Ment is erről a diskurzus, hogy mi az oka. Volt aki elsődlegesen a rezsicsökkentést emelte ki, de szerintem nem ez.
Többször leírtam és elnézést, ha valakit fárasztok a "luxus" kifejezéssel, de ma a trendek kicsit átalakultak. Úgy ahogy a mai 20-30 közötti korosztály számára (belépők) luxus lett a kis garzon lakás, ugyan úgy luxus lett a 30-40 közötti korosztály számára a családi ház.
Ismét felhívnám a figyelmeteket arra, hogy most nem arról van vita, hogy ez most jó vagy nem. A lényeg, hogy még mindig a vasbeton a legolcsóbb és a leg költségkímélőbben fenntartható, felújítható. A társadalom jelentős része erősen árérzékeny lett abban a kategóriában is aki tud fizetni (nem azokról beszélek akik már 10 éve is kiárazódtak).
A saját buborékom alapján a 30-40-es korosztályban az alábbiakat látom. Van saját alkás (akár hitellel), de nem mozdul, mert nem tud érdemben előrelépni. Apuci-Anuci segítségével érdemben előre mozdulnak, de mindent bedarálnak egy ingatlanba. Nincs saját lakás, bérlés van. Van aki mozdul a lakásból és a világvégén vesz valami erősen kompromisszumos épületet sok problémával.
Továbbra is az a véleményem, hogy az építőipari infla (a sok más mellett) egyelőre behozhatatlan bérrel, és ha a tendencia így folytatódik elég nagy válság elé néz az ágazat itthon (ennek is már vannak előjelei).
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link