Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Ezt hívják a közvagyon ellopásának. Valahogy nem lepődtem meg a Fideszes javaslaton, megy ez nekik, jogászkodás és törvényes lopás, kb Lukasenko és Türkménbasi szintjén csináljuk, az EU-n belül.
Még hosszú idő fog eltelni addig amig az lesz az általános nálunk si ami Amerika többségében működik. Ma még mindig a legnépszerűbbek az 1-2 szobás lakások. Hatósági szinten próbálják ennek gátat szabni. Pld. Zuglóban az átlagos lakásméret újépitésüeknél a legtöbb helyen legalább 75m2. De ezt is kijátszák. (Nem irom be a megoldást.)
Akkor félreérthetően irtam. természetesen én sem találom ördögtől valónak a kis különálló konyhát. csak azt irtam, hogy sokszor a feleség számára kényszer. (Cyrus megirta, hogy náluk például nem.)
En meg azt probalom korbeirni, hogy ne 90 nm-re csinaljanak meg mindent egyszerre sok szobaval egyutt mert az csak egyszeru kornyezetszennyezes. Nem kell nekem a marketing, hogy az amerikaiak is igy csinaljak mert az hazugsag. Amint igy kellett elniuk 1 evet, rogton elkezdtek kivandorolni tagas hazakba. Open plan kitchenhez kell az open space, ami nalunk a legnagyobb ritkasag.
Már vártam... "Böröcz elmondása szerint nagyjából 500 családdal konzultáltak a kérdésben, mielőtt belefogtak a javaslat megfogalmazásában." Gondolom ők inkább 1%-on akarnák megvenni... *** "melyeket a bérlőik nem vehettek meg az 1990-es években, és emiatt hátrány érte őket. " Aha. Tehát ha 30 éve elkótyavetyélték az állami lakhatási ingatlanvagyon jelentős részét (mert egy b*rmok voltak) akkor a maradéknak JOGA van rá 30 évre fing pénzért ezt megvenni. Érted. **** De azért építsünk sok szép-új bérlakást most aranyáron, adjuk bérbe sz*ré-h*gyé, hagyuk ismét lerohadni évtizedek alatt és majd 2060-2070 környékén gombokért hadd vehessék meg a bérlők mert 1990-ben is meg lehetett és ne érje már hátrány a jogállamban élőket!!! *** Rég használtam de most kénytelen vagyok ismét mert megütötte a szintet: MU-HA-HA!!!
"Ha veszel valamit teljes aron, akkor teljes funkcionalitast varsz el." Ezt a teljes árat ma nálunk 90% nem tudja megfizetni, és maradék 10% sem mind igényli. Én épitettem 1450m2-es budai villát, (mondjuk ott volt ebben nagy garázs, úszómedence, elektronikus golfszoba, ) ahol a tulajdnos egy db konyhát terveztetett egy 95m2-es hall-nappali-étkezős-konyha térbe. (Fürdőból volt 4db és egy látogatói wc is külön, meg egy 110m2-es körpanorámás dolgozó szoba.)
Megint egy értelmetlen "vita". Kb mintha azon jojóznátok hogy a barna csajok néznek ki jobban vagy a szőkék esetleg a feketék... *** Életszerűen közelítve van X forintod ingatlanra ami az esetek 95%-ában behatárolja a lehetőségeket konyha típusától függetlenül sok más téren. Van akinek a nyitott konyha tetszik kis lakásnál is és van akinek a zártabb hiába nagy a lakás/ház. Nem egyformák a preferenciák, a főzési szokások és a elfogadható zajszint sem. Simán lehet mosogatni éjszaka vagy amikor nincs otthon senki. Nekem is van olyan típusú panyel lakásom ahol ki lehet bontani a falat ha akarom (vagy nagyobb nyílást vágni rá pult feletti részen) és kész az amerikai konyha. Sok helyen meg is tették a hirdetéseket nézve. Gondolom nem azért mert nekik az rossz...
A kerdes baromira egyszeru. Ha veszel valamit teljes aron, akkor teljes funkcionalitast varsz el. A kerdes az, hogy mi a teljes funkcio. Ha a konyhat alig hasznalod, akkor szinte barhol lehet. Ha minden nap fozol magadra elokeszitessel egyutt, akkor vagy teljesen elzarhato es van ablaka vagy hatalmas terben nincs mindig szem elott vagy felmegoldast vettel. Felolem aztan lehetnek amerikai konyhak de akkor az amerikai konyhai kulturat is hozzuk be es kavet is csak ritkan fozzunk, ha kicsi konyhank van a bejarati ajto mellett. Jelen pillanatban sok magyar ingatlanban nem talalkozik a forma es a funkcio es kesobb ez lesz a divat pedig meg te is felmegoldasnak tekinted mert egyeb megoldasokat hozol fel a hatranyaihoz. Haloszobaert fizetnel teljes arat, ha csak felig lenne jo arra, amire valo?
Törölt felhasználó2021. 04. 27. 09:54
#115430
Volt külön konyhánk, kb 10 nm, és most van egyben a nappalival. Utóbbi nekünk sokkal jobb. Ha nincs Covid, akkor nálunk szoktak lenni vendégek, és nagyon vicces volt, hogy mindig, szinte mindig a kis konyhában volt az egész társaság, ment a beszélgetés, borozgatás, sörözgetés, bambi a gyerekeknek, és közben készült az étel. A háziasszonyt elküldeni a konyhába, míg mindenki más a nappaliban van, az nekünk nem jött be, és ez volt az alkalmazkodás, mindenki ment a párom után. Ha pedig csak hárman voltunk, akkor is a 10 nm-es konyhában voltunk inkább, míg a párom sütött vagy főzött. Szagelszívást nem értem, az mindkét helyen kell, és extrém esetben egy pár perces szellőztetéssel is megoldható. Ez tipikusan az a téma, ahol nem kellene egymást meggyőzni, mindenki éljen úgy, ahogy neki jobb, én elfogadom, hogy másnak a külön konyha alapkövetelmény.
Hol van egy magyarországi átlagos amerikai konyhás lakás 130m2 feletti? Mert a belinkelt lakás az. Egy ilyen méretben már a nyitott konyha nem kényszer (kis alapterület miatti kompromisszum) hanem szabad választás kérdése. Én arról beszéltem, amikor 90-100m2-en kell megoldanod egy 4 szobás, kéts fürdős, gardróbos funkcióhalmazt konyhával nappalival és étkezővel.
... ja és még egy gondolat. Attól, hogy nem szeretem én nem nevezném a külön konyhás megoldást egy lakásban épitészeti átverésnek. Pedig az is lehet, ha a lakás olyan kicsi, hogy a funkciók szigorú szétválasztása sok-sok kis lukat eredményez, amelyek külön külön arra a funkcióra elégtelen méretűek. Mindannyian jártunk olyan lakásban már, ahol a konyha tényleg egyszemélyes, mert csak egy ember tud elmenni a pult előtt, de azért még bekényszeritenek a végére egy kis asztalt két székkel. És még étkező könyhának is hivják. Ha azt hiszitek, hogy ez mostanában nem fordul elő, akkor tévedtek. Tavaly láttam egy újépitésű lakást. (Nem mondom el ki és hol épitette, mert tavaly már nagyon lehúztam a minőség miatt, igy nem népszerűsitem.) Egy közepes 3 szobás lakásról van szó. A tervező megoldotta a most diszkutált funkciót úgy hogy senkinek ne legyen jó. A konyha és a nappali egy légtérben van, gyakorlatilag az előszobából nyilik ajtók nélkül. De a 8m2-es konyha és a kb 20m2-es nappali között van egy fal, amin egy nagy nyitott átadó nyilás van Igy a 2m széles konyha egyedül nem alkalmas étkező céljára és a nappali is kicsi arra, hogy egy kényelmes ülőgarnitura, TV szekrény , könyves szekrény mellett legyen még ott egy 6 személyes étkező garnitúra. Ha egybenyitották volna a másfél funkciós konyhát (főzés + 2 személyes étkező) a másfél funkciós nappalival (nappali + 4 személyes étkező asztal lehetőség) akkor egy élhetőbb együttest kaptak volna. Ugyanis ez a megoldás mindkét verzió hátrányait mutatja. Azaz egy légtérben zaj és büdös, ha nincs jó elszivás és szűkösség a funkciók tekintetében. Kérdésemre az épitésvezető elmondta, hogy nem lehetett másként, mert a konyha és a nappali bejárat között egy pillér van, ami mintegy belerondit a lehetséges nagy térbe. (Balra a konyhába lehet bemenni és a pillér jobb oldala mellett a nappaliba.) Igy fogta magát a tervező és a pillért meghosszabbitva elfalazta a konyhát a nappalitól, téve rá egy nagyméretű átadót. Tiszteltettem a tervezőt.
Nem elsősorban a közlekedésre gondoltam, bár az, hogy pl az 5-ös hév gyanánt amin ráadásul ilyen sokan utaznak még mindig 40-50 éves szerelvények járnak vicc kategoria. Ez a hajléktalan kérdés Budapesten nagyon érdekes dolog, a nyugati fővárosokban tudják ezt kezelni, itt meg nem akarják pedig lenne sok mód. Bécsben leszokott égni a pofámról a bőr amikor kimegyek és ha hajléktalanba is bukok az kizárólag magyar szokott lenni. Tudom, hogy sok hajléktalan ön hibáján kívül lett az, sokan betegek vagy igen voltak olyan évek sajnos amikor komoly gondot okozott az elhelyezkedés sokaknak bár aki nagyon akart azért mindig is tudott dolgozni plusz ott volt ez a szép devizahiteles történet bár tény, hogy alattomos volt az egész fegyvert senki sem tartottak a fejéhez, mindegy lehetne sorolni. Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy Magyarországon politikai oldaltól függetlenül miért nem akarják ezt kezelni, hogy ha mész a belvárosban úton útfélen sokszor erőszakosan tarháló hajléktalanok zaklatnak, és akkor arról ne is beszéljünk, hogy mi van a BKV-n.
Nagy lakasokban es kozepes hazakban mukodik rendesen a kulon konyha es ket kozossegi helyiseg, ha alaprajzot akarunk kesziteni. Lakasokban ez mar ritka (csereben nagyobb lakasaik vannak, mint nekunk es a kajarendeles alap dolog), hazakban eleg gyakori. Ha nem igy csinaljak, annak az alapteruket az oka. Az osszevonast a nagyvarosi lakasokban konnyen megengedhetik mert a konyha szinte csak disznek van. A legtobbet hasznalt eszkoz a mosogatogep es a mikro, meg a kavefozovel sem bajlodnak sokat mert ott a starbucks a sarkon. Masik kerdesedre, hogy a magyarok miert szeretik az "amerikai" konyhat. Egy atlagos panel fozofulkeje pici, onnan nezve elorelepes mert szemre nagyobb tereket kap az ember. Ettol meg tudjak, hogy ez felmegoldas mert a hatranyokkal tisztaban vannak. Te is felhoztad a szagelszivast. Nagy es draga hazakban nalunk is ritka dolog a konyha a nappali sarkaban vagy kozvetlenul az eloszobaban. Itt egy tipikus pelda. Ez az egyik legolcsobb haz a manapsag legdivatosabb varosukban: https://www.zillow.com/homedetails/2413-Magin-Meadow-Dr-Austin-TX-78744/70357272_zpid/ Ilyen terekre talaltak ki az "open plan kitchen"-t, ami nalunk amerikai konyha lett. Konnyu eszrevenni, hogy nalunk a legolcsobb modern hazakban nem igy oldottak meg a tereket.
Szintén. Meló után engem ez pihentet. Kamra piros pont, mostanában nem divat, ennek hiánya nálam szinte kizáró ok. Amerikai konyha nekem se jön be, sajnos most ez van, komolyabb főzésnél karantén alá kerül a nappali is.
Nálunk csak a feleségem főz. Ő sem lelkesedéssel, csak mert sokszor kell. (Hétköznap készételt hozatunk, de azért ráveszem sokszor egy-egy kedvenc kajám elkészitésére.) Nála a lelkesedés egy fokkal alacsonyabb lenne, ha el lenne zárva egy külön konyhába.
Leirtad részben, hogy neked miért a szeparált konyha a jó: - Te is főzöl, azaz együtt vagytok sokszor a konyhában - nem szereted a szagokat, megértem. Kell egy nagy teljesitményű páraelszivó, de csak akkor lesz a zaj mérsékelt ha egy 150mm-es elszivőcsővel oldod meg az elszivást. - nemszereted a hangos mosogatógépzajt. Nos én sem. Ezért kell vagy reggel amikor mindenki a fürdőkben rohangál és munkába igyekszik. (Be lehet programozni napközbenire is, amikor senki sincsen a lakásban.) Amit nem irtál, de valszeg változni fog. Több gyerek esetében az együtt a család nemigen valósulhat meg egy konyhában. Igy még az is lehet, hogy változni fog a véleményed?
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link