Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
augusztus 12. | 19:58
előzmény: #16968  pickpepe
Érdekes ez a vidék vs. Bp kiadási hozam... Aki MOST egy 10,6M ingatlanból ki tud hozni hosszútávú kiadással 90ezret az valamit tud! Le a kalappal előtte! Bár erős kétségeim vannak abban, hogy egy idős néni után nulla Ft ráfordítással egyáltalán ki lehet adni bármit, nem hogy még ekkora haszonnal. Esetleg áron alul adta el a hölgy?? Az megmagyarázna valamit, de nem mindent. Korábban írtam, hogy ismerősöm Győrben 3 hónap üresjárat után adott ki egy 21-22millás ingatlant 105 ezerért, pedig ott van fizetőképes kereslet rendesen! Csak, hogy ne mindig saját esettel jöjjek....
augusztus 12. | 18:52
előzmény: #16956  upgrayeddAKS
Hozam azért ugrik mert a kötvény értéke zuhan. :D
augusztus 12. | 17:32
előzmény: #16936  watson
Vidéki nagyváros, megyeszékhely. Van 1 befektetésnek vett lakásom épp arra jártam, amikor idős néni leszólított. Kiderült, hogy a szemben lévő tégla lakását most adta el 37 m2 tégla, 2. em. 10,6 M Ft-ért. Kérdeztem miért? 100 e Ft a nyugdíja a lakáson 6 M Ft jelzáloghitel van, a havi törlesztő után nem sok marad. A kapott pénzből 40 km-re faluban vett egy házat 2 m Ft-ért amit fel kell újítani. A lakását 1 ingatlanos vette meg, ha tényleg jó állapotú és fog egy külföldi bérlőt akár 90 e / hó is meglehet neki. Érdekes világ. A néni egyszemélyes háztartása eddig is vagyontalan kategória volt, mostmár pláne az (kicsit féltem).
augusztus 12. | 13:35
előzmény: #16965  cerulean
nem is tudtam, hogy volt verseny :) Én díjazom a te kockázatvállalásod, hogy ilyen messzi helyen vettél ingatlant és ott tervezel élni ha jól értettem! Ha visszaolvasol írtam is, hogy kívánom jöjjön össze! Amíg egymaga van az ember (esetleg ha olyan a párja akkor vele) könnyen mozdul, bevállalhat a szükségesnél nagyobb kockázatot, de gyerekkel és biztos itthoni anyagi háttérrel más a helyzet. Nem tudom USA-ban hogyan megy, de EU-ban a magyar hozamok fele harmada van lakáskiadásból és még sok pénz is kell egy lakás megvételéhez. Ha ezt veszem alapul a magyar piac brutál jól teljesít most is. Persze lehet jönni hogy forintban... de senki nem fogja le a kezed hogy átváltsd euróra a hozamot (ahogy ezt én is részben megteszem).
augusztus 12. | 13:05
előzmény: #16962  cerulean
Hogy tetszik az új profil képem? a te két las vegasi kecód van rajta :))) már ha van humorérzéked....
augusztus 12. | 13:03
előzmény: #16962  cerulean
Ha nem akarsz "társalogni" akkor ne írj :)
augusztus 12. | 09:12
előzmény: #16957  buyandhold
~70M-ből valóban meg lehet már élni itthon relatív kényelmesen, HA van mellette saját ingatlanod amiben laksz ezt biztosan állíthatom :) Nyilván a hozama ingadozhat annak függvényében mibe fektetted be és milyen a piaci környezet, de ezzel a magyar átlagbér (net 200e) másfélszeresét ki lehet termelni ami azért nem rossz, főleg hogy a többségnek a 200e is álom jelenleg.
augusztus 12. | 09:04
előzmény: #16957  buyandhold
Ámerikai barátunk nominálta is, "160 a benzin kint" szóval az itteni ~60milla kint 130-at ér :)))) (így egyértelmű?) Aztán ha lesz egy komolyabb betegsége kint - amit még az esetlegesen meglévő egészségbiztosítása sem fedez - akkor A. lehet eladni a kecókat azt menni a híd alá és kifizetni a kezelést, vagy B. hazaiszkolni csendben és leszólt hazánk mégjobban leszólt eü rendszerében gyógyíttatni magát... Vagy amikor a gyereke főiskolára akar menni akkor beforgathatja a vagyonát a főiskola/egyetem díjára... meg még lenne ezer másik példám mekkora nagy pénz kint a három panel ára ;)
augusztus 12. | 08:44
előzmény: #16942  ncseed
7M-70M az a helyzet, hogy 7 Millaert mar videken se nagyon veszel 1 lakast. Viszont allitom, hogy ma Magyarorszagon 70M-bol meg lehet elni munka nelkul(ertsd: nem kell munkahelyre jarnod, hogy megelj).... Ez oriasi kulonbseg, nem lehet 1 kalap ala vonni. Kulfoldhoz meg kar viszonyitani. Lehet hogy Londonban 100 millabol veszel 1 garzonlakast, NY-ban egy parkolohelyet, de itthon megelsz belole kiralyi modon....A vagyont normalni kell a megelhetesi koltsegekre....Persze milliardos szinten mar lehet fokozni, hogy: en mar NY-ban is megelnek munka nelkul...csak nincs ertelme...ha ugyis itt elek...
augusztus 12. | 02:09
előzmény: #16955  Sarpac
Ezt a mondatot nem így akartad írni?: Nyilván a kötvénypiac összeomlását a hozamok drasztikus emelkedése fogja okozni. Aztán: "Amint s hozamgörge megfordult abban a pillben a monetáris politika is fordulni fog." Ez speciel OK lenne, de a hpzamgörbe a rövid és a hosszú lejáratú hozamokat mutatja meg a köztük levő összefüggéseket. Általában, de nem mindig a hosszú hozamok magasabbak a rövideknél. Ahhoz, hogy a hozamok emelkedjenek, annak sem szükséges, sem elégséges feltétele a hozamgörbe árfordulása. (Ha feltételezzük a klasszikus, ún. normál hozamgörbét, akkor emellett persze élhetünk olyan premisszával, hogy a rövid hozamok emelkednek hamarabb, és akkor valóban teljesül ez a konstelláció). "Tökéletes példa Usa kamatpolitikája ami a kötvénypiac után lohol és nem előtte." Tfh. valóban ez a tökéletes példa a fenti mutatványra - no de eddig a magyar ingatlanpiacról volt szó és az MNB-ről. Vagy úgy gondolod, hogy az MNB automatice emelni fog, amikor a FED is komolyabban emel? Mert én nem vagyok róla teljesen meggyőrődve... lehet olyan szituáció, amikor követi, és olyan is, amikor nem. Példa erre az, hogy a FED már elkezdte az emelést, de az MNB még nem. Az MNB ráadásul nincs kötve az USD-hoz semmilyen formában.
augusztus 12. | 01:18
előzmény: #16952  upgrayeddAKS
Leírtad azt amit nem értesz! :) Nyilván a kötvénypiac összeomlását a hozamok összeomlása fogja okozni. Amint s hozamgörge megfordult abban a pillben a monetáris politika is fordulni fog. Tökéletes példa Usa kamatpolitikája ami a kötvénypiac után lohol és nem előtte.
augusztus 12. | 00:36
előzmény: #16951  Sarpac
Amúgy az NHP miatt az MNB amúgy is eléggé kényszerhelyzetben van, amikor a kamatemelés-sorozat elmaradásáról van szó. Ha elmarad az MNB haszna, nem tudnak majd csak úgy nyereséget kipumpálni a PA-alapítványoknak. Azért azt nem várhatod el, hogy matolcsicska friss husija valami huszadrangú festménnyel érje be az esküvőn, mert nem volt pénz megvenni egy vacak Tizianót sem! :)
augusztus 11. | 23:42
előzmény: #16950  ncseed
Nem kötekszem, és tényleg nincs rálátásom, mi éri meg és mi nem LV-ban. Gondoltam, hátha ő tudja, ha már állítólag feltankolt/bevásárolt ott. Ha valakivel kötekszem, akkor vagy ironizálok ezerrel (és kirakok egy halom smiley-t, hogy eléggé egyértelmű legyen), vagy egyéb szarkazmust vetek be, és akkor szintén smiley-tengert rakok ki. Én sok szempontból atipikus magyar vagyok: nem irigykedem másokra, nem fikázok indok nélkül másokat, konstruktívan szoktam hozzáállni dolgokhoz, stb. Talán az teszi, hogy évekig nem is idehaza éltem, talán a neveltetés, talán ezek kombinációja, de én a "magyar virtust" erősen kontraproduktívnak tartom, tehát azt a "milliőt", amiben szinte mindenki mindenki ellen küzd, acsarkodik, visszahúzzák egymást, stb. A sunyi patkány komcsi politikai elitünk pedig ezt kegyetlenül ki is használja az állampolgárok ellen, mert hazaáruló komcsi paraziták. (Szítja is az ellentéteket meg ki is használja azokat.) Tömören fogalmazva: nem találtad el :) Btw. egy fórum elvileg arról is szól, hogy ellentétes érvek ütközhetnek rajta. Magyarországon persze inkább másról szól, de nincs rá semmilyen természeti törvény, hogy ennek így is kell lennie.
augusztus 11. | 23:31
előzmény: #16951  Sarpac
"ami nem kicsi lesz lévén a kötvénypiacot szolgáltatik majd menteni akkor" későre jár ugyan, meg biztosan nagyon régen tanultam monetáris politikát, de áruld már el, kérlek, hogyan lehet a kötvénypiacot jegybanki kamatemelésekkel megmenteni? Amikor a kötvényeknek magas a hozamuk/kamatuk, akkor alacsony az árfolyamuk, tehát alacsony a kötvényekre relatíve a kereslet. Amikor alacsony a hozam, nyilván fordítva. Tehát most (alacsony hozamkörnyezetben) elég élénk a kereslet. A jegybank a kamatpolitikával (is) elsősorban az inflációt igyekszik szabályozni, és nem a banki kamatokat (FED esetén persze a gazdaságot is fűti/hűti a FED fund rate-tel). A jegybankoknak ráadásul sokkal direktebb ráhatása van a ker. bankok kamatára. Tényleg nem értem, mit akartál kihozni ebben a hsz.-ben...
augusztus 11. | 23:02
előzmény: #16944  ncseed
Ezen mindig jót nevetek " Más kérdés ha volt 1 lakásod öt éve és most is az van akkor is ugyanazod van, de közben mégis nőtt a vagyonod ;)" Aztán megint más kérdés, hogy jön egy válság és leesik a felére akkor meg pont fele van. :DEgyébként az ingatlanértékesítési számok 2007-8-hoz képest még így is 40%-al maradnak el.Kíváncsi leszek ha beindulnak a kamatemelések ami nem kicsi lesz lévén a kötvénypiacot szolgáltatik majd menteni akkor, mekkora kínálat lesz a piacon!
augusztus 11. | 22:26
előzmény: #16949  upgrayeddAKS
Most mér kötexel már vele??? Ne légy mán irigy :))) neki bejött ez élet! Megvette a medencés trailert LV-ben (nem Lui Vuton :P ) Örüljönk együtt a dollár gyengülésének! Remélem 295-ön váltotta a 3 panel árát zöldhasúúúúúra :P
augusztus 11. | 21:23
előzmény: #16867  cerulean
Derék dolog a diverzifikáció. Mi a terved velük? Airbnb? Kiadni a helyi go-go-girl rétegnek? Oda is költözöl? Hol vagy break-evenben? (Gondolom, a kinti költségek cakkumpakk többek, no meg eladni, átváltani, stb. Szóval volt egy halom fix költséged.) Ja, és én tényleg érdeklődő vagyok, nem pedig fikázó. Olyan érdeklődő, aki szereti a számokat is :)
augusztus 11. | 21:18
előzmény: #16945  watson
reál értelemben mérni azt a vagyont?? Mégis hogyan? A REÁL értéknek VALAMIHEZ képest van értelme..... ha a vagyon nominálisan infla flett emelkedik akkor reál felértékelődés van, ha alatta akkor reál leértékelődés.
augusztus 11. | 21:10
előzmény: #16905  kbb
Átlag 8 milláért vidéken már csak akkor tud lakást venni, ha azok vagy elég rossz helyen vannak, vagy elég rosszak. Esetleg: Debrecen 20 m + 15 meg 5-öt elszór valami "valóban vidéki" kulipintyóra, amivel már nem is érdemes vacakolni, és még így is csak 3-at vett. 2-vel jobban járt volna. De akkor már ott van, mintha Bpesten vette volna (amúgy sztem a panel drága, de kinek a pap, kinek a papné...) Állítólag még év elején / tavaly voltak Tatán vagy hol 8 körül panelek, de akkortájt még tégla garzonokat lehetett Bp-en is kapni 13-14 körül, jobb hozammal. Bp-en ma is ki lehet fogni tűrhető lakásokat, amire valamit rá kell költeni, főleg a 9. kerületben, de máshol is, csak jól szét kell nézni. Az 5.+ 6. totál elszállt, és a 7. is sokat emelkedett, de talán még azok sem reménytelenek. Az emelkedés meg a bankok miatt mindig akad egy-egy eladó, aki most akar eladni, és lehet alkudni. Persze azokat viszik el a leghamarabb...
augusztus 11. | 19:43
előzmény: #16945  watson
Valahol összecseng ez a reál mérce egy más témában kialakult válasszal. A kérdés úgy hangzott hogy mi határozza meg leginkább egy műtárgy értékét? A kialakult válasz az volt hogy a bele fektetett munka mennyisége és minősége (ami ugyanaz csak tanulással - ami szintén munka - szerezhető meg :) ). Szóval egy mai házba ha több munkát kell fektetni értékesebb (még akkor is ha gép végzi el helyettünk egy részét). A birtokolt tárgyakkal is ez lehet a helyzet.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE