Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 12. 14:54
Előzmény: #212035  Pistike12
#212040
Pont emiatt mondtam, hogy szerintem itt még az EURHUF árfolyam illetve a vásárlóérték , infláció vagy a kenyér index nem áll meg, még akkor se ha a lakás árak egyha sülyedést is mutatnak.  De ez csak egy megérzés.  (MNB hiányt nem is mondom) Költségvetés, oktatás, eü stb stb. Illetve demográfia. Még van pár év benne aztán ~üzbegisztán szintjére esünk / sülyedünk szerintem. (amennyiben kevesebb magyar gyermek születik mint kisebbség, vásárló erő csökkenés, nyugdíjjak stb.. ) ez az ország kockázat pedig kormányfüggetlen. 
N0MAD 2023. 12. 12. 14:49
Előzmény: #212033  hunball
#212039
Én rosszul is lennék ha 50millás ingatlan (nemtom, 150? Kicsit lemaradtam) leadózandó havidíját még alkudnák…,
Az három százalék hozam? Minusz a későbbi felújítási költségek….
De tényleg, mik most a számok?
Pistike12 2023. 12. 12. 14:47
Előzmény: #212032  N0MAD
#212038
"Nyugdíjat nem mondom, arról látom tervezel gondoskodni :)"
Sajnos egyre megtanitott az elet nagyon durvan es kíméletlenül. Minden tovaszallhat fel perc alatt, es mindent elbukhatsz...  Egy fel nem vett telefon, egy rossz dontes stb. 
Igy az hogy egy ingatlan ara lemegy vagy fel az okozhat gondot, de barcsak ez lenne a legnagyobb gond... 
Na de nem lelkizek:) 
N0MAD 2023. 12. 12. 14:44
Előzmény: #212034  Ishar
#212037
Ott van, 0,3% akinek ennyi van befektetésre.
Értő szerint a régióban kb ezek a számok vannak, nyugateu régebb óta gazdagszik, ott mások a viszonyok. 
N0MAD 2023. 12. 12. 14:41
Előzmény: #212031  EURHUF_goes_to_haven
#212036
Igen, az octavia index az nem rossz :)
De persze honnan indultunk. Haver kilencvenes években ment ki melósnak, műhelybe. Az itteni maszeknál napi 10órás fizujának a 10szeresét tette félre. 
Nemrég az építőipari melós lehet többet keresett itt mint kint, de ha nem is akkor se a tizede alatt. 
Ma volt portfolio cikk hogy csendben a világ élvonala (annak az alja) lettünk. Minden is jó lenne csak az irány nem az. 
Ez a bajom. 
Pistike12 2023. 12. 12. 14:40
Előzmény: #212031  EURHUF_goes_to_haven
#212035
Sajnos nem vicc. Tipikus inflacios esemeny. A napi kiadasok megugrasa. Ujra javaslom az 1970es evek torteneseit. Tudom, tudom, az MNB szerint ez mas, meg stagflacio sincs, meg pozitiv 0:) meg nem a QE hanem a haboru a hibas. Orok szabaly, amibol sok van az olcsobb lesz vagy nominalban vagy realban. A penzbol pedig sokat nyomtattak. 
Erdemes megnezni, hogy mi tortent 10 ev alatt a reszveny arakkal es kicsit kesobb az ingatlanarakkal. (a nominalis fizu emelkedes miatt) 
De ez csak az en tippem:) 
Ishar
Ishar 2023. 12. 12. 14:39
Előzmény: #212026  Freszelés
#212034
"Ha egy család összvagyon egy *élhető* budapesti lakás és ezzel máris megcsinálja a top 5%-ot? Ez az ország szegénységi bizonyítványa. Sajnos." --- Mivel Magyarországon ennyire elszaladtak az ingatlanárak, ezért én nem is nézném az ingatlanok értékét, hanem csak ami a befektetési számlán / készpénzben áll.
hunball 2023. 12. 12. 14:36
#212033
Szerintetek albérletnél lehet alkudni? Persze meg fogom próbálni, válaszoktól függetlenül. De ha van bármi tipp, akkor mondjátok. Egyelőre annyit okoskodtam ki, hogy 10%-os alkut mondok majd be, dec 20 körül, jan 1-es költözéssel. A remény az, hogy jan 1-től úgyse tudja kiadni másnak, aztán belemegy ebbe az árba egy évre, mert így kb. ott lesz az éves bevétele, mintha egy hónappal később adná ki. Aztán később újratárgyaljuk. De lehet, hogy nem lesz ennyire racionális.
N0MAD 2023. 12. 12. 14:35
Előzmény: #212027  Pistike12
#212032
Nekem hasonló volt a nyári eladás, hárman hívtak kettő nézte meg pár hónap alatt. 
Az egyik megpanaszolta hogy az a baj hogy nem nagyobb. Hát mondom sajna ez elég fix dolog :)
A másik egy hónap után szólt hogy alku nélkül viszi. Pilláztam erősen. 
De tényleg csak jelzésül, te tudod, te döntésed, de:
Óvatos lennék mist a vétellel. A régi csokra mozdulók okozhattak némi mozgást, de ez lehet csak bukkanó a lejtőn, és az eladók ráugorhattak.  Én kivárnék, jövőre nemigen látok nagy ugrási lehetőséget, tömegeket akik plusz néhány gyereket akarnak ha eddig nem csokoztak…
Ha lesz emelkedés az nem ugrásszerű lesz, én kivárnék nehogy hosszabb legyen a süllyedés. És az országkockázatot fel se hozom. Nem látom a nagy felívelést…
De mindom, te pénzed, te döntésed, mérlegeld a kinti melótól a gyerekek oktatásáig és az időskorod eü ellátásáig mindent. 
Nyugdíjat nem mondom, arról látom tervezel gondoskodni :)
Nem is az ingatlan ára a fő aggodalmam hanem a mobilizálhatósága. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 12. 14:26
Előzmény: #212030  Pistike12
#212031
Mi ez a m2 re számolt kenyér ?? Komolyan mondom vicc. Akkor már inkább a fapad octavia ami pár hete volt... vagy X havi átlagkereset.... de kenyér.... ott min 3 változó, a kenyér ára, a pénz értéke, és a pénz értéke a nemzetközi piacon... 
Pistike12 2023. 12. 12. 14:24
Előzmény: #212026  Freszelés
#212030
Mondjuk annyiban igaz, hogy az orszag max 5%a el olyan ingatlanban es lokacioban ami ennyit er:)
De valoban gaz. Es ne felejtsuk el. Ez tegla es cement... 
Ahogy minarik marton helyesen linkelte. Egy tavalyelott adott pesti atlag ingatlan 1m2re 1500kg kenyer volt, most 754ft:)
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 12. 14:24
Előzmény: #212028  N0MAD
#212029
Igen emiatt is mondom, hogy egyelőre még csak kósza gondolat szintjén van,
Mondom ezt úgy hogy most a 2. csoport tagja vagyok 34 évemmel. Ha minden jól megy akkor 2-3 év mire elérem a 3. csoportot.
N0MAD 2023. 12. 12. 14:22
Előzmény: #212024  EURHUF_goes_to_haven
#212028
Fene tudja, én eu párti vagyok :)
Biztos megéri a vétel? Belekalkulálva hogy munkahely miatti költözés, ilyesmi. 
De elismerem, nekem az ingatlanvétel nem annyira vonzó ha nem mellényzsebből megy, hitelre pláne. Persze ha megéri akkor az más. 
Csak ne felejtsd ki hogy az ingatlan költségei onnan a tieid. 
Pistike12 2023. 12. 12. 14:20
Előzmény: #212025  Pistike12
#212027
Ismeros hasonlot csinalt, most szallt vissza ingatlanba. Az ingatlan ara hozott 50%ot tozsden, es vett most egy akkor 10mval dragabb ingatlant...
Vmi idiota tavaly, nyar vegen megvett tole egy lakas teljesen kpre, hogy milyen jo biznisz kiadni:) :) :) :) 
Felporgott a vevo ugy h ZERO hivasa volt 3 honapig:) 
Most annyiert lehet azon a kornyeken venni ujat:) 
Freszelés 2023. 12. 12. 14:19
Előzmény: #212025  Pistike12
#212026
Ha egy család összvagyon egy *élhető* budapesti lakás és ezzel máris megcsinálja a top 5%-ot? Ez az ország szegénységi bizonyítványa. Sajnos.
Pistike12 2023. 12. 12. 14:16
Előzmény: #212022  N0MAD
#212025
Biztos hogy a kotveny es a reszveny hoz tobbet tavaly ota. Nem kerdes!
Es ezt qva jol idozitetted! Reszvenyek alularazva, kotvenyek jo kamattal es magasan szalltal ki. Nalad egyertelmu a nyerő. 
En a 3asban vagyok, de csoronak erzem magam. Melozni kell, es nem dolhetek hatra:(
Viszont amit megcsinaltal tavaly, az mar sajnos nem opcio már szerintem. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 12. 14:06
Előzmény: #212023  N0MAD
#212024
Német azaz itt ;).
De egyelőre még csak gondolkodás, mert hiába a német fizu, azért a magyar fixált hitelt könnyű innen törleszteni a német ház ára azért magasabb -->többet kellene visszafizetni , hacsak meg nem ugrunk még egy lépcsőt --> svájc :D. 
N0MAD 2023. 12. 12. 13:53
Előzmény: #212021  EURHUF_goes_to_haven
#212023
“ 3,28 % on dobják a kalkulátorok a hiteleket.”
És ez relatív még magas is, gondolom az infláció ott is megtolta, a negatív állampapírok világában kevesebb volt gondolom.  
Nem tudom hol van az ott, de németeknél is elég lakásőrület volt ahogy olvasom, most ott is szakad. Szerintem ez ott is hosszabb folyamat, évek szokott lenni. 
Londonta is kiváncsi vagyok, ott még az olimpia is megdobta, brexit óta nem tudom mi lehet megnézem. 
Hát ez ilyen, csak nehéz elfogadni annak aki csak ebben gondolkozik. Aztán az ingatlan ciklusai vagy öt évesek, és még csak az elején vagyunk. A pénzbőség kora némileg kifutóban. 
Hát jövő ilyenkor tán tisztábban látunk majd. Én óvatosan kötném magam le ide ingatlannal, de ez csak én vagyok. 
N0MAD 2023. 12. 12. 13:38
#212022
Amugy pomperj-től másik topikból:
“ehhez kepest a Mo-i vagyoni statisztika a kovetkezo:
1)Vagyontalanok,  15mFt alatt,  a haztartasok 50%-a (jellemzoen sok eszak-Mo, del-Mo)
2)Kozepreteg, 15-150mFt savban, a haztartsok 45%-a (jellemzoen sok Bp, nyugat-Dunantul)
3)Vagyonosok 150mFt felett, a haztartasok 5%-a.
Es ezen belul150-300mFt savban 4.4%300-600mFt savban 0.3%, azaz 10-12.000 haztartas600-6.000mFt savban 0.3%, azaz 10-12.000 haztartas6.000m Felett 200-300 haztartas..
Atneztem tobb tanulmanyt, a fenti szamok ezek atlagabol adodtak ki, 2020-2023 adatokkal.Szoval, a mai Mo-on a kb. 3m haztartasbol mindossze kb. 5%, tehat 150.000 haztartasnak van  akkora vagyona, hogy "kenyelmesen hatradolhet". Az nagyon csekely reszarany !Ha hozza kalkulalom, hogy a lakas-tulajdon  meg a kozepkategoriaban is a vagyon nagy reszetteszi ki, akkor a penzugyi vagyon  Mo-on meg ebben a kategoriaban is 4-30mFt savban van.”
Utánakérdeztem vagyonkezelőnél én  is, reálisnak mondta hogy 0,3%nak lehet 120+millás befektethető tőkéje. 
De mindenki ingatlanba akarja tolni, csak az a business, minden más humbug. Ok. 
Én tavaly nyárvégéig eladtam minden kiadott ingatlant és holdnál a java, 20% állampapír, pmap és régi 8,6%os pemap vegyesen. 
Már többször leírtam. Nézzük az ingatlan hoz e többet, nekem nem fog fájni, nem akarok se venni, se eladni, irigykedni nem szokásom. 
Legyen szerencsétek. Csak ha nem kenne ne mondjátok hogy “ki számíthatott erre?” 
Bármi legyen is az az erre. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 12. 12. 13:31
Előzmény: #212020  EURHUF_goes_to_haven
#212021
Kiváncsiságért beütöttem mennyi az annyi, itt most 3,28 % on dobják a kalkulátorok a hiteleket. Ami azért nem rossz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók