Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wantuu 2023. 08. 28. 14:44
Előzmény: #203654  Pistike12
#203660

Grat, ez szép teljesítmény.
Arra kíváncsi vagyok, hogy miért panelt vennél kiadásra? Nem tartasz attól hogy ahogy még tovább öregednek, nem fog az értékük lépest tartani a piaccal?
FR73 2023. 08. 28. 14:43
Előzmény: #203658  Pistike12
#203659
Csak azért kérdeztem, mert nettó kezdőtőkét írtál, de nem értem a válaszodat. Egyébként szépen forgattad a pénzt, el kell ismerni.
Pistike12 2023. 08. 28. 14:38
Előzmény: #203656  FR73
#203658
Ami mogott nincs papir 10.
Pistike12 2023. 08. 28. 14:38
Előzmény: #203653  FR73
#203657
Legjobb tudomasom szerint nemeteknel szovetkezeti tagkent tudsz vasarolni papirt, amibol szovetkezeti berlakasok epulnek es a kiadasbol reszesulsz mint hozam. Illetve no a tagsagi vagyonod ha no a piac, de vannak ingatlanpapirok is a tozsden. 
Ott a hasitasi egy modernebb fajtaja van. 
Nem lepodnek meg ha az uj csok hasonlo lenne.... 
FR73 2023. 08. 28. 14:33
Előzmény: #203654  Pistike12
#203656
Hiteled az ingatlanjaidon most mennyi?
Pistike12 2023. 08. 28. 14:33
Előzmény: #203643  Törölt felhasználó
#203655
A tamasztek maga az arak. Akkor adsz el, ha. 1. ha szorit a hitel 2. Valtasz 3. Vaan jobb befektetesi lehetoseg. 4. Sok uj ingatlanod van. 
1. Kamatstop van a terhek boven fedezeti szint alattiak. 2. Valtanal de draga a jobb ezert nem tudsz csokkenteni arat mert tavol van a lepes. 3. A pmap jo volt, de csokken az infla es mar csak kicsit tobb mint 1 ev lathato hozam van, dkj csokken, rvek mar emelkedett szinten 4. Nincsenek beragadt ujak csak keves es az is sajat tokes (kiveve aglo, ott csokken is az ar). 
Te alapervenyunek veszed h mindenki el akar adni es ha nem viszik akkor csokkentik az arakat. Ez okes is lenne de nem nominalis beremelkedes mellett csokkeno kamatoknal. 
Epp azt linkeltem hogy usaban azert kezdtek el noni mert magasabbak a kamatok es az eladok nem akarnak eladni. Ne felejtsd el a hitelek jo resze fix. Epp azzal a cellal hogy ne essen ossze valsagnal az ingatlanpiac. 
Szerintem:) 
Pistike12 2023. 08. 28. 14:24
Előzmény: #203642  Törölt felhasználó
#203654
Nceed jol csinalt egy dolgot. Vett paneleket es az sem rossz hogy eladta es pmapozik egy kicsit. De kozben nem ujitott semmit csak azt nyomta amit a multban 1x jot csinalt. Es jol szovegel:) de valoban ugyes volt ahogy sokan. De a sikerei elkenyelmesitettek:) 
Segitek egy kicsit. Roviden leirom. 2015ben fiatal es csoro leven 2m forint volt a szamlamon amikor megvettem az 1 panelom. Akkor jo hitelkepesseggel. Epitettem/vettem/felujitottam/eladtam(a covidot sajnos kihagyva) . Most az ingatlan vagyonom cca 170m. Ez jo vagy rossz nem tudom. Boven lehetett volna tobb is, ha batrabb vagyok, de rosszabb is ha belenyulok. Ennyi lett. Ebben van rv is amit a covid alatt nyomtam es dolgoztam is de ez egy pesti kozepes szint ber. Roviden ennyi. A rvbol nyert zseton most ment pmapba es egyik ingatlanom ara is egy evig dkjba onnan ugrik vissza ingatlanba. 
Most ha lenne meg zsetonom biztos vennek panelt hitelre kiadasra pesten. Ha minden jol megy aprilisban meg is lesz ez ha igazatok lesz es nem megy fel az aruk. Sztem sajnos emelkedik nominalisan. 
A mostani epitkezes mert qvan megeri most. Halkan jegyzem meg mar ha nem v balfek 460epernmert kulcsrakeszezel hazat. Ez csak a haz mielőtt felhordules lenne. 
Tehat 1.2 honap netto atlagber pernm. Ez cca 2016os ar! Akkor 200 kornyeke volt. 
A vagyam a 12 vagy a 2 lenne de ahhoz mar oreg vagyok:) 45m volt szemlohegyen ujepitesu 2015 es 16ban egy n+3 80nmes:) nem volt epp tokem. De jo erzes is volt ranezni par honapja:) 
En aziknak irok akik venni akarnak, itthon, jo ingatlant jo helyen. Mert szerintem vannak most vetelek es a jövőben sztem nehezebb lesz.
Aki meg nem ingatlanozik vagy külföldön azoknak sok sikert. 
FR73 2023. 08. 28. 14:16
Előzmény: #203651  Benzedrine
#203653
Kicsit körbekérdeztem kíváncsiságból én is, amit írsz, azt a választ kaptam. Van privát kiadó is, de az esetek túlnyomó többségében az örökölt ingatlant adják ki közvetlenül. Olyan esetről nem is tudott senki, hogy valaki befektetési céllal kiadásra vett volna magánszemélyként egy lakást.
Az adott kisvárosban épp építettek is egy társasházat, illetve néhány magán családi házat.
FR73 2023. 08. 28. 14:09
Előzmény: #203648  alexander7
#203652
Igen, ez is egy fontos szempont. A belépési korlát viszont magyar szemmel nézve igencsak magas. 
Hasonlítás kedvéért nézzünk idehaza egy hasonlóan kellemes környezetben levő városkát, pl. legyen az Tata, ahol egy pár éves 84 nm-es lakást 70 millió Ft-ért kínálnak most eladásra, hasonló méretűt és állapotút pedig 270 ezer Ft-ért kiadásra (bruttó 4,6% kiadási hozam).
Benzedrine
Benzedrine 2023. 08. 28. 14:01
Előzmény: #203647  FR73
#203651

Most éppen 2.6% a tízéves német államkötvény hozama, de volt már mínuszban is. Akkor nagyon jó hozamnak számított a 3%. Amúgy normális ember nem vesz egy szál lakást kiadni, ha meg nem adja el az örökölt lakást, nem a hozamot nézi, hanem úgy érzi biztos helyen van a pénze és még kicsit hoz is a konyhára.
Pont olyan kisvárosban amit írsz bérelek egy kis lakást, két éve építtette a tulaj, két házat kb 500 lakással kiadásra, biztos számolt előtte.
alexander7 2023. 08. 28. 13:58
Előzmény: #203648  alexander7
#203650
*a politikai környezet/berendezkedés/kilátások miatt.
alexander7 2023. 08. 28. 13:56
Előzmény: #203646  Törölt felhasználó
#203649
Ha befektetési ingatlanra adnám a fejem most, vagy adtam volna az elmúlt pár évben, Dubai biztos nem kerülte volna figyelmem.
alexander7 2023. 08. 28. 13:54
Előzmény: #203647  FR73
#203648
De sokkal kisebb a kockázata annak, hogy veszítsen az értékéből.
FR73 2023. 08. 28. 13:48
Előzmény: #203646  Törölt felhasználó
#203647
Németország, nem multikulti 14 ezres kisváros, autóval 1 óra a tartomány székhelye, de egy nagyobbacska város is megvan fél óra. Mondjuk óránként-kétóránként van vonat is, ami jó hír. Láttam a hirdetést, 350 ezer EUR egy 85 nm-es jó állapotú de használt lakás. Plusz mindenféle illeték, közötte egészen meglepőek, pl. a vételi jutalék az irodának. Ezért a bérleti piacon el lehet kérni talán 1000 EUR/hónap kaltmiete, de 1200-nál többet semmiképp nem hiszem.
Lehet számolni, és akkor vettél 1 db lakást egy megbízható környéken, majdnem 1000 km-re, egy kisvárosban, egy fejlett országban, ahol cserébe nem ismered a jogrendet, nagy valószínűséggel helyi irodát kell megbíznod a kiadással összefüggő dolgokra, az esetleges karbantartást is távolról kell menedzselned, fogalmad sincs a lakáspiacról, hogy mennyi idő alatt és milyen veszteséggel tudsz belőle kiszállni, stb. Így már nehezen hiszem, hogy egyáltalán marad-e a zsebedben 1000 EUR havonta, de ha igen, a megtérülés akkor is 3% alatt van.
Törölt felhasználó 2023. 08. 28. 13:31
Előzmény: #203645  kukor-ica
#203646
én nem érzem az ellentmondást, konkrétan 20ra lapot húzni az érzésem ha egy elhibázott gazdasági politikával rendelkező országban reál jószágot akarnék venni befektetésnek. Nekem logikus, hogy euró övezetbe vegyek ami kiszámítható és a bérleti díj vagy eladási is garantáltan többszöröződik a másik ország devizájába átszámítva. Persze kell hozzá a tőke nem tagadom, de az sem véletlen hogy 50M felett beállt a tranzakciószám Budapesten, mert nem éri meg egy bizonyos szint fölött egy bizonyos gazdasági szint alá menni, szerintem.
kukor-ica 2023. 08. 28. 13:26
Előzmény: #203610  Törölt felhasználó
#203645

"Törökországot nézd vissza mi volt az elmúlt 10 évben, ugyanaz lesz nekünk is. Felesleges ingatlant venni jóideig (...)"
.
A két mondatrész ellentétben áll egymással.
Ha törökország jön, akkor gyorsan kell venni bármilyen reáljószágot, ami nem értéktelenedik el, akár ingatlant.
2025-2026-ot látom a mostaniak alapján kritikusnak, mert a választások miatt muszáj lesz akkor is osztogatni, ha még annyira sincs miből, mint 2021-2022-ben volt.
Persze a nagyvilágból is jöhet bármilyen rossz hír, ami katalizálhatja a fentieket.
Murdoch 2023. 08. 28. 13:24
Előzmény: #203642  Törölt felhasználó
#203644
Jó, azért ncseed is erősen nyomta, hogy be kell állni a pénzfa alá és felvenni a hitelt, ami a csövön kifér... Hála az égnek, nem kapkodtuk el a dolgot, most pont az az agglós, külvárosi rész állt bele a földbe, amit nézegettünk. 
Törölt felhasználó 2023. 08. 28. 13:23
Előzmény: #203635  Pistike12
#203643
megint azt írod ami volt és nem azt ami van vagy lesz. Honnan jönnek a százezrek, lemaradtam valamiről, volt születési boom? Miért vegyek Budapesten ha osztrákoknál is vehetek vagy más 2m lakosságú európai városban ahol euróban kapom a bevételt? Alacsony születési szám, vidék erősítése, hybrid remote munkakörök, magas kamatok amik velünk maradnak, magas árszint, tehetős ismerőseim kivétel nélkül a gyereket már külföldön járatják iskolába, ki az a réteg aki támaszt nyújt az áraknak? Csok eltűnőben, Katások gyakorlatilag megszűntek, alacsony kamat: alacsony inflációval megszűnt... Szomszédban háború... Mi a támaszték az áraknak és honnan jönnek a tömegek? Ukrán menekülteknek szeretnél a Bpi külkerületben ikerházat kiadni? Egyszerűen minden támaszték eltűnt de te mégis az ismétlést várod,mit várod, VÁGYOD!
Törölt felhasználó 2023. 08. 28. 13:08
Előzmény: #203640  Pistike12
#203642
előtte még pozitív példaként említetted. Te vajon különbözől tőle abból a szempontból, hogy amit szeretnél amire vágysz annak gyártod itt a pozitív propagandát? Neki legalább volt egy hosszú története itt, számokkal és volt tökéje abban amiről beszélt. A te hozzászólásaid mögött nincs cselekedet, csak gondolod, hogy ha most veszel akkor az mennyire megéri de azt már nem mered leírni, hogy mikor mit mennyiért milyen konstrukcióban vettél vagy tervezel és milyen megtérülést vársza befektetésedtől. Üres vágyelvű beszéd annál inkább van, hát remélem mostanában vettél valamit :D
Murdoch 2023. 08. 28. 12:54
Előzmény: #203639  alexander7
#203641
És nyugis biznisz lehet kiadni törököknek, ázsiaknak stb. az ingatlanokat...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek