Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Y.O.L.O. ma, 15:41
Előzmény: #84541  Fire73
Teljesen egyetértünk hogy venni könnyebb mint eladni, csak virítani kell a lóvét. Én mindig kp-re vettem és hamar döntöttem, ez befektetési vételnél gyakorlatilag egy tárgyalást jelentett. Abban viszont tévedsz hogy az eladó lehet csak kényszerben. Ahogy neked anno szorított a kisebb lakás úgy a potenciális vevőnek szorít az albérleti díj, a méret, az élethelyzet változás, a válás, az összeköltözés, gyerek lakhatás megoldása, stb. 
Az ingatlanpiac (ahogy a bérleti is) mindig túlkínálatos, ezt el kell fogadni. A többség először álmokat kerget mind eladási mind vételi oldalon aztán egyszer csak mégis találkoznak a felek valahol, ebből lesz a piac és a piaci ár. Persze impudent módjára ezt az árat is meg lehet kérdőjelezni és vitatkozni vele, de épeszű ember nem teszi.
Fire73 ma, 15:25
Előzmény: #84535  Y.O.L.O.
Majd a gyereked egyszer megtudja, ha te esetleg nem. Egy nagyságrenddel nehezebb eladónak lenni, mint vevőnek. Az eladás az mindig kényszer. Én is voltam eladó, és kényszerben voltam. Nem tudtam volna megvenni az eggyel több szobát, ami az  élethelyzet miatt kellett, ha nem adom el az előzőt. És nem volt elég elképzelni, hogy a zsebemben van a várható árkülönbözet. El is kellett tudni adni azt a régit, mert annak az árából fizettem a vétel 70%-át. A vételi rész az maga volt a fáklyásmenet. Megnéztem 5 db szinte egyforma lakást a kiválasztott részen, mindegyik ugyanannyiba került, csak ki kellett választani a legmegfelelőbbet. No de eladni, az nem volt olyan szép. Az ingatlanhordán kívül összesen hárman jöttek. Az egyikről hamar kiderült, hogy őrült elképzelései vannak egy adásvételről, őt hagytam. A másik sokat akart alkudni, nem egyeztem meg vele, ő egyébként első lakásnak vette volna. Már majdnem elegem lett az egészből, mikor végre érkezett egy harmadik. Erre összesen 2 hónapot vártam akkor, ő megvette normális áron kp-re. Már 2 hónapja kinéztem, hogy hova mennék, és folyamatosan tarthattam a kapcsolatot a potenciális eladóval, aki persze kinézett magának egy másik ingatlant, ő meg tartotta a lelket abban az eladóban meg saját magában is. Szinte naponta hívogatott, hogy mi van már, ugye nem gondolom meg magam. Egy lánc volt, ami szakadhatott volna bárhol is. Mégis, a lényeg és nehézség az én eladásom volt. Az volt a szerencsém, hogy nem első lakás vásárló vette meg, hanem befektető.
tihamer
tihamer ma, 15:23
Előzmény: #84313  impudent
Köszönöm, hogy sikerült antitájszólással írnod.
Már csak a "parasztozást" kellene elhagyni.
Y.O.L.O. ma, 15:16
Előzmény: #84537  macisajt
Úgy érted eladnák... ha tudnák. Ez most a belvárosban amolyan "hulló kések" effektus. 
Ha teheted jobb távol maradni és nem belevenni, főleg nem 50-100-150 milliós tételben mert ugye lakásról beszélünk nem részvényről ami kisebb címletű. Ezért sem értem Cyrus korábbi álláspontját belváros vs külváros tekintetében de többet nem vitatkozom ezzel, majd az idő megmutatja kinek lesz igaza!
melós6 ma, 15:16
Ahogy a kaució podcastbe  is beszélgettek a belvárosi rövidtávúsokról , hasonló véleménnyel vagyok róla:
https://m.soundcloud.com/kaucio/24-az-ures-lakas-a-legdragabb-lakas-kovacs-tibor-immo1-cegcsoport-alapito-tulajdonos
-asszem ez az a rész-
 1/3 -a lakastulajoknak   komoly anyagi háttér , nem csinál ügyet belőle ha bármi is lesz Airbnb ügyben , alkalmazkodik ,  de nincs kényszerhelyzetben
2/3 odavág nekik de nem rokkan bele
3/3 kiszolgáltatott ( bárkinek kiad ) agyonhitelezett túlvállalt mohóak , szerintem a büfik,  spekák foga már most az ő ingatlanvagyonukra  fáj , és meg is fogják szerezni őket később .Mindig ugyanaz megy a  nagyravágyó ( anyagi lehetőségeikhez képest , túl nagy gombócot befallni akarók ) kapzsik/ buták  hiteles lakásai végül mindig jó áron kerünek a hidegfejű türelmesekhez.
macisajt ma, 15:08
Előzmény: #84534  CyrusTheGreat
A tulajok inkább eladják a gyöngyszemeiket, mielőtt a bérlők jól lelakják a kiglancolt, üvegcsilláros, puccos, márványos , trendin felújított  kéglijüket. A bérlői minőség változásáról még nem nagyon beszélnek, a tulaj csak ott szembesül vele amikor becsenget háztűz nézőbe:DD
tihamer
tihamer ma, 15:07
Előzmény: #84535  Y.O.L.O.
A brutális pénzhígítás hatása miatt én sem várok jelentős ingatlanár csökkenést.
Y.O.L.O. ma, 15:01
Előzmény: #84533  Fire73
Nem. Soha. 
Mondhattok bármit, de az itteni többség a 2014-2019 közti szakaszt teljesen benézte és folyamatosan széllel szembe h*gyozott! Ezután amikor 2020-ban beütött a koronavírus szintén benézték a dolgot mert azt hitték tömegével fognak a csúcshoz képest akár -20%-on szabadulni az ingatlanoktól az eladók ehelyett a forgalom beleállt a földbe, az árak gyakorlatilag lecövekeltek és a forgalom újraindulásával sem csökkentek jelentősen. Most meg lehet tovább cidrizni hogy uramisten megindultak a vevők mi lesz ha mégsem lesz akkora árszakadás mint vártam (mint a tőzsdén is ugye)....
..
Amúgy meg egyénenként vizsgálva nem a 2019 évközepi csúcs a benchmark hanem az amikor a vásárlási igény felmerült! Ez a többség esetében évekkel ezelőtt volt szóval 20-30% esés után is csak maximum ott lennének (vagy még ott sem) pénzben amikor "bölcsen" a nem vásárlás mellett döntöttek viszont időben buktak sokat. Ez a pár százalékos ármasztolás ami most van édeskevés a boldogságukhoz...
CyrusTheGreat ma, 14:55
Előzmény: #84532  Y.O.L.O.
Egyébként tényleg tanulságos, nem gondoltam volna, hogy annyira kétségbe eshetnek a tulajok, hogy olyan bérlőket beengedjenek, mint akiket beengedtek egy-két lakásba... Ez nálam pontosan ugyanaz, mint, amikor a turizmus két hét alatt meghalt - nem voltak túl erősek eleve az alapok.
Fire73 ma, 14:50
Előzmény: #84532  Y.O.L.O.
Köszönöm válaszod. Tehát sose adtál még el lakást, de ezért van egy rendkívül határozott cinikus véleményed róla. További kellemes fetrengést.
Y.O.L.O. ma, 14:46
Előzmény: #84527  Fire73
Eladni? Minek??? Nekem nem kell az ára... 
Akinek meg kell az hadd izzadjon azokkal együtt akiknek meg lakás kellene!  😆😆😆
Viszont adtam ki a nagy karantén őrület kellős közepén, tavalyi ár +15 ezerért. Első érdeklődő vitte egy héten belül. Ebből is látszik hogy csak egy embert kell találni akinek megfelel akár kiadó akár eladó, a többiek huhogása sz@rt se számít. Mindegy mit ok*dik ide impu naponta nyolcszor...
Mindeközben Cyrus szomszédságában a belvárosban bokáig letolták a gatyájukat a sztárbefektetők mert kiesett fél év bevétel és minden jöttmentnek kiadják az ékszerkuckójukat 90-120+rezsiért akár kaució nélkül is. hi-hi-hi 
CyrusTheGreat ma, 14:31

Már a Femina is, mikor jön a Nők Lapja?https://femina.hu/otthon/airbnb-szabalyozas-hatasa/
macisajt ma, 14:23
Előzmény: #84528  macisajt

És ez a 30 mill alattiakra vonatkozik csak az ing. com-on.
Mégis csak szabadulnának a kecójuktól a tulajok?
Fire73 ma, 14:00
Előzmény: #84528  macisajt
Itt van a kánaán, csak optimistának kell lenni, annyira egyszerű. A DH is megmondta, az árak emelkedtek, ráadásul idén júliusban összesen több lakást adtak el, mint tavaly ilyenkor. A többi pedig tudjuk, hogy nem számít.
macisajt ma, 13:58
Előzmény: #84525  Y.O.L.O.

Ki panaszkodik itt?
Jó figyelni, hogy most 1 hét alatt 300 db-al nőtt az eladó lakások száma egész Bp-en.:DD
Fire73 ma, 13:50
Kérdés még mindig, hogy adtál el valaha lakást? Mennyi idő alatt? Hány érdeklődő volt, hanyadik érdeklődő vette meg? Mekkora alku? Csak mert bagatellizálod a hosszabb eladási időt. Várom a reakciót.
hmmmmm ma, 13:07
Jó olvasni hogy megint saját magaddal beszélgetsz... elég ritka madár az ilyen errefelé!
Y.O.L.O. ma, 12:59
Előzmény: törölt hozzászólás
Jó olvasni hogy nem csak állandóan panaszkodó emberek vannak... elég ritka madár az ilyen errefelé!
Y.O.L.O. ma, 12:58
Előzmény: #84523  Alexander_Greybeard
A végén teljesen jól összefoglaltad a lényeget!
A globális felmelegedés ellen sz@rt sem ér a pénzük, főleg nem amit az olaj eladásából teremtenek! A fagyi visszanyal...
Előzmény: #84521  CyrusTheGreat
Az Emirátusokban csak az olajkitermelő cégek fizetnek társasági adót és a bankok az ottani leányaik után. Személyi jövedelemadó nincs, 1-2 kisebb adót kell csak fizetni. Olaj nélkül ezt soha nem tehették volna meg. Amint baj lesz és piaci alapon kell majd megélniük, rögtön csődbe mennek mert az összes tőke elmenekül majd onnan. Minden 100 dollár megtermelt profit mögött ott van az állam 40-50 dollárral, amit nem vesz el adó formájában.
Kicsit olyan ez, mint amikor emberek azzal dicsekednek, hogy egyedül értek el mindent. Kaptak egy jó lakást és fizették a tanulmányaikat de mindent egyedül teremtettek meg. Nem értik, hogy mások miért nem spórolnak és miért élnek hónapról hónapra... 
De ez mindegy, 20 év múlva teljesen élhetetlen lesz az a régió. Aztán hajukra kenhetik a turizmust. Jobban jártak volna, ha megvesznek pár élhető földterületet és azt fejlesztik, a homokozót pedig meghagyják a tevéknek és az olajkutaknak.
DoNotCross ma, 12:29
Törölt hozzászólás
CyrusTheGreat ma, 12:16
Előzmény: #84496  berlini
A 2020-22-es három éves Dubai költségvetés egészen konkrétan 6%-nyi bevételt vár az olajipartól. Semennyire sem lenne halott Dubai az olajipar kiesésétől. A több évtizedes turizmussal kapcsolatos stratégiájuk pedig bőven kifizetődő, gondolkodásban bőven lehet példát venni tőlük a hazai turizmus kapcsán: magas hozzáadott érték, magas színvonalú szolgáltatások, nem az olcsó, korlátos profittal és növekedéssel bíró buliturizmusra törekvés.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek További hírek

• BÉT
  • Indexek
  • Deviza
      • Forgalom
      • Nyertesek
      • Vesztesek