Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Kicsigesztenye999 2019. 11. 29. 10:53
Előzmény: #52995  subzero444
#53000
Ott is elég siralmas a helyzet a legtöbb ilyen menő helyen, de azért még mindig ég és föld. 
berlini
berlini 2019. 11. 29. 10:50
Előzmény: #52998  impudent
#52999
Úgy látom továbbra is futsz a mókuskerékben :)
Abban reménykedsz, hogyha naponta többször megismétled, akkor az úgy is lesz?
Én 30 évvel ezelőtt 200 ezer ft-ért vettem új autót (ladát). Mégesem reklamálom folyamatosan azóta minden autóvételnél, hogy miért emelkedett az ár azóta a 20-30 szorosára. Szivem szerint persze én is azt kiabálnám számonkérően hogy:
mi a fene keról egy VW T-ROC autóba 9,2 milliót forintba? Hát normálisok ezek? Ez egy kis autó (4,2m hosszú) és annyiba kerül mint pár éve egy jobb helyen lévő panel lakás (mert csepelit lehetett 6 milláért is kapni.)
De nem állok neki kiabálni az autószalonban, hanem tudomásul veszem, hogy ez a piac. Miután ezeket az autókat ezen az áron is megveszik, ezért ennyiért adják. Ha nem tettszik, akkor nem kell megvenni. A mobilitást lehet biztositani egy 5 éves Astrával is 1 milláért.
impudent 2019. 11. 29. 10:40
Előzmény: #52996  impudent
#52998
2013 ban 6 ot ert most miert erne tobbet 8 nal ?
Semmi nem indokol 30% nal nagyobb aremelkedest 6 ev alatt.
berlini
berlini 2019. 11. 29. 10:39
Előzmény: #52979  zodiac
#52997
Én sem látok a jövőbe, igy szigorúan csak a véleményem:
ha új lakást vásárolnának és CSOk képesek, valamint van önerő, akkor vennék egy új épitésű most még alacsony ÁFÁsat a következő 30 napon belül. (Most még nem hiszitek el, de jelentősen csökkenni fog az új épitésű lakások száma és a magasabb ÁFA mindenképpen magasabb vételárat okoz majd ezeknél a lakásoknál.)
Ha használt lakást vásárolnának, akkor keresnék egy megfelelőt, de nagyon leromlott állapotban. (Pld. VII.kerületi galériázható lakást. Ezeknél most már beépült az árba az a tény, hogy még drágán sem lehet hozzá kivitelezőt találni, aki felújitaná) Viszont kivárnám a felújitással a jövő év végét. Akkor tömegével futnak majd ki az épitési (nemcsak lakásépitési) projektek és keresnek munkát a kivitelezők. (Ennek a megvételével sem szabad azonban sokáig várni, mert a lecsökkenő újlakásajánlati tömeg tovább fogja felvinni a használt lakások árát.)
impudent 2019. 11. 29. 10:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#52996
A borso u i panel 8 at er csak.
Nem 17 et.
subzero444 2019. 11. 29. 10:31
Előzmény: #52993  Kicsigesztenye999
#52995
De ezt egy újépítésuben is, nem? (Nem laktam még újépítésuben, csak hallottam róla, hogy nem jobb annak sem a hangszigetelése)
terelemel 2019. 11. 29. 10:28
Előzmény: #52992  subzero444
#52994

A fene tudja, ugye sok panel 60-70-es evekben epult, azok most lesznek 50-60 evesek....
En ezt is neznem, mert eleg szarul hangzik. Elvileg nem voltak ekkora tavra meretezve. Persze "szakertok" azota mondtak hogy tovabb birja...aztan ha megsem, igy jart.
Kicsigesztenye999 2019. 11. 29. 10:25
Előzmény: #52992  subzero444
#52993
Attól, hogy belerakták a legolcsóbb filléres de trendi kiegészitőket, még hallod ha a szomszéd csendesen fingik. Hát még ha ordit a tv vagy a gyerek...
subzero444 2019. 11. 29. 10:20
Előzmény: #52991  sakal83
#52992
A következő hónapok érdekesek lesznek. Szerintetek az új építésűek ára is csökkenni fog, vagy szét fog nyílni az olló a régi tégla/panel és az újépítésu között? Indoklás is jöhet :). Szerintem egyébként a panel nem fog akkorát esni, hogy a régi árarányra visszaessen, mert már nagyon sok szigetelt/felújított van és nem olyan rosszak, mint régebben. A rezsije sem olyan sok, mint régen.
sakal83 2019. 11. 29. 10:06
Előzmény: #52982  elemerorsos
#52991
Én ikerházakat néztem mostanában élőben: kettő felújítandónál voltam 2 hónapja. Az egyik 40-ről 33 lett, a másik 25-ről 22. Mind a kettő piaci ár alatt volt akkor is, és most is természetesen. Mind a kettőnél valós az eladási szándék, már-már kényszer. A felújításuk 12-20m-ig terjed. Ezért mondom, hogy az eladóknak csökkenteniük kell már július óta. Az tud eladni, aki eléri az 5%-os hozamszintet. Felette balek kell, hogy legyen a vevő:) gazdagréten a 48m-os panel enyhén túlárazott a 3%-os hozamszintével. :) 33 éves megtérülés nagyon vad. Lehetséges persze, hogy valakinek szíve vágya 33 évig fizetni valamit, de az legkevésbe egy lakás illetve panel:)Illetve azért a lakáscélból vásárlók 95%-a már kivásárolta magát 2015-től. Természetesen a jól árazott lakások elkelek hamar, ahogy mindig is elkeltek. 
johai 2019. 11. 29. 09:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#52990
Orbanra varnak meg,hatha jon egy 3-ik csok:)
Pedig az arakkal van baj,csak meg sokaknal nem esett le a tantusz....ez nem egy mutargypiac ahol teljesen belterjesse valt a kereskedelem,itt rengeteg egyszeru ember erintett,akik hangot adnak elegedetlenseguknek.
sakal83 2019. 11. 29. 09:57
Előzmény: #52984  Batiszkáf
#52989
Első lakásvásárlóként albiból! én folyamatosan nézném a piacot egy évig, és lecsapnék egy jó ajánlatra. Ahol min 5%-os hozam kijön az saját célra vételes. (éves albidíj/teljes bekerülés a hozam) De sok mindentől függ: kp-s vagy nem (én mindenképp hitelt ajánlanék), ház/lakás/új/használt stb. Illetve olyat érdemes venni, ami előreláthatólag 20 évig kiszolgálja az igényeket, de minimum 5-10 évig, azért mert esésnél beragadós lehet a sztori, illetve jó idegrendszer kell, hogy veszteséget realizáljon az emberfia egy cserénél (egyébként megérheti, de jó lokációban kell most venni, hogy esésnél kiszálló lehessen).Szerintem a bérekhez viszonyítva a reális (amennyiért megvenném) lakásár közepes helyen panel esetén 400-450e/nm használt tégla 500-600 új 600-700e. Ezek már beszállós szintek a fenti körülmények alapján. Persze nem szentírás amit írok, csak egy vélemény.Családi ház esetén pedig elkezdenék vadászni egy telket 1 éven belül és építtetnék a szürkezónában egy házat egy kivitelezővel nettóért. Újat venni ezzel az ÁFÁ-val botrányos lesz. A telkek árait le is fogja szorítani, mert beruházó nem fog venni új telket magas árszinten amíg 27%-os az ÁFA, saját építkezésnél pedig jövőre nagyon beindul az okoskodás. Persze CSOK kizárva ilyen esetben.A 27%-os ÁFÁ-t ugyis mondhatjuk, hogy kilőtték a CSOK-ot:), mert az ÁFA összege a CSOK a mai árszinten:) csak így elegánsabb a sztori. Összegezve az Állam úgy belelőtte a Dunába a nagyvárosi piac további szárnyalását az ÁFÁ-val és a MÁP-pal, ahogy illik. Megemelte a kívánatos árszintre, ami feljebb ment mint akarták, és most próbálják hűteni, eddig sikeresen.
Törölt felhasználó 2019. 11. 29. 09:32
Törölt hozzászólás
#52988
johai 2019. 11. 29. 09:29
Előzmény: #52982  elemerorsos
#52987
Nincs eladasi kenyszer,es a piac kesleltetett.
2015 vegen sokan meg nem tudtak hogy oriasi boom van!
Viszont az teny hogy forgalom csokken,hirdetesek arai is morzsolodnak le..
impudent 2019. 11. 29. 09:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#52986
Meger max 8 milliot
elemerorsos 2019. 11. 29. 09:18
Előzmény: #52982  elemerorsos
#52985
Igen, új építésnél látok megtorpanást, de ezen ki csodálkozik, amikor egy (!!) év alatt 30-40%-kal emelték az árakat?? Cordianál portside 1 éve (2018 október) 2 szobás lakás 33M volt, most 46M. Cordia akadémia garden 2 szobás 1 éve 32M most 42M. Metrodomnál ugyanez. Nem zavarja őket, ráérnek, úgyis 1-2 év múlva adják át ezeket.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 29. 09:18
Előzmény: #52958  sakal83
#52984
" elso lakasvasarlokat a vetelrol. Ha esetleg valaki bedolt nekik az jo nagyot bukott sajnos. En azt javaslom tovabbra is hogy a kovetkezo 6 honapban vegyenek egy alkalmi vetelt mert kamatemelesig itt csoda nem lesz."
Tudom, hogy nem vagy jós, de szerinted a jelenlegi helyzetben megérheti még másfél évet várni? 
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 29. 09:15
Előzmény: #52971  Criscito
#52983
Ez bizony így van. Ha tősgyökeres pestiekről van szó, akkor a többségük azért pontosan tisztában van azzal, hogy előbb-utóbb ők beülhetnek a nagyszülők lakásába, még ha ki is kell vásárolni a többi örököst. A mélyvidékről felköltözők meg örülnek, hogy lyuk van a hátsójukon.
elemerorsos 2019. 11. 29. 09:13
Előzmény: #52969  sakal83
#52982

Felhívtad ezeket? Én a következőket tapasztalom:
1) Nincs kínálat, a kínálat darabszámban is hónapról-hónapra csökken (ez tény, figyelem a számokat 2015 óta). Jó adottságú lakás 20-30-ból 1 db van a piacon, az hamar el is kel.
2) Árcsökkenés csak a nagyon túlárazott lakásoknál van, amik még 20-30%-kal olcsóbban is drágák lennének (ezeket a két évvel ezelőttihez képest kb dupla áron adják, az ingatlanon jópár ilyen konkrét lakást látok). A reális áron (értsd, a 2 évvel ezelőttihez képest csak 20-30%-kal drágább) hirdetett jó lakásokat napok alatt elviszik most is.
3) NAGYON sok megint a kamu hirdetés, főleg Otthon Centrum vonalon. Van olyan projekt, ahol tudom, hogy mindent eladtak, de az OC nyomja. Egy ismerősömnek konkrétan lelopták a pár hónapja eladott lakása fényképeit, és most hirdet vele az OC (máshol levőnek előadott lakást)...
Gaguse
Gaguse 2019. 11. 29. 09:10
Előzmény: #52979  zodiac
#52981
így sem vesznek meg semmit, szerinted hova emelnének még? :D nem győzöm bezárogatni a cordiás hirdetéseket, a fizetett "szakértői elemzéseket" és társait... ezek konkrétan már azt sem tudják eladni ami 5% áfával forog, nemhogy még rádob 22%-t :D

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek