Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Xis24 csütörtök, 08:51
Előzmény: #229450  mr_bob
#229460
Én abban látom a problémát még, hogy ide bebüffentünk olyan számokat, hogy idén mentek az ingatlankok 10%-ot jövőre mennek 15%-ot. De már elég magas a bázis..Egy 50M ingatlannál 2 év alatt eljutunk 63-ig  Mi 13M? Már akkor is ha 500 nettó a kereset ... a teljes kereset. Magyarán ezzel az erővel aki dolgozik 2 évig és ingatlant akar venni  azok mind munkanélküliek.  100 nál is megnézhetjük ott ugye 126M . Ott már 2 munkanélkülit gyárt a drágulás. De a pénz nem vész el csak áthelyeződik. 
EURHUF_goes_to_haven csütörtök, 08:50
Előzmény: #229457  Second Wave
#229459
És szerinted ezt mindenki tudatossan tette ? Tudta előre, hogy az élpítőipar olyan dotációkat fog kapni, ami miatt felrobbannak az árak ? (2015 ben jött a CSOK)
tihamer
tihamer csütörtök, 08:49
Előzmény: #229453  EURHUF_goes_to_haven
#229458
"vagy a kamatok lesznek túl magasak, vagy az ingatlanárak"
Megfejtés: - az ingatlanárak.
Túl sok kerozint fognak önteni jövőre a lakás piacra:
1. PMÁP,
Kb 1 millió ügyfél.
Ez több ezer milliárd forint lesz.
2. ÖNYP.
Több mint 1 millió ügyfél átlag 2 millió forinttal. Itt a felső decilisek 4-6 millió forintal.
3. Szép kártya összegek.
4. Lakáshitel: 5 % -os vagy az alatti jelzáloghitel kamat.
5. Gyerekek utáni adó visszaigénylés duplázódása.
6. Munkás hitel: több millió forint 0 százalékos kamattal. Ezzel megvan az önrész.
Jövőre minimum két számjegyű ingatlan ár növekedést várok. 
A 4 százalékos vagyonszerzési illetékkel és az építőipari termelés növekedésével 2025-ben meglesz a 3 százalék feletti GDP növekedés, amit lehet majd lobogtatni 2026 tavaszán a választási kampány finisében.
Összegezve, ennyi friss pénzzel az ingatlan piacon brutális áremelkedés várható jövőre.
Aki venni akar az most vegyen.☝️
Aki eladni akár az várja meg a jövő év nyarát , őszét, év végéjét. Mivel pl az ÖNYP-i összegek csak 2025-ben használhatók fel.👍
Magyar ingatlan ár: 📈☝️
Second Wave csütörtök, 08:46
Előzmény: #229450  mr_bob
#229457
Ezzel részben vitatkoznék:
2014-ben vettem az első kiadásra szánt lakásomat. Akkoriban az átlagos pénzügyi tudatosságnál magasabb (!) szintet a kiszámoló blog + törzsfórumozói képviselték. Nézd vissza, mi volt ott a vélemény. Aki lakást vett akkor, és utána még évekig, az szembe ment mindennel, ami racionálisnak tűnt (jobban megérte bérelni, mint venni). Utólag lehet szerencsésnek mondani és átlagos pénzügyi tudatosságnak (mások nem finomkodnak, egybites befektetőknek, marinéniknek hívják az ingatlanvásárlókat :-), de szerintem ez csak egyfajta önigazolás. A többi részével, hogy ma rengetegen élnek olyan lakásban, amit a fizetésükből + az arra adott hitelből nem tudnának megvenni; ez így van.
sztiv csütörtök, 08:40
Előzmény: #229454  sztiv
#229456
Egyetlen gátját látom az euro alapú lakásárnövekedésnek itthon: az iszonyat alacsony reál jövedelemszintet. Prágában, Varsóban, Pozsonyban ez lassan dupla mint Budapesten, és halljuk, hogy fogyasztásban Bukarest is előz, lassan Szófia is.... persze forintban nominálisan meglesz a növekedés az nem kérdés.
EURHUF_goes_to_haven csütörtök, 08:39
Előzmény: #229454  sztiv
#229455
Jó akkor tedd mellé azokban a városokban az átlag és a medián bért is, és légyszíves a támogatásokat is vedd figyelembe (vond ki egy példa kedvéért). Mert anélkül ez durván torzít
sztiv csütörtök, 08:35
Előzmény: #229427  Murdoch
#229454
Az összehasonlítás az ott sántít, hogy te egy határmenti vidéki házat hasonlítasz össze egy fővárosi lakással. Ha maradunk az almát az almával akkor Budapest még mindig olcsó a rengeteg támogatással is: 
https://x.com/GlobalPropGuide/status/1843150509919625580
EURHUF_goes_to_haven csütörtök, 08:18
Előzmény: #229450  mr_bob
#229453
Kommented második felére. 2 dolgot fűznék hozzá, a magyar ingatlanok általános állapot a szar és a hihetetlen szer közt áll... és még így is nagyodrágák. A másik a kamatok. Az emberek nem tehetnek arról, hogy Matolcsy azt feltette a holdra, mert a bebüffentésére megjeneltek a keselyűk. Persze jobb lett volna a  régióval maradni, de azért mennyire azonos feltétel külföldön egy 3-3,5% os kamatra felvenni egy horibilis hitelt, vagy itthon a 6-7% ra (tudom 5 öt akar a a tokamarci, de még nincs). Illetve azt várni hogy ez örökké tart... álom. 
Szerintem most 5-10 éven belül inkább egy válság jön, normalizálódással (nem csak magyarországon , azEU/ világon is akár) , remélhetőleg ezzel el lehet kerülni a világégést. 
Ennek fényében szerintem a mostani közép - hosszú távon ez nem fog tudni megismétlődni, vagy a kamatok lesznek túl magasak, vagy az ingatlanárak. Mind a kettő együtt szerintem nem. (támogatást nem figyelembe véve!)
EURHUF_goes_to_haven csütörtök, 08:11
Előzmény: #229450  mr_bob
#229452
Részben a te kommented miatt néztem gyorsan utána a generációknak és a rá ható eseményekre:
Érdekes megnézni ha van 20p ed.
https://www.youtube.com/watch?v=Zj7RVeswBTA
Ebben írta hogy a háború utáni generáció volt a csöndes pl . és elősorban amerikai időkből származtatott, magyarország a XY nál 1 generációt le volt maradva amit kb mostanra dolgozott le. 
Potenciál van benne még talán. Magyarország a családtámogatások miatt egy külön kis sziget, ahol a fák az égig érnek.. Legalábbis elméletben és minden ilyennek volt ergy lufi pukkja amikor kis fluktuáció után a környezet beárazta, hogy mi a valós értéke.. Kérdés, hogy ez nálunk mikor jön el. (nem lokális ár a lényeg szerintem , hanem a lokális fizetés /ár , vagy ár/ fizetés és a hitelkamatok, vagy támogatások. Mert ha abból indulok ki, hogy a legtöbb helyen nincs vagy minimális a támogatás , akkor ahhoz képest már durván lejt a pálya, de a fizetésekkel nem korreál a kamatok meg mesterségessen vannak alacsonyan tartva. Emiatt cseszi az én és Murdock csőrét, hogy kint kinti fizetésből ARÁNYAIBAN olcsóbb az ingatlan még akkor is ha Svájcot nézzük. Ami közröhely
mr_bob
mr_bob csütörtök, 07:53
Előzmény: #229449  EURHUF_goes_to_haven
#229450
https://forum.portfolio.hu/prev/20340/9162277
múltkor csináltam egy kis játékot a számokkal (első link), hogy különböző időpontokban levő munkaerőpiacra lépés esetén mennyire követhette le az átlagbér az ingatlan ár emelkedést, és nagyjából azt látni, hogy az elmúlt 10-12 évben ez nem sikerült. szerintem a fiatalabbaknak is érték lenne a saját ingatlan, de amikor éveken át csak loholnak az árak után és nem érzik, hogy közelebb kerülnek a célhoz, akkor szerintem érthető a kiábrándultság. nem véletlen, hogy ha ebben a fórumban is is elolvasod a sikertörténeteket, akkor jellemzően a ma 40-45 fölöttiek, azok akik gordon gekkonak képzelik magukat a kiadott ingatlanjaik miatt. közben meg annyi történt, hogy legtöbbször egy teljesen átlagos pénzügyi tudatosság társult egy nagyon szerencsés, talán soha többet meg sem ismétlődő ingatlanpiaci beszállóval, mondhatni 80% szerencse 20% képesség. az meg különösen vicces, amikor repkednek 50 évesen a nettó 400-500-as fizetések, ami mögött van több, mint 100 milliós ingatlanvagyon. szerintem az ország nem kis része él olyan ingatlanban, amit ha a mai fizetéssel kellene mondjuk 20-80 vagy 30-70-re megvennie hitelre, akkor kiröhögné a bank, hogy ez a bér kevés lesz ide ,)
EURHUF_goes_to_haven csütörtök, 07:21
#229449
EURHUF ba írtam de szerintem ide még relevánsabb is :
Azért elég vicces látni a fórumon is, hogy sokan nem akarják elfogadni,  hogy az idő kíméletlenül megy előre, az árak már nem stagnálnak hosszú ideig, és hogyha valamit akarsz akkor vagy megcsinálod magad, vagy kifizeted.. (támogatod az X-Y generáció szakijait akiknek még érték az ingatlan). Z genesekhez meg sok sikert.. Nem lepődnék, meg ha az ő értékrendszerük nagyjából abból állna, hogy vagy örökölnek a családban, vagy nem is fognak akarni már sajátot, mert olyan szinten kibárándulnak az egész mókudkerékből. Érdekes jövő lesz ez az biztos. 
Elég jól meg lehet pár 10-100 HSZ alapján mondani valakiről, hogy milyen generáció és hogy mi neki az érték. 
slash csütörtök, 06:19
Előzmény: #229446  bronz
#229448
Kiváló észrevétel. Voltam kint 2008ban Angliában kiküldött a melóm  (IT szakma)  és nagyon tetszett ott. Megvolt a lehetőség. Sajnos a kisebbik fiam súlyos beteg lett így nem mertük meglépni.  Itthon kellett kihozni magamból ami lehetett. Ennyit tudtam ami van. Most 50+ évesen már csak lebegek az életben minden konfliktust kerülök.. hívnak IT munkákra rendbetenni dolgokat de nem kell már több szarkupac, elég volt. Tengerkéhez lemegyek ahogy tudok , bámulom a vízet,  hazamegyek.  Sajnos ott lent nem lehet fix melót találni télen csend van. A szülökre is figyelni kell. Kétlaki élet van. 
slash csütörtök, 06:11
Előzmény: #229445  Ishar
#229447
Hagyjuk..
bronz csütörtök, 04:27
Előzmény: #229439  slash
#229446
Nem néztetek kint melót?
Csak látom, hogy szeretsz lent lenni, az írásaid alapján te Magyarországon szenvedsz, nem érzed jól magad. Mondjuk én sem, mert ennyire mérgező, irígykedő, negatív embereket nem látni nagyon máshol, mint a magyarokat, lassan már én is mennék innen el.
Engem Ausztria is teljesen fel tud tölteni, szinte húz magàval, teljesen más világ az is, de a tenger az igazi. Megértem, hogy vonz. Ha nem kötnek ide a szülők, akikre figyelni, akikről gondoskodni kell, akkor én tuti próbálnék lent keresni valamit.
Ishar
Ishar szerda, 21:40
Előzmény: #229439  slash
#229445
"Itthon se csóró mindenki, csak ti szeretnétek azt. Hogy az a nyomor  legyen itthon még mindig mint  ami akkor volt amikor leléptetek." --- Ki az a "ti"? Miből gondolod, hogy én nem Magyarországon élek? Mikor volt a nyomor?
berlini
berlini szerda, 21:38
Előzmény: #229433  Pistike12
#229444
ez talált!
Murdoch szerda, 21:34
Előzmény: #229441  matatakakiba
#229443
Igen, de fix 10 évnél van kötbér, ki kell matekozni. Vagy átruházod a hitelt.
Second Wave szerda, 21:20
Előzmény: #229440  sityaki
#229442
Van tér felfelé :-)
Alulról támasztják a bérek :-))
matatakakiba szerda, 21:17
Előzmény: #229424  Murdoch
#229441
Elotorlesztes lehetseges?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók