2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
augusztus 11. | 23:02
előzmény: #16944  ncseed
Ezen mindig jót nevetek " Más kérdés ha volt 1 lakásod öt éve és most is az van akkor is ugyanazod van, de közben mégis nőtt a vagyonod ;)"
Aztán megint más kérdés, hogy jön egy válság és leesik a felére akkor meg pont fele van. :DEgyébként az ingatlanértékesítési számok 2007-8-hoz képest még így is 40%-al maradnak el.Kíváncsi leszek ha beindulnak a kamatemelések ami nem kicsi lesz lévén a kötvénypiacot szolgáltatik majd menteni akkor, mekkora kínálat lesz a piacon!
augusztus 11. | 22:26
előzmény: #16949  upgrayeddAKS
Most mér kötexel már vele??? Ne légy mán irigy :))) neki bejött ez élet! Megvette a medencés trailert LV-ben (nem Lui Vuton :P ) Örüljönk együtt a dollár gyengülésének! Remélem 295-ön váltotta a 3 panel árát zöldhasúúúúúra :P
augusztus 11. | 21:23
előzmény: #16867  cerulean
Derék dolog a diverzifikáció. Mi a terved velük? Airbnb? Kiadni a helyi go-go-girl rétegnek? Oda is költözöl? Hol vagy break-evenben? (Gondolom, a kinti költségek cakkumpakk többek, no meg eladni, átváltani, stb. Szóval volt egy halom fix költséged.) Ja, és én tényleg érdeklődő vagyok, nem pedig fikázó. Olyan érdeklődő, aki szereti a számokat is :)
augusztus 11. | 21:18
előzmény: #16945  watson
reál értelemben mérni azt a vagyont??

Mégis hogyan? A REÁL értéknek VALAMIHEZ képest van értelme..... ha a vagyon nominálisan infla flett emelkedik akkor reál felértékelődés van, ha alatta akkor reál leértékelődés.
augusztus 11. | 21:10
előzmény: #16905  kbb
Átlag 8 milláért vidéken már csak akkor tud lakást venni, ha azok vagy elég rossz helyen vannak, vagy elég rosszak. Esetleg: Debrecen 20 m + 15 meg 5-öt elszór valami "valóban vidéki" kulipintyóra, amivel már nem is érdemes vacakolni, és még így is csak 3-at vett. 2-vel jobban járt volna. De akkor már ott van, mintha Bpesten vette volna (amúgy sztem a panel drága, de kinek a pap, kinek a papné...) Állítólag még év elején / tavaly voltak Tatán vagy hol 8 körül panelek, de akkortájt még tégla garzonokat lehetett Bp-en is kapni 13-14 körül, jobb hozammal. Bp-en ma is ki lehet fogni tűrhető lakásokat, amire valamit rá kell költeni, főleg a 9. kerületben, de máshol is, csak jól szét kell nézni. Az 5.+ 6. totál elszállt, és a 7. is sokat emelkedett, de talán még azok sem reménytelenek. Az emelkedés meg a bankok miatt mindig akad egy-egy eladó, aki most akar eladni, és lehet alkudni. Persze azokat viszik el a leghamarabb...
augusztus 11. | 19:43
előzmény: #16945  watson
Valahol összecseng ez a reál mérce egy más témában kialakult válasszal. A kérdés úgy hangzott hogy mi határozza meg leginkább egy műtárgy értékét? A kialakult válasz az volt hogy a bele fektetett munka mennyisége és minősége (ami ugyanaz csak tanulással - ami szintén munka - szerezhető meg :) ).
Szóval egy mai házba ha több munkát kell fektetni értékesebb (még akkor is ha gép végzi el helyettünk egy részét). A birtokolt tárgyakkal is ez lehet a helyzet.
augusztus 11. | 19:35
előzmény: #16944  ncseed
Lehet hogy jobb volna reál értelemben mérni azt a vagyont. Persze ház és ház között van némi különbség de mégis valami reál mércére van szükség az idősíkon :)
augusztus 11. | 19:05
előzmény: #16943  watson
Az egy dolog, hogy most EU szinten csórók vagyunk. Mindig azok leszünk ha UK, meg Holland, Belga, Német a mérce....

Ahogy emelkednek a bérek és vele együtt az ingatlanok ára úgy zárkózunk fel rohamosan. Valahol olvastam, hogy közép-kelet EU-ban nálunk nőtt válság óta a legtöbbet a nép vagyona ELSŐSORBAN a nag yingatlankitettség és az ingatlanáremelkedés együttese miatt.... Más kérdés ha volt 1 lakásod öt éve és most is az van akkor is ugyanazod van, de közben mégis nőtt a vagyonod ;)
augusztus 11. | 18:49
előzmény: #16942  ncseed
Nem mondana sokat ha (most hasra ütök) tudod hogy az 50% 0-7m közötti után van mondjuk 7-40m 30% és 40-70m 15%. Bőven jó hogy 7-70m között van 45% . A 70m is baromira csóró szint az EU-ban. Egy vidéki angol birkapásztor is kiröhögne ezzel. :)
Az 5%-nak is csak egy része egyáltalán az aki vállalkozásra kész vagyonnal rendelkezhet, aki pl. fel tud építeni félig egy házat más számára önerőből.
augusztus 11. | 18:34
előzmény: #16941  watson
Arra céloz, hogy 7 és 70 millió között kicsit nagy a gap.... 40- nél én is raktam volna egy választó vonalat közéjük.

Ismétlem, NETTÓ PÉNZÜGYI VAGYONról beszélünk ami Minden ingatlan, megtakarítás, részvény, kötvény, nyugdíjmegtakarítás ÖNYP,NYESZ, stb. MÍNUSZ HITELEK!!!
augusztus 11. | 18:27
előzmény: #16938  buyandhold
Ha jól értem nem vették egy kalap alá, minden háztartás vagyonát mérték (gondolom reprezentatív felmérés keretében) számszerűleg, csak nem bontották ki jobban a kategóriákat. Lásd felső 5%-ot is részletezték!
augusztus 11. | 18:00
előzmény: #16939  EnemyOfThePeople
70-millió ft felett nehezebb eladni lakást vagy családi házat?
augusztus 11. | 17:46
előzmény: #16938  buyandhold
Nem feltétlenül feltétlenül. Ez a 7-70 millió nagyjából lefedi a háztartások azon részét, amelyeknek van gazdaságilag nem halott környéken lakása/háza, de még nincs luxusingatlanja. Azért merem ingatlanra vonatkoztatni, mert a magyar lakosság nagy részének a vagyona ingatlanban van, elsősorban a saját használatűban.
augusztus 11. | 17:22
előzmény: #16919  pickpepe
mekkora fasz aki ezt kitalalta:egy kalap ala venni a 7M-t es a 70M-t :))))
augusztus 11. | 17:15
előzmény: #16936  watson
"A 90% a saját tulajdonú lakásban lakás mítoszát korrigálni kéne hogy ebből hányan laknak a kvázi banki többségi tulajdonában álló lakásban! Szóval az a 90 jó ha 50% van szerintem."
Szerintem meg ez erős tűlzás. A legtöbb magyar örökölte a lakását, vagy megvette a rendszerváltáskor bagóért a tanácsit, nem pedig hitelből vette. Na meg eleve a lakásállomány nagyon kis töredéke alkalmas arra, hogy bérbeadják, a lakóingatlanok többsége 50 ezer alatti településen van, de a lakott lakóingatlanok nagyobb része is ott van, ezek közül tényleg nagyítóval kell keresni azt, amit bérbeadnak. Ezek közt vannak 0 értékű vályogházak az alföldön, vagy lepukkadt putrik Borsodban vagy Baranyában.
augusztus 11. | 16:57
Ezekből a számokból arra is lehet következtetni, hogy Bp, az aglomerácció és 5-6 nagyvároson kívül nem sok 7m forintot érő lakóingatlannal rendelkezik a nép. (háztartási vagyon 50%-a 7m alatt)
Másik gondolat, hogy a háztartások 5%-a az 6 db Bp-i kerület (Bp a háztartások 20% 24 kerülettel és ennek a negyede).Ebből következően a 70mFt alatti ingatlanok igen ritkák kell legyenek 5-6-7-1-2-12 kerületeken kívül.
Illetve hogy valószínüleg ebben a pénzügyi vagyon és lakáshitel is benne van.
Azaz a háztartások felének semmi megtakarítsa nincs az biztos.
A 90% a saját tulajdonú lakásban lakás mítoszát korrigálni kéne hogy ebből hányan laknak a kvázi banki többségi tulajdonában álló lakásban! Szóval az a 90 jó ha 50% van szerintem.
augusztus 11. | 16:27
Köszi.

A 3mrd felettiekre a 100 leggazdagabb listája irányadó link :)

A 100 leggazdagabb listájára "a "belépési küszöb" a 2016-os 6,8 milliárdról idén 7,5 milliárdra emelkedett."
augusztus 11. | 16:26
előzmény: #16933  glala
Nem én írtam a chartot... :)
augusztus 11. | 16:01
előzmény: #16932  glala
A link: link
augusztus 11. | 16:00
előzmény: #16931  ncseed
""Fizetokepes kereslet nem emelkedik."

Mondod te. Igen, rengeteg hely van ahol tényleg nem, de olyan is akad bőven ahol VAN! Annyi pénz van a lakosságnál mint még SOHA!!! Reál értéken is durván sok!! link"

Topik gazda

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE