Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ruiz 2023. 12. 19. 19:22
Előzmény: #212508  hunball
#212540

"A hülye készpénz mániájához például rugalmasan alkalmazkodunk, jól van akkor, fizetünk készpénzben."
Egy újabb adócsaló. Mászkálhatsz majd KP-ért, amúgy kifizeti a KP felvétel költsgét? Mert az csak havi 150k-ig ingyenes, és gondolom nem csak ebben az esetben kellhet, magyarán még többet kell kivenned. Veszel fűnyírót, de akkor utalás. Legyen már valami a te kezedben is, ha baszakodik... De ha nyugdíjas, vagy ilyesmi, a NAV magasról ... rá. A többiek leírták jól, mire számíthatsz, tipikus kapzsi amatőr lakáskiadó.
Placi82 2023. 12. 19. 19:19
Előzmény: #212536  N0MAD
#212539
Én is egyetértek veled. Régen aktív voltam, de már belefaradtam. Ugyanazt mondtam anno mint most te. Tök jó, hogy most feljovok ide, néha elolvasom a kommenteket, ugyanazt írod amit én is írnék és adok egy pluszt. És ennyi.:) 
Amúgy az hogy régen megérte a (panel)lakásokat venni 2010-2016 ig. Az evidens volt.  Én például egy szinte palyakezdő mérnökent ki tudtam köhögni (2011) egy  9-10 milliós Kelenföldi panel árat, 65m2est  és hitel se sok kellett.  1-2 ev alatt elotorlesztettem azt a pár millió hitelt. Igaz azóta duplazodtak a fizetések anblock. Ez igaz. De az akkori megélhetési költségekhez képest a mostani megélhetési költségek viszont minimum triplazodtak. Akkoriban 40 ezer volt egy Egerszalóki 2 éjszakás 2 fős wellness hétvége. Most meg 200.000 Ft. Kaja is minimum triplazodott. A panel viszont 10 millió helyett 55-65 millió lett, most néztem meg frissiben az ingatlan.comon. Szép aranypárok ezek gyerekek!! Csak nekem furcsa ez a matek? És a fiúk itten a fórumon a 10 évvel ezelőtti vasarlasukkal bizonyítják, hogy milyen jó üzlet az ingatlan most is. Aha, hát persze. Akkor igen... :)) 
N0MAD 2023. 12. 19. 19:00
Előzmény: #212536  N0MAD
#212538
Helyesen: 3-4* ekkora bérleti díjak
hunball 2023. 12. 19. 18:47
Előzmény: #212536  N0MAD
#212537
Ezzel én egyetértek.
N0MAD 2023. 12. 19. 18:43
#212536
És igen és igen. 
A vásárlás/bérlés sima befektetési döntés. Ha a bérleti dij a vételár 2-3%a akkor ne vegyél mert vmi aránytalanság van a piacon. 
Namost ha a közeljövőben nem lesznek 3-4%. ekkora bérleti díjak akkor az árak fognak ereszkedni. (Illetve kisebb részben lakbér emelkedés nagyobb részben árcsökkenés kombinációja) ha meg kb ígymarad akkor is bérelj és élvezd a tőke hozamát. 
Ne viccelődjünk hogy ilyen rossz befektetésbe tegyük a pénzünket. Inkább a tőke hozamának töredéke bérleti díjba és bukjon rajta más. 
Mert mostani árakat és béreket nézve kb senki nem fog olyan bérleti díjat fizetni hogy 8-10% legyen a bérleti díj, ami még leadózva is jó hozam. 
Akkor pedig rossz befektetés, tehát olcsóbb lesz. Reálértéken. (A nominális semmit nwm jelent, csak a ft értékének függvénye, bárhány számjegy lehet akár. )
De lehet másként gondolni, ingatlanárrakéta! Kérdés ki fizeti ki és miből. 0,3%nak van szabad száz+ millája. És azok is inkább nem ebbe fektetnek. Ahogy elnézem. 
FR73 2023. 12. 19. 18:42
Előzmény: #212533  Second Wave
#212535
SP500 forintban nézve kb 4,1-4,2x lett 10 év alatt.  Kb 2,4x volt csak az elmúlt 5 évben. Az elmúlt 10 évben havi 400 ezer Ft félretéve kb kihozta volna mára azt a 100 milliót. A bull tőzsde és a HUF gyengülés együtt csoda hozamra volt képes.
hunball 2023. 12. 19. 18:42
Előzmény: #212528  riskmanagementisnice
#212534
Hasonlóképp vagyok, 40 évesen. Értelek. Nekem is 130-140 M kellene olyan lakáshoz, ami jó is, és nekem is 50M hitel kellene, úgy, hogy kinullázódok. Mi a bérlés mellett döntöttünk, rövid távon most jobban megéri. Aztán meglátjuk. De mint írtam, egyelőre a bérlés is szaros.
Second Wave 2023. 12. 19. 18:27
Előzmény: #212528  riskmanagementisnice
#212533
Nem tartom annyira generációs problémának. Kevesebb mint tíz éve itt a peremvidéken 10 milla körüli beszállók voltak (panelben lehet alatta is). Ahhoz kellett mondjuk 30% önerő és mehetett a hitel. Persze nehéz volt dönteni, az ellendrukkerek váltig hajtották, hogy holnap bukik minden, nem éri meg venni, bérelni jobb (!). Aki hitt nekik az tényleg megszívta. Volna, de ha akkor S&P-re tett akkor még akár jobban is kijöhetett? MÁP+ban nyilván elvérzett. De akkor ez nem generációs kérdés, hanem befektetési döntés kérdése.
Emlékszem lakásvételek után lett egy kis pénzem, vettem egy garázst 500 ezerért, most 4,5-et ér (állítólag, na). Meg egyéb kisebb kis vackokat (tárolók), azokat el is adtam 4x után. Szóval még skálázódni is lehetett. Budai elit helyek bezáródtak, ez tény, engem nem zavar, aki meg oda vágyik, az húzzon keményebben, vagy nősüljön jól :-)
Ishar
Ishar 2023. 12. 19. 18:17
Előzmény: #212528  riskmanagementisnice
#212532
"Ha a 2014-ben 40M-os lakásod most 140M-ot ér..." --- Nem, nem ér annyit (370 ezer EUR), csak annyit szeretnének kapni érte. 140 millió 2025 első negyedévig lead neked megfelelő PMÁP-ban ~31 millió forintot. Nézd meg, hogy csak ez a hozam hány hónap bérleti díjra elegendő és hol.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 19. 18:17
Előzmény: #212528  riskmanagementisnice
#212531

Visszakeresel, erről a generációs problémáról írogattam néha, hogy az idősebbek is értsék. Itt azért néhány nálunk idősebbnek ebből az jött le, hogy amennyiben jól kereső vezető vagy, akkor a ház már jár elv érvényesül és szégyen a panelben élni - én meg ezen hisztizek(nék).
Eközben meg a valóság, hogy a jobb módú és jól kereső fiatalokkal tele vannak a városi lakótelepek (lecserélődött meg kihalt a prolinép jó része), a többi meg otthon vagy szülő nyakán csücsül a mindenki által közkedvelt 2 generációs családi házakban.
Ahogy írod, !jelenleg! ezeket a lemaradásokat nem lehet bérrel behozni és kompenzálni. Mi pontosan emiatt húztunk egy határvonalat abban, hogy a minőségi lakhatásban meddig vagyunk hajlandóak elmenni, mert a többit a gyerekeimre fogom költeni. Az ilyen 50m+-os piaci hitelek megint hazárdjáték hitelek. Aztán van aki presztízs kérdést csinál belőle és felszisszen a panel és a minőségi lakhatás hallatán, én meg jót mosolygok. Mai világban illik többet mutatni mint ami van, és állítólag ettől majd kiegyensúlyozott élted lesz, ezen is jót szoktam mosolyogni.
FR73 2023. 12. 19. 18:02
Előzmény: #212528  riskmanagementisnice
#212530
Döntési helyzeted azért van. Bérelsz drágább helyen olyat, ami a státuszodnak/igényednek jobban megfelel. Vagy vásárolsz szerényebb sajátot.
A körülményeket nem tudod megváltoztatni, alkalmazkodnod kell.
2345678 2023. 12. 19. 18:00
#212529
Találtam egy lakást, a tulajdonos külföldi. Meghatalmazott  egy ügyvédet, hogy adja el a lakást a nevében. Ha van valakinek tapasztalata meghatalmazottal történő vásárlásról szívesen veszem a tanácsot. Mert  semmi bátorságom nincs meghatalmazotton keresztül vásárolni.
riskmanagementisnice 2023. 12. 19. 17:53
#212528
38 éves vagyok.
Egész karrierem során jó munkám volt, multinál voltam szakrétő és most már több éve vezető, mindig jóval átlag feletti fizuval. Összeraktam egy komolyabb (tényleg, most konkrét összeget nem írok) megtakarítást.  Eddig minden szép és jó. Na most ez a komolyabb megtakarítás messze nem 130-140M, amennyibe Budapesten egy normális méretű (75-80nm+pici terasz), normális állapotó, normális elhelyezkedésű lakás kerül. És akkor most nagyon nagyon messze vagyunk a luxustól. Szülői segítség nincs (lakást nem kaptam, és több tizmillió forintot sem).
Ez a generáció ha nem vett a 10-es évek elején vmit, akkor végtelenül megszívta és maradnak a 50-60-70-80 milliós hitelek, kinek mi. Iszonyú generációs szakadék képződött a lakstulajdonos 40-es, 50-esek és a lakással nem rendelkező 20-asok és 30-asok között. 
Sok munkával, jó bérrel (ami nekem van és lesz is), ez csak részben mitigálható.
Ha a 2014-ben 40M-os lakásod most 140M-ot ér, akkor nekem 100M-t kellett volna félretennem 10 év alatt, hogy ugyanolyan messze legyek, mint 10 éve.
slash 2023. 12. 19. 17:16
Előzmény: #212516  Freszelés
#212527
Kétféle öreg tulaj van: A Jólelkű és a Mocskos Kapzsi Disznó. 
1. Amikor a panel vettük a  faszi elvitte az ajtózárat és a csillárt ott lógott a vezetékben az áram. (aljanép) 
2 Amikor a házat vettük az eladó néni rengeteg dolgot otthagyott és bevallotta hogy szar a fűtés, adott vissza pénzt. Az akkor nagyom jól jött. 
3. Amikor a nyaralót vettük a horvát faszi egy kézlegyintéssel otthagyta a konyhát meg mindent ami sok ezer euróba került volna.  Elvitte a személyes tárgyait. 
Hát ilyenek vannak. Hunball eleve rossz úton jár. Otthagynám az öreglányt a fa..ba. 
siemens 2023. 12. 19. 16:56
Előzmény: #212508  hunball
#212526
Ez nem így működik! Olyat igényt nem támaszthat a bérlővel szemben, amihez nem biztosítja a tárgyi feltételeket. Idáig is a tulajdonos kötelessége volt a fűnyírás, vagy talán metszőollót használt? Halkan jegyezd meg, hogy ne felejtsen el az ingatlan-bérbeadás után adózni. 
--
Inkább készíts fényképeket a lakás állapotáról és az ingóságokról egy listát. Jól kezdődik......
wantuu 2023. 12. 19. 16:37
#212525

Szerintem a fűnyíró megegyezés kérdése.
Viszont. Bérlőként anno egyszer volt hogy kivettem lakást olyan embertől, akivel kapcsolatban egy kis rossz érzésem volt az egyezkedéskor. Nem éreztem a rugalmasságot a részéről.
A félelmem be is igazolódott utólag. Nagy probléma ugyan nem volt, csak apró kellemetlen szituk. Szóval én nem javaslom, hogy olyantól bérelj, aki nem szimpatikus.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 12. 19. 16:27
Előzmény: #212508  hunball
#212524
Szerintem hagy ott a pics@ba keress valami kertkapcsolatos lakást vagy másikat. Ismerősnél aki legálisan adja ki elromlott a mosógép, még a szerelő kiszállási díját is visszafizette a bérlőnek és 2 nap múlva ott volt az új gép. Ez így nagyon gáz, ezek alapján normális szerződésed sem lesz :(
hunball 2023. 12. 19. 16:25
Előzmény: #212522  Ishar
#212523
Minden bérlő hozott vagy vett fűnyírót. De amúgy tényleg nem a forintos összeg zavar, hanem az elv, meg a hozzáállás. Ez kurva rossz előjel.
Ishar
Ishar 2023. 12. 19. 16:18
Előzmény: #212508  hunball
#212522
"A hülye készpénz mániájához például rugalmasan alkalmazkodunk, jól van akkor, fizetünk készpénzben. Plusz idő, plusz pénz." --- Minusz adó. Eddig egyébként mivel nyírták a füvet?
Murdoch 2023. 12. 19. 16:15
Előzmény: #212520  Freszelés
#212521
Nálunk is megpakolták a bortartó polcot. Tavasszal el is ballagtam egy bfelvidéki borászatba, vittem nekik pár jó cuccot. Ha elromlik valami, aznap jön a reakció, másnap kint a szervízes, folyamatos a kommunikáció. Hibátlan.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek