Egyébként ez az egész olyan, mintha 2016-ban lett volna egy lakásom, ami részben nem is az enyém volt, az egyik szobája még le se volt burkolva, vakolva, a lakás többi része is le volt lakva, a hitel törlesztője is magas volt, bérlő is épp csak annyit fizetett, ami költséggel járt a lakás. 2022-ben viszont már enyém a teljes lakás, egyedüli tulaj vagyok, a lakás teljes egészében fel van újítva, csilli-villin berendezve, a hitelt is átvittem máshova, a kamat és a törlesztő így sokkal kisebb, mint volt, és magas áron van hosszú távra bérbe adva.
Nem történt semmi az elmúlt 6 évben? Végül is továbbra is csak az a lakásom van, ami korábban, mégse mondanám, hogy megállt az idő.
Ja, még annyi, hogy a győri projekt 2015-ös indulása azt jelenti, hogy 2015. novemberben már a hőértékesítés indult el. Azaz 2016-ban már végig tolta a cég a hőt Győrnek.
Ha már előkerült a téma, miszerint itt megállt az idő az elmúlt 6-7 évben, nézzük mi az, ami történt ez időszak alatt. 2016-ig mennék vissza, mivel 2015. őszén indult el a győri projekt, így 2016. év elé nem érdemes nézni, annak nem sok értelme lenne. Szóval az elmúlt 6 évre nézve mit jelent az, hogy itt megállt az idő? Azaz 2016-hoz viszonyítva mi történt.
Leányvállalatok, unokák fölötti teljes tulajdon megszerzése. Merthogy 2016-ban még bőven voltak olyan leányvállalatok, amikben a Pannergy-nek nem volt 100% tulajdonrésze. Pl. PEGE Zrt, Szentlőrinci Geotermia Zrt., Miskolci Geotermia Zrt, Kuala Kft. Miskolci visszasajtoló kút is vissza lett vásárolva (korábban el lett adva, valszeg a győri beruházás finanszírozása végett). Győrben új termelőkút lett fúrva, ami ott a mellett, hogy érdemben nőtt az eladott hő mennyisége, komoly rendszerszintű átalakításokhoz is vezetett (üzembiztonság, energiahatékonyság, stb.). Debreceni és a csepeli ingatlan eladásra került. Ezek bérbe adott üzemek voltak, amik nem kapcsolódtak a cég profiljához. Nem mondom, hogy koloncok voltak a cég nyakán, de alig hoztak valami hasznot, és a profilba se tartoztak. Számos leányvállalat került összevonásra, ezzel racionálisabb működést kialakítva. A hitelek alacsony fix kamat mellett, hosszútávra refinanszírozásra kerültek. Miskolcon, Győrben komoly fejlesztések a hőcserélőkön. Meg pár hosszú távú szerződés hőértékesítésre cégekkel, évi néhány 10 milliós nagyságrendekben. Miskolcon 3. termelőkút fúrásra pályázat lett beadva (eredmény még nincs), amihez valszeg kapcsolódik a szeptemberben aláírt 2,85 Mrd-os hitelkeret szerződés. Ezen időszak alatt a cég visszavásárolt 2.977e db saját részvényt, igaz a korábban megszavazott VROP keretében ki is osztott 986e db saját részvényt. Azaz jelenleg kb. 2M db-bal több saját részvény van a cég tulajdonában, mint 2016. elején. Ennyivel kevesebb részvény között oszlik szét az eredmény, ami hogy is alakult ezen időszakban?
A fentebb leírt semmiségek eredményeként a cég 2016-os 1,7 Mrd-os EBITDA-ja 2022-ben várhatóan eléri a 3,2 Mrd Ft-ot, azaz közel duplázódik ezen időszak alatt. A kb. nullás 2016-os adózás előtti eredmény az én várakozásom szerint 2022-re 1,2 Mrd körülre nő (devizás átértékelési pénzügyi veszteséget figyelmen kívül hagyva, ami hosszú távon úgy is kiesik, lévén fedezett). Azaz 2016-hoz képest egy lényegesen stabilabb lábakon álló cég várja a 2022. év végét. A cég lényegesen magasabb eredményein a korábbi 18,5M db részvény helyett 16M db-nál is kevesebb osztozik majd. A 2016-os Pannergyhez képest a 2022-es Pannergy sokkal jobb alapokkal vághat bele egy új nagyprojektbe, ami remélhetőleg el is jön valamikor. Ha egyesek szerint a Pannergy 2016-ban, 2017-ben, 2018-ban, stb. is belevághatott volna egy tizenmilliárd Ft-os nagyberuházásba (helyette a fentebb leírt folyamaton ment keresztül), az akkori hátterével, akkor a 2022-es Pannergy az akkori Pannergy-hez képest ezt röhögve meglépheti.
Nos, így állt meg itt az idő az elmúlt 6 évben.
Még valami, zárásként: az előző éves időszakban a cég srv-re és osztalékra 700 milliót költött el, a mostani időszakban várhatóan 900 milliót fog kitolni a részvényeseknek (ez részvényenként, 16M db átlaggal számolva 56Ft/részvény). Ha nem lesz új nagy projekt, akkor ez szerintem jövőre 1,1Mrd Ft-ra nőhet, amin már átlagban csak 15,5M db részvény fog osztozni. Én azért bízok benne, hogy a Karmelita kolostorban az egyik értelmező nagyszótár épp a Geotermia szónál van kinyitva és egy stöpszli mutatóujj a mögötte lévő mondatokon fut újra és újra át. Miközben az értelmező nagyszótár alól egy cirill betűs fejléces papíron a legutóbbi orosz gázszámla sarka kandikál ki, aminek alján az a szöveg szerepel, hogy "A végösszeg a következő oldalon folytatódik. Ez nem elírás.".
Felesleges ezt az illikvid sz@rt elemezgetni. - Forgalom nulla. - Árfolyam a felvasarlással szándekosan lenyomva, mivel 1 évük van hogy elköltsék az erre szánt pénzt. Akinek sok papírja van és elakarja adni, azonnal beadja amint venni akarja a cég vagy valaki. Az eladási szándék az illikviditásból is adódik. - Jövőkép és projekt NULLA! - Papír KUKA! Sok sikert annak aki tartja és várja a csodát!
Konkrét számokkal is leírva, hogy mindenkinek egyértelmű legyen: ehhez az egyedi IFRS szerinti beszámolót veszem most elő, de a konszolidált esetében is ugyanez az elv.
Az egyedi beszámoló 9. oldalán van megbontva a saját tőke, mégpedig: Jegyzett tőke 421.093e Tartalékok 14.047.868e (ebben van benne az eredménytartalék) Tárgyévi nettó eredmény 36.692e Visszavásárolt saját részvények miatti tartalék -3.872.379e Így a saját tőke 10.633.274e
2021.12.131-én 3.723.441 db saját részvény volt, amire az év végi árfolyamra (1.040 Ft) átértékelve mutat ki a cég tartalékot, azaz 3.723.441*1.040=3.872.378.640 Ft, ez szerepel feljebb a saját tőke megbontásban negatív előjellel. Ebből kerül bevonásra 1.054.655 db részvény. A 2021.12.31-i számokat alapul véve ennek nyilvántartási értéke 1.054.655*1.040=1.096.841.200 Ft. Ezzel az összeggel fog nőni a visszavásárolt saját részvények miatti tartalék. Ezzel párhuzamosan az eredménytartalék csökkenni fog a bevont részvények nyilvántartási értéke és névértéke közötti összeggel, azaz 1.054.655*(1.040-20)=1.075.748.100 Ft-tal. A jegyzett tőke meg csökkenni fog a bevont részvények névértékével, azaz 1.054.655*20=21.093.100 Ft-tal. Minden más marad.
Bevonás utáni számok: Jegyzett tőke 400.000e Tartalékok 12.972.120e Tárgyévi nettó eredmény 36.692e Visszavásárolt saját részvények miatti tartalék -2.775.537e Saját tőke 10.633.274e
Azaz a részvénybevonás csak egy átrendezéses művelet a saját tőkén belül. Azon túl, hogy a bevont részvények törlésre kerülnek. Ahogy írtam, ez a 2021.12.31-i napra vonatkozó számok alapján értelmezendő (pillanatnyi kép a múltban), a későbbiekben már csak az újabb saját részvények megszerzése, a teljes állomány átértékelése is mozgást okoz az eredménytartalék és a saját részvények miatti lekötött tartalék között.
A fenti számok az egyedi beszámoló (csak az Nyrt., elkülönülten nézve) számai. A cég egyedi számai részvényesekre nézve inkább azért lehetnek érdekesek, mert az mutatja meg, hogy lehet-e osztalékot fizetni (vagy ami ezzel kéz a kézben jár, saját részvényt vásárolni - ehhez leegyszerűsítve alapvetően az kell, hogy a saját tőkén belül a tartalékok a tárgyévi eredménnyel korrigált eredője pozitív legyen). Ez inkább technikai dolog, legalább is számomra. Maga az Nyrt csak egy héj, önmagában nézve a számait nem lehet megítélni a cég értékét. A konszolidált beszámoló számai mutatják azt meg, hogy milyen értéket képez a cégcsoport. Ott látszik, hogy miből is épül fel az egész cég. Persze nagy általánosságban ez se feltétlen teljes, mert lehetnek konszolidáción kívüli eszközök is a cég birtokában, de a Pannergy-nél ilyen speciel pont nincs.
Szerintem nem fogja elérni az 1400-at idén. 12 éve lesz októberben, hogy 1147 ft volt, tavaly októberben meg 1175 volt a teteje. Nagyon nehézkes itt minden. 7 éve nincs új projekt.
??? A tőkeleszállítás a saját tőke más elemeinek növelése céljából történik, ahogy azt az elfogadott közgyűlési határozat tartalmazta. Nem történik tőkekivonás, így adózás szóba se kerül a folyamat során. A saját részvények visszavásárlása során képzett tartalék (ami egy negatív szám a saját tőke kimutatásában) és az eredménytartalék között lesz átrendezés,aminek eredője zéró, "csak" átrendezés lesz a kettő között. A saját részvények visszavásárlása kapcsán képzett tartalék nőni fog, az eredménytartalék csökkenni. Valamint a jegyzett tőke fog csökkenni a bevont részvények névértékével.
Ezeknek az eredményre, adóra hatása 0 egész 0 tized.
"A több, mint 100 hazai környezet- és természetvédő szervezetet összefogó
MTVSZ a hazai költési tervek szakmai elemzése alapján a következőket
javasolja a tervekbe írni: Az MTVSZ szerint javasolt a fűtési, elsősorban távfűtési rendszerek
vonatkozásában a biomassza alkalmazásának mellőzése, és a geotermikus,
illetve hőszivattyús megoldások előtérbe helyezése."
Továbbra is kb. csak az a kérdés, hogy Orbánék mire várnak.
PANNERGY