Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
N0MAD 2024. 04. 22. 09:07
Előzmény: #220274  slash
#220280
“2012ben vezetőként havi nettóm  2nm panelre kitellett, ez ma nettó 2M. Ma ugyanebben a poziban  harmada max ami kijönne belőle. “
Mondjuk ha a panelárak háromszoroztak akkor a fizud meg maradt ugyanott? Nincs itt valami hiba a kréta körül infósként? 
Csak az idei meg a tavalyi emelés volt valami 30%, nemhogy a 12 éves…. 
(Ok, tudom nem háomszoroztak hanem több, így emelkedett, direkt sarkítottam, mielöttmég.)
Nem ragadtál meg nagyon ugyanott ugyanúgy? (Mondjuk én ismugyanott azőta, de nem ugyanannyiért….)
(Tudom leszarod csak fizessenek valamit, ok)
N0MAD 2024. 04. 22. 08:52
Előzmény: #220262  Placi82
#220279
“ a magyarok 95%nak nem lenne saját lakása, sehogy se. Viszont a maradék 5%nak lenne átlag 20.pesti lakása, vagy sok komplett nagykoruti bérlakás palotája vagy tombje”
Azért ezt érdekes ám azokkal a kommentekkel együtt olvasni hogy “bérlakásokat kell építeni, rengeteget”
Vagy csak annyi a baj hogy a kiadók a sztoridban “nem magyarok, khm”?  Nem is beszélve arról hogy a lakoság túlnyomómrészét kitevő parasztság a kunyhóit nem a zsidóktól bérelte, tehát nem tudom hinnan jön a 95% bérlő gondolata. Bizony akkorr is lakhatási válság volt és kellettek a bérpaloták. Meg a tőke ami nálunk vagy nem volt, vagy eltapsolásra volr, lásd arisztokrácia. (Tudom, de Széchenyi!,! Ja.)
kkpp 2024. 04. 22. 08:32
Előzmény: #220269  FeherTibi
#220278
A tehetsegtelen, lusta, buta emberek a magyar nyugdíjukból itthon is éhen halnak, nemhogy spanyolban. Meg szerinted mennyi idegen nyelvet beszélnek az ilyenek, mennyire életre valóak?
Ecnedam
Ecnedam 2024. 04. 22. 08:16
Előzmény: #220276  lacikonyha
#220277
"az itt közlők döntő többségének tevékenysége kimerül abban hogy közzétegye az ő fejét uraló sztereotípiákat és előítéleteket"
Elárulok egy titkot, ezzel körülírtad a komplett társadalmat. Igaz ez a családi ebédekre, minél több rokon van jelen annál inkább + annak van igaza aki a leghangosabb és legmagabiztosabb, az objektivitás ritka fétis.
Igaz ez a munkahelyekre, a buszon utazókra, ritkábban a baráti összejövetelekre mert azok résztvevőit szerencsére meg tudja válogatni az ember.
Én úgy gondolom hogy  ez a fórum alkalmas arra, hogy szemezgessünk az értelmes gondolatok közül, mert figyelmen kívül tudod hagyni a "zajt" ha akarod és meg tudod szívlelni olyan emberek gondolatait akiknek semmi hasznuk / hátrányuk nem származik abból ha a tapasztalataikat megosztják egymással. Lehet tanulni élethelyzetekből, sokfelől írnak sokféle korosztályból és vagyoni helyzetből. És mindenkinek van egy saját nézőpontja ami érdekes lehet valaki másnak.
lacikonyha 2024. 04. 22. 07:49
#220276

az ingatlanpiac elég összetett rendszer ahhoz hogy sz átlagember, az emberek döntő többségének leegyszerűsített sablonokra van szüksége ahhoz hogy valamelyest eligazodjon és biztonságban érezze magát ha belép oda
jó esetben sztereotípiákat használ, kissé szerencsétlenebb esetekben inkább előítéleteket, gyakran pedig e kettő elegyét, és azok segítségével navigál
persze a sztereotípiát nem egyszerű megkülönböztetni az egyszerű előítélettől, mint ahogy a tényközléseket a véleményeknyilvánításokról
..
a közszájon forgósztereotípiák és előítéletek nem végtelen tárháza kis erőfeszítéssel tűrhetően feltérképezhető, és az ügyletek során nagyon előnyösen kihasználható, ha helyesen alkalmazza valaki ezen ismereteit
..
ennek a fórumnak az olvasgatása leginkább erre való, mivel az itt közlők döntő többségének tevékenysége kimerül abban hogy közzétegye az ő fejét uraló sztereotípiákat és előítéleteket, mert ettől jobban érzi magát, és változatos formában, néha nagyon kiborul ha valaki felhívja a figyelmét az elnagyolt tájképének a pontatlanságaira, téves részleteire, stb
és ez az utóbbi reakciótárház megismerése is nagyon hasznos az értő olvasóknak
..
jó ez a fórum, nagyon jó
Xis24 2024. 04. 22. 07:11
Előzmény: #220274  slash
#220275
A bérnövekedés nem egységes. Nincs lerendezve a történet. A magas infláció is talán részben arról szól, hogy senki nem tudja mi mennyit ér és mi az új egyensúlyi pont.
slash 2024. 04. 22. 07:06
Előzmény: #220273  Xis24
#220274
Igen így is lehet mondani bár a bérnövekedés nem igazán követte. 2012ben vezetőként havi nettóm  2nm panelre kitellett, ez ma nettó 2M. Ma ugyanebben a poziban  harmada max ami kijönne belőle. 
Xis24 2024. 04. 22. 07:01
Előzmény: #220272  slash
#220273
Úgy fogalmaznék, hogy itthon van egy mondás, hogy az ingatlanunk életünk munkája. A bérek elindulása után sokan nem szerették volna, hogy mások kaparintsák meg életük munkáját.. így a magyar ingatlanok szükségszerűen lépést tartottak a bérek növekedésével. Amig mennek a bérek ez nem feltétlenül fog változni. Persze hullámzik a történet. 
slash 2024. 04. 22. 06:37
Előzmény: #220270  FeherTibi
#220272
Tibi, 
-Ez nem tollasodás 2013ban senkinek fingja se volt arról hogy a panelje 5szoros szorzót dob a háza pedig 3szoros szorzót dob 10 év alatt. Nekem sem. Esküszöm senki nem gondolta volna. Vót ami vót. 
-Miért kéne újra megvenni? Már egyszer megvettük. Benne van az életünk Báttya. Téglában ls betonban. Oszt vagy rácseszünk vagy nem. 
-Ha elveszitjuk a munkánkat Bpen ill jobb helyeken másnap találunk egy nettó 3 kilós fos melót oszt vegeta tovább. Hitel, lakbér  ne legyen, rezsi + kaja. nyomor hazai módra. 
Xis24 2024. 04. 22. 06:28
#220271
Alább olvastam, hogy meggazdagodtak az ingatlantulajok. Nekem ez valahogy nem áll össze. 2008 átlagkereset bruttó 175 ezer forint. 2024 átlagkereset bruttó 605 ezer.  Magyarán kb 3.5 szorzó.  Euro árfolyam 2008 kb 250. 2024 euro árfolyam kb 395.  kb 1.6 os szorzó. Spanyol house price index 2015 = 100%,  2008=160%, 2022 kb 160% ( bocs nem volt időm megkeresni a 24 es adatot) Szerintem itt más ok okozati összefüggés van abban a tekintetben, hogy miért lehet olcsóbban megvenni a spanyolországi ingatlant mint korábban. 
FeherTibi 2024. 04. 22. 00:39
Előzmény: #220269  FeherTibi
#220270
gyakorlatilag nem csak a NER tollasodott meg, hanem szinte minden ingatlan tulajdonos. ahogy lentebb irva lett, az emberek jo resze nem tudna most megvenni azt az ingatlant, ahol lakik. es akik lakast berelnek, mondjuk 50 eves koruk felett...elvesztik a munkajukat, akkor mibol fizetik az alberletet ? ok nem tudnak elmenni pl. Angliaba programozonak... egyszeruen aki nem gazdag, de meg a gazdag is azt erezheti, hogy nincs Allam, mintha Magyarorszag nem is letezne. itt nincs Miniszterelnok. csak van valaki, aki azt mondja, hogy "En vagyok a Miniszterelnok". kb. olyan, mint a menedzserem. azt mondja, "En vagyok a menedzsered". szoban elfogadom, de teljesen tisztan latom, hogy a menedzseri szerepkor alapveto reszfeladatait rosszul latja el, tehat alkalmatlan. csak nem tunik fel a cegnel, mert kis ceg egy kis varosban, videki emberekkel, akiknek nem nagyon van fogalmuk arrol, milyen egy jo menedzser. Orbanra ugyanez. teljesen alkalmatlan, de nem tunik fel, mert az orszag teli van olyan emberekkel, akik nem tudjak, milyen egy jo vezeto. illetve haszonlesok is
FeherTibi 2024. 04. 22. 00:14
#220269
az eleg abszurd, hogy gyakran tehetsegtelen, lusta, buta emberek akik sose kerestek jol, nyugdijas korukban eladjak az ingatlanjukat es pl. Spanyolorszagba tudnak koltozni, mert ugy emelkednek az ingatlanjaik arai. holott a spanyol ingatlan jobb. 
FeherTibi 2024. 04. 22. 00:09
Előzmény: #220266  kukor-ica
#220268
szerintem nem lesz sulyosabb rendszervaltas, mert itt nem egy fegyveres diktatura van, amit mindenki utal, es le akarja valtani, hanem tobb millio ember ezt a vezetest akarja. ennek a rendszernek oriasi tamogatasa van. az itt kommentelok akar fele is lehet Fidesz szavazo.a Fidesz szavazo nem feltetlenul a Marina parton lakik, hanem akar Zugloban, kocsija se biztos hogy van, es mindennap buszozik. Orban nem egy brutalis Pinochet tipusu vezeto akitol rettegnek. Kadarnal egyertelmuen rosszabb. Kadar szerintem sokkal ertelmesebb volt. Orban tulajdonkeppen semmit nem mondott legalabb 2018 ota ("Folytatjuk") Semmi nincs benne.
az egesz rendszer arra epul, hogy itt termelnek a multik. 
Stg 2024. 04. 22. 00:03
Előzmény: #220262  Placi82
#220267
Valóban voltak ilyen folyamatok, de az arányok az én véleményem szerint nem alakultak, nem is alakulhattak volna ilyen szélsőségesen.
Ezt egy társadalom sem tűrné hosszú távon, ha nem kommunizmus, valami más elégedetlenségi hullám , mindenképp kialakulna a történelmi példák ezt mutatják .
kukor-ica 2024. 04. 21. 23:48
Előzmény: #220264  FR73
#220266

Ez nagyon igaz, csak annyit tennék hozzá, hogy várhatóan az 1990-2010 közötti időszak lesz egy pár sor majd a történelemkönyvekben, amikor valami torz demokratikus kapitalizmussal erőlködtünk, előtte és utána hosszú évtizedekre regnáló rendszerekben ragad(t) a magyar társadalom.
OV politikai értelemben még fiatal, (meg lehet nézni, hogy mi van az USA-ban), simán benne van még 10-20 év.
És ha benne, akkor a rendszerében is.
Ha pedig marad a rendszer, akkor maradnak a gazdasági erőviszonyok, aminek egyik alappillére az építőipar és az ingatlanok.
Aztán egyszer  - mint mindennek - a NER-nek is vége lesz egyszer, az pedig egy sokkal súlyosabb rendszerváltáshoz fog vezetni, mint amilyen az 1989 volt.
Addig azonban - paradox módon - nem kell aggódni az ingatlan árak miatt (sok minden más miatt viszont igen...). Aztán hogy mi lesz utána, azt senki nem tudja...
Placi82 2024. 04. 21. 23:26
Előzmény: #220263  J0hnnyEnglish
#220265
Ja, persze a degradalas személyeskedés nála alap, és kötelező, én is emlékszem rá régről :). 
FR73 2024. 04. 21. 22:51
Előzmény: #220262  Placi82
#220264
Annyit hozzátennék, hogy 1989-2019 közötti időszak ebből a szempontból meghatározó lesz az egyén életében. Mármint, hogy a felmenők mit tettek ebben az időszakban. Ez pont egy emberöltő, ami rendelkezésre állt a családoknak, hogy újra vagy először pozícióba kerüljenek. Ezen belül könnyebb időszak a 90-es évek tanácsi lakás olcsó privatizációja és a 2015-22 közötti olcsó kamat időszakok voltak. A csapda pedig a CHF hitelek.
És igen, nem lesz mindegy, hogy ez az egy emberöltő hogyan sáfárkodott. Ha megnézzük, azért nyugaton se mindegy, hogy bérleti díj vagy saját kifizetett ingatlanban lakik 50-60 éven át valaki. 50 év alatt mai értéken egy 3 szobás lakás bérlete szerényebb helyen ott is van úgy 600 ezer euró.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 04. 21. 22:37
Előzmény: #220262  Placi82
#220263
Nem az értésről volt szó, én sem szeretnék ilyen korszakot. Ő direkt nem érti amit leír valaki, hogy kiforgassa, degradálja a másikat. Felőlem azt ír amit akar, minősíthet mindenkit, beszélhet tőlem Atyaúristenként. Ez egy fórum, én (pláne telefonról) így, is kezelem, tulajdonképpen sz@rok rája...
Placi82 2024. 04. 21. 22:07
Előzmény: #220229  J0hnnyEnglish
#220262
Én kivételesen értem mire célzott Lacikonyha. Csak nem tudom, hogy mondjam el PC korrekten. Tudod én  szeretem, és tudom is történelmet. Ha nincs a Lacikonyha által emlegetett kommunizmus, ahol. A cselédek, és feljott paraszti  munkások kaptak lakásokat a kommunizmus ban a feldarabolt lakasokban berpalotakban. Akkor a Deák felé kiegyezés után, a berpalotak berhazak, a malmok, üzletek, effektive egész Budapest enbloc nem az "echte magyarok" kezében volt,. Alig 40 év múlva!!!! 1900 as évek elejére. Remélem PC voltam. Ez történelmi tény. Meg felső arisztokrácia, grófok is olyan mértékben voltak eladosodva, hogy már nem sok mindenük maradt. Például az uzsorat akkoriban is  büntették. Ezért ha egy fiatal arisztokratanak pénzre volt szüksége kártyára, lóra, nőkre, akkor 1000 aranykorona, vagy 1000 ezüst forintot kapott kölcsön, de akár 2-3-4-5-10.000 ezüst forint is  szerepelt az adós váltó szerzodes papiroson. Attól függőben mennyire volt buta az adott fiatal gróf. És aztán szépen úsztak el a főuri uradalmak és a Pesti paloták. Szóval arról van szó ha nem jön a kommunizmus és Kádár rendszer, és fennmaradnak az akkori tulajdoni lapokon szereplő állapotok akkor a magyarok 95%nak nem lenne saját lakása, sehogy se. Viszont a maradék 5%nak lenne átlag 20.pesti lakása, vagy sok komplett nagykoruti bérlakás palotája vagy tombje. És a vidéken földek esetén is dettó. Szóval ebben kivételesen,. Lacikonyhanak 100%osan igaza van. 
Placi82 2024. 04. 21. 21:40
Előzmény: #220232  Pistike12
#220261
3mft/nm.?? Marina parton?? Hát a Kínai, meg a Szaudi se hülye. Ennyiért ár a 12.ik kerületben fenn a hegyvideki részén  is van úepitesu cifra lakás,  kis lakás számú lakoparkban. És ott azért más milliő, mint a Marina parton........... Khmm. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek