Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Pistike12 szombat, 06:18
Előzmény: #225338  Placi82
#225340
Ez igy van. Le kell szarni a hazigazdat, ha vendegsegben vagy:)
Nem is ertem miert tartunk ott, ahol:) 
Vhogy sok embernek nem megy at, hogy kb 20-25 eve lehet csak halandonak kulfoldi allampolgarkent mas orszagban tulajdont szerezni a iberalis jogrendnek koszonhetoen az elmult 1000 evbol. 
En azert erre a par evre alapozva nem biztos, hogy olyan bator lennek, hogy ezt a jogrendszert (ki) hasznalva idegenben örülni kellene, hogy, mindenhova odaszarunk, ahol majd a tamadott jogrendre mutogatva akarunk vedekezni, ha esetleg akkora pofont kapunk a viselkedesunkert, hogy kiesunk a tulajdonunkbol is. 
A kormanynak sem igen jon mar be...(pampongnak is az EUs penzert) Es ha ez leszivarog a kozemberig kulfoldon, akkor max a balatonba szarhatunk. 
Placi82 szombat, 00:34
Előzmény: #225338  Placi82
#225339
Ja és amugy én se bírom a Horvátokat. Én az Olaszokat és az olasz eleterrzest imádom... Torokok meg tudják mia vendéglátas.
Spanyoloknal jó a kaja és hangulat. 
Cipruson nem jártam meg Szardínian az milyen.? Száradok milyen emberek? 
Placi82 szombat, 00:29
Előzmény: #225335  slash
#225338
És? Mar 2006 ban mikor először  ott voltam akkor is ruheltek a Magyarokat a horvátok. Még a csajok is míg angolul ment a fűzés, minden oké volt. De mikor megtudtak hogy magyarok vagyunk és nem németek, szó nélkül otthagytak.
Most a szerb és Magyar miniszterlnok a legnagyobb puszi pajtások. Horvátok meg  gyűlölik a Szerbeket. Akkor most min csodálkozol. Sz. rd  le. :) Pancsikazzal, csak be ne lépj egy tengeri sünbe:) 
berlini
berlini péntek, 20:31
Előzmény: #225335  slash
#225337
sajnos igazuk van.
slash péntek, 19:03
Előzmény: #225334  Stg
#225336
Részben a horvátoknál élek -évi 2-3 hónap-van ott egy lakásunk. Vannak ott helyi szomszédaim . Nem fórum, azt csak olvasom. Amúgy BP. Az első kerületi utcákban biztos igazad van 20 éve jártam oda sokat ma már nem. Nem érdekel már BP. 
slash péntek, 18:59
Előzmény: #225332  Pistike12
#225335
Árulónak tartanak. Összeálltunk az oroszokkal a törökökkel meg a szerbekkel. Pedig elvoltak velünk. Röviden. 
Stg péntek, 18:18
Előzmény: #225329  slash
#225334
Miért kelenel szégyellned magad egy horvát fórumban?
Ha jól vettem az eddigi írásaid, te nem vagy 
Horvát?
Az első kerületi utcáknak utánagondoltál?
Miért írtam hogy a háromból az egyik más liga?
Az első kerület Janus arcza.
Sz.v.sz.
Pistike12 péntek, 17:25
#225333
"Az infláció jelentős nehézségekkel járt, különösen azok számára, akik a legkevésbé tudták fedezni az olyan alapvető élelmiszerek, a lakhatás és a közlekedés magasabb költségeit. A magas infláció olyan stresszt és az igazságtalanság érzését váltotta ki, amely ma is fennáll" – mondta Powell.
Tehat a FED elnök is téved, mert inflációban a lakhatasi költség csökken nem nő! 
Teljesen igaza volt aki azt irta itt, hogy az inflacioban (tehat altalanos aremelkedes soran) a lakhatasi koltsegek es ingatlanarak nem nonek es fikazta aki ennek ellenkezőjet! 
Pistike12 péntek, 16:43
Előzmény: #225329  slash
#225332
Miket irnak? 
mr_bob
mr_bob péntek, 16:41
Előzmény: #225328  FR73
#225331
egyetértek, illetve az általad leírtakon felül szerintem még a bérleti kínálati oldalon is meg fognak jelenni valamilyen konstrukcióban
Xis24 péntek, 16:37
Előzmény: #225328  FR73
#225330
Magyarországon elég szélsőséges müködése van minden dolognak. Ha valami megy akkor nagyon megy.. ha valami szakad az nagyon szakad. Hogy is mondják ezt szakmailag? Magas bétájú gazdaság vagy valami hasonló. Az elmúlt évtizedben, talán beszélhetünk már évtizedről, rendre mindent beárazott a piac az emelkedés irányába. Ez nem hiszem, hogy a jövőben változna. Valójában én is ott látok valamiféle változást, hogy túl sokszor kerül szóba a megfizethetetlen bérleti díj.. Pedig ha az árakhoz viszonyítunk kezd katasztrofálissá válni a hozamszint.. a korábbihoz.. vagy a magyar .. hát azért kellene az a minimum10% hozam. .valahogy. gondolkodáshoz.  A korábbi 3-4-5x özödés után tényleg nagy kérdés.. hogy hova tovább az ingatlan árakkal. Nagyon frankó, hogy minden hirdetéshez kiírják, hogy kiválló befektetés.. igen ám de kinek? Elég sok pénz van most a lakosság egy részél.. a gazdagok gazdagodtak a szegények szegényedtek. Nekem úgy tűnik, hogy a gazdagok szépen felvásárolják az ingatlanokat.. bízva a további áremelkedésben.. és a jövőbeli magasabb kiadási hozamokban. Viszont az a réteg aki valóban bérlőként funkciónál egyelőre nem tűnik úgy hogy tuti 100% hajlandó kifizetni majd ezeket az elvárásokat. Nagy kérdés és talány a szememben, hogy mi lesz. Nekem a jelenlegi hozamszintek nem voltak elegendőek.. illetve túl sok kockázatot is láttam a kiadásban.. ahhoz képest milyen értéket stoppol a bérlő a lakhatásával. Viszont a nálamnál gazdagabbak nyilván látnak fantáziát a dologban. Való igaz.. talán a kérdés valóban az lesz.. hogy melyik tábor lesz hangosabb.. A bérlők kiabálnak jobban vagy ... a bérbeadóknak van nagyobb szava. Szerintem sok múlik majd ezen a rövidtávú bérbeadásos szavazáson is.. hisz elég szélsőséges reakciók vannak hazánkban mindig mindenben .
slash péntek, 16:06
Előzmény: #225321  J0hnnyEnglish
#225329
ööö..örüljünk ha bacnak ki az Eu-ból.. nem euro bevezetése.. ha beleolvasnál pár horvát fórumba sírva fakadnál. Szégyellem magam köztük. Erről ennyi. 
FR73 péntek, 16:02
Előzmény: #225327  mr_bob
#225328
Ha többen fognak bérelni, az magával fogja hozni a bérleti piac erősebb szabályozását is. A populizmus oltárán könnyen lehet olyan törvényeket hozni, ami a mostani helyzethez képest a bérbeadókat hátrányosan érinti. Ha jól tudom, Bécs erre kiváló példa, a vh utáni időszakban. Lacibácsi mostanában távol marad, ő erről szerintem egy esszét tudna írni.
Mindenféle moratóriumokkal simán be lehet avatkozni, ennek már kezd amolyan hagyománya is lenni.
Tehát magas ingatlanár, alacsony kiadási hozam (3% alattira gondolok), és a bérlők jogainak előtérbe helyezése lesz az irány szerintem.
mr_bob
mr_bob péntek, 15:21
Előzmény: #225320  FR73
#225327
szerintem a mostani kormányzat már felismerte, hogy nem érdemes tovább tüzelni az árakat ilyen mértékben, mert már így is kontraproduktív (lásd mnb felmérések). valószínűleg emiatt is lett az új csok minusz, ahelyett hogy a régi csok-ot megtartották volna egy inflációkövető emeléssel. ők is látják a demográfiai trendet, márpedig úgy nehéz lesz kormányon maradni, ha a fiatalok jelentős része a saját környékéről (nem csak budapest) kiárazódik és nem hajlandó rájuk szavazni, amivel párhuzamosan az idős szavazók meg fogynak évről évre. lehet, hogy ez nem a következő 5 év, hanem inkább az azt következő időszak problémája, majd meglátjuk. aki meg azt hiszi, hogy az ingatlan szent tehén, amihez nem mernek hozzányúlni az nézze meg hány állítólagos szent tehenet vágtak le az elmúlt pár évben. csak addig szent tehén valami, ameddig kellő mennyiségű szavazatot hoz. aki ma jóságos bérbeadó, az könnyen válhat a rendszer ellenségévé évek múlva. egy dolog számít: szavazat, szavazat, szavazat
bakogram péntek, 15:02
Előzmény: #225323  EURHUF_goes_to_haven
#225326
Kérdés van-e rá megfelelő fedezet, mert ha van, akkor hajrá. Melyik városrész?
Pistike12 péntek, 14:11
#225325
Kell a szavazat:
szakmunkáshitel= c tipusu hitel... Ez utni fog npl arany 100% fedezet=zero. 
EURHUF_goes_to_haven péntek, 13:57
Előzmény: #225320  FR73
#225324
Ez szerintem ezzel a lakásállománnyal esélytelen... nem tart semmi örökké, főleg a régi panelok gerince... A másik az, hogy ez ez idilli állapot, és ehhez nagyjából egy nyugati bérlői kultúra kellene, egyik sincs meg. Itt kérlek egy krach lesz, csak még nem látom, hogy mi fogja kiváltani. Talán egy EUból kizárás belengetése vagy egy VH lenne pl ilyen hatással. 
EURHUF_goes_to_haven péntek, 13:55
Előzmény: #225319  J0hnnyEnglish
#225323
Én sopronban az a baj, hogy ismerősi körben is tudok olyat hogy VETT felújításra 100+ os ingatlant... hatalmas, rengeteget kell rákölteni, mondtam is neki, hogy remélem tudja, hogy ez 200-250 alatt azon a szinten amit ő akar nem áll meg...
Azt mondta tudja, de azért reméli hogy 200 fölött picivel megáll. (full felújítás minden, falak mennek arréb, gépészet stb stb.... kertről még szó se volt. tervük eredetileg fél éves beköltözés volt most azt mondta ha 1,5 be sikerül már örül.
Illetve lesz műszaki ellenőr,mert mondta hogy hiába szemfüles, mindenhez ő sem ért, + építész hogy azért kapitális nagy faszságot se találjon ki.
berlini
berlini péntek, 13:40
Előzmény: #225320  FR73
#225322
Igen.
Az ország településein a lakásárak még inkább diferenciáltak lesznek.
Meg kell nézni pár nyugati nagyvárost.
New Yorkban egy lakás egy közepesen kereső élethosszú jövedelmével egyezik igy még a kimondottan jól kereső fiatalok sem saját lakásban gondolkodnak.
Viszont végre alaposan szabályozni kellene a bérbadó-bérlő viszonyt.
Ma mindenki panaszkodik.
A lakástulajdonost nincs aki megvédje a vandál-nemfizető bérlőtől és a bérlő is azon retteg hogy az év végével szednie kell a sátorfáját a megszeretett lakásból.
Ahogyan az USA-ban is továbbra is lesznek városok, falvak, ahol a saját lakás a természetes lakhatás.
USA-ban egy szinte ingyen telken könnyűszerkezetesen felhúznak egy házat, az egész max pár év jövedelem, aminek a nagyrészére olcsó bankhitelt kapsz. Ott tényleg csak az bérel, aki nem tervez ott maradni tovább mint pár évet.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish péntek, 13:26
Előzmény: #225320  FR73
#225321
Én erre onnantól számítok, ha euró zóna tagok leszünk, Horvátoknál élőben megy végig ez a folyamat.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek