Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zsolt90 2022. 10. 10. 16:15
Előzmény: #180339  Sony123
#180340
"Azt kevesebben tudják, hogyha valakinek van egy saját tulajdonú, tehermentes lakása, megházasodik, engedi, hogy bejelentkezzen, akkor máris 25% illeti meg a másik félt!!!"
  azért tudják keesen, mert ez NEM IGAZ.
Sony123 2022. 10. 10. 15:58
Előzmény: #180333  Second Wave
#180339
Röviden tömören semmiben!
Ha TE tudod bizonyítani, hogy, hogy pl eladtad a saját tulajdonú ingatlanodat, és a te szüleid neked adtak kp-t, amit a lakásod megvásárlására/építésére fordítottál ( persze banki átutalással ), akkor a tulajdoni hányad úgy kerül kiszámolásra, hogy az építési költség ( tehát ilyen is kell ) mínusza te behozott tőkéd, és ennek a maradéknak felét illeti meg a feleséged %-ban, azonban a mostani eladási áron.
Persze egyszerűbb ezt közokiratba foglalni, mivel jó néhány évvel megrövíditi a vagyonmegosztást! Egészben az a legborzalmasabb, hogy bárki bármit hazudhat.
Azt kevesebben tudják, hogyha valakinek van egy saját tulajdonú, tehermentes lakása, megházasodik, engedi, hogy bejelentkezzen, akkor máris 25% illeti meg a másik félt!!!
Mindenkinek jó elmélkedést.
Second Wave 2022. 10. 10. 15:27
#180338
Köszönöm szépen a válaszokat.
greenman76
greenman76 2022. 10. 10. 15:06
Előzmény: #180333  Second Wave
#180337
Biztos vannak jártasabbak is nálam a témában, így csak a saját tapasztalataimat oszthatom meg.
Amennyiben már birtokolt lakást viszel házasságba, ott kicsi a rizikó pl felújítás, de ha nem tartod végig és eladod majd kipótolva újat veszel, ott már lehetnek problémák.
Mi házasság előtt is kötöttünk, és alatta is minden újabb vásárlásnál, valamint egyes bankszámlát is bevontunk.
Van közös bankszámlánk is minden kontroll nélkül, nem tartom rabszolgasorban a nejemet…😀
Freszelés 2022. 10. 10. 14:44
Előzmény: #180335  Freszelés
#180336
ja és még valami nagyon fontos:ha a házasság fennállása alatt valamelyik fél hülyeséget csinál (kárt okozz egy harmadik félnek, stb), akkor azt hiszem ő a teljes vagyonával felel. És mivel a házasságban alapból vagyonközösség is van, ezért a közös vagyonnal is jótáll érte! Ha van ilyen szerződés (és ezt bejegyezték HÉVSZENY-be), akkor rögtön más a helyzet.
Freszelés 2022. 10. 10. 14:36
Előzmény: #180334  210-es
#180335
Nálunk az van a megállapodásban, hogy a házasság fennállása alatt is folyamatosan és tudatosan osztjuk a vagyont: minden vagyontárgy azé, akinek a nevén van. Kocsi, bankszámla, ingatlan, cég... és semmi követelése sem lesz senkinek a másik irányában. Ami csak az egyik nevén van, az csak az övé.
Az is jó, ha konkrétan írásban is rögzítve vannak pillanatfelvétel szerűen a vagyonelemek - ez is segít a vita megelőzésében.
Ezen kívül explicit kizárva mindenféle egyéb igény hülyeség is: asszonytartás, sérelmi díj, mittudoménmi.
210-es 2022. 10. 10. 14:28
Előzmény: #180333  Second Wave
#180334

 
Röviden nehéz lenne összefoglalni, céges vagyon,  jövedelem arányos részesedés a vagyonból és amit a szerződésben rögzítenek.
Second Wave 2022. 10. 10. 14:16
Előzmény: #180331  greenman76
#180333
Nem vagyok nagyon jártas a házassági vagyonjogban, hogy működik ez.
Pl. gondolom alapból, házassági szerződés nélkül is különvagyon a házasság előtt szerzett jószág (pl. ingatlan).
Ehhez képest a házassági szerződés miben más?
mcbull 2022. 10. 10. 14:00
Előzmény: #180329  berlini
#180332
Vannak ennél sokkal faramucibb dolgok is...na ezért kapta a vagyont meg a 4 éves gyermekem.
greenman76
greenman76 2022. 10. 10. 11:43
Előzmény: #180329  berlini
#180331
Nem is kívánok senkit sem igazán idegenként tekinteni, de megtanultam, a jelenben még biztosnak tűnő dolgok a jövőben bizony nagyon gyorsan változhatnak.
Egyébként 2 lányom van, relatíve nagy korkülönbséggel... :-)
Evehid
Evehid 2022. 10. 10. 11:29
#180330
Greenman76, szerintem ez tök korrekt megközelítés, ahogy segíted az indulást. Én ugyanezt láttam a családomban, már a nagyszüleim is segítettek a gyerekeiknek, igaz, tulajdonjog szerzésében is. Meg az is igaz, h. akkoriban azok se váltak el, akiknek receptre kellett volna felírni, v. hatóságnak elrendelni... A nagyi 6 éves koromtól gyűjtötte nekem a damasztot. Sváb vagyok. :)) Mi egy  hibrid koncepciót találtunk ki: 1. körben vettünk a közelben egy kis lerúgott házat, + közepes kert. Multifunkciós fitness, landart és pénzügyi meló:  vegyes falazatig szét kellett verni, tető és födém off, nem volt egy tompa unalom. A repedt fürdőkád alatt frankón találtunk adatkábelt és delejt is, jobb volt, mint a fluxus kondenzátor. :-D ;-D A burkolatok 70-80 %-át én újítottam föl, v. csináltam. Úgy legóztam ki, hogy a családi cég irodája részben ide tudjon költözni.  Ebben a Covid nagy hajtóerő volt. A bp-i irodát annyival lehetett zsugorítani, h. az ottani kiadáscsökkentés idén már visszatermeli a felújítás költségét. Min. 3x annyit ér, mint a vételára. Minden kiállás, hőtech korszerűsítés, helyiségfunkció úgy alakítva, h. megfelel majd nekünk nyugdíjas, 2 személyes lakhatásnak is. Gáz nincs. :) Mindenki hülyének nézett kb. 4-5 éve ezzel. De rendkívüli esetben bérbe is adható hosszú távra. A házunkat alapból otthagyjuk a gyerekeknek, ha generál felújításra v. eladásra érik, az már az ő közös, v. egymás közti gondjuk lesz. A kert egy kis része energiaerdő, tüzifából + a bontott kezeletlennel már önellátók vagyunk. Hülyének nézés ezért szintén kijárt. Nemrég egy újabb kislakásba fektettünk (korábbi befektetésből, örökségből). Olyant szedtem össze, ami jól kiadható, sokkal kisebb mértékű felújítást igényel, mint az előző, félig karbantartás, félig home staging a feladat. Lokáció nagyon jó, bővíthető, és ha ott tartanak a gyerekek, az egyikük innen is tud indulni. Nagyobb átépítés az ő dolga lesz. A kisebbik gyerekem 10 éves. :-D Ha pedig Európába akar(nak) költözni, akkor mindenképp lesz olyan, amit el lehet adni. Sok tekintetben egyetértek Melós meglátásaival is: a középső decilisek gyerekei most, akár 5-10-20 évesen árazódnak ki a saját lakásból, ha a család nem tud/akar semmit segíteni nekik. A legalsó 3-4 decilis indifferens,  egy része most ugyan sajátban lakik, de képtelen azt fenntartani- sokszor nem csak anyagilag, és az a saját addig áll, amíg. Helyette másik építve már nem lesz.
berlini
berlini 2022. 10. 10. 11:27
Előzmény: #180311  greenman76
#180329
Nem mondom, hogy nincsen igazad.
Öcsémtől sikerült házasságba bevitt vagyont (lakást) és szülői kölcsönt (papir nélkül) ellopni az akkori feleségének úgy hogy eladatta és a leányuk nevére iratta a két ujonnan vett kis lakást.
Válás után 4 évig eltartott mig egy részét visszakapta a pénznek. A biróság nem ismerte el az átverést, de sikerült a birót átverni egy a volt feleség számára előnytelen vagyonosztozkodás jóváhagyásával.
Mégis hadd mondjak valamit.
ha gyerek nélkül megy széjjel az ifjú ár akkor tisztasor.
De ha megszületnek az unokák, akkor az ő édesanyjuk már soha sem lesz idegen. (Főleg ha időnként látni akarod őket)
Freszelés 2022. 10. 10. 10:05
Előzmény: #180325  memet
#180328
Nagyon furcsa ezt a kommentet olvasni! Az írásod alapján az jön le, hogy aki házassági szerződést köt, az mindenképpen jól akar kijönni a kapcsolatból. Szerintem ez az esetek jó részében egyáltalán nem igaz. Én azért kötöttem ilyet, hogy tiszta legyen a helyzet és véletlenül se járhassak pórul. Az emberek nagyon meg tudnak változni vagy épp ki tudnak fordulni magukból... Amit beletettem, azt ne vigye már el a másik, vagy ne kelljen évekig küzdenem azért, hogy megmaradjon.
Legyen a lány (az idegen) gazdagabb! Amíg tart a kapcsolat, addig valószínűleg együtt élvezik ezt - remélhetőleg örökké! Ha pedig nem, akkor ne akarja már a szegényebb fél lerabolni a másikat, mert... mert csak.
greenman76
greenman76 2022. 10. 10. 09:47
Előzmény: #180325  memet
#180327
Hol itt a probléma…???
Ez oda vissza igaz, mindkét felet biztonságban tarja.
Nekem sohasem kellett másé, csak a sajátomhoz ragaszkodom, de ahhoz nagyon.
greenman76
greenman76 2022. 10. 10. 09:44
Előzmény: #180321  Benzedrine
#180326
Dehogy, egyszer sem adom el, ez egy ugródeszka a szárnybontogatáshoz az kirepülés utáni kb első 5 évre.
memet 2022. 10. 10. 09:37
Előzmény: #180311  greenman76
#180325
Lehet, hogy a lány (későbbi "idegen") lesz a gazdagabb.
siemens 2022. 10. 10. 09:35
Előzmény: #180322  mr_bob
#180324
Én nem tennék.
A Kapás utcában nagyon sok a harmincas évek végén, a 40-es évek elején épült bauxitbeton épület.
Gaguse
Gaguse 2022. 10. 10. 08:54
Előzmény: #180309  guantanamo
#180323
a kereslet földbe állt és marad is ott egy darabig ;) az ár kb mind1 itt már...
mr_bob
mr_bob 2022. 10. 10. 08:50
#180322
https://ingatlan.com/33191328
na ez nincs durván túlárazva. rakok rá figyelőt, hogy elkezdi-e majd emelni az árat
Benzedrine
Benzedrine 2022. 10. 10. 08:48
Előzmény: #180311  greenman76
#180321
Mindig eladod a lakást és másikat veszel, ha máshova költözik a gyerek?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek