Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
siemens 2023. 12. 12. 16:45
Előzmény: #212033  hunball
#212060
Ezt nem is értem. Hallottál már olyan esetet, hogy a bérlő nem próbál alkudni? A 340-re mondasz 300-at azt egyből el fogja fogadni. Hiszen a 340 is úgy van meghatározva, hogy a vége 3 kiló. Ez nem kérdés.
--
De ne várj az utolsó pillanatig, mert nem mindenki olyan rugalmas, mint Te. Két ünnep között senki nem fog veled foglakozni. Nyugodtan, már holnap tegyél ajánlatot, biztos lehetsz benne, hogy nem fog elutasítani, nem fog találni még egy...........
--
Sok sikert!
berlini
berlini 2023. 12. 12. 16:36
Előzmény: #212058  Ishar
#212059
Én már hülyén fogok meghalni.
Mert ezt nem tudom ésszel felfogni.
Itt lopják a pénzt már 12 éve nagystilüen nem nokiás dobozva dugott 25 milliókban (ahogyan előtte az MSZP) , hanem ezer milliárdos éves nagyságrendben.
Nem elég hogy efelett a többség szemet húny, (mert úgy érzik, hogy az személyes sikerük, ha a magyar emberek egy része gazdagodik és nem a szemét nyugatiak) hanem azt sem képesek felfogni, hogy ezzel azok a milliárd eurók amit az EU-tól kapunk nem hasznosulnak megfelelően.
Nálam egy több évtizedes barátság szakadt meg egy volt iskola, később egyetemi tankörtársammal, mert éveken keresztül folyó politikai diskurzus odáig vitt, hogy majdnem ráboritottam az asztalt ultizás közben.
Azóta is bánom a forrófejüségemet és azóta sem vagyok képes felfogni, hogy egy diplomás értelmiségiből hogyan sikerült a NER-nek engedelmes zombit faragni.
Hiszen a barátom nem a nyertesek táborát szaporitotta, tehát nem érdekből beszélt.
berlini
berlini 2023. 12. 12. 16:18
Előzmény: #212042  N0MAD
#212057
Bocs, hogy beleszólok.
Nem az számit, hogy Te hogyan kezeled a vagyonkádat és, hogy szerinted mi lenne a helyes az átlagpolgár számára.
Ma is pont úgy mint eddig, az ingatlan marad a többség számára az egyetlen elfogadható vagyon.
Ha saját célból veszi, akkor azért, mert bizonytalannak érzi az idegen ingatlanban bérlőként élést, meg az volt már a nagyszüleinek is az álma, hogy egy szép sajátban éljenek.
Ahogyan nőnek a gyerekek, ugyanazt szeretné a legtöbb szülő. Szeretne hozzájárulni ahhoz hogy a gyerek segitséget kapjon a saját tulajdonú ingatlanához, később meg ahhoz hogy nagyobbat veshessen.
Olyan erős ez a vágy, hogy ezért 20 évre előre hajlandók lemondani a bevételeik tekintélyes részéről a hiteltörlesztések miatt.
Akinek meg annyira jól megy, az elkezdi az ingatlanokat halmozni.
Ez eddig olyan mintha egy csomó birkáról beszélnék, akik képtelenek felfogni, hogy egyszer élnek és nem kellene mindent feláldozni egy cél érdekében.
De!
Az elmúlt években az élet a többséget igazolta. 
Egy példa.
Aki egy 2015. évi  400 ezer ft-os összjövedelemből 200 ezer ft-os lefixált havi törlesztéssel részben hitelből vett lakást Budapesten mondjuk 20 millióért, annak ma a most már kb havi 700 ezer ft-ból már nem 200 ezer hanem 500 ezer marad. tehát infláció ellenére kicsit többet engedhet meg magának és meg van a jó érzése, hogy ma egy kb 50 milliós lakásban él.
Kik fáztak rá?
Az elnéptelenedő településeken ingatlanba pénzt beleölő, sőt eladósodva vevők. Egy részük a 2015-ben megvett 20 milliós lakásban ülve elkesereghet azon, hogy a lakás ára lehet hogy még csökkent is. Az ilyen településeken a bérek sem nőttek úgy mint a nagyvárosokban, tehát a 2015-ös családi jövedelem csak annyival nőhetett hogy talán az elmúlt 8 év inflációját fedezi. De nem tud mozdulni, máshova költözni, mert nincs szive "áron alul " eladni a lakását. 
Nos ők a vesztesek. Mondhatnánk.
De az egész ország az.
A nagyvárosba hozzák az ázsiai vendégmunkásokat miközben a  példabeli vesztes otthon fusizgat, hogy ne haljon a családja éhen.
Ez az egyi oka annak, hogy már Románia is elhúz mellettünk.
Ha a fidesz tényleg az emebrekre gondolt volna, akkor nem azt sújkolja hogy saját lakás nélkül nem élet az élet, hanem egy olyan szigorúan szabályozott lakás piacot hoz létre, ahol jogbiztonság van (mind a bérbe adónak mind a bérlőnek) ahol érdemes bárlakásokat épiteni, mert a befektetett tőke megtérül. Ahol, ha a család érdeke úgy kivánja, akkor gyorsan el lehet költözni akár többszáz kilométeres távolságra is, ahol az életet nem úgy kel leélni, hogy közben elfelejtenek élni.
Ahol a munkaerő ott hasznosul, ahol a legtöbb hozzáadott értéket termeli.
Ahol aztán ebből lehet az egész országban élhetőbb infrastruktúrátépiteni.
Jobban fizetett tanárokkal magsabb szinvonalú oktatást biztositani és az egészségügy a nevéhez méltóan tudna végre a betegekről gondoskodni.
Ishar
Ishar 2023. 12. 12. 16:17
Előzmény: #212054  Pistike12
#212056
"A felújítás ütemterv szerint halad, azonban az épület felújításának költségei várhatóan közel 50 százalékkal emelkednek meg a piaci folyamatok miatt." --- Szerintem nő a költség, mert az egész felújítás egy NER-es pénzszivattyú, amelyben a felújításra díja elveszíti a közpénz jellegét.
Ishar
Ishar 2023. 12. 12. 16:14
Előzmény: #212045  greenman76
#212055
Jogos, pontatlanul fogalmaztam. Azt az ingatlant nem számítanám bele, amiben benne lakik az ember.
Pistike12 2023. 12. 12. 16:03
#212054
Na ennyire vagyunk mi hulyenek nezve...
 "A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021 októberében kezdte meg Szabadság téri székházának teljes rekonstrukcióját, amit többek között az tett indokolttá, hogy az előzetes vizsgálatok szerint az épület műszaki állapota egy külső és belső felújítás nélkül öt éven belül komoly működési kockázatot jelentett volna. A felújítás ütemterv szerint halad, azonban az épület felújításának költségei várhatóan közel 50 százalékkal emelkednek meg a piaci folyamatok miatt."
Tehat no a koltseg mert nincs fejlesztes:)
N0MAD 2023. 12. 12. 15:46
Előzmény: #212051  hunball
#212053
Nyilván te tudod mit akarsz és mennyire akarod :)
, nyilván mindenkinek van vmi lokális kötődése ez ilyen. 
N0MAD 2023. 12. 12. 15:44
Előzmény: #212049  hunball
#212052
Hát igen 120+millás ingatlan.
Neked nyilván sok az a díj, neki meg hozamnak….
Mondjuk ha sokáig fektette akkor nem is szempont neki a hozam. Megelégedett az áremelkedéssel :)
hunball 2023. 12. 12. 15:43
Előzmény: #212050  Andy01
#212051
Le fognak engem itt szólni sokan, de ez még mindig Wekerle. Kertes ház, pontosabban ikerház fele, metróhoz közel, de nem az Ady Endre út vagy a Határ út közvetlen közelében. Amúgy meg borzasztóan túlárazott, azért akarok alkudni. ---- De kertes házat/ikerházat/sorházat, olyat, ami (számunkra) jó kerületben van, egyszerűen nem találok olcsóbbat. Ezt a fórumban már ezerszer végigjátszottuk, ilyenkor jön a sok komment, hogy Buda meg a Békás az hányszor jobb, stb. Biztosan, elhiszem, de nekünk most ebben a pillanatban ez a metróközelség számít. Az albérletnek még annyi előnye lesz, hogy most rövid távon megold pár problémát, és nem kell elköteleződni. A feleségem még nem tudja, hogy a második gyerek után mit fog dolgozni, visszamegy-e a régi helyre, vagy totál pályamódosítás. Ez is egy nagy bizonytalanság. Meg a saját karrierem is bizonytalan. Jól halad, de bizonytalan még.
Andy01 2023. 12. 12. 15:38
Előzmény: #212049  hunball
#212050
Bocsass meg, de kivancsiva tettel. Ez egy kertes haz egy jo keruletben, vagy sorhaz kerttel, amire alkudsz? Milyen meretu? hany szobas, elegge felszerelt a konyhaja a ti igenyednek?  
hunball 2023. 12. 12. 15:31
Előzmény: #212039  N0MAD
#212049
Nem, nem 150-ről van szó. Sajnos drága az ár. 340-nek hirdeti most, 300-ra akarom levinni egy évre. Régóta megvan nekik a lakás, és abban tudok bízni, hogy nem tolonganak az albérlő-jelöltek. 
Freszelés 2023. 12. 12. 15:31
Előzmény: #212034  Ishar
#212048
Én se, mert rá lehetne írni még két nullát az árakra, akkor se változna semmi. Valahol, valamiben lakni kell.
Az alsó 99% szerintem 1 év munkanélküliséget nem tudna úgy kibekkelni, hogy ne kelljen masszívan visszavennie az életvitelben. Tragédia. 10ből 9.9M ember lényegében hónapról hónapra él.
De ezek csak az én hasraütött számaim.
N0MAD 2023. 12. 12. 15:30
Előzmény: #212043  Pistike12
#212047
Ok, én is így látom. 
Meg a statisztika is a befektetők számát, gondoltam itt az dominál onnan néztem. 
Mindjuk a falusi random józsinak is azt javasolnám hogy ne a szomszéd kádárkockát vegye, hanem húzás a munka és jó fizu után, de ez is csak a véleményem, mindenki magának. 
Mint ahogy az ingatlant hitelbőlt se a biztonság csúcsának érzem mint a közvélemény, a bérlet tőkével a hátam mögött helyzet inkább. De ez szintén nem a befektetőknek hanem a 97%nak. 
hunball 2023. 12. 12. 15:29
Előzmény: #212044  slash
#212046
Igen, albérletre fogok alkudni. Aztán meglátjuk. Az a rakás pénz az nem annyira sok, 50M most. Tudod, az mire elég. Nem sokra. 120 körül vagy az felett kellene igazán jó házhoz/lakáshoz. Az alatt minden kompromisszumos, sajnos. Ezeket a köröket már végigjártuk, itt a fórumban is többször. 
greenman76
greenman76 2023. 12. 12. 15:25
Előzmény: #212034  Ishar
#212045
Miért, ami nem készben/befektetési számlán, hanem az X. -k ingatlanban van, az már nem számít..??
slash 2023. 12. 12. 15:24
Előzmény: #212033  hunball
#212044
úristen már , albérletet alkudsz? egy rakás pénzed van a PMAPban és bohóckodsz ilyenekkel?   és ha beköltözöl és jön a telefon hogy köv. hónap elején pakolás mert a másik mókus többet fizet? 
 kell ez? biztos kell?   vegyél már valamit és kezdd el a dolgot. 
Pistike12 2023. 12. 12. 15:21
Előzmény: #212042  N0MAD
#212043
Szeretem az ingatlant:)
De azert mar irtam: a vagyonom egy resze pmapban es kulfoldi reszvenyben van:) 
Azert annyira en sem bizok az orszagban hidd el. 2022 ev elejen mar minden likvid eszkozom kulfoldi eszkozokban volt. 
Realis eselynek tartottam a dolest, 430as eur 18%os infla stb eleg kemeny volt. Par bizottsagban jelen is voltam a cegemnel (penzug,yi szektor) kockazatbecslesek miatt mar 2021 szeptemberetol!! 
Es az en teruletemhez tartozo kockazatok kezelese megoldhatatlan volt, es arra jutottunk, hogy bizony realis eselye van a reccsnek. Az anyank szakertoi a hasukat fogva rohogtek az MNB es kormany infla adatainal... 2021 oktoberet irjuk! 
Ne felj feltettem en is ingatlant eladasra, de akkor mar keso volt csaladi ok miatt... 
Amikor elkezdtem irni iden hogy aki akar annak erdemes lakast vennie hitelre, ott azert mar lattuk, hogy sok kockazat rendezodott, a tokekiaramlas es kamatszint jol alakult ahhoz képest milyen realis alternativak voltak. 
Sokan szeretnek a szamba adni itt az ingatlanok teren olyanokat, amiket soha nem irtam. Aki akarja kiolvassa. 
Amikrol te irsz azok nemzetgazdasagibes politikai kockazatok. A vasarlok 97%anak irrelevansak, hiaba valosak. 
N0MAD 2023. 12. 12. 15:00
Előzmény: #212038  Pistike12
#212042
Figyi, vitatkoztunk eddig eleget (meg fogunk is:) ) de nem kivánok neked rosszat, elhiheted. 
Beszélnék értő vagyonkezelővel, ez az a szint ahol érdemes. Nehéz elengedni az irányítást, de (lehet tévedek) olyan mintha mániákusan kapaszkodnál ebbe a magyar tégla dologba. Itt egy egész unió körülöttunk, érdemes a hajódat egy országkockázathoz kötni? 
Ok, eddig repült az ingatlan.  Ebből nekem az következik hogy most majd nem fog, neked az hogy igen?
Ne sértődj meg, tévedhetek, de ez kicsit olyan mint a befőttesüvegbe pénzét gyömöszölő nagymama. Pedig nem volt olyan rég a pengő sztorija, legalább akkor kiderült hogy kp nem ok. 
Az ingatlanmániát is hoztuk otthonról, én is, más lehetőség se volt múlt rendszerben. 
Most meg van. 
Te pénzed, te életed, de beszélj pénzügyi értővel, ha beteg vagy se csak a fokhagymát veszed elő gondolom meg öngyógyítasz. Pénzügyileg is vannak értőbbek. 
Ingatlantól függetlenül: szerinted nem tűnsz ingatlanilag mániásnak kívülről? 
Minden ártó szándék és bántás nélkül kérdezve. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 12. 14:58
Előzmény: #212036  N0MAD
#212041
ŐŐŐ izé GDP meg PPP  alapján ?? nemá ennél értelmesebbek járnak ide. Mindenki tudja, hogy a magyra GDP egy lufi... templomok meg a stadionok nem érték teremtő beruházások... Én ez alapján :
https://www.ksh.hu/stadat_files/gdp/en/gdp0004.html
Ez alapján 2008 USD alapon ~ 2022 (158 vs 177), igaz az egy főre jutó vásárló erő duplázott,de az előbb említett portfóliós cikkben meg Ausztria duplázott majd minden évben, hát nem tudom,nekem nem így tűnik a kanyarban előzés (hacsak nem Z irányban kizsírozott szakadékban... )

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek