Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
HerrLudwig 2021. 04. 27. 13:40
Előzmény: #115459  Alexander_Greybeard
#115460
Erre az ncseed-féle standard válasz az szokott lenni, hogy nem gond, mert még ha a magyarországi lakosság már csak 8M lesz is (akiből 4M nyugdíjas, 3-4M meg modern gazdaságban használhatatlan tudással, de az mind1), az mind Budapesten akar majd élni és az ő szutyok panelját bérelni. 
Alexander_Greybeard 2021. 04. 27. 13:16
Előzmény: #115452  ncseed!
#115459
Sajat kivitelezesben az ertek az, hogy nem kellett sok milliot kifizetni egy masik vallalkozonak, raforditas az, hogy kozben nem keresett sok milliot mert az eszkozeit sajat maga hasznalta. A hazepitesnek tavasztol oszig van szezonja, a profik 5-6 honap alatt vegeznek majdnem kulcsrakesz allapotig, ha minden jol megy (nem gyorshaz). Anyagilag csak pici nyeroben lesz de ott van a erzes, hogy legalabb pontosan tudja, milyen a minoseg. Csereben a szezont bukta es abban az evben csak relative kisebb egyeb munkakat tud csinalni (senki nem kezd mar alapozni oktoberben)
2009-ben szinte minden fejlesztes leallt. Nem azert mert olcso volt az ingatlan, hanem azert mert nem volt hitel. A hasznalt ingatlan azert volt olcso mert rengeteg embernek kellett egyszerre eladnia es nem volt nagy mennyisegu hitel, amibol meg lehetett volna venni oket. A szakik egyreszt kivandoroltak zoldebb mezokre de nagyjabol ugyanannyi nyugdijas vagy halott lett utanpotlas nelkul. A legtobb nem vallalna be a kivandorlassal jaro macerat, ha otthon is megelne. Szep korforgas az, hogy nincs eleg epitkezes, szoval a szakik kimennek de nem lehet tobb epitkezes mert nincs szaki.
Magyarorszagon legutoljara akkor volt jo elni, amikor egyszerre volt olcso ingatlan, olcso hitel es sok munka. Most a draga ingatlanok es rossz fizetesek miatt mar a fiatalok nagyresze kivandorlason gondolkozik legalabb ideiglenesen vagy rogton olyan szakmat valaszt direkt, ami kint is jo lesz. Egyre kevesebb ember, akikbol egyre kevesebb lesz hitelkepes, akik cserebe kivandorolnak es indul ujra az egesz.
Regen beszeltuk mar de nem valaszoltal ra szerintem. Mennyit fognak valojaban orokolni az utodjaid, ha a lakasok ara felmegy de darabonkent 15 millioert kellene felujitani oket addigra, mar ha a tomb allapota alapjan megeri ennyit rajuk locsolni? Mibol lesz meg a 15m/db? Mekkora haszonnal lehet majd kiadni oket es kinek? Megeri-e roghoz kotni oket?
kajli_man
kajli_man 2021. 04. 27. 13:02
#115458
Zoltán42 2021. 04. 27. 12:49
Előzmény: #115456  CyrusTheGreat
#115457
Hát ha a Nerből indulunk ki akkor az amelyikben több a pénz:) Pedig azt a palotát réges-rég kikelet volna már ásni sőt ha radikálisabbak akarunk lenni gyakorlatilag az Ápád-híd és az Újpesti vasúti híd alatt fekvő régi Aquincum olyan értékeket rejt, a föld alatt, hogy a terület ledozerolása sem lenne hiába való.
CyrusTheGreat 2021. 04. 27. 12:42
Előzmény: #115455  Zoltán42
#115456
Még diffúz a dolog, a Hadrianus-palota és az A38 célközönsége között nem teljes az átfedés, nem tudom, melyik fog valójában megvalósulni, de én inkább a bulinegyedre fogadnék és nem a múzeumi elképzelésekre.
Zoltán42 2021. 04. 27. 12:41
Előzmény: #115454  CyrusTheGreat
#115455
Igen. Én úgy halottam, hogy a A38 hajót is felúsztatják oda. Ráadásul Alapítványba szervezték ki az egész Hajógyári déli részét így bebiztosítva hosszú távon is maguknak.
CyrusTheGreat 2021. 04. 27. 12:38
Előzmény: #115451  Zoltán42
#115454
Izgalmas kérdéseket feszegetsz, azt látni kell, hogy a NER nagyon ráborult a Hajógyári szigetre, nem lepődnék meg, ha "hirtelen" oda kerülnének át a szórakozóhelyek, mint a Vizós időkben.
Zoltán42 2021. 04. 27. 12:34
Előzmény: #115451  Zoltán42
#115453
Amúgy érdekesség, hogy régen a 3-ik kerülethez tartozott a Rózsadomb is sőt a Margitsziget is azonban ezeket elvették a komcsik és helyettük hozzácsatolták a kerülethez Békásmegyert. Jó deal volt. :)
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 27. 12:30
Előzmény: #115449  Alexander_Greybeard
#115452
"Csak akkor ussza meg a felarat, ha maga is kivitelezo es sajat maganak csinalja meg. "
Értem. Tehát a saját magadnak végzett munka értéke nulla Ft. Mesélj még...
Kb mint amikor azt mondja valaki hogy ha van extra ingatlanod amivel tudsz lakhatást biztosítani a gyerekednek akkor az neked semmibe sem került bezzeg akinek nincs az fizetheti az albérletet!
****
"Regen draga volt a hitel de volt csomo szaki, most olcso a hitel de nincs szaki."
Köszönjétek meg jelentős részben 2008 utáni időszaknak amikor az olcsó ingatlan és a röhögő megrendelők miatt elhúztak nyugatra. Most a fagyi visszanyal. Ha hagyná az állam ismét bedőlni az építőipart akkor ez megismétlődne, pár év múlva azért sírnátok hogy még annyi szaki sincs mint most!
****
"pedig csak szakikat kellene kepezni es rogton mindenki epitkezne megint."
Persze, hogy legyen Németországnak nulla euró befektetésből olcsó munkaereje... majd ha fagy!
Zoltán42 2021. 04. 27. 12:26
Előzmény: #115399  Placi82
#115451
igen bár 3-ik kerületre kíváncsi vagyok, mostanában sok gazdagot vonz mert ott még van hely építkezni a hegyeken-dombokon, Római partnál pedig szimplán lebontják a régebbi házakat/üdülőket és építenek ízlésüknek megfelelő villákat. Nagyon jó adottságú a 3.ik kerület,(csak elbaszták a komcsik a sok lakóteleppel) 12-kerület mellett ott vannak a legmagasabb hegyek, Római-part egyedi hangulatú a városon belül és akkor még egy szigete is van(Hajógyári) amivel előbb utóbb lesz valami talán, valamint Aqiuncum  mellett sem érdemes elmenni szó nélkül vagy a közelbe eső Lupa-tó vagy a Szentendrei térség vonzereje mellett sem. Viszont rengeteg a lakótelep nagyjából az ingatlanok 2/3 panel lakás ha kerületi szinten nézzük és ezáltal sok rosszabb módú arc is lakik ott. Talán ez a kerület mutatja a legvegyesebb képet ha a Hegyvidéken vagy a Római platán fái alatt élő dúsgazdagokat hasonlítjuk össze és a Békási vagy Óbudai kísérleti lakótelepi segélyen élőkkel, kíváncsi vagyok merre fog elmozdulni a kerület közbiztonság és minden egyéb szempontból. (Az minden esetre megdöbbentő volt ami a Római parton volt tapasztalható a hétvégén főleg este szerintem durvább volt mint a belváros, voltam kint. Érdekes kérdés lehet ez is, hogy elbulinegyedesedik-e és ha igen milyen irányban.) A 11-ker már szerintem kiegyensúlyozottabb lett és ezt pozitívan értem, jó úton halad a kerület egy jó ideje és nem várok nagy változást már, persze ott is meg van a Gellért-hegy kontra Kelenföldi lakótelep, de nem olyan durvák a különbsége mint a 3-ban a Hármashatár-hegy tetején élő Németh Sanyi és a segélyen tengődő önkori lakásban lakó drogos békási moleszteráló között. (nyilván nem minden békási ilyen ez csak kiragadott példa volt, de vannak sajnos szép számmal ilyenek is)
lohran 2021. 04. 27. 12:16
Előzmény: #115448  lohran
#115450

cinikus duma,
21.században nesze neked társadalmi munkamegosztás,hatékonyság.
nem beszélve arról ki tud versenyezni az agyontámogatott Fineszes vállalkozókkal
Alexander_Greybeard 2021. 04. 27. 12:09
Előzmény: #115446  ncseed!
#115449
30-50% az adozas utani haszon ingatlanonkent mai arszinvonalon. Fugg attol, hogy milyen tipus es hol. Akkor is, ha keszen veszi az ember es akkor is, ha epitteti. Csak akkor ussza meg a felarat, ha maga is kivitelezo es sajat maganak csinalja meg. 
Ha egy ikerhaz darabjat aggloban 50-60-ert kinaljak, akkor tuti, hogy darabja mindennel egyutt maximum 35 volt kulcsrakeszen (es nem a legtragyabb anyagokbol). Regen draga volt a hitel de volt csomo szaki, most olcso a hitel de nincs szaki. CHF idokbe volt kb. optimalis a helyzet, csak az nem tartott sokaig. Eleg vicces, hogy allambacsi 1000+ milliardot ol bele tamogatasokba pedig csak szakikat kellene kepezni es rogton mindenki epitkezne megint.
lohran 2021. 04. 27. 12:08
Előzmény: #115446  ncseed!
#115448
ekkora marhaságot is régen olvastam
Törölt felhasználó 2021. 04. 27. 11:47
Előzmény: #115444  ncseed!
#115447
Komolyan gondolkodom, hogy veszek Wienerberger részvényt. Pedig fundamentálisan nem olcsó, de hát ez van, ha veszik, akkor veszik, legyen belőle hasznom.
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 27. 11:47
Előzmény: #115445  Alexander_Greybeard
#115446
Nem tudom mekkora haszon van egy új építésűn, nem is érdekel.
Akinek nem tetszik az ár építsen maga aztán majd rájön mivel jár! Kaszálja le ő a nagy hasznot! Nincs megtiltva hogy építkezzen senkinek!
***
Tudom még javasolni hasonlóképpen ha drága az eper termessz magad! Ugyanez bármilyen zöldségre, gyümölcsre és a szolgáltatások jelentős részére is. Drága a fodrász? Vágd le magadnak!
Alexander_Greybeard 2021. 04. 27. 11:40
Előzmény: #115444  ncseed!
#115445
Es mert elobb fogjak szuneteltetni az uzletet, minthogy a 30-40-50% haszonrol lemondjanak. ;)
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 27. 11:04
#115444

Mé ilyen drága az újépítésű?? Mé nem esik az ára az áfacsökkentés matt?
https://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagi-hirek/roham-indult-a-dragulo-epitoanyagokert-2-3714913/
dexter007
dexter007 2021. 04. 27. 10:44
Előzmény: #115436  ncseed!
#115443
hát igen, nem véletlenül jutottak hozzá vári lakásokhoz a NER-es emberkék az elmúlt években.
Valószínű ők nem a mai telex-en hallottak először erről az akcijós árról.
Alexander_Greybeard 2021. 04. 27. 10:34
Előzmény: #115439  berlini
#115442
De nalunk sosem fog mukodni mert kevesebb terbol gazdalkodunk es a tobbseg nem keres annyit, hogy minden nap akar ketszer keszen vegye az etelt. Utobbin nem lehet valtoztatni, elobbin nem lenne tul nehez. Ha 10 emelet helyet 25 is epulhetne es dedikaltan lenne kulon szarny a fokent kiadasra szant kis lakasokbol, akkor maris egyszerubb lenne tervezni es nem 90 nm-t kellene felosztani 4-5-6 emberre. Tudom, tudom, varoskep. Azert en megkerdeznem a max csokosokat peldaul, hogy erzik magukat es mit szolnanak ahhoz, ha 50%-kal tobb teruk lenne ugyanott ugyanannyi penzbol.
berlini
berlini 2021. 04. 27. 10:31
Előzmény: #115440  Törölt felhasználó
#115441
De látod, az EU eltűri. pedig a pénzük nélkül ezek már rég eltüntek volna.
Sikereiket arra alapozzák, hogy csak a felét lopják el az eu-s pénzeknek.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek