Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2023. 09. 15. 16:33
Előzmény: #204936  kukor-ica
#204940

minden eladó  lakóingatlan piaci pozíciójának mindig van egy "közmegitélés" szerinti,  és van annak  is sajátja aki végül megveszi
és ez a kettő gyakran nem fedi egymást
az ok az eltérő helyzetük
a közmegitálők közé beletartoznak tömegével azok is akiknek vagy sem pénzük, vagy valódi igényük sincs rá, és gyakran az ismereteik is nagyon hiányosak, felületesek,valójában tét nélküli iippelgetők
aki végül megveszi, legtöbbször inkább nem ilyen, hanem más
..
közmegítélő mindig sok van
olyan aki megveszi, egy is elég
..
ismerni a közmegítélést nem baj, sőt, de  megrekedni benne nem előny
FR73 2023. 09. 15. 16:30
Előzmény: #204938  lacikonyha
#204939
Tekintetes bíróság, nem nyert bizonyítást. Mindazonáltal engedtessék megjegyeznem, hogy annak ellenkezője se nyert bizonyítást. Mint ahogy az se nyert bizonyítást, hogy miért érez késztetést a KPMG arra, hogy a magyar lakásárakról nyilatkozatot tegyen közzé. Meglehetősen érdekes, hogy pl az EY ezzel a témával nem foglalkozik.
lacikonyha 2023. 09. 15. 16:04
Előzmény: #204935  FR73
#204938

ok
de ezektől a "hívószó"-ként azonosított kifejezések meglététől bizonyítást nyert  az azokat tartalmazó megállapítások téves volta? (főleg úgy hogy általában feltételes módban fogalmazott mondatok, akár a cikk címe)
és bizonyított a cikk nettó kukázásra és reklámmá való degradálásának volta?
..
nyilván úgy kell ezt olvasni, hogy figyelembe kell venni hogy ez egy portfolíó cikk, megnézni ki írta ( aki láthatóan nem önjelőlt urbanista), és azt is figyelembe venni
aztán tüzetesen végigolvasni, és esetleg csak némi info ellenőrzés után vagy véleményt alkotni, vagy még azt sem
..
és lehet olvasatlanul is nagyhangon kukázni, meg olvasatlanul is irtó magabiztosan véleményt alkotni róla, sőt azt meghosszabbítani bicskéig is
valamire az is jó
FR73 2023. 09. 15. 15:58
Előzmény: #204936  kukor-ica
#204937
Budapesten a használt lakás csoknál az igazi érvágás nem a csok elvétele, hanem a hozzá kapcsolódó nulla illeték megszüntetése. Ha valaki 25 millióval drágább ingatlanba menne élethelyzet változás miatt, akkor 1 millió illeték is beköszön majd.
kukor-ica 2023. 09. 15. 15:40
Előzmény: #204903  gyula1971
#204936

Két megállapítás a cikkből:
.
"Magyarországon a teljes tranzakciószámon belül továbbra is alacsony a befektetési célú lakásvásárlások aránya".
Az ország egészében biztos, de a legújabb DH barométer 29%-ot ír Budapestre. Az azért nem olyan alacsony, bár valóban az élethelyzet változáshoz köthető lakásvásárlások vannak döntő többségben.
Ebből viszont az következik, hogy sokkal inkább a lakáshitelek kamata fogja meghatározni a keresletet (és ezáltal az árakat), mint a fő alternatív befektetést jelentő PMÁP hozama.
A lakáshitelek márpedig 2024 elején már biztos alacsonyak lesznek (6-7%), miközben a PMÁP még 2025 január-május hónapokig jól tejel.
.
"Ez a lefagyás azonban természetesen azzal jár, hogy az eladási és vásárlási igények is felhalmozódnak a rendszerben, ami miatt bármilyen kedvező gazdasági fordulat, vagy mégiscsak életbe lépő kormányzati beavatkozás magas tranzakciós igénnyel találkozna, és ez újabb erőteljes fordulatokat hozhat."
.
Az biztos, hogy a kormányzatnak az építőipar, és ezen belül is a lakásépítés létkérdés, mint ahogy a gyerekszám növelésre is sokat tettek már eddig. Ezek, plusz a fent említett lakáshitel kamat csökkenés szerintem előbb hoz némi fellendülést a piacon 2024-ben, mint hogy azt sokan gondolják.
.
All in all, azért rugalmasan kell ahhoz állni, hogy majd 2025-ben a PMÁP-okból olcsón bevásárolunk... Szart azt biztos lehet olcsón venni, akkor is, most is :)
FR73 2023. 09. 15. 15:32
Előzmény: #204933  lacikonyha
#204935
Ezzel nagyon nem lehet vitatkozni, azért érdemes látni, hogy van néhány eldugott hívószó a szövegben: "Mindezek miatt az a várakozásunk, hogy a piac tovább lassul, de jelentősebb árcsökkenés nélkül, hiszen az eladók is inkább kivárnak az adott helyzetben. Amikor azonban piacra lépnek, feltehetően megtalálják a befektetni, vagy a nagy erőkkel költözni vágyókat (HÍVÓSZÓ: feltehetően megtalálják!, ha el akarod adni, akkor te is feltehetően megtalálod), így rövid távon az árak nem esnek számottevően (HÍVÓSZÓ: nem esnek!, a számottevően az úgyis megfoghatatlan). Az azonban már most is látható, hogy a kormányzati támogató erő csökkenése visszavetette az építési tevékenységet és a tranzakció számot is. A 2022-es nyugalom nem folytatódik, mert a külső gazdasági hatásokkal szemben a kormány új intézkedései már nem védenek, azaz érvényesülnek a piaci hatások. Ezzel a szociális kitettség is fokozódik, mert a szociális bérlakások aránya elenyésző. Ebből elhúzódó válság lehet, amelyben a vagyoni osztályok szerint fokozatosan jelennek meg a lakáspiaci válságtünetek.Ez a lefagyás azonban természetesen azzal jár, hogy az eladási és vásárlási igények is felhalmozódnak a rendszerben, ami miatt bármilyen kedvező gazdasági fordulat (HÍVÓSZÓ, kedvező gazdasági fordulat!, előtte mintegy biztosítékként a lényegtelen bármilyen kifejezéssel!), vagy mégiscsak életbe lépő kormányzati beavatkozás magas tranzakciós igénnyel találkozna, és ez újabb erőteljes fordulatokat hozhat."
kukor-ica 2023. 09. 15. 15:29
Előzmény: #204915  Pistike12
#204934

Az egész telep a XXII kerület szégyene, láger de luxe 1 M / m2 áron, nulla zöldfelülettel...
De az is igaz, hogy nagyon sok öreg házat hirdetnek a kerületben 70-80 M Ft-ért, amire alsó hangon 25-30-at rá kell locsolni (ha nem többet). De azoknak általában legalább van kertjük, meg zöldfelületük...
lacikonyha 2023. 09. 15. 15:08
Előzmény: #204929  FR73
#204933

most elővettem egy több mint tíz éves anyagot, ami egy nagyobb belvárosi irodaház értékelése során készült diszkontált cashflow táblázatból és még soksok oldal szövegből áll amit vevőoldali megbízásból a kpmg készített
nyilván pénzért,és hogy mennyi pénzért arról nincs infóm
akkor ez is olvasatlanul kukába való téves megállapításokat tartalmazó reklám anyag lenne?
és persze ilyenkor mindig van vele szemben egy hasonló kvalitású bogarászó csapat a másik oldal képviseletében
lacikonyha 2023. 09. 15. 14:50
Előzmény: #204929  FR73
#204932

tegnap már átestem egy olyan párbeszéden, ami során úgy éreztem hogy a túloldalon valami tévedést vélt látni beszélgetőpartner az irományomban, amire visszakérdezett hogy írta volna hogy és tévedtem? majd kiderült hogy egyetlen megállapításom téves voltát sem állítja, de az egésszel nem ért egyet indoklás nélkül, és itt vége lett
..
a kpmg cikke egyetlen kitételének téves voltáról nem született még megállapítás, pláne nem valamiféle tényekre alapuló érveléssel való alátámasztása,
és az felütés hogy " pénzt és emberi erőforrást öl bele egy piac elemző tanulmány elkészítésébe és publikálásába úgy, hogy a tanulmány tárgyához az égvilágon semmilyen köze sincs" kérdés formájában, szintén nem cáfol tényszerüen egyetlen cikkbeli megállapítást sem, csupán akár  olvasatlanul kukázná ki az egészet
..
az pedig hogy az reklám lenn az téves, csak annak közeli rokona
...
és ha valami nincs cáfolva, akkor nincs cáfolva
..
egy vélemény meg bármin alapulhat,  úgyis úgyis csak egy vélemény, vagy értékes vagy nem
Pistike12 2023. 09. 15. 14:38
Előzmény: #204925  dugynok
#204931
En a hiszivattyu elhelyezesen vagyok a legjobban ki. Ott hidegben illetve melegben olyan zaj lesz hogy orom lesz ott lenni. Pluszvazert van huzasa egy ilyennek ha felporog es a jarda elott van kozvetlen. 
Törölt felhasználó 2023. 09. 15. 14:34
Előzmény: #204928  lacikonyha
#204930
szerintem éppen ideje egy újabb sétának számodra a körúton, de most inkább vedd hosszabbra az egészséged megóvása most, mert nagyon ragadnak azok a bizonyos kerekek ha ide hallja mindenki a nyikorgásukat 😏
FR73 2023. 09. 15. 14:22
Előzmény: #204927  lacikonyha
#204929
A KPMG pont az a vállalkozás, aki pusztán önszorgalomból pénzt és emberi erőforrást öl bele egy piac elemző tanulmány elkészítésébe és publikálásába úgy, hogy a tanulmány tárgyához az égvilágon semmilyen köze sincs. Laci bátyám, ezt még neked is meg kellene rágnod néhányszor.
lacikonyha 2023. 09. 15. 13:49
Előzmény: #204923  Törölt felhasználó
#204928

ehhezmitszólsz?
..
"A legfontosabb különbség: a PR a közönségkapcsolatok, és az a gyakorlat, hogy az egyén vagy szervezet és a nyilvánosság közötti információterjesztést kezelik. A reklámozás viszont egy cég vagy termékének nyilvánosságra hozatala, azzal a szándékkal, hogy meggyőzze a közönséget, hogy bizonyos lépéseket tegyen vagy folytasson."
lacikonyha 2023. 09. 15. 13:36
Előzmény: #204923  Törölt felhasználó
#204927

legyen
nekem már sok mindenért fizettek,de egyik sem reklámvolt
és sokat reklámoztam is  amiért mindig én fizettem
és fizettem már sok mindenért ami nem reklámvolt
de hogy kifizetett a portfoliónak és ki a kpmgnek?
te láttad ,a szerződéseket és a teljesítési igazolásokat, az egész más
szóval ki fizetett kinek, és miről szóltak a reklám gyártási és terjesztési szerződések?
Murdoch 2023. 09. 15. 13:31
Előzmény: #204916  Pistike12
#204926
Jól ismerem, lakótelepnek jó.
dugynok
dugynok 2023. 09. 15. 13:26
Előzmény: #204915  Pistike12
#204925
Nos, én ott nőttem fel, jelenleg még ott lakunk 3 utcànyira, szoktunk arra sétàlni. Tudom, hogy a hàzak alatt gombapince-rendszer volt/van. Valahol be van temetve, de rendesen tömörìtve nincs, idő se volt rá hagyva... A gombapince szellőztetők is ott vannak az utcán, nem is titok, bele lehet szagolni... Gondolhatod, hogy pár év múlva az a terhelés ami ott van, mit fog eredményezni.
Egyen házak, semmi egyediség sehol. 
lacikonyha 2023. 09. 15. 13:25
Előzmény: #204920  FR73
#204924

amikor először vettem magamnak irodának üzlethelyiséget, és beköltöztem, felhívtam a kedven újpestrakparti ügyvédemet,és elmondtam neki a hírt, azt mondta hogy mázel tov,mire rögtön  visszakérdeztem hogy tessék, és kis csend következett
mert mindketten meglepődtünk
én azon hogy ilyen hülye hogy lehetek, nem tudom egyből, hogy mit mond, ő meg kicsit máson
de máig megvan a bizalom amennyire egészséges
Törölt felhasználó 2023. 09. 15. 13:24
Előzmény: #204909  lacikonyha
#204923
+1 bónusz kérdés csak neked nagykörút strasszáló lacikonyha:
fizettek a cikkért vagy nem?
HPPapa 2023. 09. 15. 13:21
Előzmény: #204915  Pistike12
#204922
Amit az építési szabályok megengednek, ott ma mm pontosan maxra be lesz építve egy telek. Lásd 12. kerület "intézményi vegyes" besoroláson épülő 100+ lakásos lakóparkok.
Törölt felhasználó 2023. 09. 15. 13:18
Előzmény: #204919  lacikonyha
#204921
ne játszd meg magad, hogy magyarázzam az egyértelműt. De ha a fórum kötözködője vagy ezért megfordítom, mondj egyetlen egy okot amiért nem éri meg a KPMG és annak érdekeltségi körének nem felfelé beszélni a piacot.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek