Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bandi_ujonc 2020. 01. 12. 18:29
Előzmény: #56457  CyrusTheGreat
#56460
Igyekeztem, elég jól reagáltál:)
Amúgy komolyra fordítva nagyon értékesnek találom a hozzászólásaid, ehhez nem kell természetesen mindegyikkel egyetértenem. 
MrLajos 2020. 01. 12. 18:08
Törölt hozzászólás
#56459
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 12. 18:07
Előzmény: #56456  Bandi_ujonc
#56458
Kutyád lehet, gyerekhez viszont tényleg nagy kert kell. Szerintem a háztartások 80%-ában mind a két partner nyolc órában dolgozik, HO nincs, kutya/gyerek nem fér be. A maradék 20% meg luxusproblémákkal küzd.
CyrusTheGreat 2020. 01. 12. 17:51
Előzmény: #56456  Bandi_ujonc
#56457
Egyetértek, illetve megjegyezném, hogy bámulatosan szép, velős összefoglalása a mondandómnak, le a kalappal :-)
Bandi_ujonc 2020. 01. 12. 17:49
Előzmény: #56455  CyrusTheGreat
#56456
Nagyvárosban nem lehet kutyád, ahhoz nagy kert kell. Most hogy ezt leírtam és sokan szembesülnek vele, mindenki megy az aggloba. 
CyrusTheGreat 2020. 01. 12. 17:41
Előzmény: #56454  buyandhold
#56455
Meglehetősen szkeptikus vagyok, hogy különösebb hatással lenne a home office akár csak középtávon is az ingatlanpiacra. Majd, ha már ténylegesen nem csak az informatikusok egy bizonyos, jelenleg elég vékony rétegének lesz elérhető (ráadásul mondjuk mondjuk a nagyvállalatok, bankok/biztosítók esetén sem feltétlenül csak a levelekhez, dokumentációkhoz és esetleg a development környezethez lesz meg a távoli elérés lehetősége, hanem adott esetben a tesztelői környezetekhez is), akkor talán elkezdődhetne valami.
De mindig ott az a fránya de. A jelenleg a home office terén domináns területeken dolgozók körében a legnagyobb a fluktuáció - izgalmas lesz úgy állásinterjúra menni, hogy rögtön az elején megkérdezed, hogy és home office van (ültem már egy pár ilyenen), erre leginkább az a válasz, hogy majd egy bizonyos idő után talán...
Ez pontosan ugyanolyan probléma mint a nagyváros vs. kis/közepes város problémakör: statikusnak feltételezzük magát az életet (most van home office, ergo mindig is lesz - nyugodtan kiköltözhetek akárhová, legfeljebb kiderül, hogy a projektet követően már biztosan nem lesz HO vs. most szuper munkám van kisvárosban, elégedett vagyok a pozíciómmal, de vajon így lesz egy év múlva is?). Amíg elég erős a lehetőség arra, hogy egy nem HO-s helyről történő váltáskor olyan helyre kerülök, ahol nem biztos, vagy adott esetben nem lesz HO, kevesen fogják ezt szem előtt tartani ingatlan-vásárlás esetén. 
Pontosan analóg a helyzet Ingolstadt vs. München témakörrel: jóval kisebb körből válogathatsz kis/közepes városban állás-változtatnál (mert kirúgnak vagy előrébb lépnél vagy egyszerűen csak unod, amit jelenleg csinálsz), mint nagyvárosban, ennélfogva nagyvárosban nagyobb a szabadságod. Ugyanúgy te magad választasz magadnak korlátozó tényezőt: egyik esetben a HO-hoz való kénytelen ragaszkodást (ha már elköltöztél vidékre) a másik esetben pedig a tudottan szűkösebb gazdasági környezetet / munkaerőpiacot.
buyandhold 2020. 01. 12. 17:14
Előzmény: #56451  subzero444
#56454
En meg ismerek 2 embert aki elektromos rolleren jar...
nem az volt a kerdes, hogy: Letezik-e olyan ember...?
Hanem hogy eltered-e annyira, hogy ez mondjuk kihatassal legyen az ingatlanpiacra...
Ervelesi hibara peldanak jo volt a hozzaszolas...
buyandhold 2020. 01. 12. 17:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#56453
kicsit ellentmondasba keveredtel... ha a juniorok nem kepesek egyedul dolgozni, de a seniorok meg otthonrol dolgoznak, akkor hogy is van ez????
buyandhold 2020. 01. 12. 17:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#56452
Hagy mar ezt az egynemuhuzogatast... szerinted Gattyan Gyorgy meg a kamerak elott vetkozik???
Egy cegnek van tulajdonosa es vannak alkalmazottak. A ketto nem ugyanaz.
subzero444 2020. 01. 12. 16:13
Előzmény: #56439  buyandhold
#56451

A csapatban 2ember (senior-ok) minden pénteken homeoffice-ol,  mert messziről járnak be és ennyi könnyebbséget kapnak. Megvan a konkrét feladat, hétfőn mindig lehet review-zni mit csináltak. Ez miért bullshit? Természetesen belső chat-en mindig lehet tőlük kérdezni, és ha van olyan meeting betelefonálnak és screen sharing. Sőt, hidd el motiváló nekik, hogy megmaradjon a rendszer, így nem élnek vissza vele.
Megfordítom a dolgot: vannak akik bent vannak szépen, minden nap, de minek.... Szóval szerintem aki akar dolgozni, az homeoffice-ba is tud, aki nem, az meg bent sem fog. Innentől meg a főnökség feladata, hogy a lehűtőket kiszűrje..de ez már tényleg offtopic.
1kor13
1kor13 2020. 01. 12. 16:03
Előzmény: #56439  buyandhold
#56450
LOL:)
MrLajos 2020. 01. 12. 15:11
Törölt hozzászólás
#56449
MrLajos 2020. 01. 12. 14:29
Törölt hozzászólás
#56448
ostyascukor 2020. 01. 12. 14:27
#56447
hogy offtopic homeoffice témánál maradjunk
én is a HO-osok táborát gyarapítom.
le se írom milyen feltételekkel mert úgy se hinnétek el :)
viszont az bizonyított hogy technikailag maximálisan megoldható és megoldott a dolog (vpn, hardverkulcsos jelszógenerálással a manuális mellé).
az más kérdés management akarja-e a plusz hercehurcát it oldalról (eddig ezzel nem volt gond. elején belőttük  a dolgokat, azóta duruzsol a cucc ahogy kell).
a "fellendülés" eleje óta (több mint 5 éve) tolom így, plusz alattam levő 2 generáció mint ha nem is létezne (nem csak itthon), úgyhogy elég kedvezőek az externáliák, nem (csak) én vagyok ennyire jani :)
plusz 15 évig toltam bent (több helyen) így kialakult az a kapcsolati tőke ami bizalmi alapon kezeli ezt (illetve kezelte az elején, aztán látták hogy mindenkinek jobb így), szóval egyelőre azért nem a juniorokat fogdossák fürtökbe HO-ra
azt aláírom hogy nagyon nem való ez mindenkinek.
én imádom (a melóm is eleve a "hobbim"), szóval nálam a motiváció maximális, de sokan még officeban se akarnak rendesen melózni, szóval egyelőre még gyerekcipőben totyog a terület.
hosszútávon ahogy szélesedik az információs kapu (realtime sebesség, monitorozhatóság)  egyértelmű hogy ez lesz az irány (nem mindenhol, de irodai munkák túlnyomó többségénél igen).
egyre több ilyet látok hallok ahol dedikáltan otthonról tolja az ember (bár egyelőre elenyésző százalékban),  komolyabb pozicióban is (itt mondjuk tényleg a munkaerőhiány indokolta a dolgot)
hunor555
hunor555 2020. 01. 12. 13:25
Előzmény: #56434  koba_k
#56446
Aha Aha. Feltalálták már a vpnt az IT szektorban kb. mindegy honnan dolgozol, csak net meg áram legyen, menni fog. Mi terméket fejlesztünk, annak is van komoly szoftvere, ami nem PCn fut, de össze van rakva egy tesztkörnyezet, a firmwaresek nem is nálunk vannak, hanem pesten, hetente egyszer jönnek. Én hardveres vagyok, néha kell forrasztgatni, méregetni, de amikor doksit kell írni vagy ki kell találni valamit, alkatrészeket keresni a designhoz, azt szívesebben tenném otthon mint az irodában. Orvos nyilván sose lesz home office-os de nagyon sok nem automatizálható munka lehetne legalább részben az.
hunor555
hunor555 2020. 01. 12. 13:15
Előzmény: #56438  elmeorvos
#56445
Barátunk 20-áig kényszerpihenőn van :D
hunor555
hunor555 2020. 01. 12. 13:14
Előzmény: #56432  Ebadta
#56444
Mekkora arcok kiteszik a fizetős hvg360 írást ingyenesen :D
Bandi_ujonc 2020. 01. 12. 12:57
Előzmény: #56441  CyrusTheGreat
#56443
Rosszak a tapasztalaid, ezt kár kivetíteni mindenkire és ebből határozott véleményt alkotni. 
Criscito 2020. 01. 12. 12:23
Előzmény: #56441  CyrusTheGreat
#56442
Nem mindenkinek valo a HO. En peldaul sokkal hatekonyabb vagyok otthon. De tudom, h masok meg nem. Nem vagyunk egyformak.
CyrusTheGreat 2020. 01. 12. 11:27
Előzmény: #56439  buyandhold
#56441
Egyetértek, a home office-van szinten mindenki csak alibizik, én a számonkérő oldalon ülök és nagyon sokszor égettem már meg magam, aminek a vége az volt, hogy home office-os napokon jóval szigorúbb eredmény-elvárásokat kell támasztanom, hogy egyáltalán a bent töltött hatékonyság kétharmadát elérjük... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek