Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 02. 20:03
#74380
Sziasztok!
3 szűkített területet nézek eladási és bérleti hirdetési árak szempontjából. Utóbbi egy-két hétben nemhogy csökkentettek volna a hirdetési árakban hanem minimálisan emeltek is. 
-
Másrészt elmentek olyan lakások amiket már a járvány előtt is fent voltak. Azt nem tudom mennyiért de az biztos, hogy a hirdetési ár nem csökkent és most ment el.
-
Ezzel nem azt mondom, hogy aztán itt a kánaán és újból felfelé mennek az árak. Az viszont látszik, hogy eddig ( legalábbis ezen a 3 helyen ) nincs csökkenés semmi.

És mivel hála a jó istennek indul vissza minden ( legalábbis nálunk autóiparban, de ha nálunk az húz maga után mindent ) nem lesz sok munkanélküli. Nem lesznek bedőlt hitelek, ezt amúgy sem hagynak mivel jönnek a 22-es választások.

Csok, baba váróban konnyitesek lesznek/ vannak.

A rozsdaovezeti “állami bérlakások” előirányzott dija jóval folotte van a mostani piaci árának...,
-
Ezek a fenti pontok mind afelé mutatnak, hogy nem lesz itt semmi csökkenés...... Sőt!!
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 19:58
Törölt hozzászólás
#74379
Alexander_Greybeard 2020. 06. 02. 19:58
Előzmény: #74377  Törölt felhasználó
#74378
Nem kezelem magam ilyesmikkel. Már csak az kellene. :D
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 19:55
Előzmény: #74373  Alexander_Greybeard
#74377
mind meghalunk? 😅
úgy érzem azt az utolsó rivotil-ra ráguritott fröccs már nem kellett volna... valahol tudni kell a határt na 😂
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 19:51
#74376
nincs mese DUPLÁZNI kell a MÁP+ hozamot MÁP++ én szóltam előre!!!
https://www.portfolio.hu/befektetes/20200602/eddigi-leggyengebb-evszakan-van-tul-a-szuperallampapir-435032
impudent 2020. 06. 02. 19:37
Előzmény: #74374  OlafGrof
#74375
Ha ingyen adják akko tán érdemed
OlafGrof 2020. 06. 02. 19:28
#74374
https://www.google.com/maps/@47.4134776,19.0033297,3a,75y,274.73h,71.66t/data=!3m6!1e1!3m4!1sw-YvnMEZ7UoXqomeQGOXfg!2e0!7i16384!8i8192
Kiparcellaztak ennek az utcanak a bal oldalat, 5 telek 1000 negyzetmeter 37-39 millio, mindegyikre ikerhaz teheto. Ezeket mar el tudom kepzelni, h valakinek megerje. Bar meg igy is 80 lenne also hangon az ikerhaz fel eladasi ara. Kivancsi vagyok elkapkodjak-e. Az biztos h a 70 millios tekekhez kepest elore lepes.
Alexander_Greybeard 2020. 06. 02. 19:04
Előzmény: #74365  Törölt felhasználó
#74373
A valódi szaki egyre ritkább kincs mert nem csak a szakma hígul, hanem egyre kevesebben is vannak (kivándorlás és kihalás). Aki van, az nyugati áron dolgozik mert megteheti. Szakoktatás nincs. A technológia egyre bonyolultabb. Eljön az idő, amikor nyugati ár felett fognak dolgozni a megbízhatóak mert keresett tudás birtokában miért maradna egy ilyen szemétdombon?
Minden alapanyag egyre drágább. Forint romlik, kevesebb a nagyker és a kisker szóval magasabb árakat adnak amúgy is.
Volt egy kisebb technológiai forradalom az elmúlt 10 évben Magyarországon a szigetelésben és a fűtésben (hőszivattyú, grafit alapú szigetelés, trükkös külső burkolatok stb.), jött elérhető áron napelem (itt a kínai dömping sem tudta nagyon levinni az árakat), de a régebbi technológiák ára nem ment le érdemben, sőt.
A felújítás/modernizálás értéknövelő és állagmegőrző tevékenység egyszerre. 
Értéke abban van, hogy ha most kap például modern külső szigetelést a ház, akkor magasabb áron lehet értékesíteni 10-20-30 év múlva mert akkor ez még drágább lenne (és addig tovább romlik az amúgy is rossz ingatlan minőség az országban). Addig is havonta hozza neked a kisebb összegeket. Arról nem is beszélve, hogy az átlagemberek mindig jobban szerettek a készbe költözni még ha kicsit többe is kerül így.
Ez az a fajta hozzáadott érték, ami nem neked térül meg, hanem a gyerekeidnek. Manapság az ingatlanfelújítások szinte teljesen leálltak, az a kevés elérhető ember az újakat építi, később sem lesz ez másképp mert oda mennek, ahonnan a pénzt kapják. Aki most adósodott el 20-30 évre, nem azon fog gondolkodni, hogy de jó lenne még 5-7 millióból modernizálni a házat, hanem hogy nézzen ki tűrhetően kívül belül. Ugye nálunk a szar is drága, hát még a jó.
Ismerek pár mestert a megyében, akik felújításokat csinálnak mert oda elég 1-2 segéd, többet úgy sem találnának alapesetben (ők is elmennek a nagy pénzért a nagy fejlesztésekhez vagy nyugatra vagy kicsit kisebb bér mellett a Tescoba/ipari parkokba). Van egy, aki abból él parádésan, hogy lakásokat vesz, felújít, aztán elad. Évente párat forgat így. A saját normál munkadíján felül keres bőven ezzel mert ennyire hiány van a normálisan és frissen felújított ingatlanokból. A vicc az, hogy ő most fog belevágni ikerház építésbe mert az anyagárak most szinte akciósak a leállás miatt. Ez is csak a rozsdaövezetek elkezdéséig lesz így maximum.
CyrusTheGreat 2020. 06. 02. 18:44
Előzmény: #74371  sakal83
#74372
Ez ilyen volt 98-2002 kozott is, nem tanul a mester. Pontos analizis.
sakal83 2020. 06. 02. 18:21
#74371
A mester ujra tamadt ma: kis ellentmondast erzek a szavaiban:)1."Az előző sikertelen válságkezelések legfontosabb tanulságát is le kell vonni: szigorúan tilos újabb külső eladósodás felé menni"2. "Az elmúlt 10 év sikereinek harmadik forrását is használnunk kell: a hitelt...A hitelállomány csökkenése helyett bővültek a vállalati és lakossági hitelek. Ha kétszámjegyű a hitelállomány bővülése, akkor legalább 2%-kal nő a magyar gazdaság. Ma is ez a célunk és az eszközünk.". 3. "Az elmúlt két év kiemelkedő, átlagosan 5%-os növekedése mögött a beruházási tevékenység magas szintje áll. Mindkét évben a teljes növekedés 75%-át adták a beruházások, ennek közel felét az építési tevékenység." Naszoval. Az allam ne vegyen fel hitelt fokent nem eurban mert folyamatosan gyengitem az inflat majd elhazudom a parasztot meg megetetem a kocsog multi dumaval. De a kocsog lakossag vegyen fel hitelt mert azt a parasztja majd visszafizeti igy a haverok kaszalnak. Naszoval a gazdasagi novekedest meg nem erhetem el massal mint cementtel meg kaviccsal mert itt mindenki paraszt es max ehhez ertenek. Koszi gyuri:)
sakal83 2020. 06. 02. 18:01
Előzmény: #74363  Törölt felhasználó
#74370
En itt nem a lakasfelujitasrol beszelek inkabb a hazakerol. Az piszok melo es penz csak sokan nem tudjak csak ganyolnak. Teljesen igazad van abban hogy a lakasfelujitas a magyar emberek - fokent pesten- szemeben egy festes a polikutyaval. Kulonos kedvencem a burkolatra burkolas; a szonyegre laminaltozas; az ajtok lefestese asztalos melo nelkul; es a villanyhalozat felujitasa kulso kabelcsatornaval:)
Mollly 2020. 06. 02. 17:43
Előzmény: #74363  Törölt felhasználó
#74369
Érdekes felvetés, köszönöm. Mindenképpen számolunk majd a MÁP hozammal is.
sakal83 2020. 06. 02. 17:24
Előzmény: #74366  sityaki
#74367
:) a szentmihalyira:) egyebkent innen latszik hogy lecsucsult a piac. Ilyen kegli ott 50m kornyeken mozgott fel eleve. Relativ jo elosztasu es meretu. 3-4 milliobol ha nem balek az ember egy nagyon korrekt belsot tud varazsolni. Es nem annyira gaz a lokacio. Bekinalnam 37el ha aktualis lenne:)
sityaki 2020. 06. 02. 17:10
Előzmény: #74343  sakal83
#74366
Megnéztem az utolsót. Azt írja, "gyönyörű panoráma"... :-D
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 16:48
Előzmény: #74364  Mollly
#74365

Ebben ne legyél te annyira biztos. Egy kádárkockán persze, ha a havi átlagos rezsije csak fűtésre 25-30e, de még ott is húzós idő a megtérülés.
Nekem van havi 15-20e átlagos fűtés 120nm + 25nm garázs (minimálisra fűtve), inkább úgy mondom éves szinten 150-180e most, amikor a gyerekek kissebbek voltak és jobban igényelték a meleget, akkor 200-220e, de akkor 22-23 fok volt a ház 3/4 részén. Födémen 15cm kőzetgyapot, külső szigetelés nincs. A födémet esetleg érdemes lenne megdupláznom, azt én magam lerakom, nem kell szaki hozzá.
A külső szigetelés lenne 1 mihály, de szerintem inkább több, lehet a 2 mihály is karcolná, attól függően melyik májsztert választom.
Hallottam hasonló méretű házra 3 mihályos ajánlatot is.
Mennyit tudnék megtakarítani? Az ügynök gyerek 40%-ról pofázik, szerintem inkább a 20%, esetleg 30% lenne a sokkal reálisabb szám.
Azaz 180e-el számolva is (tehát mindig kemény téllel), 36e-72e forint, de a 72e az ilyen meseszerű ügynök duma, én max 50e-el számolok, de a valóságban inkább még annál is kevesebb lenne a megtakarítás.
Az 1 mihályt berakom map+-ba és hoz évente ugyanennyit. 2 mihály meg a dupláját.
Akkor mi is éri meg? Egyébként tudok fával is fűteni, ha nagyon elszáll a gáz. Jelenleg pont a fordítottja van, a fa árát vittek el a csillagos égbe, hogy már  olcsóbb a gázt használni, ha nem tud valaki valahogy okosba olcsón fát szerezni.
Meg kell érteni, hogy meg kell csinálni a matekot és szerintem a legtöbb esetben ezeken a zárakon nem éri meg. Várni kell, jönni fog egy apály is, mert jönnie kell.
Nyáron a meleg ellen én gyorsan növő fákat ültettem. A szomszédom meg már a sokadik napelemjét rakja fel, hogy a légkondira ne fizessen olyan sok áramszámlát.
Nekem mindig azt vetíti, hogy mennyire megéri neki a napelem, de a vállalkozót én ismerem, nekem is ajánlgatta a korszerűtlen sz.r napelemjeit aranyáron. Kizárt dolog, hogy ott is 20 év megtérülés alatt legyenek és akkor egy műszaki hiba szépen kitolja a megtérülést még évekkel.
Ráadásul én nem is fogyasztok annyi áramot, a fák szépen árnyélkolnak. Kibírható egy jól árnyékolt házban a kánikula is.
Mollly 2020. 06. 02. 16:31
Előzmény: #74363  Törölt felhasználó
#74364
Hát, azért van, ami megtérül, és van, ami nem. Mondjuk egy energetikai korszerűsítés, házszigetelés, nyílászárócsere, az megtérül a fűtésszámlában is. 
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 16:21
Előzmény: #74359  sakal83
#74363

"A felujitasnak jon el a korszaka."
Azt felejted mellé írni, hogy csak akkor ha valaki kitanulja legalább az alapfogásokat, festés, burkolás, segédmunkát ő maga biztosítja úgy, hogy kivesz szabadságot, esetleg haverokkal körben egymásnak segít mindenki.
Szakit meg csak a nagyon specifikus szakmunkához szabad hívni, különb elszáll a költségvetés.
A felújításba belerakott pénz egyébként soha nem térült meg, mert a magyar embör az autóból, lakásból,  mindenből igyekszik az árlista legaljáról csemegézni árérzékeny. Ha van olcsóbb kégli hasonló, akkor azt veszi meg a drágább felújított helyett. Ebben az is benne van, hogy súlyosan alábecsülik a -normális- felújítás költségét meg sok az átverés, amikor a tisztasági festést akarják felújításnak eladni.
A havi sok százezer forintot, akár 1 milliót is megkereső mesterek órabére mellett mindenféle felújítási munka pénzégetés csak és értelmetlen.
CyrusTheGreat 2020. 06. 02. 16:06
Előzmény: #74361  sakal83
#74362
Most egyébként ennyit tud a piac, a MÁP-pal legalább adtak neki egy plafont.
sakal83 2020. 06. 02. 16:06
Előzmény: #74359  sakal83
#74361
En ezert huztam be a kezifeket mert 2 lakasnal is lattam a tenyeket. Es ezert vettem egy uj ikerhazat. 20eves megterulese van. Ennyi. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek