Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
opandup ma, 09:52
Előzmény: #228478  slash
#228480
Ehhez hasonlók akadnak még szép számmal... kb 2 hete néztem egy lakást a 11.ker-ben a Móricz Zs. körtér környékén és ott egy totál lepusztult ( az utolsó szögig csere minden) 40nm lakást akartak adni 47 millióért.
( szerintem minimum 12 milliót rá kellene költeni, hogy élhető legyen. )
Közben meg hasonló méretű és normál állapotú lakások már 49-52 körül vannak ennek a lakásnak a környékén.
szlacikaa ma, 09:40
Előzmény: #228478  slash
#228479
Kaszáson egy garzont kapsz 37-38 között. Persze ha van eladó. "Pókutcán" talán most nincs is, pedig már a 40 is bevillant. Pont annyiba kerülnek, mint amennyit adnak érte. Örök igazság. Hogy tetszik-e az más kérdés....
slash ma, 09:33
#228478
Ma reggel olvastam egy békási panelhirdetést, 57 nm 1+2 fél szakadt szar felújitandó trágya, Duna felőli oldal gondolom valami trágya utca a nyolcadikon. ár: 42M ft! ezek normálisak? Azt hittem ezek 35-38 között állnak. Ennél jobbat adtunk el jobb helyen 2013ban 8M ft ért.  Ötszörös ár?  Jobb mint a TEsla részvény. 
Komolyan mondom az a fiatal aki most nullán áll az húzzon el innen mert ez nem egy életcél! 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish ma, 09:31
Előzmény: #228475  izommanujra
#228477

Ez nem igaz, csak ne legyél vak! Középvezetőktől fölfelé biztosan alig akad, akinek tavaly adtak 10+% emelést, vagy tényleg nagyon el van maradva.
Vegyünk egy átlag középvezetői bért diplomával, nyelvtudással bruttó 1.000.000 Huf, szerintem abban meg tudunk egyezni, hogy ez sem lefelé, sem fölfelé nem kiugró.
10% béremelésnél ugye kapott nettó 68.000 forint emelést. Biztosan tisztában vagy az élelmiszer árakkal, mekkora infla volt...stb.
Na most ez a 68 Ft egy laza havi bevásárlás extrák nélkül, nem több. Mitől lenne több fogyasztás, ha ezen a szinten ez is csak a szinten tartásra volt elegendő, komolyan kérdem (?).
Az átlag bér és az alatt az élelmiszer drágulás a fizetésemelést nem csak felzabálta, hanem erősen mínuszos a kassza...
slash ma, 09:29
Előzmény: #228468  Wuff
#228476
A BMW és akkugyárakkal mi a helyzet felétek? Attól függ minden. Van gyár van lové bérletre. 
izommanujra ma, 09:14
#228475

Mindegy most érzem a levegőben nem kívánatos személyiség vagyok itt egy jó időre eltűnök a melóm is mostanság feltornyosult mindenkinek a legjobbakat sziasztok!
opandup ma, 09:12
Előzmény: #228471  opandup
#228474
És hogy a kérdésre is válaszoljak. A panel azért lehet az egyik legjobb választás kiadásra - a kiadhatóság/ár viszonylatán túl -  mert jellegénél fogva ott a legalacsonyabb az amortizáció lehetősége.
Például a fűtéssel és a melegvízzel nem igazán lesz problémád a távhőnek köszönhetően... ami máshol ( más típusú ingatlannál ) egy nagyon költséges faktor is lehet.
Ez persze csak a jelen állást mutatja, mert bármikor jöhet egy kormány döntés ami borít mindent...
izommanujra ma, 09:12
Előzmény: #228467  Wuff
#228473
Nem az, hogy nem csökken hanem még nő is az ár... Ez a helyzet pedig csok mínusz jött!
izommanujra ma, 09:01
Előzmény: #228464  bronz
#228472

Portfolio cikkéből tájékozódom évedtem 13,9 % al nőtt az átlagbér : https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240923/nem-all-meg-a-magyar-berrobbanas-637-ezer-forint-a-brutto-atlagkereset-711483
A portfoliót kormány propagandával nehéz megvádolni
opandup ma, 08:53
Előzmény: #228468  Wuff
#228471
Én ugyan még kivárok a vásárlással, de nagyjából jól gondolkodsz az albérlet témában.
Minden szempontot érdemes figyelembe venni, mielőtt erre adod a fejed.
Én például azon gondolkodok, hogy ingatlankezelő céggel intézek majd mindent, mert az a 10% megér nekem annyit, hogy ne én vesződjek a bérlőkkel.
Persze, még jobban beleásom magam és majd a részletek fogják eldönteni, hogy valóban ez a jó döntés.
Pistike12 ma, 08:01
Előzmény: #228469  Ishar
#228470
Ez igy van. A zol hitel igazi benzin volt a mar langolo erdore...
Errol matolcsy hallgat, mint a sir
Ishar
Ishar ma, 07:51
Előzmény: #228467  Wuff
#228469
"És arra is emlékszem, hogy gyakorlatilag a hatályba lépés napján kereken +10 millióval nyomták fel a CSOK-alkalmas lakások árát." --- Ne feledkezzünk meg az MNB-s zöld hitelről sem, ott - emlékeim szerint - 14 millióval ugrott meg egy általam figyelt lakás ára a bejelentést követően. 
Wuff
Wuff ma, 07:50
#228468
Más téma azoknak, akik befektetési vételt terveznek.
Ti szétnéztek az albérleti piacon, mielőtt belevágtok, hogy kb. mennyiért lehet majd kiadni a lakást? Mert engem évek óta ez tart vissza. A debreceni piacot figyelem, de jelen árazás mellett a kispanelokat 160k-tól, a másfeles újakat 225-250k-tól, a közepes méretű régi téglát 200-300k között, a nagyobb újabbat pedig bőven 300k fölött kellene NETTÓ kiadni (vagyis erre még jön az adó, rezsi). De ahogy nézem, a lélektani határ valahol 160-200k +rezsi között mozog. Magyarul, tényleg csak panelt éri meg befektetésre venni, mert a többit nem lehet annyiért kiadni, hogy értelmes megtérülés legyen?
Wuff
Wuff ma, 07:36
Előzmény: #228460  izommanujra
#228467
Emlékeim szerint annak idején még külön riportok is foglalkoztak vele, hogy a vállalkozók az új építésűeknél 1:1-ben benyelték. Én is emlékszem, hogy gyakorlatilag a hatályba lépés napján kereken +10 millióval nyomták fel a CSOK-alkalmas lakások árát. És arra is emlékszem, hogy annak idején a kollégákkal ventilláltunk azon, hogy a ép. vállalkozók szerint a 3 gyerek olyan természetes, mint az, hogy valakinek 2 füle van... Aztán az új lakások árát elkezdte követni a használt piac is és gyakorlatilag az lett a vége, hogy a CSOK egyfajta (3)gyermektelenségi adó lett: akinek volt/lett 3 gyerkőc, az kb. úgy tudott vásárolni, mint '14-ben, akinek pedig nem volt, az csak 10 millióval többért tudott vásárolni... Aztán erre rák*rták a Babavárót, később jött a 100%os kapacitáson pörgő ép.iparra a 3 milliós felújítási támogatás és mindez 0 közeli kamatszintek mellett... Még szép, hogy indult a rakéta. Most nem csökkennek az árak?! Komolyan, láttál már olyan magyar vállalkozót, aki árat csökkent?! Inkább csődbe megy, de csökkenteni nem fog. Tipikus példa a benzinár robbanásnál, amikor a szállítási költség +50%-t felmegy, akkor erre Béla 50%-ot emel a mákos patkó árán, holott a termék árának csak 3%át teszi ki a szállítási költség. Aztán amikor normalizálódik az üzemanyag ár, a mákos patkó ára nem csökken.
Előzmény: #228121  izommanujra
#228466
Pont te vagy az a zsibongó tömeg. Nem baj ? Pont se sírsz rísz, ogy 7% márpedig KELL, sőt az neked alanyi jogon jár, aki meg nem tudja fizetni az takarodjon.. meg kilakoltatod. Aztán sutyiban közben közben ráköltesz 1 évnyi bérletit, de azt csak nagyon csöndben... 
Furcsa módon nyugaton pl Németországban a lakás számít talán az egyik legjobb befektetésnek még így is (adójóváírásokkal együtt), de ha ne éri el a te 7% od akkor szar.... Olyan szintű cső látásod van, mint Madeinéknek... Mindig csak az érem egyik felét nézed... Hogy de szép fényesen csillog.. hát barátom ha látnád hátulról vagy oldalról lehet, hogy rájönnél, hogy egy csokitallér fóliában... 
Eladod magad, mint valami hatalmas befektető mágnás, közben meg Zalába készülsz, mert ott olcsóbb. Nyugat meg közben éhen hal... szerinted... Én személyesen köszönöm neked, hogy ilyen szépen támogatod a magyar GDP-t, és fizeted az adót, amiből a kormány akit annyira szeretsz 2 lábbal tapossa a gázt, nyomja az inflát, és értékteleníti el a Forintot (azért köszönöm mert ezzel az én hitelemet viszont még olcsóbbá teszed)
KÖSZÖNÖM! CSAK ÍGY TOVÁBB! Vegyél még vagy 10 panyelkát és fizesd szépen az adót is utánuk ;) Olasz meg német meg pfujj... Igaz ? IGAZ!
slash ma, 06:24
#228465
Semmiféle bérnövekedés sincs nálunk sem. Másfél éve nulla fizetésemelés és mindenki kapaszkodik a munkájába mert ha ezt a fost is elveszted neked kampó.  2009 szagot érzek minden nap. Izomman egy másik univerzumban él. 
bronz ma, 05:13
Előzmény: #228461  izommanujra
#228464
Látom, eszed a kormánypropagandàt az állítólagos nagy bérrobbanásról.
A nagy többség ebből semmit nem érez, mert nem kapott emelést vagy közel sem ekkoràt.
Német multiknàl felénk nemhogy béremelés nem volt, de a kirúgások elkerülése érdekében most a munkaidő csökkentés van terítéken és ezzel együtt a bércsökkentés.
Idióta Marci pedig fél éve nem érti, hogy miért nem nő a fogyasztás. Sok ész nem kell hozzá, mondjuk neki az pont nincs.
Gaboracing ma, 00:45
Előzmény: #228461  izommanujra
#228463
Nálunk, míg idén dolgoztam összesen Bruttó 10%-ot nőtt a bér.
Az nem nagy karrier. Szerencsére elengedtem és immáron tényleg csak a vállalkozásomra koncentrálok.
Sony123 ma, 00:15
Előzmény: #228461  izommanujra
#228462
Honnan veszed, hogy dinamikusan nőttek a bérek? Mi ez a baromság? Hol dolgozol, hogy ilyen hülyeséget mondjál?
Egyáltalán körbenéztél? Hol emelkedtek a bérek? Milyen szférában? ... ja lehet, hogy minesztereknél és a környezetükben, de az átlag embereknél ez baromság! Amikor arról beszél a kormány, hogy az átlag bértömeget csökkenteni kell 5%-kal, akkor ez szerinted hogy oldható meg?
izommanujra hétfő, 23:44
#228461
Dinamikusan nőtt a bér 13,3 % ot kb.  Semmi meglepő nincs benne ha a lakás árak is nőnek ennyit idén . Ez így volt 20 éve és most is.  és a következő 20 évben is így lesz ezért jó a lakás befektetést , de ez csak az én véleményem mindenki abba fektet amibe akar ;-)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók