Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Ottlakásos haszonélvezettel viccpénzért adható csak el. Erről mindig egy múltkori kiszámolóblogos post jut eszembe hogy a papa ha megéli a 77et akkor lehet belekarcol a 90be is. Mekkora mázlista.. szóval én meghagynám.
Az elmúlt évek egyik sztárbefektetése volt az ingatlan. Aki csak tehette, ingatlant vett – kis önrésszel hitelből, vagy hitel nélkül. Egyelőre úgy néz ki, hogy ez a korszak lezárult. Véleményem szerint a mai kamatkörnyezetben készpénzből nem éri meg befektetési ingatlant venni, főleg rövid távon.Ötvenmillió forint hozama 13 százalékos államampapír-befektetés esetén évi 6,5 millió forint. Ötvenmillió forint ma egy jobb panellakás ára, amit 540 ezer forintért kellene kiadni ahhoz, hogy azonos legyen a megtérülés (és még nem esett szó adókról, illetékekről, az ingatlanérték változásáról).Ezt a befektetők többsége pontosan látja és kivár… arra, hogy legyen egy nagy korrekció a lakásárakban, és addig is kényelmesebb befektetési formákat választ.
Ha én venném meg, még azt tudnám mondani, hogy oké, mert még 30 sem vagyok és talán élhetek addig ameddig a bácsi elhuny, mert az lehet 20 de akár 30 év is! Meg kellene tudni, hogy van-e valami egészségügyi gondja a bácsinak. Ha kb. 50 éves vagy akkor erősen fontolóra venném a dolgot.
Bácsit kirakni nem lehet, talán tíz év múlva is ott lesz, ezalatt akár 100%-ot is kamatozhat a pézem és különben is ebben az országban ki fektet be 10+ évre? Szóval sok szerencsét.
Lehet hogy el kell adnom az egyik ingatlanomat. A lakás 56 nm2,Bfüred
Csárda u 2. Haszonélvezettel terhelt, 77 éves bácsi lakja!
Magasföldszint, a lakás a Vörös templomra, SzTK-ra néz. Akár rendelőnek,
irodának akár lakásként nagyon jó helyen van! Kuriózum hogy a házon már
mindent felújítottak, szigetelt, még az erkély korlátait is a ház
tartja karban. A 20 lakásra 16 millió kp is van a ház számláján. A tetőt
a Telekom bérli...Átlagos állapot, füri ok, parketta jó állapotú. Fűtés
3,5 Kw Gree klíma. Vélemény?
Ha nincs hol laknod akkor vegyél most. Elég nagy szar van már most az ingatlanpiacon, lehet találsz jó vételt. Lakásbérletre egy fillért ne költs, kidobott pénz. Állampapír se 100% a köpcös hiperaktív, minden nap más hülyeséget böfög fel . Ha hozzányúl a MÁPhoz, menekülni fog a nép belőle. Nézelődj.
Többeknek: nagyon érdekes kérdés, hogy melyik korszakból érdemes lakást venni, ha ironikus akarnék lenni, akkor Mo-on egyikből sem :) :( Nekem 25-100 éves kor közt van mindenem, és csak a gépészettel volt mindenhol gondom (de abból szó szerint csőstül, víz, gáz, fűtés). Nincs mese, ezek fogyóeszközök, és hiába csinálom meg lakáson belül az egészet, ha a strang vagy fővezeték miatt megáll az élet, vagy a szomszéd felől szétázom. . Viszont a "toljunk be lakónként azonnal x milliót jellegű" problémákat az elmúlt 20-30 év lakásai esetén láttam (hálistennek csak láttam), pinceszinti vizesedés, lapostető teljesen elb---ott szigetelés és hasonlók tárgyában. Én elhiszem, hogy az 50-60-as években mindenki részeg volt, és nem ismerték a derékszöget, egyenest, síkot, stb., viszont manapság meg a profit van mindenekelőtt, így amit csak lehet, kispórolnak. Ami számomra az újak ellen van, az az elképesztő "térkihasználás", azaz zsúfoltság a házak között, meg a lakáson belül is, alacsony belmagasság, szűk folyosók, mint egy olcsó diákszálláson... . Szóval itt nincs jó döntés, tényleg egyedileg kell megnézni mindent, ha nem akarunk orosz rulettet a lakással.
Ha nincsenek extra igényeid, akkor én is kivárnék még, és nagyon figyelném (sőt figyelem is :) a tavaszi inflációs adatokat. Ha vannak extra igényeid, akkor meg meg kell venni, amikor szembejön...
tuti hogy nem vennek most lakast zugloba a helyedbe bevagnam kotvenybe a 30 millat amit a videki lakasert kaptal es berelnek a hozam toredekebol. 3 eved van visszaulni eladas utan az illetekbeszamitasnal ugyis. Tavasszal meg megneznem mi a Bp lakaspiaci iranyvonal egy ar 4-5szorozes utan, mikozben a com emberarca a lakasaraknal cirka stagnalast a berleti dijakban meg csokkenest lat. A tranzakcok rengeteget estek a fizetokepes erdeklodo keves az arstop es a legfontosabb a kamatstopp meg tart. Csucsulnek a loven inkabb. A lakaspiacot igazi penzel most bottal se piszkalnam, mikozben napi szinten figyelnem az albibol a piacot
Meddig lesz sokkal jobb ? Talán még 2-3 évig, ha minden összejön. De,Államkötvényben nehézkes lakni. A tőke vásárló ereje elinflálódik gyorsan. Néhány év múlva alig lesz értéke a mai 40 milliónak! A kamatokkal együtt is... Ha a kamatból bérlek akkor meg alighanem számottevő bukta lesz az eredő. . Viszont, Az ingatlan talán megtartja-visszanyeri a vásárló erejét néhány év elmúlása után is. Mégha közben egy időre akár negatív is lesz a tőke érték. .Jobbnak gondolom az ingatalanba rakás eredőjét már 3 éves távlatban is. Így, hogy lakni is kell közben valahol.
Teljesen jogos, a tetők és a homlokzatok alapján én 120-200 év közé tippelem a műemlék-kinézetű épületeket az utcában. A konkrét lakásnál is 100 fölé lőném be. Viszont ezek mind iparosok-polgárok-tisztviselők házai lehettek eredetileg, az utcafronti lakások feltétlen. Ez a pici inkább a háztartási alkalmazottaké pl. Tudom, hogy a korrekt tetőcsere kb. ez a költség, de ott lakva, néhány év múlva, egy belülről hosszabb időn át költést nem nagyon igénylő lakásban nem tűnik totál lehetetlennek összehozni a rávalót. Egy kicsit nagyobb ház, mondjuk 45 fokos héjalású teteje, a vonatkozó fedélszékkel meg 2-2,5x ennyi lenne.
Ősfás, madárcsicsergős, ékszerdoboz, stb. Amúgymeg polgári is, meg mai szemmel nagy is, hát összevonta a nyelv:) A kínai nagy fal sem igazán nagy, csak hosszú, aztán mégis nagyfal.
Pedig a győri házgyár (emlékeim szerint) dán licensz alapján gyártott. (A többi szovjet mintára termelt) A panelprogramban szerintem legalább a harmada vett részt eddig
"mert ha 10-20 évvel ezelőtt felújitották szerkezeti csomópontok szerint is, akkor nincs baj)". Hat nem sok helyen csinaltak meg, max. 1% nal. De amugy tűpontos leírás. Kengyeleket se hajtottak ki , csak ha ott volt a fomernok elvtars eppen akkor. Talan a Dán tipusu panelok, amik az elso epitesek kozott voltak, azok jók, a 70 es evek elejeig, mert ott meg odafigyeltek, mert a KB kozponti bizottsag figyelemmel kiserte, de utana olyan sok epult hogy nem jutott eleg odafigyeles, a nagy dompingben.
Nos ismét tévedsz. Az önkormányzati tulajdon volt az uralkodó a városokban. A 90-es években ezektől azért szabadultak meg, mert a megelőző évtizedekben az ingatlanok állagmegóvása nagyon nem sikerült. Nem csak esztétikailag. Statikai bajok, rossz tetőszigetelés. Ma ezen társasházak többsége azért már jobb állapotban van. (30 évvel ezelőtt a belvárosi régi társasházak körfolyosóinak a fele alá volt ducolva, a korlátnak támaszkodni is életveszélyes volt.)
A beton igénytelen, de a panelházak nem betonelemekből készültek, hanem vasbeton elemekből. A kivitelezés alacsony szinvonala miatt (lámpással kellett akkoriban józan szakit találni egy épitkezésen) a panelházak összerakása rettenetesen rossz szinvonalú volt. A paenelek csomópontjai nem voltak rendesen viztől, nedvességtől védettek és ezért gyorsan rozsdásodtak. (Emiatt emlegetik sokan hogy max 50 éves az élettartamuk, de ez persze ugyancsak téves, mert ha 10-20 évvel ezelőtt felújitották szerkezeti csomópontok szerint is, akkor nincs baj) A nyilászárók beépitése olyan hanyag volt, hogy a székesfehérvári panel lakásomban a függöny zárt ablakoknál is lengedezett, ha odakint nem volt szélcsend. A testhangszigetelés, mint igény nem létezett. Egy pár csavar oldása után le lehetett látni az alattam lévő fürdőszobába. A szomszéd lakások hangszigetelése is siralmas volt. (Lehet mondani hogy ma is az és sajnos ez jónéhány újonnan épültnél igy van, mert hiába van lakáselválasztó hangszigetelt fal tervezve, ha azt a kivitelezés során mindenféle gépészeti cuccal szétbarmolják.) A lépéshangszigetelés mint igény nem létezett. (usztatott aljzatbeton hiánya, ami sajnos tartós marad, mert azt nem a Te panellakásodban kell megoldani egy felújitás során. Azt a szomszédnál is javitani kellene) Nem ellenkezni akarok mindenképpen, de életem legjobban megtervezett lakása a már emlitett székesfehérvári 68m2-es 1 nappali-étkező + 3 hálós panellakása volt. Az alapelrendezést "el is loptam" amikor később a családi ház tervezéséhez kiadtam az épitésznek az elképzelést.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link