Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Paja1975 2022. 12. 10. 19:59
Előzmény: #186658  vopet
#186660
Valtozik a vilag, mar nagyon sok befekteto beszel arrol, hogy az ingatlant mint befektetes el kell felejteni. Es a politikusok mindenhol torik a fejuket, hogy letorjek az ingatlan belso erteket, mivel az emberek ezt igenylik. Ha Magyarorszag ot nezed, mar mindenkinek osszak a hazakat, akinek van 3 gyereke, igy el fog tunni a belso ertek. Igazabol el se vesztheted, mivel az allam megved. Szerintem Itt meg lesznek populista csodak es nem csak magukat on 
mr_bob
mr_bob 2022. 12. 10. 19:52
Előzmény: #186651  Törölt felhasználó
#186659
egyetértek, de amíg nem múlik el a fejekben a most lezárult irreális időszak, addig senki se fog neked itt hinni. majd utólag fognak, 2030 körül.
vopet 2022. 12. 10. 19:51
Előzmény: #186657  Paja1975
#186658
Én nem így látom. Egy adott népességhez tartozik adott számú ingatlan. Nyugat-Európában általában jóval magasabb a bérlők aránya, mint nálunk. Vagyis az ingatlanok nagyobb arányban van befeketői kézben. Tehát ott még inkább befektetés, mint itthon. Az sem véletlen, hogy a világon mindenhol úgy is tartják számon, és egyebek között ezért nem számítják be az ingatlanárakat a GDP-számításokba. Az, hogy nálunk valójában hányan engedhetnék meg maguknak a saját ingatlant, az teljesen más kérdés.
Paja1975 2022. 12. 10. 19:47
Előzmény: #186651  Törölt felhasználó
#186657
EZ igy van ingatlan abszolut nem befektetes, csak lakhatasra van. Ezt nyugaton mar felfedeztek, de Magyarorszag on valamiert mindenki ragaszkodik hozza. Szerintem a peac valtozni fog, ahogy jon az uj generacio. Neki Majd nem kell ingatlan, lehet 2 ev mulva, mar mashol fog dolgozni. Nagy esely van egy komolyabb ingatlanpiaci dolesnek a kovetkezo 5 evben. Ez mar latszodik europaban, de a magyarokat meg menti a kiraly 
vopet 2022. 12. 10. 19:38
Előzmény: #186642  bronz
#186656
A lakáshiteleket meg fogják menteni, hacsak nem inflálódik szarrá a forint, és vele az adósság. A végeredmény tekintetében nincs különbség. Teljesen kizárt, hogy tömeges kilakoltatások legyenek, ráadásu ez bedöntené az egész piacot. Ha az infláció nem oldja meg a problémát, akkor majd letolják ezt is a bankok torkán. Egyszer már megcsinálták, miért haboznának még egyszer a jól kipróbált módszert választani? A sok ostoba tahó szavazójuk még tapsikolni is fog hozzá, és megy köszönetet rebegni a békemenetre a népvezér képe alatt.
vopet 2022. 12. 10. 19:35
Előzmény: #186638  Törölt felhasználó
#186655
Ha így van, akkor is jól van. A népnek mindig igaza van, ha nekik jó Orbán, nekem is, vagy legalábbis befogom a számat. Márpedig Orbán a csóró plebs (falvak, diploma nélküliek, alacsony jövdelműek, nyuggerek) körében tarult. Ha nekik jó ez, ám legyen. Nem baj, majd jönnek hozzám fröccsért, fél kiló krumpliért kertet ásni meg ilyenek. 
HPPapa 2022. 12. 10. 19:31
Előzmény: #186651  Törölt felhasználó
#186654
Magyaroknál csak az ingatlan létezik, a részvényeknek nincs nálunk akkora hagyománya, mint pl. az USÁ-ban.
macisajt 2022. 12. 10. 19:20
#186653

A NER-re és a multikra építi a kormány a nagy munkásszálló programját.
-
https://mfor.hu/cikkek/ingatlan/a-ner-re-es-a-multikra-epiti-a-kormany-a-nagy-munkasszallo-programjat.html
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 12. 10. 19:12
Előzmény: #186638  Törölt felhasználó
#186652
Nagyjából ez de az még mindig hihetetlen, hogy rekordokat döntögetnek és az emberek folyamatosan vásárolgatnak, mindent is.
Törölt felhasználó 2022. 12. 10. 19:09
Előzmény: #186649  mr_bob
#186651
Tudom, ez sokakat fog zavarni.
De.
Az ingatlan -kiváltképp a lakóingatlan nem jó befektetési eszköz.
Soha sem volt jó befektetési eszköz.
Vannak szerencsés időszakok, amikor lehet vele keresni. Az elmúlt 8-10 év ilyen volt, de ehhez sokminden kellett.
Négy okból nem jó befektetési eszköz az ingatlan:
1. Amortizálódik. Ezt az emberek zöme nem veszi számításba. Évente átlag az érték 2%-a amortizálódik.
2. Eléggé illikvid. Sokszor gyakorlatilag éveken keresztül eladhatataltan.
3. Szerencsés időszakok kivételével mivel nem termelőeszköz jellegű a lakóingatlan befektetés, ezért nem tud akkora hozamot hozni, mint mondjuk egy részvényportfólió (4-6% évente). 
4. Darabos befektetés. Átalgember vagyonának nagy részét egyetlen ingatlanba tudja tenni. Ha pechje van, és 20 év múlva egy jó lokáció rosszá válik, akkor nagyot lehet rajta bunki. Nehéz diverzifikálni.
Tudom, tudom. Lesznek n+1-en, akik azt írják: 2015-ben vettem 10 millióért panelt, most 50-ért tudnám eladni. (Igen, tudom, kiadtad, és kerestél vele, de ez nagyjából az amortizációt takarja be) 
Csak az a nagy helyzet, hogy ha mondjuk vegyünk valami uncsi részvényt: vettél volna Microsoft részvényt 10 millióért (most nem Teslát, Netflixet, miegyebet mondok), akkor csináltál volna 80 milliót. (forintromlás és a  részvényár-emelkedés) + még kaptál volna egy kevés osztalékot, ami mondjuk 5 millió körül van.
Olyan jó bolt volt ingatlant venni?
Törölt felhasználó 2022. 12. 10. 18:52
Előzmény: #186648  earth
#186650
Csak egy fejtegetés volt Tihamérral, mi lenne, ha elszaladna az infláció mondjuk 50% fölé. A felső 5% bizonyára nem nézné tétlenül, hogy Nagy Márton közben 11% betéti kamatsapkát rendelt el.
Törököknél látjuk, mi történt.
mr_bob
mr_bob 2022. 12. 10. 18:50
Előzmény: #186648  earth
#186649
egy tipp: diverzifikáció. firenek és berlininek is van ennyi pénze, mégis eszük ágában nincs ingatlant venni.
earth 2022. 12. 10. 18:41
Előzmény: #186647  Törölt felhasználó
#186648
Ennyi bolond gazdag ember nem lehet. Tudni lehet, hogy az ingatlanárak nagy valószínűséggel jövőre is emelkedni fognak. Ismét felvetődik a kérdés: Mire várnak? Miért nem vesznek akkor ingatlant most? Nyilván ha ennyi pénzt sikerült nekik nem elherdálva összegyűjteni, akkor többségük nem a full kretének közé tartozik, tehát lehetne annyi sütnivalójuk, hogy most ingatlanba kéne menekülni az infláció elől. Érezni az ellentmondást? Nem bolond, de bolond...Vagy az van, hogy mégsem bolondok, és mégsem lesz jövőre ingatlan árnövekedés. Még ez is megtörténhet.
Törölt felhasználó 2022. 12. 10. 18:16
Előzmény: #186643  earth
#186647
Likvid tartalék a párnaciha bármilyen pénzben, a bankbetét, az állampapír, az értékpapírok, a kriptopénzek is. Idehaza van 4 millió háztartás, a felső 5% közül mindnek tuti van fentiekből 50 millió. Ha elhiszed, ha nem.
earth 2022. 12. 10. 17:27
Előzmény: #186644  berlini
#186646
Hol is írtam én ilyet? Segíts kérlek, neked biztos jobb a szemed!
kkpp 2022. 12. 10. 17:26
Előzmény: #186637  wantuu
#186645
Szerintem, ha a teli kosarak tartalma 7.2 %-kal esett vissza, ránézésre észre sem veszed. Kerekítési hiba a kosárerdőben.
berlini
berlini 2022. 12. 10. 17:19
Előzmény: #186643  earth
#186644
Hosszasan leirtad, hogy matematikailag nem lehet 100 ezer embernek legalább 50 milliója.
Azon kivül, hogya ez matematikailag igenis lehetséges, van még egy aprócska probléma vele.
Mégpedig az, hogy van 100 ezer olyan család akik nettó pénzügyi vagyona több mint 50 millió ft.
earth 2022. 12. 10. 17:05
Előzmény: #186626  Törölt felhasználó
#186643
"még mindig van több százezer család legalább 50 millió likvid tartalékkal"
Túlizgulod. :)
Múltkor kiszámoltad, hogy 8.000 milliárd Ft állampapír állományból kijön 200.000 db 40M lakás ára. Igen, 50db Boeing 747-es is kijön ennyi pénzből, de valójában senki nem tud venni. 700.000 db értékpapírszámlán van ennyi pénz. Vegyél fel egy koordinátarendszert, aminek az x tengelye legyen a számlaszám, y tengelye pedig a rajta tartott összeg. Ha mindenkinek ugyanannyi pénze lenne rajta, akkor 11M Ft lenne az egyes számlákon. Ezt a vízszintes "görbét" kell elkezdeni torzítani úgy, hogy a görbe alatti terület mindig kiadja a 8.000 milliárdot. Egyszerűen matematikai lehetetlenség reálisan úgy torzítani a görbét, hogy akár 100.000 számlán ot legyen 50M Ft. Muszáj meghatározni két olyan Ft összeg értéket, ami fölött és alatt már nem nagyon szól bele a görbébe, mert elenyésző az értékük (görbe alatti terület). Leginkább egy hiperbolára fog hasonlítani a görbe, ami hozzásimul függőleges tengelyhez 300M-nál és hozzásimul az 1M Ft-hoz a 700.000-es számlaszám környékén. Ha sikerül felvenni egy ilyen görbét, akkor láthatod, hogy akárhogyan torzítod, képtelenség elérni azt, hogy pl. 50.000 számlán nagyobb összeg legyen, mint 50M Ft és a görbe alatti terület ne lépje túl a 8.000 milliárdot. Nekem kb. 35.000 db környéke tűnt reálisnak. Tudsz online integrálni, múltkor már kikísérleteztem egy függvényt: 2300/(x+7)-2. Ezt üsd be, az intervallumot állítsd 0 és 700 közé, aztán lehet vizsgálódni. Függőleges tengely milliókban, a számlaszám ezrekben lesz értendő.
Oké, tudom, hogy ez csak az államkincstárnál lévő pénzmennyiség, de teljességgel irreális, hogy több százezer családnál ott legyen 50M tartalék.
bronz 2022. 12. 10. 16:50
Előzmény: #186631  tihamer
#186642
Ha elengedik a kamatstoppot, sok-sok eladást árlenyomó hatás mellett.
Ha nem engedik el, enyhe csökkentést, szinten maradást, de áremelkedést egy darabig nem várnék. 
Már az új építésűeket úgy hirdetik az utóbbi 1-2 hétben (több ilyen jött szembe a neten), amiből látszik, hogy ilyen horror m2 árakon eltűnni látszanak a vevők.
wantuu 2022. 12. 10. 16:43
Előzmény: #186640  ngergo1985
#186641
Nagyon a felső rétegben koncentrálódnak ezek a megtakarítások.
https://bankmonitor.hu/cikk/megjottek-a-szamok-ennyi-megtakaritassal-megyunk-neki-a-telnek/
Kifejezetten lesújtó hír, hogy a válaszadók 36 százaléka mindössze 1 hónapig tudná fedezni a kiadásait, ha elveszítené az állását. A megkérdezettek 23 százaléka mondta azt, hogy 3 hónapig lenne képes megélni a tartalékaiból, 28 százalék pedig kibírná 6-12 hónapig is. Alig 5 százalék válaszolta azt, hogy 2 évre is elegendő megtakarítással rendelkezik.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek