Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2023. 10. 26. 00:03
Előzmény: #208097  Placi82
#208100
Ja és arfelhajto hatása azért nem lesz semmi, hisz 2021, és 22 ben se nagyon mentek már az 50 millio feletti lakások, pedig az 50 milliós 3,6-4%os hitelhez nem kellett 3 gyerek felmutatása. Besetaltam a bankba, és ha jó volt a jövedelmem hozzám vagtak.  És még lehetett kapni ajándék Csok ot és Babavarot is (egyiket se vettem igénybe soha se:)). Szóval szerintem rosszabbak az ajándék pénzek összes eredoje, mint 2 éve.  Jaj de várjatok mar srácok!! Az 2021 es nominális szinten vannak a lakásárak?  Oh wait..... :)) 
wantuu 2023. 10. 25. 23:58
#208099

CSOK ugye eddig is volt. Az a kérdés hogy a helyette következő CSOK+ tud-e TÖBB vevőt hozni mint a régi. Mert ha csak ugyanannyi, vagy akár kevesebb vevőt generál, akkor az össz kereslet bizony továbbra is nagyon alacsony a kínálathoz képest. Tökmindegy hogy az eladók milyen árakról álmodoznak a CSOK+ kapcsán.
Eddig is folyamatosan bővült a kínálat, és ha nem ugrik meg hirtelen a kereslet, azok az eladók akik komolyan gondolják az eladást,  kénytelenek lesznek árat csökkenteni. Vagy előbb, vagy utóbb.
A másik oldalon meg továbbra is ott van pár baljós dolog:
- az összes többi vevő nem jön vissza egy ideig, piaci hiteles továbbra sem sok lesz
- kamatstop előbb-utóbb kivezetésre fog kerülni
- sorban átárazódnak a meglévő hitelek amikor a fix periódusnak vége, és ez is generálhat eladásokat annál aki rossz anyagi helyzetbe került/kerül mostanában
EURHUF500 2023. 10. 25. 23:46
Előzmény: #208094  Törölt felhasználó
#208098
Szül az asszony 3 gyereket, lehetőleg egyben, megmutatjátok őket a banknak, aztán örökbeadjátok. Utána mehet a következő kör. Ellik tavasszal meg nyáron majd, mint a macskák.
Placi82 2023. 10. 25. 23:44
Előzmény: #208089  mr_bob
#208097
Tedd már helyre a dolgokat, Bob:). Láttam mekkora a pánik a forumom, és már újabb lakas piaci bullt vizionalta mindenki. Pedig ez az új csok+, és az új babaváró is, igencsak szigorú, és kemény feltételu pénz!!!1. Mert a felelőtlen bemondas már kevés lesz. 2. Mert hatalmas népesség, és a lakas piacon aktív fizetőképes csoportot zár ki. 3. Olyan kedvezmények is el tűnnek mint a régi csok hoz tartozó 4%os illeték nem befizetese meglevő gyerekek után. 4. Bizony új meg nem létező gyerekket kell produkálni, 3 db egyetemista, vagy tini, vagy mostani óvodás gyerkőc semmit se fog jelenteni. Pedig régen sok sok ajándék 10 milliót jelentett. 5. Végre megjott az eszük, nem növelik az MNB  veszteséget, amik a sok elmúlt évekbeli  ingyen és 3%os mesterségesen letrehozott  hitelbol  mind a magánszemélyeknek, mind a KKV, nek és egyéb vállalkozásoknak jutatott, szintén 0%es 2.5%. Juj de szép kamatswap költsége van ennek évente az MNB felé. Aki most azMNB költséget terheli az tényleg  szülni fog 1,2, 3 ,4 új ismétlem uj!!! gyereket. A mostani gyermektelen fiatalok különösen a 30 év alattiak, pedig alig várják már a 50- 60 millios panelba beleugorhassanak, magukra húzva, hogy ha nem sikerül akkor visszamenőleg büntetési , és piaci kamat. LOL. 🤣🤣
 Azért, azt is figyelembe kellene venni, ha volt valakinek25 tol 60 éves társadalmi osztályt bezarolag 3 kiskorú, vagy egyetemista gyereke az sok kedvezményt kapott. De akinek 1 volt az is kapott az új építés esetén. Most mekkora is az a társadalmi osztály akinek jár. Én tapsolok kivételesen ennek az új rendeletnek. Aki ezt bevallja, 20 millioert szűnik fog a magyar társadalomnak Új gyereket, hogy jobb legyen a reprodukciós ráta. Pont ez a mostani CSOK+rendelet van komoly feltételhez kotve. És ez nem a lakás piac felspekulalasat célozza. Ez előtti idoszakrol ez nem mondható el. Én egyáltalán nem látom a további Bull t vizionalo  fórum bejegyzések, valóság tartalmát. 
Pistike12 2023. 10. 25. 23:29
Előzmény: #208092  narancshej
#208096
Ne ferdits. Arrol volt szo ha hasznaltra is mehet. A zoldhitelnel az nem ment es razudult egy kis kapacitasra/kinalatra a nagy penz es korlatozott keret volt. Itt felulrol nyitott... 
Plusz erdekes az elso kozos lakas 80mig is. Ebbol bizony max egy n+2est lehet szinte csak venni. Ujbol pedig n+1est. 
Tehat jol behataroljak a kersleti scopekat. Tamasztjak a kislakasokat, illetve tamaszt adnak a nagyobbaknak is, de a kereslet egyertelmuen a kicsikre van iranyitva.. 
Elegge celzott ez a pogram... 
csakegynick
csakegynick 2023. 10. 25. 23:27
Előzmény: #208093  mr_bob
#208095
Azóta se tudom értelmezni a még jobban elszállt lakásárakat. Ha nekem hatszámjegyü eurós éves bruttóval 50 millió Ft felújítással együtt valahol a határt jelentette egy ingatlanra, mert ezt tudom belátható időn belül kifizetni (még négy év, ha nem törlesztek elő), akkor miből vették az emberek a 120-250 milliós ingatlanokat tízezerszámra? Nevetséges ezer eurós fizetésekkel? Komolyan, nekem ez valahogy egészen irreális, egyszerűen nem áll össze a kép.
Törölt felhasználó 2023. 10. 25. 23:24
#208094
Olvasom a híreket, de nem világos.
Több feleségem is lehet? Feleségenként 3 gyermek utáni rész összeadódik?
Egy egész 10 emeletes panelt szeretnék venni, és próbálom kiszámolni.
Köszi 
mr_bob
mr_bob 2023. 10. 25. 23:12
Előzmény: #208091  csakegynick
#208093
respect, hogy összejött végül! :)
narancshej 2023. 10. 25. 23:10
Előzmény: #208090  narancshej
#208092

Meg annyit hozza tennek, mert itt a zold hitelnel is jobbnak minositettek (jobban arfelhajtonak), h azt a hitelt barki felvehette, nem kellett gyerek, hazassag, stb.).
Latom megy itt is meg mashol is az ajvekolas de azert probaljuk realisan ertekelni szerintem.
csakegynick
csakegynick 2023. 10. 25. 23:08
Előzmény: #208089  mr_bob
#208091
Igen, én pont a másik csoportból versenyeztem a kedvezményezettekkel, úgyis mint totál egyedülálló (válás után), meg amúgy is külföldi munkavállaló.
narancshej 2023. 10. 25. 23:05
#208090

Azt tegyuk hozza egy borzaszto szuk kornek jar ez a hitel (valki statisztikaban jaratosabb kiszamolhatna nagyjabol mennyien erintettek (akik meg nem vettek fel csokot, nincs x gyerekuk, hitelkepesek vmennyire, akarnak gyereket, stb.), de en a vasarolni akarok toredekere tippelek.
A valodi arfelhajtas abbol fog jonni, h most minden elado (foleg ha hasznaltra is ervenyes lesz) elhiszi h eljott az o ideje es raemel, es lesz aki lekoveti. 
Osszesegben tranzakcio szam novekedes szerintem nem lesz vagy csak minimalis. (Igy a vart adobevetelek se lesznek olyan jok.)
Nagy emelkedestol osszessegeben nem tartok de ez megforditja a trendet az biztos.
Amugy a tippem, hogy csak uj epitesure lesz abbol ugy tobb adobevetel szarmazna.
mr_bob
mr_bob 2023. 10. 25. 23:04
Előzmény: #208075  csakegynick
#208089
nyomtam egy pluszt, de ennél bonyolultabb a kép. az egyik csoportra tökéletesen igaz, amit írsz, nekik tényleg sosem volt még ilyen egyszerű kezdő lakást venni. a másik csoportnak (támogatásra nem jogosultak) viszont mind hátrány, ami az egyik csoportnak előny. az idősebbek majd kijavítanak, de talán a rendszerváltozás óta a csokot megelőzően soha sem volt olyan szintű támogatás, hogy puszira bemondásra hozzád vágják egy budapesti kezdő lakás árának a negyedét, felét, akár még többet is. a szocpol egy semmi volt a mostani támogatásokhoz képest.
Placi82 2023. 10. 25. 23:01
Előzmény: #208067  hunball
#208088
Azért panikoltatnak, hogy ugorj. De hova? Számolj és gondolkodj már először!!! . Nem is oly régen, kaptad a babavarot bemondasra 10 millió, kaptad a zöld hitelt 2.5%ra. Már meglevő gyerekre. Kaptad a 10-15 milliós ajándék csok hitelt, szintén már regen meglevő gyerekekre. Kaptad a csókot szintén meglevő gyerekre. És piaci alapon is kaptál 4%alatti hitelt meg az OTP nel is. Most meg mi van? Növekvő megélhetési költségek, csökkenő realberek, magas árak, infláció, piaci 8.5-12% os hitelek. Továbbá 7 évvel ezelotti hez 300%ot emelkedő hazai ingatlan árak meg Euróban is atszamolva. Teccik érteni pajtás? Folytassam tovább? Gondolkodjunk már először is. Most a 3%os hitel ért be kell vállalni új gyerekeket, és az elengedesert, pedig 2 vagy 3 új gyereket. Akiknek már 1,2, 3 van azoknak ez már nem pálya.  Evvel kellett volna kezdeni már 2016 ban. Nem lett volna ekkora fundamentum nélküli áremelkedés a lakaspiacon, mert minden azonnal be épült az árakban és nőtt volna a reprodukciós ráta is. Ami sajnos nem nőtt oly nagyon. Szóval ezért a pénzért igencsak meg kell küzdeni, főként azoknak akiknek már van gyerek. Joccakat! 
N0MAD 2023. 10. 25. 23:01
Előzmény: #208082  J0hnnyEnglish
#208087
Az ő tippjet mondom, ami vagy bejön vagy nem hogy nem a világ teteje.
Mindenesetre nem elszállt becslés. De persze lehet nem úgy lesz. Én is évekig tartó csökkenést tippeltem reálban, de tán még nominálisan is lehet minusz.
Aztán kiderül. 2008-13at is láttam.
Kormány ötleteit meg jó ég tudja. Meg az eus penzeket is.
FR73 2023. 10. 25. 22:59
Előzmény: #208077  hunball
#208086
Rengeteg használt cuccot vettünk a gyereknek, sokszor ugyanannyiért adtuk tovább, mikor kinőtte. Bicikli, kori, görkori. A mostani laptopját is használtan vettem neki.
Pedig nem éhezünk, de felesleges pénzszórást nem szeretem.
wantuu 2023. 10. 25. 22:59
#208085

Amúgy mindenki ismételgeti ezt a II/XII újépítésű/újszerű ingatlanok válságállók, nem lesz áresés, stb stb közhelyet.
Én figyelem ezt a szegmenst, és nem ezt látom. Nő a kínálat, csökkennek a hirdetési árak.
N0MAD 2023. 10. 25. 22:56
Előzmény: #208077  hunball
#208084
Pont igy, csak összeáll a kép, ha nem csinálod rosszul.
Mindegy is, lényeg az irány.
Pistike12 2023. 10. 25. 22:53
#208083
Kozben AMIMARCINK es MIMAGYAROCK legyoztuk az imoeralista nyugatot:
"A legnépszerűbb, 30 éves fix kamatozású új amerikai lakáshitelek átlagos kamatlába a múlt héten 2000 szeptembere óta nem látott magasságba emelkedett, és ez 28 éves mélypontra vetette vissza a beadott jelzáloghitel-kérelmeket A 30 éves fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos szerződéses kamatlába az október 20-án zárult héten 20 bázisponttal volt magasabb, mint az előző héten, és elérte a 7,9%-ot - közölte a Mortgage Bankers Association (MBA)."
Hat bmeg nalunk meg 3%ost hirdetnek. Komolyan mondok ez az orszag bovli lesz... 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 10. 25. 22:52
Előzmény: #208076  N0MAD
#208082
Szerintem tévedés azt hinni, hogy az ingatlanár változás szorosan követi az inflációt.
hunball 2023. 10. 25. 22:52
Előzmény: #208079  Placi82
#208081
Lehetséges. Most így este már nem tudom megítélni, hogy melyik érv jelentősebb. Máshol mással is dumálok, egy haverommal erről, ő azt mondja, hogy rakéta nem lesz, de kis tranzakcióval befagynak a mai árak vagy kicsit fölötte, mert a vevő várni fog a ritka holló CSOK-osra. Hát nem tudom. Mára elég lesz ennyi. Tényleg nem tudom.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek