Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
HPPapa 2023. 09. 11. 14:39
Előzmény: #204556  lacikonyha
#204560
Az a gond veled, hogy képtelen vagy felfogni, hogy az ingatlanbizniszben nem minden a pszichológiáról szól. Értem én, hogy azokat az embereket várod, akik beírják, hogy ők azért vettek meg egy lakást mert tetszett az erkélykorlát színe, de nem mindenki ilyen. Hidd el, sokan vannak, akik figyelik a statisztikai adatokat, kamatszintet, cash-flowt, egy ingatlan műszaki és környezeti adottságait és racionális döntést hoznak, de te ezt mind elutasítod, mert szerinted az ingatlanvásárlás tisztán érzelmi alapon működik.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 14:33
Előzmény: #204555  FR73
#204559
Igen csak jelen esetben egy kamatsapka kivezetést Ft alapon már nem lehet még 1 x Forintosítani... A futamidőt ki lehet tolni persze, amennyiben az elegendő. És akkor olyan nyalánkságokrál ne is beszéljünk, ha a hitelt már nem fedezi az ingatlan piaci értéke.
lacikonyha 2023. 09. 11. 14:29
Előzmény: #204555  FR73
#204558

csak nekem tűnik úgy hogy a kb két évvel ezelőtti megjelenésem óta jóval rafináltabb lettél?
vagy te is érzed a csontjaidban?
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 14:29
Előzmény: #204556  lacikonyha
#204557
Te most akkor eladtál valamit ami volt hirdetve, de nem lehetett megtekinteni, remélem jól értettem, és nem az volt, hogy valamit hirdettél de végül semmit se kapott az ügyfél... Az első esetben tényleg gyomorba tudsz akasztani egy réteget, vagy olyan áron hirdetted, valóban nem volt akkor még itt a fórumon, de ha tudod kb mikor volt szívesen elolvasom. 
lacikonyha 2023. 09. 11. 14:22
Előzmény: #204551  EURHUF_goes_to_haven
#204556

már sokszor volt szó itt a kamuhírdetésekről amiknél még nem voltál jelen
volt egyszer egy kamu hirdetésem, a Váci-Régiposta sarkán lévő nagyon régi klasszicista kori vén  épület ikeából bútorozott lakásában készített fotókat tettem bele
fotó amin egy fehér franciaágy kevés parketta és fehér fal, és még néhány ilyen butorkatalógusba való fotó
4 vagy 5 lakást adtam el az erre jelentkezőknek, úgy hogy a fotózott lakás nem volt eladó, be sem lehetett menni, amiket eladtam azok pedig nem szerepeltek a neten
aztán volt egy másik kamum amin netről lopott bazilika belsejében és a Párizsi udvar épületében készült fotók voltak, kb 35 milliós áron és 180-ert adtam elegyet a Hajósban annak aki arra a 35-ösre jelentkezett
ezeknek az ügyeknek a részleteit és a lélektanát már régen részletesen leírtam
..
amikor te a com hirdetésről beszélsz,és amikor én beszélek ugyanarról, akkor két olyan különböző világról beszélünk aminek csak formailag van közös metszete, tartalmilag nincs
és ezt a helyzetet úgy emészted meg ahogy tudod
FR73 2023. 09. 11. 14:15
Előzmény: #204553  sztiv
#204555
Szerintem ma sokkal több hiéna várja, hogy legyen végre döghús, de nem hiszem, hogy ez pillanatok alatt megtörténne. Pl egy futamidő hosszabbítással is lehetne időt nyerni, és a múlt tapasztalata is az volt, hogy aki időt nyert, az megúszta. 
A CHF sztori erre a jó példa, aki eljutott a forintosításig és visszakapta az indokolatlan kamatemelések miatti veszteségét, onnan már általában megúszta a történetet.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 14:11
Előzmény: #204553  sztiv
#204554
Kamatsapka biztos, most ha beütök egy alacsonynak mondható 25M et (tegyük fel a többit le tudja tenni az ember előlegben) akkor 9%+ os kamatokat látok, lehet hogy ennél lehet hitel tanácsadóva, kondíciókkal jobbat kapni, de nagyságrendekkel nem, és 20 évnél már 7% körül dupláját kell visszafizetni, hát még 9 nél...(korábban 3,8% körül kb 30% al kellett többet visszafizetni, mint amit felvettél) Ez ha nincs babaváró, csok, felújítási támogatás és kamat stop akkor elég csúnyán földbe állítja a tranzakciókat.
sztiv 2023. 09. 11. 14:03
Előzmény: #204536  FR73
#204553
Magyarán a tömeges folglalkoztatás és/vagy kamatsapka feltételek közül ha az egyik is kiesik akkor az hatással lesz a lakáspiacra. Már csak az emberi-pszichológiai tényezők miatt is....
FR73 2023. 09. 11. 14:02
Előzmény: #204549  EURHUF_goes_to_haven
#204552
És máris megértjük, hogy pl Tihamér miért tudott egy faék egyszerű képletet követve anyagilag komolyan megerősödni. Ha mellé hozzátesszük, hogy a befektetési ingatlan nagyjából 250 hónap alatt bérleti díjból is kitermeli saját magát (és ebbe már belefér az amortizáció és állagmegóvás is), akkor láthatjuk, hogy egy 1995-ben vásárolt budapesti átlag ingatlan befektetésével kb meg 5 és félszerezte valaki a pénzét. Nagykanizsán, Tatabányán vagy Miskolcon akár ennél is jobban jött ki belőle. Közben volt ingatlanpiaci bumm, lejtő, stagnálás, minden volt, de kit érdekel.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 13:56
Előzmény: #204550  lacikonyha
#204551
a com os képek minőségére válaszolj ! XD vagy az elveszett a 2 agyfélteke között?
lacikonyha 2023. 09. 11. 13:52
Előzmény: #204543  EURHUF_goes_to_haven
#204550

a mérnöki képzés könnyen átcsúszik bal agyfélteke egyoldalú izmosításába és az amúgy is eleve bal agyfélteke dominanciában szenvedőkre ez még kedvezőtlenebb hatással lehet
az ilyen ember az egész világot ezzel a "logikus" agyával akarja megérteni, miközben ez lehetetlen, sőt téves megközelités az egyoldalúsága miatt, és hátrányos is
az androgünöké a jelen és a jövő, akik automatikusan váltogatva képesek a helyzetnek megfelelően előtérbe engedni bármely agyféltekéjüket,és nem fagynak le ha valami számukra nem logikussal találják magukat szemközt
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 13:42
Előzmény: #204545  FR73
#204549
Ez egy jó hasonlat, sajnos nekem a Pesti helyismeretem megkopott, de a hasonlatot értem. 
Én a dunántúlon ismerem jobban az árakat, és teljesen elmeroggyantak. (Továbbra is felfelé tendálással)
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 13:42
Előzmény: #204545  FR73
#204548
Ez egy jó hasonlat, sajnos nekem a Pesti helyismeretem megkopott, de a hasonlatot értem. 
Én a dunántúlon ismerem jobban az árakat, és teljesen elmeroggyantak. (Továbbra is felfelé tendálással)
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 13:40
Előzmény: #204544  lacikonyha
#204547
Gratulálok, a kérdés amire feltettem még, csak meg se próbáltál, terelve se válaszolni, de cserébe burkoltan lehülyéztél minden mérnököt, és megintcsak önnmagad palléroztad... Már megbocsáss, de te egy vérszívó pióca típus vagy, egy engeriavámpír, én itt befejeztem, mert ez a társalgás, csak az időmet rabolja , de a te nagyszerűségeden kívül tanulni belőle nem lehet. Mérnök voltál, bölcsész-marketinges lettél.A szó -szoros és átvitt értelmében ha leírod, hogy olyan dolgokat adtál el embernek amire valójában nem volt szükségük. Remélem emberileg büszke vagy magadra.. Én egy ilyen életút végén szembe köpném saját magam. 
lacikonyha 2023. 09. 11. 13:36
Előzmény: #204540  Ishar
#204546
végre itt vagy: hogy tetszett a tegnapi példázatom az elképzelt és a valóban megélt helyzetek különbségéről?
FR73 2023. 09. 11. 13:34
Előzmény: #204543  EURHUF_goes_to_haven
#204545
Panellakásnál pl az új Skoda Octavia benzines alapmodell indexet használnám, ezt általában értik az emberek.
1995-ben kb 1 új Skoda Octavia-ba  került egy db 2 szobás panellakás egy átlagos lakótelepen (tehát Pók utca és Havanna között valahol félúton). 
2015-ben kb 2 új Skoda Octavia-ba.
Ma ez a szám valahol 4 körül van.
lacikonyha 2023. 09. 11. 13:31
Előzmény: #204538  EURHUF_goes_to_haven
#204544

mérnők lettem előbb 5 éves nappali képzésben, aztán 4 évig jártam levelezőn egy azóta már szintén egyetemre, ahol végre jó sok humán dolgot tanultam, pszichológiát is
aztán 40 felett egy kicsivel mérnők értékesítői állasaim voltak több multinál, ahol elég erős tréningcégek oktatták hogyan lehet eladni jó drágán minden sarkon kapható távolkeleten gyártott cuccot olyannak akinek alapvetően nincs rászüksége
innen landoltam 49 évesen az ingatlanpiacon, és kerültem végre a helyemre, ahol nagy hasznát vettem az összes korábban intézményben vagy utcán tanultnak, tapasztaltnak egyaránt, ha hiszed ha nem a huszonévesen szerzett csajozós emlékeim nagyon fontosak éshasznosak voltak
..
a mérnöki munka nem nagy kihívás, a tárgyak engedelmeskednek, jól és könnyen kiismerhetőek
az igazi nemes munkaanyag az ember,,nincs két egyforma, és még az az egy is állandó változásban van
na ez tetszett, az ingatlanügyek pedig 100% igazi emberi ügyek, az ingatlanok csak az elkerülhetetlenül jelen lévő passzív mellékszereplői, nem is kell közben 5-10 percnél többet foglalkozni velük
sokat küzdöttem mire a mérnöki képzés okozta fertőzést kiirtottam magamból, igaz totálisan soha nem sikerült
iit is ez tetszik: viselkedések,és a kommunikációs technikák
EURHUF_goes_to_haven 2023. 09. 11. 13:24
Előzmény: #204542  FR73
#204543
Ilyenkor azért halkan jegyzem meg 5-10-15 éves távlatban lehet hogy az inflációt is mellé kéne tenni. Vagy a Ft vásárló erejét. Mert ha 10 év alatt 50% ára esik és úgy lesz a duplája az ingatlan ára akkor "szinten"maradt. De javítsatok ki, ha tévedek. Legyen az Bigmac index , 1 főre jutó össztermék, a KSH inflációs kosara vagy bármi. Ha idő közben a fizetések és az árak is lekövették ezt a mozgást akkor nem történt ár változás.
FR73 2023. 09. 11. 13:16
Előzmény: #204540  Ishar
#204542
"Hogyan? Nagyon egyszerű a képlet. Egy budapesti lakástulajdonos nem tudja, hogy a lakása eladható vagy sem. Így természetesen sokra értékeli. Pont annyira sokra, mint az a tulajdonos, akinek a lakása viszont még eladható. Ő is legalább annyiért szeretné eladni a saját lakását, mint mindenki más a lakáspiacon. Csak az eladhatatlan lakást nem veszik meg. A tulajdonosának nyilván jó magasak az elvárásai – egyébként teljesen jogosan – viszont árat soha nem tud olyan mértékben csökkenteni, hogy az érdemben befolyásolja a budapesti lakáspiacot. Budapesten, ha valaki el tud adni, akkor azt magas áron teszi. Ezért a budapesti lakásárak nem tudnak „alacsonyak” lenni.Egy budapesti lakástulajdonos jóval hamarabb felhagy az értékesítéssel, mert az ingatlan árát egyáltalán nem képes olyan szintre csökkenteni, ahol végre vevőre találna. Különleges helyzetet teremt az ilyen lakástulajdonos, mert gyakran dönt a kivárás mellett. Még inkább elősegítve a hosszútávú áremelkedést. Látja is idővel Budapesten 5-10-15 év alatt mennyit nőttek az árak. Nem egy-két évben gondolkodik. Időnként újra és újra piacra lép, de már aktualizálva a piaccal szembeni elvárásait. Nem tudta eladni korábban, de 5-15 év távlatában még többért és egyre magasabb áron lenne csak hajlandó erre. Nem sikerül neki, rendszeresen kudarcot vall, mert ő is csak a lakásárakat nézi, de nem látja a lakáspiacot."
z0li23
z0li23 2023. 09. 11. 13:16
Előzmény: #204531  HPPapa
#204541
Mindenkinek jogában áll hülyének lenni, de a tata bántóan visszaél ezzel a képességével.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek