Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
rodosto 2019. 07. 16. 14:13
Előzmény: #44417  Dwayne.Hicks
#44420
En '85ben szulettem, de 0-rol mostanra ertem oda, h van valami onero, amit nagy hitellel megtamogatva tudnek lakasvasarlasba belevagni. De nem 40M-ert. Az kizart, hogy egy lyukert ennyit fizessek. Szoval szivok. Ergo a szuletes eve nem hataroz meg mindent. Ha jo hatterrel szuletsz, no az mar inkabb. 
sakal83 2019. 07. 16. 14:11
#44419
egy újabb gyöngyszem máról:) jót keresnek az újságírók ma:)"Milliókat bukhatsz ha nem a tervasztalról veszel új lakást"
https://www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/milliokat-bukhatsz-ha-nem-a-tervasztalrol-veszel-uj-lakast.331279.html
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 16. 13:54
Előzmény: #44417  Dwayne.Hicks
#44418
Ennel jobban le sem írhattad volna. Teljesen egyetertek...
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 16. 13:50
Előzmény: #44412  Törölt felhasználó
#44417
Persze hogy nincs eladási kényszer. Most nem 2013 van, hanem kb. 2006-2007-ben járunk...szerintem...igazából nem rajtunk (Magyarországon) fog múlni most sem. A nemzetközi környezet lesz a meghatározó továbbra is. Mikor kezdődik el a következő recessziós fázis... na amikor majd elkezdenek megszűnögetni munkahelyek, elmaradgatni bónuszok, felmenni kamatocskák, stbstb. De még nem tratunk itt. Ez tény. 
-
Igazából azoknak jó akik pont jó ritmusban tudtak vásárolni, mint pl. sógorom. '86-os születésű, szvsz kb. 28-30 éves korában veszi ("venné") meg az első lakását valaki. Ők 2015-ben vették, és most még elvannak a kicsi gyerekekkel, nincs kényszerük nagyobba menni. Pont jó lesz majd nekik 5-6 akár 7-8 év múlva az újabb mélyponton vátani/bevásárolni.  Szerintem a kb. 84-88 közötti születésűek jól jártak... 
-
Én '78-as vagyok, persze hogy bevásároltam magas árakon (2008), és a válságban beszorultam. Mivel megégettem magam, nem mertem költekezni úgy mint sógorom 2015-ben. Pedig aki a végletekig eladósította magát ingatlannal 2013-2015 között, az járt a legjobban. Az értéke felment, a pénz pedig elértéktelenedik. Csak nyereség... ;)
Nekem pedig a gyerekek Iskolája miatt már váltanom kellene, illetve már el sem férünk igazán a jelenlegiben. Mi nekünk még hosszú éveket kell "kibírnunk" hogy ne adósítsuk el magunkat a végletekig, hanem tudatosan egy recessziós fázisban vásároljunk. Csakhogy az idő közben megy, öregszünk, nem olyan helyen élünk ahol szeretnénk, egyszóval böjtöléssel éljük az életünket, azokkal szemben akik "jókor születtek"... :)
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 16. 13:34
Előzmény: #44404  sakal83
#44416
Így bizony. Most voktam berakni a zset MAP+ba. A telek meg lesz olcsobb is😅🙊
sakal83 2019. 07. 16. 13:33
Előzmény: #44414  Gang
#44415
Ne keverd a szezon a fazonnal. Egy falazásnál a telibeszámolás nem épp korrekt. Egy szigetelésnél mondjuk ok, de egy falazásnál abszolút nem. Esetleg a csepészénél is korrekt szerinted? :)
Gang 2019. 07. 16. 13:19
Előzmény: #44411  lctlct
#44414
Egyet értek, valóban nagyon drága manapság minden szakmunka. Csak arra volna észrevételem, hogy falazásnál "simán telibe számolja a felületet".
Az igazi mester nagyon precízen falazza körbe a kihagyott garázsajtó/méret helyét. A függőket az áthidaló pontos magasságát, ablaknál a parapetet. Ilyenkor kérne pénzt a függőleges és vízszintes élekért, külön folyóméterre? Vakolásnál, festésnél is lassítják a munkát a nyílászárók.
sakal83 2019. 07. 16. 13:16
Előzmény: #44412  Törölt felhasználó
#44413
ez így van. eladási kényszer nélkül árcsökkenés nem lesz. Most van/lesz pár darab azokból akik lekötöttek egy készülőben lévőt. Ha minden így marad az árak stagnálnak oldalaznak és lesz egy két jó vétel. A piac gyakorlatilag megszűnik, mert a forgási sebesség lassul. Ha ezen az árszinten lesz elhitelesedés, egy recesszióval fűszerezve bomba lesz. Főként azért, mert sokan nem számolják a gyerek(ek) költségét... meg a formás keblek és férfi hátsók kapocslatokra való hatását egy jó ETT mellett:) Az emberek 99%-a jelenleg azt se tudja miről beszél, amikor 40m-ós lakásokról beszélget csipőből, közben meg azt nézi, hogy mennyibe kerül a tejföl... Az örökölt ingatlanok pénzzé váltása meg különösen tetszik, amikor az egyén a hitellel nemcsak a saját leendő munkáját köti le, hanem a generációk által már a félretett "munkájuk" értékét nullázza le :) különösen abszurd ez a helyzet, hogy szegény nagyi meg anyuci 40 évig kuporgatott pénzéből vesz valami jó kis drága meg nem térülő - jó esetben - eszközt:)
Törölt felhasználó 2019. 07. 16. 12:16
Előzmény: #44407  sakal83
#44412

Van egy nagy különbség 2013-hoz képest, hogy a mostani tulajdonosoknak nincs igazi eladási kényszere. Bevételt jól termeli a lakás, aki kiadásra vette. Aki nagyobba akar váltani, az meg szintén kivár egy oldalazó piacon.
Van egy minimális számú tulaj, aki megszorul vagy tényleg sürgős neki eladni és hajlandó mélyen ár alatt, de ezt már leírtam, hogy hirdetéseket böngészők ilyen ingatlan nem fognak találni. Ezeket az ingatlanos haverjai elviszik kp-ra azonnal és már fel sem kerülnek hirdetésre.
lctlct 2019. 07. 16. 11:57
Előzmény: #44403  Törölt felhasználó
#44411
Van akit még nem kapott el a gépszíj, bár tény hogy nagyítóval kell keresni. A lényeg hogy a négyzetméter felszorzós embereket próbálom kerülni, főleg ahol szinte a köszönés is be van árazva... 
Kollegám régi gyerekkori "barátját" kérte meg egy sima 4x5m-es garázs falazására 30-as téglából. Azt mondta neki hogy régi gyerekkori barátságukra tekintettel megcsinálja neki valami 3000Ft/nm áron. Kérdezte a kollegám mennyi ideig tart a munka. Azt mondta, hát egy nap alatt megvan. Hümmögött a kollega, hogy barátom, akkor most egy napra fizessek neked 150-200.000 ft-ot???  
Van olyan szaki akin látszik hogy a nm számolásnál átfut rajta hogy hány embernek hány nap a munka és pl. simán telibe számolja a felületet, megáll ennél a pontnál...
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 07. 16. 11:42
Előzmény: #44407  sakal83
#44410
Pont ezt írtam tegnap, az én baráti köröm is bevásárolt, család dettó, van aki rögtön 2 lakást is vett kiadásra. 
sakal83 2019. 07. 16. 11:41
Előzmény: #44407  sakal83
#44409
és ami a legdurvább. Egyik koma foglalózni akart lakásból házba 3 hónapja, és megnézte most a kiugró lakásának az árát, és -4m-ón állt a hirdetési ár a 3 hónppal ezelőtti szinthez képest, így nem foglalózott. Ahol nézegetett újépítésűt agglóban, ott 3 hónap alatt 0 kelt el, pedig jó áron van.
sakal83 2019. 07. 16. 11:37
Előzmény: #44406  Criscito
#44408
válaszoltam az eredeti felvetésre csak
sakal83 2019. 07. 16. 11:37
Előzmény: #44404  sakal83
#44407
Ja. és tudom itt a személyes tapasztalt nem számít, de körbekérdeztem az ismerősi körömben. Aki akart már vett és/vagy nem tervez a jövőben venni, egy volt aki venni akart, de az MÁP-ba rakta, és nem is fog venni. Jelzem, hogy az ismerősi köröm kb a multi alkalmazott (dolgozó) közepe eleje a fizetési szintben 25-45 évesig. Még a leglehetetlenebb rokon is vett valami szart 3 hónapja kilőve magát 30 évre:) 
Criscito 2019. 07. 16. 11:34
Előzmény: #44405  sakal83
#44406
Néhány hónap alatt? Érdekes lenne ... 
sakal83 2019. 07. 16. 11:31
Előzmény: #44402  buyandhold
#44405
Nem mondanám kicsinek a -20%-ot:)
sakal83 2019. 07. 16. 11:30
#44404
HUH gyerekek. Minden oldalon nyomják az lobbisták, hogy bár van egy kis visszaesés, de augusztustól itt újabb brutál emelkedés lesz. MINDEN oldalon megy a fizetett cikkezés. Mivel kommunizmusban élünk: Összegezve: itt a VÉGE a sztorinak:)
Törölt felhasználó 2019. 07. 16. 11:16
Előzmény: #44398  lctlct
#44403

Ez egyébként mennyire gyakori az építőiparban, hogy a mesterek elmennek bruttó fizetésért dolgozni? Nekem nem sok tapasztalatom van, de maximum a zulagerek voltak valamilyen formában bejelentve, de még abban se vagyok biztos. Egy projekt vezető mondta, hogy van 4 kft-je hogy tudjon párhuzamosan dolgozni, de az egyik mester elkotyogta, hogy azért van neki 4, hogy ne legyen színlelt szerződés, mert minden mester, aki nekik dolgozik katás és ne legyen abból gond, hogy egy helyről kapják a bevételt.
Nagyon életszerűtlennek tartom, hogy amikor van kata te találsz mestert bruttó bérre, ami töredéke a katás jövedelemnek. A nyugdíjjal nem foglalkozik egy mester.
buyandhold 2019. 07. 16. 11:13
Előzmény: #44401  buyandhold
#44402
Egyebkent alatamsztom a pesti aresest. Ahol Pesten van lakasom, ott par honapja 30M volt a legolcsobb.
Most 25. Sot az elso 20 ajanlat 30M alatt van. Tenyleg van Pesten egy kis visszakorrekcio.
Videken viszont tovabbra is emelkedest latok...
buyandhold 2019. 07. 16. 11:06
Előzmény: #44383  lctlct
#44401
Itt a takaritok ara havonta megy fel. Most 2000 az alja(de az utan meg takaritani kell)
Kiszamoltam, ha 8 orat dolgozik, heti 5 napra, az 350.000 per ho kezbe.
Ha valakinek van pesti ITs ismerose, aki tenyleg annyit keres, amiket itt irtak, az johet Balcsira takaritani. Magyar es angol nyelvu oneletrajzot kerek :P

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek