Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
hunball2 2024. 01. 03. 13:51
Előzmény: #213878  ehe
#213880
Jó, de előtte azért értelmeseket is beszélt.
hunball2 2024. 01. 03. 13:50
Előzmény: #213877  DAXHU
#213879
Igen.
ehe
ehe 2024. 01. 03. 13:46
Előzmény: #213876  hunball2
#213878
Haggyuk má a balfék Csernokot, aki a csúcsok csúcsának csúcsán vette mordorban házat.
DAXHU 2024. 01. 03. 13:46
Előzmény: #213876  hunball2
#213877
Azért, ha a hitelkamat lényegesen alacsonyabb, mint az infláció, akkor a hitel nem olyan rossz dolog.
hunball2 2024. 01. 03. 13:41
#213876
Nekem egyébként van egy elemi ódzkodásom a hitelektől. De ebben biztos benne van a családom negatív példája, ott mindenki úgy csinálta, hogy fel kell venni a hitelt, lesz ami lesz, aztán törlesszük, és legalább van tulajdon. Ez néha jó, néha nem jó, nyilván át kell számolni. Kiszámoló Miklós hangsúlyozta, hogy a hitel esetén én dolgozok a banknak, befektetésnél meg más dolgozik nekem. Nyilván. És az is igaz, hogy a CSOK-kal meg a korábbi olcsó hitelekkel nagyon sokan nagyon jól jártak, van olyan is. De nekem van egy talán irreális rossz érzésem a hitelekkel kapcsolatban. Alapvetően úgy gondolom, hogy olyat kell venni, amihez csak kicsi hitel tartozik. Az meg valahogy borzasztóan butaságnak tűnik számomra, hogy minden vagyon menjen bele egy ingatlanba úgy, hogy mellette még nagy hitel is legyen. Tudom, sokan csinálják ezt, szuper. Van, akinek talán megéri. Számolgattam, az én lelki világomnak a 20M-nál nagyobb hitel a mai árakon nem nagyon tetszik. Pedig tudnám törleszteni, de akkor se tetszik. Ha nem terjeszkedünk túl, akkor biztonságos az élet. Akármi is történik, mindig lesz több tízmilliós párna, amire zuhanni lehet. Ha viszont egy marha drága házzal hitellel meg esetleges nem várt felújításokkal bajlódunk, akkor előfordulhat olyan, hogy gebasz van. Persze akkor is lehet eladni próbálni meg minden, de az nekem riasztóbbnak tűnik. Nyugodtabb az, hogy lakok is valahol, meg van is legalább 10 millió biztonsági keret.
hunball2 2024. 01. 03. 13:33
Előzmény: #213844  slash
#213875
Köszi a választ.
,,Nem csak te fogod így gondolni ha elindul a PMAP vándorlás az ingatlanba akkor aztán lesz drágulás.''
Igen, ezt én is így gondolom. Ezért írtam, hogy én úgy számolok, hogy 2025 februárt nem kellene megvárni.
 ---
,,El fogod cseszni . 40-45 éves korodra nem lesz meg a "végső állomás" a ház a családnak. Aztán késő lesz.Fel kell fogni ha házat veszünk a családnak abba sajnos mindennek bele kell menni.''
Ezzel nem értek egyet. Minek végső állomás? Tök bizonytalan, hogy hol leszünk, milyen munkahelyen, milyen városban, még az ország se teljesen biztos (bár egyelőre még Magyarországban gondolkodunk). --- Nem mindenki vesz családi házat a családjának. Emberek tömegei élik le az életüket úgy, hogy lakásokban laknak, itt vagy ott. Nem kötelező a ház. Mi most valóban időt húzunk, de több szempontból is kivárásos alapon vagyunk. Nem elsősorban az árak miatt, hanem egyéb személyes szempontok miatt. Már írtam, hogy bizonytalan az én fizetésem, hogy végül 2-4 éven belül plusz 20% vagy mínusz 30% lesz a mostani kiemelt fizetéshez képest (most januárban 1M lesz a nettóm). A feleségemnek bizonytalan, hogy vált-e munkát. Bizonytalan, hogy lesz-e esetleg harmadik gyerek. Mi nem úgy gondolkodunk, hogy a ház köré szervezzük az életünket, inkább az életünk köré szervezzük a lakhatást. Most annyit tudunk, hogy a feleségem a kisebb gyerekkel 3 évig otthon akar maradni, nekem most jó a fizetésem, most tudunk félretenni, és addig viszonylag kényelmesen akarunk élni. Személyes okok alapján most akkor lesz Wekerle egy darabig. Ha pedig a spórolt pénzzel beszállok az ingatlanpiacra, akkor két ingatlan bőven kitermeli az egynek a bérleti díját (amortizációval együtt jön ki nullára mondjuk, de ez bizonytalan), és cserébe az áremelkedés ellen valamennyire védve vagyunk, hisz csak egy esetleges különbözet emelkedik, de egy jelentős vagyon már a piacon van, az adott termékben. --- Az életben én sok mindent később csináltam, mint az átlag, és valahogy tartom az ütemet. A ,,végső állomás'' jellegű letelepedés gondolata egyelőre még nagyon idegen. 
hunball2 2024. 01. 03. 13:16
#213874
Ezt ajánlotta valaki korábban. Hát azóta nem kelt el, most meg ledobott 9 milliót.  https://ingatlan.com/33791199
greenman76
greenman76 2024. 01. 03. 13:09
Előzmény: #213871  Ishar
#213873
Azt, hogy a többség mit vár és mi lesz a nagy büdös valóság, az bizony két külön dolog...
120 amennyit szerintem ér, fölötte meg ha valaki nagyon szeretné...
Az alsó és középső szegmensben nagy valószínűséggel emelkedés várható, de mi indokolná a fránya nagy emelkedést a 150 M -os határ felett...?? (nyilván valamennyit az előbbi kihat ide is)
Amit magamnak keresek beárazom kb mennyit ér objektíve, majd kijelölök egy felső határt ameddig még elmegyek, pedig tudom már értékén felül fizetek érte.
Az ok egyszerű: mert kell nekem és mert megtehetem...
Lassan 50 felé közeledve már nem akarok még 10 évet várni, hogy révbe érjek, az idő drága...
Ez nem "balek" megözelítés, a befektetett ingatlanjaimat mind bagóért vettem, de az OTTHON más...
Freszelés 2024. 01. 03. 12:52
Előzmény: #213869  greenman76
#213872
Köszönöm a választ. Az elképzeléseiddel nagyban tudok azonosulni, hasonló helyekben, paraméterekben gondolkodunk. ("sajnos" :D)
Ishar
Ishar 2024. 01. 03. 12:49
Előzmény: #213870  greenman76
#213871
Ez azért érdekes, mert a kiinduló 165 milliós ár 37,5 százalékkal magasabb az általad javasolt 120 milliós árnál, míg 27 százalékkal magasabb a 130 millió körüli lehetséges vételi árnál. Mindez egy olyan piacon, ahol a többség - a Tihamér által indított tegnapi szavazás szerint - nominális árnövekedést vár.
greenman76
greenman76 2024. 01. 03. 12:37
Előzmény: #213868  Ishar
#213870
A szubjektumot mindig rendkívül nehéz "beárazni", számomra ez a kategória nem érdekes. 
Ha a barátomnak ajánlanám és Ő azt nagyon szeretné(!!), kb 120 milliót javasolnék, de szerintem 130 körül elvinnék előle.
Szerintem arrafelé kb:
(nyilván méret, panoráma, emelet függvényében)
új: 3-5 M/nm
újszerű: 2-2.5 M/nm
'80 vége-'90: 1,7-2 M/nm
szocreál: 1.2-1.5 M/nm (ez a kategória értéke szmomra nulla...)
greenman76
greenman76 2024. 01. 03. 12:21
Előzmény: #213865  Freszelés
#213869
Sajnos az éltalad említett összegből már nagyon kevés jó helyen, szinte már csak az agglomerációban.
Saját dilemmámra utaltam, azaz saját élethelyzetemre, és annál azért nagyobb összegből.
Ezredforduló után vagy kicsivel előtte épült (kb 100-120 nm) társasházi lakás a számomra kedvelt (II. XII.) kerületekben vagy hasonló méretű ház számomra még elfogadott (II/A, Sasad vagy Csillaghegy) kerületrészekben. 
Ishar
Ishar 2024. 01. 03. 12:21
Előzmény: #213863  greenman76
#213868
"Véleményem szerint is valahol 130 körül vagy kicsit fölötte válthat gazdát, de ezt nyilván sohasem tudjuk meg." --- Tehát a fenenagy ingatlanár emelkedés közben, a kezdeti 165 millió helyett kb. 35 millióval olcsóbban fog megvalósulni a tranzakció szerinted. Ebben a 130 millióra csökkenő árban hány milliót tehet ki a szubjektum?
mr_bob
mr_bob 2024. 01. 03. 12:20
#213867
https://www.youtube.com/watch?v=XwjGiSLBswI
Vidéken akár 10-20 százalékkal is drágulhatnak idén a lakások
gyula1971
gyula1971 2024. 01. 03. 12:17
Előzmény: #213857  bpwjk
#213866
Ez az ár reális,de eltartást mellette nem fog senki fizetni. lehet 20-évig él még az öreg, túlélheti az eltartót!:-D
Freszelés 2024. 01. 03. 12:06
Előzmény: #213863  greenman76
#213865
Azért nyissad meg az új vonalat a kedvemért egy pillanatra: melyik kiemelt helyre/helyekre gondolsz, ahol mondjuk ~160 magasságában kapsz új/teljesen felújított (családi/iker) házat?
Mr.T 2024. 01. 03. 12:01
Előzmény: #213860  Ishar
#213864
Tévedsz, nem 40+1,4 millió HUF, hanem 40+3,4 millió HUF :)
greenman76
greenman76 2024. 01. 03. 11:57
Előzmény: #213855  gorgeri
#213863
Természetesen bárhol lehet olyan "megtévedt" vásárló, aki bármilyen szubjektív okoktól vezárelve a reálisnál magasabb árat is megadja, de itt a rendkívül szűk kinálatar utaltam. (nem szocreálra)
Az 1.5-1.6M/nm ár általában lepukkant kockát vagy nagyon nagy méretű lakást takar.
Véleményem szerint is valahol 130 körül vagy kicsit fölötte válthat gazdát, de ezt nyilván sohasem tudjuk meg.
Jóval kevesebb a '80 -as évek legvégén (ez az lehet) és a '90 -es években épült ingatlan és még kevesebb az ezredforduló után épült.
Hozzám legközelebb a '90 -es évek végén épültek állnak, az akkor még elterjedtem nagy méretű külön konyha+étkező és a számomra ideálisabb beosztás miatt, viszont a sokszor hiáyzó szigetelés fájó pont.
Attól szép ez a világ ha nem mindent látunk hasonlóan, nekem pont az általad felsorolt területek nem tetszenek annyira, a nagy számű '70 -es években épült kockák és a marha nagy alapterületű '50 -es évek előtti épületek miatt.
Hozzám Pálvölgy, Csatárka és Szemlőhegy, vagy ahol most élek Törökvész közelebb áll.
Nem akarok újabb vonalat nyitni, de felmerülhet, hogy ennyi pénzből nem jobb választás-e már házat nézni egy szintén kiemelt, de legalább egy kicsit barátibb áru környéken, és akkor már meg is érkeztünk saját dilemmámhoz, de ez már egy másik történet...:-)
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 01. 03. 11:46
Előzmény: #213860  Ishar
#213862
10 évet minimum lehet számolni, de rosszabb esetben 30 is lehet 🤪😎
bpwjk 2024. 01. 03. 11:46
Előzmény: #213860  Ishar
#213861
És az mit jelent itt hogy osztatlan közös tulajdon? Még más tulajdonosai is vannak az ingatlannak és csak x % -ot veszel meg így és x az ismeretlen?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek