szinte biztos voltam benne, hogy valaki egy 5-10 évvel ezelőtti történettel fog példálózni. ez az érvelés sajnos egyébként mostanában amúgy is egyre jellemzőbb az itteni fórumozókra - ezt ne vedd magadra, általános jelenség. bárki, aki kétségbe meri vonni a jövőbeli hatalmas emelkedést, arra egyből jön sztori 2015-ből, hogy akkor is pont ugyanaz volt a helyzet, mint most, akkor is pont ugyanolyan negatív volt mindenki az ingatlan befektetéssel kapcsolatban, mit most, aztán nézzük meg mi lett belőle. miközben nem is lehetne ennél eltérőbb 2015 és 2025, ha árszinteket, hozamokat vagy a gazdasági ciklust nézzük. mintha az időjárásjelentő azt mondaná, hogy jövő hét kedden nem fog esni az eső, mert múlt hét kedden sem esett - profi érvelés. én akárhogy nézem, akár a mi kis országunkat, akár a világ meghatározó gazdaságait (kivéve amerika egyelőre), úgy látom hogy sokkal rosszabbak a gazdasági kilátások, mint amelyek bármikor az elmúlt 10-15 évben voltak, beleértve az általad írt 2021-et is és a covid sokkot is. elképzelhető, hogy túl negatívan látom a dolgokat, de tartok tőle, hogy az új amerikai kormányzat tartogat még meglepetéseket az európai uniós országoknak, ami ránk is erőteljes hatással lesz. ja és még bónuszként ott a magyar belpolitika és az esetleges változások bő 1 év múlva, amire izomman is utalt.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link