Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 2023. 09. 13. 09:06
#204680
Ugy nez ki Kanadaban mar megjott az eszük. Mi a nepnemzetiszittyapirosfoltossegguek meg mindig azt hisszük hogy az a jo ha draga:)
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20230913/annyira-felkusztak-az-ingatlanarak-a-vilag-tuloldalan-hogy-meg-a-tulajdonosok-is-a-lakaspiac-bezuhanasara-varnak-639365"
"még érdekesebb az ingatlanpiaci várakozásokról alkotott kép: a kutatás szerint szerint a kanadaiak 70%-a mondta azt, hogy nagyon (40%) vagy mérsékelten (30%) örülne annak, ha csökkennének az ingatlanárak"
"amikor a megoldásról kérdezték őket, a legtöbben (23%) azt mondták, hogy rengeteg új lakást kell építeni" 
Mimagyarock biztos azt mondamank h meg tobb tamogatas kell. :) 
Na ezert lesz MINDIG fejlettebb a nyugat:) 
mr_bob
mr_bob 2023. 09. 13. 08:57
#204679
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 13. 08:41
Előzmény: #204677  Rincewind2
#204678
Jogos ezt nem vettem bele, de halkan jegyzem meg, hogy a MVM is számol még egy korrekciós tényezővel (online találsz pontos leírást, tavasszal kicsit utána mentem az elszámoló számlának). 
Rincewind2 2023. 09. 13. 08:13
Előzmény: #204675  EURHUF_goes_to_haven
#204677
Meg nem mindegy a fát miben tüzeled el, mert a kandallónak meg a régi vegyes tüzelésű kazánnal jó a 40-50%-os hatásfok
Rincewind2 2023. 09. 13. 08:12
Előzmény: #204674  EURHUF_goes_to_haven
#204676

A kádár kockákban a födém sokszor fa és borzasztó meleg van a padlásokon, nálam azóta elviselhetőbb a hőmérséklet amióta napelem van fenn és árnyékolja a cserepet. Mivel a régi tetőterek úgy készültek, hogy a meglévő tető esetleg egy térdfal. A szigetelésre a szarufák közti rész maradt ami kevés. Én még ilyen tetőtérben ahol nyáron kellemes az idő még nem jártam. Természetesen le lehet jól szigetelni, de az a hasznos alapterület rovására megy és ez miatt sokan engednek belőle.
Én is építkeztem sokat jelenleg faluban élek, de városban is sokáig éltem.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 13. 08:09
Előzmény: #204670  EURHUF_goes_to_haven
#204675
Egye fene ha már benne voltam kiszámoltam fára is.
Akác - Tölgy - Bökk fűtőrtéke 2100kWh/m3 
Erdei m3 (1,7 x 1x1) rönkök között levő levegő miatt szakmában elfogadott 1m3 tiszta faanyag. Ennek ára 70 e Ft amit hirtelen találtam ebből kell 0,476 az 1000 kWh-hoz ami így:
0,476erdei m3 x 70e = 33 333 Ft Azaz ez alapján fával a legolcsóbb tisztán pénzügyi alapon, de azzal még dolgozni kell. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 13. 07:44
Előzmény: #204672  Rincewind2
#204674
A 80-90 es években épült kispórolt házakban sok esetben nincs se ellenlécelés, se hőtükör, ez igaz, és a munka minősége is jó kérdés, régebben emlékeim szerint 15-20cm szigetelés volt előírva most ha jól tudom 35-45cm anyagtól függően. Tény, hogy a magyar ingatlanok között sok állapota nem jó, de ne általánosítsunk egyik irányba se. Régebbieknél pl ha nem tetőtér, hanem beton födém + cserép  vízszintes síkon szigetelve ott megint jóval kisebb ez a sugárzó hő, mert rendgeteg levegő van a tető cserép alatt (ezek azok a kádárkockák amikben, ha felmész a padlásra belülről látod a  cseréplécet és a cserepeket. ;).
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 13. 07:34
Előzmény: #204668  Rincewind2
#204673
Ez a 60-70 fok nagyon csalóka, a külső héj szerkezet talán, cserép alatt jó esetben van szellőztetés, így a további rétegek ebből már csak egy sugárzó töredéket kapnak. De ezt lentebb már leírták ;). 
Más kérdés, hogy hány helyen nincs ellenlécelés a tetőszerkezetben , nincs hőtükörfólia RENDESEN kivitelezve, hány helyen van hőhidas szerkezet mind a tetőben mind ablakoknál stb stb... 
Mind a kettőre lehet jó  és rossz példát hozni
Rincewind2 2023. 09. 13. 07:34
Előzmény: #204669  HPPapa
#204672
A jelenleg meglévő tetőterek többsége nem ilyen.
lacikonyha 2023. 09. 13. 07:34
Előzmény: #204655  greenman76
#204671

még 2011-ben hallottam az Alkotmány utca 10 legfelső emeleti leválasztottan is 160 nm-es  lakás sarokerkélyén állva  - ahonnan kihajolás nélkül rálátni a parlamentre - a felújítással foglalkozó tulajdonos szájából, azt a mondatot, hogy ő annak fogja eladni akinek kell ez a lakás, és nem annak akinek nem kell, de van az a pénz amiért megveszi.és ez így is lett kb 2 év múlva
.
.de ő bő10 évvel korábban volt kezdő az ingatlanpiacon amikor még csak 8 fővolt az Otthon centrum és abból volt az egyik aztán egyszer egy lakás megtekintése után lefelé ballagva a lépcsőházban, bevillant neki hogy tiszta hülye lenne ha ezt nem ő venné meg, így aztán mivelhogy még nem volt 30 éves, és nem sok pénznek parancsolt futott egy kört a családban ahol még az ángya térde kalácsa is jogász volt, összejött a vételár, majd gyorsan úgy eladta,hogy meglett az önereje a saját lábra álláshoz
az épületről pedig tudta hogy az a Redlich Sámuel volt az építtetője aki a beocsini cementgyár tulajdonosa volt, ami a monarchia legnagyobb cementgyára volt,és ő szállította a cementet a parlament 2 m vastag vasbeton lemez alapjához, ami a kupola álatt 4 m vastag
amúgy a lánchid építését levezénylő Clark is onnan hozta a márgát és égetett belőle  római cementet az akadémia helyén ásott gödörben a híd pillérjeinek alapozásához,merthogy akkor errefelé még égenföldön nem volt cementgyár
..
és az épület jóval a parlament előtt kész lett,az Alpár Ignác irodája tervezte, amely a korszak legnagyobb létszámú építészirodája volt, és a megbízás kb úgy szólt hogy szép legyem ám,hogy látszódjon hogy gazdag vagyok, és valamilyen furcsa véletlennek köszönhetően az elkészültekor azonnal bele is költözött az első bérlő a budapest iparkamara, amely pár év múlva a Meining Artúrral megépíttette a saját palotáját a másik sarokra az Alkotmány 8-ba és át isköltözött
..
szóval vannak különböző mérlegelési nézőpontok, meg a menj oda és ajánld be a felét jótanácsok is
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 13. 07:31
Előzmény: #204667  HPPapa
#204670
Ezen nekem is fennakadt a szemem. 
Az hogy nem tudják átszámolni a gáz m3-t kWh -ba vagy a m3 fát szintén kWh vagy vagy Joule ba.
Maradjunk annyiba, hogy a klímák hűtése (és sok esetben a fűtése is) áttétellel dolgozik. Gyakorlatilag csak hőt transzferál. Meleget visz ki, és hideget "hoz be" ha nagyon le akarom egyszerüsíteni, gáz expandációs elven (amikor a gáz kitágul, lehűt) az energie ami ehhez kell , hogy forgassa a gázt egy mechanikus kompresszor. 
Van a klímáknak egy COP értéke "Coefficience of performance" ami azt jelenti, hogy 1 kW elfogyaszott áramért mennyi hőt képes transzferálni, 3-4-5x körüli számok . Azaz 1 kWh  áramból 3-4-5kWh hőt "állít elő". (nem állít elő mert a meleged kint leadja a kültérin .... )
-
1 m3 gáz 10,55kWh egy példa kedvéért 1000m3 el számolva az 10 550 kWh. Ki lehet számolni, hogy ez mennyi Ft gázból, és mennyi klímával egy 4 es COP értékkel 10 550 kWh/4 = 2637,5 kWh.
Az, hogy a gáz köbmétere olcsó, és a villany ahhoz képest drága (ami bármikor fordulhat) illetve napelemmel stb . 
Áram ára jelenleg 35-40Ft körül van a gáz pedig 100-110Ft/m3. 8(rezsicsökkentve mind a kettő!!)
-
Árammal előállítva: 2637,5*37,5 = 98 906 Ft
Gázzal előállítva:  1000* 105 = 105 000 Ft 
-
Lényeg a lényeg, gázexpanziós elven működő klímák hatékonyabbak tisztán energetikai szempontból mint gáz. Aki akarja kiszámolhatja fával is (de ne felejtse ki, hogy fánál az ember 3-4 szer melegszik meg :) kivágás, pakolás, hasogaát, pakolás, és mikor befűt ;) 
Innentől még a kérdés, hogy tervez e pl napelemet, mert akkor egy jól méretezett rendszerrel éves elszámolásban lehet "nullás" éve, amíg nem gondol egyet a kormány és szántja be ismét a szaldót, vagy jár le a 10 éve... (undorító, és még az erkély napelemeket se engedélyezik ami csak rásegítene a rendszerre...)
HPPapa 2023. 09. 13. 06:42
Előzmény: #204668  Rincewind2
#204669
Megfelelően kiszellőztetett tetőszerkezettel, világos cseréppel, vastag hőszigeteléssel ez nem probléma.
Nappal árnyékolás, éjszaka kiszellőztetsz, és semmit nem kellett hűtésre költeni.
Rincewind2 2023. 09. 13. 06:35
Előzmény: #204667  HPPapa
#204668
Tetőtérnél igaz. mert nyáron a tető beizzik akár 60-70 fokra is, így a a delta T sokkal nagyobb, mint télen. Mivel a hővezetés felület*hővezetési tényező*deltaT, ezért nyáron több energia kell az azonos hőfok tartásához, mert a delta T kivételével minden állandó érték, a delta T meg nyáron nagyobb lesz, mint télen. Persze ez csak tetőtér esetén igaz.
HPPapa 2023. 09. 13. 06:22
Előzmény: #204660  kukor-ica
#204667
"Köztudott, hogy hűteni sokkal több energiába kerül, mint fűteni"
Ezt a baromságot remélem nem hiszi el senki.
hunball 2023. 09. 12. 23:32
Előzmény: #204664  zajec
#204666
Te meglepődsz azon, hogy itt valszeg nincs 1  milliárdos fazon? Mégis mi az istenyiláért járna ide olyan ember? De erre persze megadod a választ magad is: mert infókat úgyis kap máshonnan eleget.
zajec
zajec 2023. 09. 12. 23:31
Előzmény: #204662  Murdoch
#204665
példa volt, a változás nem füldrajzi határ kérdése. 
zajec
zajec 2023. 09. 12. 23:12
#204664
Könnyen vonható egy egyenleg az itteni fórumba irogatók között.A Legtöbben a 100millió alatti tartományban kotorásznak..vesznek aladnak kiadnak..legtöbbjük bizonytalan a befektetésük helyességével kapcsolatban ezért egy folyamatos visszaigazolást várnak.. 
Akiknek több lakásuk van azok is a 100millió alatti + kedvezményes hitel kombóban vannak jelen, idöben vették ezért léptek szintet..de ez virtuális emelkedés mert nem merik realizálni...rettegés az életük.
Talán a 20% lehet akik a max 300milliós kategóriában játszanak.. nekik is a nem realizált áremelkedés a kulcsuk. 
Vannak akik nagyobbnak akarnak látszani,  mint a béka  felfújják magukat.
Van egy régi megfigyelés. A magánjachton dolgozó személyzet egy idö után olyan elitek gondolják magukat mint a gazdáik.. beleélik magukat.
Itt is van ilyen/ilyenek aki pénzes gazdának dolgozik esetleg még belelát  a nagyfiúk üzletébe..de érdekes módon nem tanul ebböl és nem a saját buxájára fejleszti magát..esetleg a farvizen hajózgat a kis gumicsónakjával.
A milliárdos kategóriából nem hinném itt játszanának.. sztem a legnagyobb cápa 500milkás összvagyonos ingatlan tözsde befjegyes hal.. ennek is a 40%a áremelkedéses növekmény.. 
Egy milliárdos gondolkodású ember teljesen más.. bármikor vesznek..bármikor eladnak.. tudják a számokat.. Az ingatlanos üzlet 5-10-20éves üzlet.. nem kell azonnal reagálni.. részvénynél is igy van.. ők  nem reagálnak hanem megteremtik a helyzetet, kijáró emberek viszik nekik a lehetöséget viszik nekik a tippeket. 
Ha 1mrd megvan akkor kell a 2 a 10 a 60mrd is.. akiben nincs ez meg az nem is lesz milliárdos. 
csakegynick
csakegynick 2023. 09. 12. 23:01
Előzmény: #204660  kukor-ica
#204663
Tényleg érdekes gondolat az ingatlanokat a klímaváltozás szempontjából is megvizsgálni. Én a házvásárlásnál már tudat alatt kizártam az összes tetötérbeépítéses csodát, azzal a tudatos indokkal, hogy nem akarok lépcsőt, ha nyugdíjasan is benne akarok majd lakni. Ugyanakkor lehet az is benne volt tudat alatt,  hogy gyerekként előbb a panel zárószintjén, később meg frissen felhúzott kora 90-es évekbeli háromszintes hodály tetöterében sültem meg. Elgondolkodtató milyen rengeteg ingatlan problémás ilyen téren.
Murdoch 2023. 09. 12. 22:50
Előzmény: #204661  zajec
#204662
Ne a Kárpát-medencéből indulj ki. Gleccserek, sarki olvadások, tengeráramlatok lassulása, csapadékviszonyok, meleg napok száma stb. Úgy már gyászosabb a helyzet, ne aggódj, pofon már biztosan lesz. Csak pont az ellenkezője van, amit írsz, kutatók hiába pofáznak, az első pénzügyes mamlasz felülbírálja őket. Nincs mit tenni.
zajec
zajec 2023. 09. 12. 22:28
Előzmény: #204622  emerald
#204661
Ha megdőlnek meteorológiai csúcsok láthatod, hogy 20-120éves csúcsok dölnek meg. Tehát korábban is volt extrém idöjárás böven. Igen gyerekkoromban egy nyáron 5-6 33-34 fokos nap volt..és mutatta a TV sorban állnak a strandoknál és elfogyott a sör a boltokból. 
A földnek van egy tengelye és van egy nap körüli pályája, ha egy fél fokot is eltér már nagy változások vannak.. Vélhetően a régi élet is alkalmazkodott elvándorolt..vagy kihalt. 
A tudósok azzal szembesültek 1-2 éve az ózon lyuk - amit az ember negativ tevékenységének mementójának gondoltak- soha nem látott méretűre zsugorodott. 
Többféle lelkiismeret ipar van..fasizmus-zsidók, bálna, ózon, felmelegedés.. mentsük meg a földet a gyermekeinknek.. ha pénzt fizetsz akkor megnyugszol..valakik meg boldogan elköltik..elnyaralják a világ legjobb helyein...és még marad is.   

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek