Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Amiket leírtál Budapest vs vidék viszonylatban, még fokozottabban igaz a Magyarország (inkl. Budapest) vs külföld viszonylatban, mégis mindig hőzöngsz meg ellentmondasz, amikor felhívom erre a figyelmet.
Ezzel teljesen egyetértek. Magamat az 1. csoportba sorolnám. Lehet konformistának hívni azért, mert nem szívesen mozdulnék egy modern, full extrás családi házból egy középszerű lakásba azért, mert TALÁN 15-20 év múlva jobb lesz. De igazság szerint még ez sem tántorítana el, ha az ember 120 évig élne. Lehet, hogy pesszimista (is) vagyok, de az a fő félelmem, hogy a 35-55 éveimet végiggürizem Bp-en, aztán pedig a célba érve csak annyit lát az ember, hogy igen, minden frankó lett, csak közben megöregedett és épp akkor nem élvezte az életet, amikor tudta volna. A másik félelmem, hogy mégse jön be a forgatókönyv és az ember feladta a biztos tutit és beragad egy olyan helyzetbe, amiben utál élni. Elég komplex dolog ez az ingatlanhelyzet :)
“ Ha van Debrecenben egy tehermentes családija, normális fizetése akkor nem akar elmenni Pestre tégla lakásba gyerekekkel 5-10 évre csak azért hogy 15+ év múlva sokkal messzebbre jusson anyagi értelemben, hogy a gyereke jobb poziból vágjon majd neki az életnek.” és ezt csak Bp.en tudja elérni, hogy 15+ év múlva sokkal messzebbre jusson és a gyereke jobb pozibol vágjon az életnek ?!? Ez komoly?!?
"Ezzel kicsit vitatkoznék, legalábbis én egy 30-35 éves, 100M kezdőtőkével és havi nettó 1M fizuval rendelkező embert nem biztos, hogy magyar viszonyok között "kisembernek" neveznék." Illetve még ott látok különbséget hogy nem veszed figyelembe az emberek ambíciójának különbözőségét, csak a vagyoni/képességbeli helyzetét! Az a helyzet, hogy az emberek többsége ha relatív jobb anyagi helyzetben van vidéken (általad definiált közép+ kategória) akkor kevésbé akar változtatni ezen, nem akar kilépni a komfort zónájából még rövid időre sem azért hogy messzebb jusson az életben. Megelégszik azzal ami van ott ahol él. Egyszerűen kényelmesek. Ha van Debrecenben egy tehermentes családija, normális fizetése akkor nem akar elmenni Pestre tégla lakásba gyerekekkel 5-10 évre csak azért hogy 15+ év múlva sokkal messzebbre jusson anyagi értelemben, hogy a gyereke jobb poziból vágjon majd neki az életnek. *** Ezzel szemben aki jól képzett, ambíciózus vidéki átlagos alatti vagyoni helyzettel az mozdul mert neki vonzó a jelenlegi élethelyzetéhez képest az amit BP kínál!!! Igan, lesz 5-10 év ami szenvedős lesz de simán lehet hogy 20 év múlva sokkal messzebre jut mint az első pontban említett közép+ vagyoni helyzetből indult egyén! **** A legjobb verzió az ha vagyonos vidékiként vagy ambíciózus mert akkor minimális lemondással maximális lehetőségek tárulnak fel előtted BP-n, de ehhez olyan természetetnek kell lenni!
Illetve ha belegondolsz a mostani vidéki állapotokat is csak úgy sikerült elérni hogy az állam csilliárdokkal támogatta a nagy foglalkoztató cégeket hogy oda települjenek ahová ők kérték, míg Pesten nem nagyon dotálták a cégeket (ha igen akkor sem ennyire) és mégis oda mentek önszántukból, tisztán piaci alapon, ráadásuk sokkal többet fizetnek mint vidéken.
Egy dolgot kihagytál az elemzésből mégpedig azt , hogy debrecennek nagy a vonzáskörzete. Ezek az emberek nem vesznek debrecenben lakást mert azt nem engedhetik meg maguknak viszont a fizetéseket letörik mert olcsóbban dolgoznak mint a debreceniek. Én pont azt tapasztalom, hogy mostanában jópáran elköltöztek debrecenből pestre a magasabb fizetések miatt. Ezek az emberek főleg középvezetői szinten voltak. Én továbbra is árcsökennést látok a lakásoknál . Lehet akkor nagyerdő kivétel de amiket figyeltem újabb építésű lakásokat azoknak mostanában csökkent az áruk. Most hiába írta berlini az új építésűekre az évi 7 %-kos emelkedést emelkedést azért debrecen nem pest. Mindenesetre én debrecenben itt lassú árcsökkenést látok. Aztán , hogy kinek lesz igaza majd elválik a jövőben.
Szerintem hasonlóképpen vélekedünk csak más szemszögből nézzük a dolgokat. Ha alacsony/átlagos képességű vagy (esetleg olyan munkaköröd van amiben lehetetlen jól keresni bárhol) és vidéken nőttél fel (BP és agglóján kívül) akkor jó eséllyel nem érdemes mozdulnod mert nem tudod megugrani azt az árkülönbözetet fizuban hosszú távon sem ami kellene. Ez alól kivétel ha nincs egyáltalán munka mert akkor menni kell, ez nem választás kérdése. Ugyanez BP születésűre is igaz ha nincs családi segítség/örökség akkor jobban jár ha lelép mert nem fog annyival kevesebbet keresni vidéken mint amennyivel könnyebben boldogul. **** Viszont ha jó képességű vagy akkor megéri mozdulni Pestre mert a kezdeti nehézségek ellenére hosszú távon (nem csak ingatlanárt nézve) biztos nyerőben leszel! RENGETEG ismerősöm van vezető poziban jobbnál jobb cégeknél és a többségük nem pesti születésű! Igaz ezen emberek száma jóval kevesebb mint a fenti pontban írt többségé és ez okozhatja a kettőnk vélemény különbségét. **** Te az első pontban levőket látod (akarod látni) és meg a másodikban lévőket.... Viszont a fentiekből következik, hogy hosszú távon minden szempontból BP és környéke a nyerő, oda csoportosulnak többnyire a kvalifikált emberek és velük együtt a jól fizető cégek. Annyit még hozzátennék hogy látok némi elmozdulást a cégeknél abban, hogy kezdenek kijjebb húzódni a városközpontból, már agglóban is megkjelennek nagyobb számban vagy BP városhatár felé mozdulnak részben reagálva a képzett emberek mozgására.
Illetve azt kiegészítésképp hozzátenném, hogy a példámban a vidéki, munkástól a felső középosztályig terjedő emberek lehetőségeit (vagyis kb. a lakosság alsó 95%-át) mérlegeltem. Azt sem vitatom, hogy minimum 500M-ós tőke ÉS havi minimum 2-3M bevétel mellett Bp. sokkal tudja kiszolgálni az igényeket, mint bármelyik másik magyar település...
Ezzel kicsit vitatkoznék, legalábbis én egy 30-35 éves, 100M kezdőtőkével és havi nettó 1M fizuval rendelkező embert nem biztos, hogy magyar viszonyok között "kisembernek" neveznék. A mondandód többi részével nem ellenkeznék, de azt hozzátenném, hogy te inkább arról írsz, hogy egy Bp-en születettnek megéri ott maradni (amit nem vitatok), míg én arról, hogy egy vidékinek (de utálom ezt a kifejezést) vajon megéri-e felköltözni. És nálam az jött ki, hogy átlag vagy az alatti életszínvonal mellett Bp felé billen a mérleg, míg afölött már kérdéses a váltás. Az is tény, hogy a cégközpontok Bp-en vannak, így egy managernek ott nagyságrendekkel több esélye van, de egyéb értelmiségi munkaköröknél már érdekessé válik a szitu.
Aki pedig megtelepedett BP és környékén nem nagyon fog elmenni olcsóbb környékre csak hogy még nagyobb ingatlant vehessen ugyanabból a pénzből... akkor sem ha tovább tart neki Pesten összekaparni rá a lóvét. Pont fordítva! Több ismerősöm is van akik BP-től 20-50-60 kilóméterekre járnak el dolgozni nagy multikhoz first line manager pozikba de vagy BP-n laknak vagy közvetlen mellette!
Első látásra még logikusnak is tűnik amit írtál és kisember szintjén nulla (közeli) kezdőtőkével nagyjából így is van, DE magasabb kategóriákban már másként mennek a dolgok. Akiket tudnak induláskor (és később is) segíteni és mellé jól is keresnek már más a sztori! Egyszerűen rengeteg munka csak BP és környékén létezik mert ott vannak a cégek központjai! Innét nagyságrendekkel jobb esélyeid vannak pár éves cégen belüli külföldi kiküldetésekre ahonnét visszajőve megnyíik egy új dimenzió poziban és fizetésben is. Valamint a 100-200M+ budai villákat is megöröklik valakik - jellemzően nem Debrecenből - ahogy a pesti panyelokat is. Innét meg már sokkal könnyebb mozdulni bármerre is, akár drágább ingatlanba akár olcsóbba.
Tudom, hogy nem én vagyok a címzett, de azért reagálnék. Az tény, hogy Bp-n magasabbak a bérek, de az korántsem igaz, hogy az ingatlanárak kb. egálban vannak Debrecennel (ld. tegnapi kommentem). Az olcsóbb ingatlanoknál (kb. 35M alatt) tényleg "csak" pár milliós különbségek vannak első látásra, de ha már a lokációt is figyelembe vesszük, akkor bonyolódik a helyzet (magyarul nem mindegy, hogy Kőbánya vagy egy rendezettebb budai kerület). Leegyszerűsítve azt mondanám, hogy Pesten rossz környéken pár milliós felárért lehet olyan lakást venni, mint Debrecenben egy jobb környéken. Onnantól lesz izgi a dolog, ha nem a belépő kategóriát nézi az ember, hanem a család alapításara alkalmasat, mert ahogy nőnek az igények, annál jobban nyílik az olló. Hasraütésszerű összegekkel, csak szemléltetésképpen: ami Db-ben 20M az Pesten 26M, de ami 50M, az Bp-n már 90M, amilyen színvonalon pedig Debrecenben 100M-ért élnél, azt Bp-n kb. 180-200M-ból tudnád kihozni. Ebből jön, hogy egy átlagbérnél (+30%-ot feltételezve (nettó 300k vs. 400k Bp-en) hosszú távon megérheti a Pestre váltás, mert az ingatlanár-különbség 5 év alatt kitermelhető, utána meg pluszban van az ember. Ezzel szemben egy jobban keresőnek (itt jegyezném meg, hogy szubjektív tapasztalatom szerint nagy béreknél sokkal kisebb a különbség, de maradjunk a 30%-os példánál) már több mint 22 évig kellene keccsolnia Bp-en, hogy hasonló színvonalon éljen, mint Debrecenben (1M/hó vs. 1,3M/hó, de 80M-ós ingatlanár különbség; bár 100M sem lenne irreális). Lehet jönni a szolgáltatásokkal, de az alapszolgáltatásokban nincs nagy különbség, 30 felett családdal pedig nem az lesz a szempont, hogy hány kocsmába vagy diszkóba, színházba vagy étterembe lehet napi szinten menni. De ami csak Pesten elérhető, akkor is jobban megéri havi 1-2x felmenni 1 hétvégére és szórakozni, mint súlyos húszmilliókat kispórolni. Más: nemcsak Debrecen, de Bp. lakossága is csökken. Árnyalja a képet, hogy mindkét városban jelentős az aglóba kitelepülők aránya az olcsóbb lakhatás miatt, szóval ezt is figyelembe kell venni. Viszont sajnos egész Mo. lakossága csökken, így a jelenlegi helyzetben inkább az a kérdés, hogy mely települések fogják tovább húzni. Nagyon súlyos gond, hogy kvázi az összes falu, kisváros (kivétel pár turisztikai gyöngyszem), de még a megyeszékhelyek túlnyomó többsége is halálra van ítélve. Ha Debrecen "elesik", akkor az ország kb. ott lenne, mintha az I. vh. végén a románok a Tiszáig csatolták volna el az országot, de ez már nem a topik témájához tartozik.
Több érdekeltségem van Debrecenben, nem azért mert mindenképpen ott akartam befektetni, hanem mert onnan indultam és megmaradtak... Így figyelem a piacot, hogy ha érdemes, még időben ki tudjak szállni! A Nagyerdőn és a belvárosban semmilyen csökkenést nem látok - (nekem ezek az érdekesek, az előbbi talán még növekszik is!), talán a panelok piacán kezdenek csorogni az árak, de ez országos szinten is megfigyelhető! Az újszerűek pl. Fészek lakópark árai is makacsul tartják magukat! Azért ne essünk már túlzásba, ezek abszolút nem pesti árak, az átlagárak kb 20% -al a peremkerületek alatt vannak, a belváros pedig kb a fele a Budapesti belső kerületeknek...!!
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link