik megvalósul, akkor vajon merre fognak menni a lakásárak?
Benzedrine
Benzedrine 2023. 08. 24. 13:46
Előzmény: #203382  hunball
#203386
Ha mindegy, hogy Rózsavölgy vagy Szentendre akkor nehéz helyzetben vagy mert valamiért mindig elégedetlen leszel a lokációval meg keresni sem könnyű. Nekem régen azért sikerült gyorsan venni, mert volt egy pont amitől 20 perc biciklizésre kerestem valamit, így leszűkültek a találatok.
siemens 2023. 08. 24. 13:44
Előzmény: #203372  hunball
#203385
Amit szeretnél elérni a tetőtérben, az élhető élettér, a komfortérzet, a kellemes hőérzet, azt nem lehet megvalósítani. Ezt a tulajdonos is tudja (rájött az évek során), ezért szeretné értékesíteni a lakását.
--
Nem a tünetet kell kezelni, hanem a probléma forrását kell megoldani, a kiváltó okot kell megszüntetni. 
--
Ez a felújítás során nem történt meg, a beteg csak felületi kezelésben részesült, így sajnos meghalt! Tudjuk, hogy lakhatóvá tették a padlásteret. Feltételezzük, hogy készült valamilyen szigetelés a tetőtérben, de nem a szakszerűség, hanem a minél költségkímélőbb eredmény felmutatása került előtérbe. Vagy csak egyszerűen a nagyobb élettér megvalósítása volt a cél. Ki tudja, végül is lényegtelen. De, nagy hiba volt!
--
Hadd kérdezzem meg, hogy az időjárás viszontagságainak legjobban kitett tetőfedéshez miért nem nyúltak? Itt b@szták el az egészet! Így a többi munka amit elvégeztek teljesen felesleges pénzkidobássá vált.
--
Meghagyták a régi korszerűtlen, sötét tetőcserepeket, ami úgy szívja magába a napfényt, mint kacsa a nokedlit. A tűző napsütésben a cserepek úgy felmelegednek, hogy húst lehet rajta sütni, akár 80°C is lehet a hőmérséklete. Innentől kezdve hiú ábránd a tetőtérben a kellemes hőérzet biztosítása. Az alacsony belmagasság tovább rontja az amúgy sem rózsás helyzetet. Ez olyan, mint egy koporsó a sivatagban - árnyékot ad, de forró mint a tűz, ontja a hőt. Így valójában sz@rt se ér.
--
Megoldás. Természetes árnyékolás. Lombos fák, melyek meggátolják, hogy a tűző nap ereje felmelegítse a tetőcserepeket.
--
Párakapu/párafüggöny kiépítése a teljes tetőfelületen. Olcsó, praktikus megoldás a tetőfedő anyag hűsítésére. (tartósság kérdéses)
--
Külső árnyékolók.
Pitzu 2023. 08. 24. 13:43
Előzmény: #203379  Benzedrine
#203384
Nem új építésű, de csak 16 éves, nem 100, mint a Wekerle. 2/A kerületbe nem költöznék. Onnan a közlekedés gáz. Most mindenki kér össze-vissza árakat, de a mostani kínálatban ez a jobb ajánlatok között van. Alkudni kell. Van hirdetve Leányka utcai panel 1,2M/nm áron...
lacikonyha 2023. 08. 24. 13:40
Előzmény: #203382  hunball
#203383

ránézésre még évekre vagytok a döntéstől
nézelődtök egyelőre, és majd idővel talán kialakul mi mindenben érdemes kompromisszumot kötnötök
így biztos távolságra a döntéstől, most még könnyű dolgotok van
hunball 2023. 08. 24. 13:27
Előzmény: #203378  Pitzu
#203382
Köszi! Na de nincs kép, milyen állapotok vannak belül? Felújítással mennyi lenne a végösszeg? 
Én most már mindent nézek. Lehet, hogy kiköltözünk a végén valahová a francba. Szentendre külvárosában is láttam tök jókat, mindenestül 90M alatt. 
Nyilván az a baj, hogy túl nagy az igényszintünk a pénztárcához képest. Bár sok embernek ez a 90 milliós keret is szép összeg. Vidéken fasza lenne.
lacikonyha 2023. 08. 24. 13:25
Előzmény: #203379  Benzedrine
#203381

nem jelezte, hogy igazán olcsó lenne
azt viszont igen, hogy szeret ott lakni, és kevés hely van amire felcserélné
és azt sem írta hogy van e alatta ingyen 200 éves barlang

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek