Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kukor-ica 2022. 12. 01. 23:32
Esténként min. fél órát töltök ingatlanhirdetések nézegetésével. Állítólag egyre nagyobb a számuk, biztos így is van.
De múlt heti kérésem most is aktuális: linkeljen már be valaki egy jól használható, jó érték arányú ingatlant...
.
Az én tapasztalatom mindenben az, hogy a jót mindig meg kell fizetni.
A válság ehhez annyit tehet hozzá, hogy egyáltalán van/lesz lehetősége a vevőnek megfizetni.
Mert a jó ingatlanok általában kézen-közön kelnek el, és nem kerülnek piacra.
Most talán piacra is fog kerülni belőlük - de az biztos, hogy nem olcsón.
És a "jó" alatt nem azt értem, hogy luxus, meg exkluzív, hanem hogy saját kategóriájában jó.
Minden lakóparkban/lakótelepen/lakótömbben megvannak a jó adottságú lakások, amik jó irányba néznek, nem sétál senki az ablak alatt, besüt a nap, nincs az ablakban buszmegálló, stb.
Biztos velem van a hiba, de minden (érdemi) ingatlan vásárlásomnál vért izzadtam a keresgéléssel, hogy jó legyen.  
Nem akartam különösebben semmit venni, de ha most itt a vevőknek a kánaán, akkor hajrá... , de nem jön szembe semmi kihagyhatatlan...
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 12. 01. 22:50
Sokan mondtak, hogy maxi hitelre kellett volna lepusztult es felujitando lakast venni 30 evre ugy, hogy meg annyi idot sem eltem…
1,5 ev telt el miota tulajdonos vagyok es azt kell mondjam, jol tettem, hogy felujitott, kisebb, 1-el kezdodo iranyitoszamu lakast vettem es akkor amikor megadatott a lecsaphato alkalom.
Miert mondom ezt? Azert, mert
1. Full gatya lettem volna es meg most is egy teljesen felujitando lakasom lenne, meg mindig, semmi plusz extraval vagy felujitassal.
2. A magasabb hitel es kamat + biztositas 1,5 eve mar tobblet koltseg lenne, a hatalmas inflacio mellett gatya az egesz szitu.
3. Hiaba tortent munkahelyvaltas, hogy ha a hatalmas inflacio miatt meg rosszabb helyzetben erzi magat az ember mielott meg valtott volna, mert a tartalekat is felelte.
Ahogyan a covidnal es a haborunal erre sem lehetett szamitani semmit es kinyirja az embert, mert enni kell. Az egeszben az a durva, hogy ma vegre 1 tartozast kilottem a hatbol de meg rosszabb azt latni, hogy milyen brutalis evek varnak ram ha egyaltalan kibirom penzugyileg.
El sem tudom kepzelni emberek hogyan tudnak meg mindig ennyit kolteni, a belvarosban tomegek ahol ugy jarkalnak a karacsonyi vasarban mintha meg sem ereznek azt.
Elrettento ami itthon van.
LouMannheim
LouMannheim 2022. 12. 01. 22:06
https://www.portfolio.hu/bank/20221201/kamatcsokkentesi-lehetoseget-vezet-be-lakashitelenel-az-otp-elarulta-a-bank-hogyan-mukodik-582646
Próbálkoznak a srácok. 
Január 3.-án 4,59% volt, míg mai napon 8,01% a Birs. A csúcs 10.24-én 10,99% volt.
Eus döntés óta azonban újra emelkedik. Ezek arra számítanak hogy lemegy 1-2% környékére, és adhatják az "olcsó" 5-6%-os hiteleket.
macisajt 2022. 12. 01. 21:34
Hatalmas kínálat lett pár hét alatt Bp-en közepes kategóriájú lakásokból, hova tűntek a vevők?
Hathor
Hathor 2022. 12. 01. 21:29
Előzmény: #185811  ncseed!
Nalam terv szerint halad minden, ahogy azt elore leirtam pont egy eve
LouMannheim
LouMannheim 2022. 12. 01. 21:19
Előzmény: #185832  J0hnnyEnglish
Meglátjuk, legyen igazad. Ehhez viszont a munkanélküliségnek is nőnie kellene.
 7-8% már erősen befékezne.
ncseed!
ncseed! 2022. 12. 01. 21:17
Előzmény: #185820  HerrLudwig
Lajos, ne szívd fel magad, tudod csak cinkeltem...
wantuu 2022. 12. 01. 21:13

Még egy akció, egy nagyobb cégtől, "Karácsonyi áfa akció: most mi fizetjük az áfát".
https://www.biggeorge.hu/hu/kinalatunk/waterfront-city
Lesz itt csökkenés az újépítésűeknél is azt hiszem... (Ha csak nem jön megint valami új zöld hitel program.)
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 12. 01. 21:06
Előzmény: #185829  LouMannheim

Nem lesz gyors kilábalás, a háború és az infla miatt szerintem 3-5 éves ciklus 2. éve lesz 2023, ahol a fogyasztás drasztikusan csökken, a kamatok az egekben, szint biztos, hogy években lesz mérhető a lassulás. (Ez nem COVID, itt az inflát be fékezik, az pedig lassan hat a fogyasztás esésén keresztül)
Persze nem vagyok jós, de semmi nem győzött meg az ellenkezőjéről eddig.
2345678 2022. 12. 01. 20:43
Előzmény: #185827  J0hnnyEnglish
Egy új építésű projekt lakása tervezőasztalról néhány millióval olcsóbb lenne, ha most befizetnék 80%-ot. Eddig sem volt bátorságom ehhez. Most meg eszembe nem jutna.