Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
LJ91 2021. 04. 21. 09:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#114660
Nem ismerem a német viszonyokat, de valamiért itthon senki nem "Budapest vonzáskörzetében" keres albérletet. Így lenne is olcsón valószínűleg. A belvárosban nyilván nem, ahogy gondolom Frankfurtban sem. 
Másrészt pedig ez a 85ezer megint egy random bedobott vidéki példa. Másfél éve én még a III. kerület belső részén béreltem egy egész szépen felújított tégla garzont, jó környéken, ennél olcsóbban. Pedig állítólag akkor volt a csúcson minden, nem? 
Elnézést, de aki közel minimálbért keres, és egyedül él, biztos, hogy egy teljesen felújított, kétszobás lakásban kell laknia? 
Abba végképp ne menjünk bele, hogy BÁRKI tudná növelni a bevételeit, igen, vidéken is. Elvégez egy szakmát munka mellett, és az ország legszegényebb részein is kapkodni fognak utána olyan bérért, amitől Budapesten is sokaknak kikerekedne a szeme. 
berlini
berlini 2021. 04. 21. 09:46
Előzmény: #114652  LJ91
#114659
Igen, Németországban is nagyban függ attól a bérleti dij, hogy az ország mely részében dolgozol.
A fiam Hagenben (NRW) bérel egy 2 szobás lakást a belvárosban 500 euróért, amiben az internet és rezsi is benne van. (Még az ablakpucolást is megcsinálják évente kétszer.)
Ugyanez Münchenben biztosan legalább 2000 euró.
Ennek megfelelően neki a lakhatás a nettó bére 16%-a, ha ketten lennének, akkor 8% alá esne.
Münchenben pedig ezt egy egyedülálló ritkán engedheti meg magának. (Inkább egyszobásat vesz ki kevesebbért,) mert ki az aki a jövedelme felét a lakhatásra költené?
Törölt felhasználó 2021. 04. 21. 09:46
#114658
Képzeljétek, a héten csomó 35nmes kispanelt megnéztem, erkély nélküliek voltak mind. Hát eléggé lejöttem az életről, szűk folyosók, annyira bezárva éreztem magam bennük. Nem feltétlenül szeretném eladósítani magam olyan lakásokért, amikben ilyen rosszul érzem magam.:) 
Törölt felhasználó 2021. 04. 21. 09:41
Előzmény: #114647  ncseed!
#114657
Megértem amúgy teljesen azt is, amit te írsz! De azért nem könnyű na
berlini
berlini 2021. 04. 21. 09:38
Előzmény: #114644  upgrayeddAKS
#114656
Jó lenne ezt megélni.
berlini
berlini 2021. 04. 21. 09:35
Előzmény: #114635  lohran
#114655
Ebben 100%-osan igazad van.
És maguktól nem változtatnak ezen.
Kényszeriteni kell őket.
Törölt felhasználó 2021. 04. 21. 09:27
Előzmény: #114647  ncseed!
#114654
Én nem azért linkeltem ezt a cikket, mert rólam van szó benne!! Hanem hogy tényleg ma egy átlag fiatal milyen helyzetben van, ez egy általános jelenség. Írod, hogy megérted a helyzetemet, de amit a cikk leír, nem teljesen az én helyzetem. Azért linkeltem, mert sztem érdekes és jó beszédtèma, közel sem azért mert simogatásra vágyom. Simán belinkelnék milliárdosokról szóló ingatlan cikkeket is, ha érdekes! Azzal kapcs gondolom nem személyeskednél nekem :)
Törölt felhasználó 2021. 04. 21. 09:18
Törölt hozzászólás
#114653
LJ91 2021. 04. 21. 09:04
Előzmény: #114651  HerrLudwig
#114652
Annyira tudtam, hogy te leszel az első... Ugyanezt elmondhatják, ha Münchenben lenne a munkahelyed? Ingolstadt ilyen szempontból speciális hely. 
Nem ismerve a német piacot nem akarok találgatni, miért ilyen olcsó a bérekhez képest, de nyilván van oka. Többek között az, hogy nem egy nagyváros. Örülj neki, hogy te abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy nem hiányzik onnan semmi, jól érzed ott magad, és ennek ellenére nem annyira keresett a hely, hogy drága legyen. Csak ne mindig ebből indulj ki, mert tévútra visz...
HerrLudwig 2021. 04. 21. 08:58
Előzmény: #114650  LJ91
#114651
Az szerintem sem alapvetés, de Magyarországon a fizetésekhez képest nagyon drága a lakbér. Én anno a fizum 25%-át költöttem rá, Németországban meg 10%-át - és ez 5 éve volt, azóta romolhatott a magyar helyzet.
Ha fizud tizedéből tudsz magadnak bérelni, nem zavar, hogy nincs saját, de ha a fizetésed negyede megy el erre, akkor azért már elgondolkozol.
LJ91 2021. 04. 21. 08:46
Előzmény: #114636  Törölt felhasználó
#114650
Miért alapvetés az, hogy, egy huszonéves fiatal megengedhet magának egy saját ingatlant, főleg szülői segítség nélkül? Ha kint kezdi a karrierjét mondjuk Németországban, ott tud venni huszonéves korában saját ingatlant? Jó eséllyel ugyanúgy nem. 
Amíg nem engedheti meg magának, addig bérel. Ha lesz egy párja, tervez gyereket, akkor később úgyis hozzáfér itthon az állami támogatásokhoz. Ha meg nem, akkor lépked előre, építi a karrierjét, gyűjtöget, és majd vásárol 30+ évesen valamit. Elég lesz neki egy kisebb lakás is, és nem költ el milliókat a gyerek(ek)re. 
Vagy nyugat-európai béreket szeretnénk kelet-európai ingatlanárak mellett? Ilyen csak a mesében van. 
CyrusTheGreat 2021. 04. 21. 08:26
Előzmény: #114626  ncseed!
#114649
Leírták kommentár nélkül a tényeket: a publikusan elérhető módszertanuk alapján meghatározták a fundamentumoktól való eltérést országosan és Budapesten és ezt közlik - ugyanúgy, ahogy a reál/nominál indexeket.
A lakáshitelezés persze, hogy nincs túlfűtve, nem is ez volt a kérdés (eleve a fele kápé vesz).
Véleményem szerint minden résztvevőnek fontosak ezek az információ, legyen az lakhatási vagy befektetési - nyilván, ez utóbbinak sokkal jobban húsbavágó, de ez a lakhatásira is igaz.
Törölt felhasználó 2021. 04. 21. 08:03
Törölt hozzászólás
#114648
ncseed!
ncseed! 2021. 04. 21. 07:36
Előzmény: #114638  Törölt felhasználó
#114647
Figyu! Én megértem a helyzetedet és másét is, de ha simogatásra vágysz akkor mégis csak Vanavrash-al kellene kontaktálnod... Te bérlő vagy  és bérbeadó. Nem vagyunk ellenfelek de azért van némi ellenérdekeltség köztünk szóval ne várd hogy lakásügyi kérdésekben sok midenben egyetértsünk! Nekem ezzel semmi bajom, neked se legyen.
***
Szinte minden lakásügyi intézkedés közvetlenül vagy közvetetten a gazdaság működtetésére, növelésére van kitalálva. A marketing neve ne tévesszen meg (CSOK, babaváró, stb.) mert bár ugyan fontos és nemes célok ezek de csak másodlagosak. Mindenkinek nem tudnak pénzt adni egyrészt mert nincs rá keret, másrészt meg ha mindenki kapna akkor tényleg a támogatás közel 100%-a beépülne az árba azonnal szóval senki nem nyerne végül semmit. A programok célja hogy a gyerekesek ELŐNYHÖZ jussanak a gyerektelenekkel szemben lakhatásnál (ami meg is valósul), nem az hogy a program előtthöz képest olcsóbb legyen bármi is! Persze csak akkor ha vásárlásukkal/építkezésükkel megtolják a gazdaságot. Ezek a támogatások az önerőkkel és a hitelekkel együtt igenis rengeteg embernek adnak munkát (nem is gondolnád mennyinek) és ha nem lennének elindulna egy negatív spirál a gazdaságban ami NEM KÍVÁNATOS! Bár ti csak a lakásárakig láttok de mit szólnál ha te vagy a családod munkája szenvedné meg az építőipar összecsuklását... úgy már nem tetszene ugye?
***
Albérlet: jé most sok helyen olcsóbb mégis sokkal kevesebben bérelnek (és nem azért mert vettek sajátot...)! Nem értem. Eddig mindenki (?) a belvárosban akart élni mert ott hú b+ mekkora királyság már az élet most meg kvázi a kutyának sem kellenek az éxerkuckók olcsón sem... te érted miért? (költői kérdés)
Ezek szerint mégsem az a jó ha olcsó az albérlet??? Hasonló a sztori mint a lakásáraknál: amikor olcsó kevés adásvétel van országosan és alig épül valami, amikor drága akkor bezzeg van pörgés. Könnyen belátható hogy melyik jó az országnak.
mr_bob
mr_bob 2021. 04. 21. 07:02
Előzmény: #114643  upgrayeddAKS
#114646
szerintem meg bérlés legalább az egyik oldalon
bpwjk 2021. 04. 21. 06:16
#114645
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 04. 21. 02:34
Előzmény: #114622  Törölt felhasználó
#114644
ez a mondás akkor teljesedik majd be, amikor a haditörvényszék halálra ítéli, és felakasztják... akkor már nem fog tudni megszólalni, csak a mozdulatait lehet majd figyelni (hintázás a szélben, rothadás, oszlás, stb.) :) a végére kissé morbid lett :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 04. 21. 02:31
Előzmény: #114607  mr_bob
#114643
51-ről 65-re elég brutális növekedés... viszont azt sokan nem akarják észrevenni, hogy a válás esetén (ha el is adnak 1 ingatlant) a különköltözés miatt kell 2 új ingatlan a régi helyett (vagy mamahotel lesz belőle? mondjuk részben ez is lehet...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 04. 21. 02:14
Előzmény: #114443  Murdoch
#114642
nem hosszabbították meg Bicskéig, ez teljesen bicskenyitogató... (vagy bicskanyitogató) azonban a pórnép érje be ezzel... ezen is lehet bi-csajozni, pontosabban bicajozni...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 04. 21. 01:57
Előzmény: #114542  Törölt felhasználó
#114641
McFly must be the gloating type...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek