Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2023. 12. 12. 19:34
Előzmény: #212067  N0MAD
#212080
https://www.ksh.hu/s/ingatlanadattar/terkep?year=2015&area=2&type=cshaz&fbclid=IwAR2YUD6mw6KQHM8sIR5lWzX2al3rJPWYgDaZi3y0q0iJwVsEpb64o3gqrBk
Nincs igazad abban, hogy a nyertesek csak Budapesten vannak.
Fenti linken keresd ki pld. Tatabányát.
lakásátlagár:
2015: 134 ezer Ft/m2
2022: 426 ezer Ft/m2
Több mint háromszorozódott az átlag lakásár.
"Meg aztán a nyertesek se realizálták többnyire a nyerőjüket, nincs garancia hogy ez csak elméleti és nem esik az ára csúnyán. "
garancia semmire sincsen.
de jól emlékszem, amikor itt a fórumon tavaly a háború kitörése után kevés kivételtől eltekintve mindenki komoly esést várt.
Maga a topic gazda is átállt a pesszimisták táborába. Az mondta 2022 tavaszán hogy nyártól esnek az ingatlanárak.
A minap itt irta valaki, hogy 2022 ősze óta Budapesten 13%-kal mentek fel az árak, azaz még kicsit sem estek.
Amennyit elvitt az infláció, azt félig pótolta a kiadás és ki-be ugrálni márcsak az illeték miatt sem kockázatmentes, ha még tavaly is nőttek az árak , amikor állitólag a kutya sem vett lakást.
Mi lesz itt, ha a mai 7% körüli lakáshitel szintről marci miniszterinas bácsi kicsikar a bankoktól egy 5%-os hitelplafont? Miközben állitólag jövőre már növekszünk ujra.
ha mindez igy alakul, akkor mekkora esélyt látsz arra, hogy a jobb lokációkban, településeken jövőre esnek az árak?
greenman76
greenman76 2023. 12. 12. 19:29
Előzmény: #212074  hunball
#212079
Alapvetően egyáltalán nem rossz az út, ami az általad kitűzött célhoz vezethet.
Én egy kicsit a végletek embere vagyok, ebből a perspektívából adtam tanácsot, nyilván nem mindenki tud ezzel azonosulni.
Annyit még, ami szintén nem biztos, hogy követendő példa, hogy évekig egy garzonban éltem a nejemmel és két pici gyerekkel, hogy az idő alatt vagyont építsek, úgyhogy hidd el tudom mi az az alkalmazkodás:-)
hunball 2023. 12. 12. 18:58
Előzmény: #212077  N0MAD
#212078
köszi
N0MAD 2023. 12. 12. 18:46
Előzmény: #212074  hunball
#212077
Szintén nem igazságként csak sztoriként, pláne feleségnek. 
Ausztriában 1-2 éve kintlevő ismerőshöz beugrottunk. Ovit végző kisgyerek, elszórakoztattuk utcán, arra jött valaki (mint kiderült óvónénije) gyerek odafordult és elkezdett vele németül csacsogni, pont annyira amennyire korának megfelelően magyarul is tud. 
Konkrétan sokkoló volt. Ha ilyesmi korú gyerek lenne nemigen gondolkoznék. 
Nekik meg alájuktoltak már olcsó önkori lakást, illetve cég által fizetett tanfolyamot mert kell az a szakember. (Mármint teljes fizut kap, csak részmunkaidőt dolgozik amíg tanul, tanulmányi szerződéssel. )
Ha egyáltalán téma a menés akkor kisgyerekkel, mert a nyelv az kincs, meg a suli szintje. 
És nem csak bécs van, kisvárosok is jók, pesti árakkal kb. 
hunball 2023. 12. 12. 18:27
Előzmény: #212075  hunball
#212076
kibékülni a választásával...
hunball 2023. 12. 12. 18:26
Előzmény: #212074  hunball
#212075
Aggló szintén a feleségem miatt van kizárva, én már költöztem volna Biatorbágyra is. De ahogy írták itt, legyen boldog a nő, a gyerekekkel, én meg tudjak kibékülni vele, aztán jól van.
hunball 2023. 12. 12. 18:22
Előzmény: #212064  greenman76
#212074
N0MAD jól írta. Saját tulajdonú panelban lakunk, negyedik emelet, lift nélkül. Egyedül meg párkapcsolatban jó volt, első gyerekkel kezdett kellemetlen lenni, most a másodikkal már elég gázos. Meg a feleségemnek van egy ilyen mániája, hogy akar egy kis kertet, akármilyen pici is. Mert hogy a pár éves gyerekeknek az nem lesz pici. Van ebben is ráció. Aztán futottunk egy nagy kört, hogy merre mit lehet kapni. Az derült ki, hogy aggló kizárva, Rákosborzasztó meg Békásborzasztó kizárva. Ami marad, ott 120 M alatt nem igazán jön szembe jó vétel. Még Wekerlén is csak szarosak vannak. Egyre tettünk ajánlatot, licit volt, másodikak voltunk, így más vitte el. Az meglett volna 80-ért. Egy másik szóba jövő 80-ért van, de ott újra kellene csinálni a tetőtér beépítését, tehát az is 100 és 120 között állna meg. XVI. ker belsőbb részeiben voltak még számunkra elfogadhatók, de ott is 100-140 között nyílnak keg jó lehetőségek. --- A mostani panelt kiadjuk 180-ért, a wekerleit kivesszük 300-ért, akkor az a 120 különbség az aprópénz. Először PMÁP aztán meglátjuk mibe fektessünk. Kb 80-90 milliós tőke már hoz annyit, hogy a bérleti díj ne fájjon. Közben meg keresünk pénzt. Rizikó, hogy drágulás lesz, ezért 2024-ben nagyon nézni kell, hogy mi van a piaccal. Valószínűleg lesz olyan pont, amikor inkább befektetési ingatlant. Akkor már bonyolult lesz a konstrukció, mindenféle extra költséggel, rizikóval. De ki tudunk adni 2 lakást vagy egy lakást és extrába 2 garzont. És mellette mobilisok maradunk. Ezek a gondolatok, sok havi rágódással.
siemens 2023. 12. 12. 18:16
Előzmény: #212071  hunball
#212073
Azért a kiadók is rafináltak. Tehát ne lepődj meg, ha esetleg elhúzza a száját, vagy hát nem is tudom, vagy van más érdeklődő is........ Ez a játék része. Csak legyél határozott. 1 évet vállalj be, 2 havi kaucióval. Az egyből 1 millió. Nem lesz probléma!
N0MAD 2023. 12. 12. 18:15
Előzmény: #212071  hunball
#212072
“Néztem egy másikat is, igazándiból ez tetszene jobban, csak hát az ára…. Asszony talán inkább a másikba menne, de meg tudnám győzni ha egy áron lenne a másokkal, hogy a metro miatt ez jobb lenne….”
hunball 2023. 12. 12. 18:08
Előzmény: #212060  siemens
#212071
Nevettem, tényleg, de köszi. Szerintem még a héten felhívom a tulajt. 
greenman76
greenman76 2023. 12. 12. 17:40
Előzmény: #212069  N0MAD
#212070
Nyilván különbözőek vagyunk, nincs ezzel semmi gond.
Lehet kissé szélsőséget képviselek, de én csak úgy tudok valamit csinálni, ha a "maximumot kitaposom" a lehetőségből, persze csak ha véges ideig tart.
Na igen, ehhez egy stabil, lojális háttér kell, a nélkül nem működik...
N0MAD 2023. 12. 12. 17:33
Előzmény: #212066  greenman76
#212069
Azt hiszem abban lakik és besokallt. 
Ő tudja, számolni tud, de az megváltiztatja a matekot pl ha azt érzi rámenne a házassága a maradásra. 
Illetve az ötvenest gyanítom nem a legyek hordták össze, lehet a 180 és a 300 közti különbség nem tétel. 
70+ hitelt meg nem akar kinullázva a megtakaritást, ezt is megértem. 
Azzal sincs baj ha hétszámjegyű jövedelemmel se tesz félre minden fillért, az is egy véglet. Gyerekek meg asszony módosítják a matekot, válás sokkal drágább. 
De csak ötletelek, ő tudja. 
N0MAD 2023. 12. 12. 17:27
Előzmény: #212059  berlini
#212068
“ azóta sem vagyok képes felfogni, hogy egy diplomás értelmiségiből hogyan sikerült a NER-nek engedelmes zombit faragni.Hiszen a barátom nem a nyertesek táborát szaporitotta, tehát nem érdekből beszélt. “
Az az érzésem a lecsúszók kapaszkodnak kétségbeesetten az állandóságba, “csak rosszabb ne legyen” nincs nerkegyelt közvetlen ismerősöm az igaz. Még aki ner bedolgozóként is gyarapodott szépen (munkából!) az is utálja őket, sőt ő igazán. 
Nem az én mondásom sajnos, csak olvastam: a haldoklók ritkán szavaznak a változásra. 
Ebben az állapotban van az ország. “Csak maradjon minden így arra a kis időre”
Nem fog. Csak közben gödröt is ástunk magunknak. 
N0MAD 2023. 12. 12. 17:20
Előzmény: #212057  berlini
#212067
“ Az elmúlt években az élet a többséget igazolta. 
Egy példa.
Aki egy 2015. évi  400 ezer ft-os összjövedelemből 200 ezer ft-os lefixált havi törlesztéssel részben hitelből vett lakást Budapesten”“
 “ Az elnéptelenedő településeken ingatlanba pénzt beleölő, sőt eladósodva vevők. ”
“Nos ők a vesztesek. Mondhatnánk.
De az egész ország az.”
Tehát inkább az élet (utólag a kiválasztva a belépési és kilépési pontot) egy kisebbséget igazolt aki jó helyen vett ingatlant. 
Tehát egyszerre leírtad hogy a többség jól járt meg hogy senki nem járt jól. 
Amúgy igazad van mindkettőben, ez a vicces. Meg aztán a nyertesek se realizálták többnyire a nyerőjüket, nincs garancia hogy ez csak elméleti és nem esik az ára csúnyán. 
Az alternatív hozamnak mit vegyünk? Itt kiadni az igatlant amíg emelkedik és nyugatra költözni hogy a gyerekek pár anyanyelvi szintű nyelvtudással előrébb legyenek?
De igen, nagyot ment a pesti ingatlan. Kiadás visszahozta a vételárat mondjuk és közben 3-4 szerezett az ár. 
Na ilyen nem lesz többet. 
Szerintem. 
greenman76
greenman76 2023. 12. 12. 17:18
Előzmény: #212065  N0MAD
#212066
Nem, maga az út OK, csak ha 180 -ért bérelne egy panelt szerényebb körülmények mellett, esetleg több mehetne a célra.
Gondolom nem szükséges, hogy levezessem...
N0MAD 2023. 12. 12. 17:08
Előzmény: #212064  greenman76
#212065
Mert egy év alatt a befeltetett 50ből 60milla lesz? 
Miközben bérlésre elkölt 3,5öt. 
Szerinted inkább hitelkamatot fizessen?
greenman76
greenman76 2023. 12. 12. 16:57
Előzmény: #212049  hunball
#212064
Nem akarlak leszólni, sem megbántani, csak tényleg nem értem, aki komolyan gyűjt valamire mi a csudának egy 340 ezres albérletben gondolkodik..??
Ebben az esetben nem a kényelmi faktor a legfontosabb néhány hónapig vagy évig, hanem a kiadások minimalizálása, a félretett pénz maximalizálása.
gyula1971
gyula1971 2023. 12. 12. 16:55
Előzmény: #212058  Ishar
#212063
Na hát ki más kapná meg a munkát...
A politikai kapcsolatok végtelenek.
macisajt 2023. 12. 12. 16:54
Előzmény: #212032  N0MAD
#212062
” Nem is az ingatlan ára a fő aggodalmam hanem a mobilizálhatósága. "
.
Na ez az!
Sokan ezt nem értik, ilyen bizonytalan időszakban a mobil dolgok az értékesebbek!
Ishar
Ishar 2023. 12. 12. 16:48
Előzmény: #212059  berlini
#212061
"Mert ezt nem tudom ésszel felfogni." --- Én sem, és én is a Nokiás-dobozos példát szoktam felhozni példaként, ahogy bújkálva kellett átvenni a 20-25 milliós korrupciós összeget, és az egész társadalom fel volt háborodva, amikor ez napvilágra került. Most premier plánban megy a több százmilliós - több tízmilliárdos összegekben a szabad rablás és nincs semmi. Azt hiszem, hogy ez a főtt béka szindróma.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek