Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 06. 27. 19:57
Előzmény: #223197  J0hnnyEnglish
#223200
Igazad van a képzésekkel kapcsolatosan, a posztgrad egy jó dolog, mert abban tényleg el tudsz helyezkedni,(nem véletlenül jönnek újabbnál újabb posztgradok évente) elvégre ott már nincsenek tölteléktárgyak csak az ami számít. Olyan mintha egy specializációt/szakirányt csinálnál végig, ugyan úgy van szakdoga + záróvizsga, akár külföldön is elfogadhatják a képzést na de majd jövő héten okosabb leszek ebben is.
Placi82 2024. 06. 27. 16:38
Előzmény: #223194  Pistike12
#223199
Pontosan. Pomperj is mindig a 70 és éveket hozzá anno fel, csak most más a helyzet. Az MMT drog hatás raszikasa miatt. Túl jó.. 
A politikusoknak. Szóval itt valami más lesz. 
Hogy is mondta anno Trichet "ha én  ezt amit most a jegybankok csinálnak, egy közgazdász konferencián mint ötletet fel vetem, akkor kenyszerzubbonyban visznek le a podiumrol"  vagy valami ilyesmi. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 06. 27. 13:57
Előzmény: #223194  Pistike12
#223198
Azt írták/mondták, hogy a múlt eseményeiből mindig lehet tanulni. Mostanság azért gazdasági folyamatok terén eléggé vakarom a fejem.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 06. 27. 13:55
Előzmény: #223188  Vodafonelive
#223197

Ne a diplomára menj, inkább az adott területhez tartozó képzésekkel nagyobb skill érhető el célirányosan. Nálam párszor kiverte a biztosítékot az "új"generációs diplomások azon gondolkodásmódja, hogy 2 diplomával (1bsc és ráépülő 1 msc) többet "kellene" keresniük, mint az osztatlan képzésben résztvevőknek, én emiatt elneveztem magam 4 szigorlatosnak, nem értették, el is hajtottam őket a kérésükkel.
A fizetős képzésekre csak akkor éri meg pénzt szórni, ha valóban később fizetésben hozzáadott értéket termel. Itt van pl MO-n a doktori képzés (pl mérnöki területen), ritka az a versenypiaci szegmens ahol PhD-t érdemben megfizetik...
mr_bob
mr_bob 2024. 06. 27. 13:55
Előzmény: #223194  Pistike12
#223196
továbbra sem látom a párhuzamot a 70-es évekkel, viszont úgy látom, hogy nem fogjuk tudni egymást meggyőzni. nem baj, figyeljük majd a következő 1-2 év inflációs és kamatkörnyezetét. ki fog derülni, hogy magasan maradnak-e, vagy sem.
FR73 2024. 06. 27. 13:44
Előzmény: #223191  Pistike12
#223195
Ezt most gyönyörűen összefoglaltad, szép írás.
Pistike12 2024. 06. 27. 13:28
Előzmény: #223193  mr_bob
#223194
Volcker 79ben lett fed elnok, es a 70es evek inflacios szakaszat zarta le azzal, hogy boven az infla fole lotte az alapkamatot. Oka, hogy az engedett inflacio gazdasagi hatasai karokas voltak. Tehat nem a 70es evekbeli  szakasz resztvevoje. Epp az volt a 70es evek beli szakasz jellemzojr, amirol irtal. Ebben a szakaszban novekedtek az eszkozarak magas inflacio mellett gazdasagi novekedes nelkul...
mr_bob
mr_bob 2024. 06. 27. 13:18
Előzmény: #223191  Pistike12
#223193
magadnak mondasz ellent. ott van az ekb: felemelték a kamatot 2022-2023-ban, ami úgy odabaszott a meghatározó eu gazdaságoknak kőkemény 1 évnyi kitartott magas kamat mellett, hogy ilyen pozitív 0 szerű gdp jött a németektől, franciáktól, olaszoktól, és már vágja is lefele az ekb. ez neked a 70-es évek? volcker kitartotta a magas kamatokat, és recesszióba vitte amerikát, ezek a mai jegybankárok meg az első negatív gazdasági adat láttán beszarnak és menekülnek, mert látják, hogy ennyi adósság mellett nem lehet tartósan magasan tartani a kamatokat. na ennyit arról, hogy 70-es évek jönnek. de várom a bizonyításod, hogy majd matolcsy felszívja magát volcker módjára, szembemegy a főispánnal, és bedönti az egész magyar gazdaságot, hogy pistikének igaza legyen. túl sok hitel van a világban, amit csak szépen lassan lehet elinflálni, ahogyan eddig.
mr_bob
mr_bob 2024. 06. 27. 13:11
Előzmény: #223187  Xis24
#223192
akkor te vagy a hibás ,) ha a 70-es évek tervgazdaságos (panelépítős) magyarországát nézzük, azzal sem érdemes a mostani gazdaságot összahasonlítani. szerintem a legjobb, ha a 2008 utáni időszakra terelődik a figyelem, ugyanis akkor bekövetkezett egy (rejtett) paradigmaváltás. nem véletlen, hogy sokkal kevésbé lényeges ma már egy bubor, vagy libor (utóbbi már nincs is, sofr van helyette) hitelezés szempontjából, ami ugye meghatározza a teljes gazdasági növekedést, ebből adódóan az ingatlanpiacot is erősen. fokozatos további emelkedésre lehet számítani, de közel sem olyan 7 éves ciklusra, mint ami 2015 után volt. akkoriban alacsony volt a bázis, ma meg nem. a kiadási hozamok sem fognak javulni, az előző mondatból adódóan. jó értékmegőrző lesz a jövőben is a tégla, de nem feltétlen a legjobb, különösen a magyar forintban mért tégla.
Pistike12 2024. 06. 27. 13:08
Előzmény: #223185  mr_bob
#223191
Mi a koze?
Az egesz vilagra kiterjedt ugyanezen hatasokkal ahol piacgazdasag volt. 
Bulvar kozgazdasagtanozni a piros pottyos jegybankelnok, a nagyfeju gazdasagi miniszter es a mindentudo iparkamara elnok orszagaban? :) :) 
Ne nevetess kerlek. Nezz a tablara mit muveltek vodoo kozgazdasagtanjukkal. Egesz vilag a 70es evek visszateresetol retteg, a FED az EKB, de az itthoni nagyfejuek meg a gondolatat is tagadjak, hogy az inflacios kornyezet miatt lehetseges forgatokonyv. 
A felkegyelmu dagadtfeju a tavalyi stagflaciot elnevezte pozitiv nullanak bmeg, az ipari termelesunk bezuhant, a nemeteket szopja a vajda nehogy leepitsenek az autogyartok, az epitoipar kimult, volt vagy 40% koruli infla 3 ev alatt, ennek ellenere az ingatlanarak ath-n es nonek ahogy a tozsdek is, a fogyasztas zuhanoban, az autoiparban boven 20% feletti felesleges kapacitasrol pletykalnak, allamadossag no, a hiany az egekben... 
Valoban, ez bulvar gazdasagtan:) mindezt ugy, hogy a demografia inflatorikus hatasu... 
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 06. 27. 12:45
Előzmény: #223189  Freszelés
#223190
1 bsc, 2 msc, most egy posztgrad de hatranya lett, nem szeretnek jo-jo sokaig (lehet soha) visszaulni… ertelme meg annyi volt, hogy ugye akkor fel tudtam venni kedvezmenyes diakhitelt lakashitelhez aminek most iszom a levet meg par evig. :)
Mindegy nekem amugy is csak 1 volt a fontos, a gepesz msc 30 eves korom elott, ez sikerult 28 evesen.
Freszelés 2024. 06. 27. 12:34
Előzmény: #223188  Vodafonelive
#223189
off
4. diploma? Sokan sokfélét értenek a diploma alatt. Én a 3.5/5 éves képzéseket, ami önmagában ad egy bsc-t vagy osztatlan képzésben "oklevelet". Van aki egy "sima" szakvizsgált is külön diplomának számolja, van aki egy 2 féléves poszgraduális képzést is egy újabb diplomának. Gondolom van akinek a bsc az első, és az erre épülő msc már a második. Keverem kavarom a fogalmakat én is, de gondolom mindenki azt gondol bele amit akar. Tuti van olyan is, aki az ebihal úszóiskola 10x1 órás foglalkozás végén átadott papírt is annak veszi. :D
Ettől függetlenül nyomjad csak, a tanulás senki hátrányára se vált még, hajrá hajrá!
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 06. 27. 12:26
Előzmény: #223176  EURHUF_goes_to_haven
#223188
Diplomaszerzestol szamoljak sajnos. En tudom, mert 2012-ben kezdtem plusz MSc. En 2022.12.31-en dolgoztam le a 6 evet (1800 napot).
Jovo heten szerzem a 4. diplomam, az mar kemenyen diakhitellel.
Xis24 2024. 06. 27. 12:17
Előzmény: #223185  mr_bob
#223187
A 70-es éveket én vetettem ma fel. Az elmúlt 2 évben sokat beszéltek a 70-es évekhez hasonlatos gazdasági viselkedésről. Talán már 1 éve is voltak olyan ábrák ahol szépen mutatták a 70-es évek első és második inflációs hullámát rátéve a mai időskálára. 
Pukkandur
Pukkandur 2024. 06. 27. 12:12
#223186
Ha egy mai magyar fiatal kimegy egy németországi vagy ausztriai egyetemre, ott is van ilyen röghözkötés, mit tudtok erről?
mr_bob
mr_bob 2024. 06. 27. 12:11
Előzmény: #223168  Pistike12
#223185
ez igaz, csak mi köze a 70-es évek amerikájának a 2020-as évek magyarországához? bulvár közgazdaságtan, amit előadsz. nagyjából úgy érvelsz, mintha láttál volna 2 éve egy autós-biciklis balesetet, és azt mondanád, hogy mostantól ha valaki biciklire ül, akkor abból baleset lesz, mert hát ez történt legutoljára is. már a mostani amerikát sem érdemes az 50 évvel ezelőttihez hasonlítani (más az adósság mérete-szerkezete, demográfia, növekedési pálya, stb.), nemhogy egy 10 milliós balkáni fejlődő (nem fejlett!) országot...
Xis24 2024. 06. 27. 12:11
Előzmény: #223179  Xis24
#223184
Az ingatlan valami olyasmi mint a T részvény. Nem hiszed el, hogy megy az még feljebb de szépen lassan mondhatni tégláról téglára felépíti magát. Várod a korrekciót de nem jön. Mindig azt hiszed ez már a csúcs, nem veszel 400-on 600-on 800-on 1000-en. A profik tudják, hogy messze még a vége.  Ők vesznek. Ma is sokan azt hiszik, hogy ha az ingatlanárak ennyit futottak, ebből már nem lesz emelkedés. Szerintem az ingatlan egy olyan tőzsde, amihez mindenki hozzáfér.  Ha alulértékelt lesz megint mánia lesz. Hisz mániákus ingatlanos az egész ország, világ. De mi is az alulértékeltség. Éppen mikor mi.  Most vártam a kocsiban egy ház előtt. Olyan ház előtt ahol sokszor megálltam 2015-től naponta. Elfióztam, hogy hogyan is változozott az adott ház értékeltsége kb 10 év alatt. 
2015 előtt egy ház ami nem kell senkinek mert ingatlan undor van a devizahitelek miatt.
2015-2019 Egy ház ami drágult ugyan de nem  úgy követte le a hatalmas drágulást ahogy illett volna, talán alulértékelté vált a lakásokhoz képest. 2020 Hu de jó hogy ház. Nem adná a tulaj semmi pénzért. Van kert, boldogság. A sok lakáshoz képest arany élet. 22 ig drágulás, mert mánia van a házakra. 22 nyarától. . ő hogy fogjuk ez kifűteni. Kell ez nekünk? 23-ban túléltük, éppen jó hogy nem egy hatalmas ház, mert lett volna itt nemulass a rezsikorlát felett.  24 ben mintha a lakások már ütemesebben emelkednének mint a házak mintha visszaköszönnének a régi idők.  25 után ki tudja mi lesz.
 
FR73 2024. 06. 27. 12:03
Előzmény: #223166  EURHUF_goes_to_haven
#223183
Értem, amit írsz, igazat is adok neked, de nem a hivatkozott beírásomra reagáltál, hanem egy új szálat indítasz.
Pistike12 2024. 06. 27. 11:56
Előzmény: #223181  Pistike12
#223182
Es 44% erre szavazott bakker. Mondjuk sejtem a szavazok megoszlasat : 50 felettiek es nyuggerek jo resze, NER eltartottak, szokasos partagyuak, Gyozike es csaoatanak fajtarsai. Es nar meg is van a NER matematikaval minimum a szimola gyozelem:) 
Pistike12 2024. 06. 27. 11:53
Előzmény: #223175  EURHUF_goes_to_haven
#223181
Na. Ez mar ki is ment a fejembol. 12 ev...
De a vegrehajtasi rendelet tenyleg csodalatis es érthető! 
Csak bevezetik ezek a vegen a fizezos egeszsegugyet is... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek