Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kkpp 2023. 12. 14. 13:14
Előzmény: #212216  Vodafonelive
#212240
Én két éve vettem fel lakáshitelt külföldi jövedelemre Mo.-n élve. Velem hiteltanácsadón keresztül csak az OTP és a KH állt szóba, de az OTP idiótán azt akarta, hogy a külföldi jövedelem OTP-s számlára folyjon be. Hülyék ezek? Majd biztos ide folyatom a pénzt közvetlenül a magyar bankrendszerbe. Úgyhogy a KH lett a befutó. Félévre visszamenőleg kinti bankszámlakivonat és fizetési papír kellett, valamit bankos űrlap kitöltetése a kinti munkahellyel. Itt mindenkinek saját űrlapja van meg kell a pecsétes papír...ez Mo. De a felvételtől függetlenül, egyik bankot sem érdekli a hitelfelvétel után, hogy miből törleszted, hol laksz stb. Ez alól kivétel lehet, ha a havi jövedelmed feltételként szabják, hogy az ő számlájukra érkezzen. Azt nem tudom, hogy ez szokás-e itthon vagy rosszul emlékszem rá.
tihamer
tihamer 2023. 12. 14. 13:03
Előzmény: #212237  Freszelés
#212239
Inflációt ecsetelgettem.
Egyébként 8-10 %-os emelést tervezek év elejétől a bérleti díjakban.
Freszelés 2023. 12. 14. 12:56
Előzmény: #212237  Freszelés
#212238
Mert engem az nem érdekel hogy 50M vagy 500M egy panyel. Tudom kezelni a sokkal nagyobb számokat is, a lényeg viszont (számomra) az, hogy mennyi is a reálértéke vége: ájfónban, bigmac-ben, diznilendi belépőben (stb, tökmindegy).
Freszelés 2023. 12. 14. 12:52
Előzmény: #212233  tihamer
#212237
és ezek az 5-10%-os "mindenki emel az áron, fizetésen" dolgok mikor csapódnak le a forint árfolyamán vajon?
Atti 2023. 12. 14. 12:50
Előzmény: #212233  tihamer
#212236
Igen a nyugdíj emelés már megtörtént.
Akkor pedig a 6% fix.
+ az őszi kompenzáció, hogy el lehessen mondani:
Mi 2-szer adunk, bezzeg amazok nem adtak, hanem elvettek.
Atti 2023. 12. 14. 12:48
Előzmény: #212223  berlini
#212235
Erre írtam, hogy 380 körül nem tűnik fillérnek a Ft.
Ha tartósan 400-420 körül marad, az szerintem nem nagy leértékelődés.
Én is azt gondolom, hogy az alacsonyabb lakás hitelek, ilyen-olyan támogatások emelik az ingatlan árat, illetve a fiatalok egy része simán bérel és nem is akar sajátot.
Vagy akarna, de nem tud.
Csak most olyan hihetetlen a 70 millás panel.
De már óvatosan mondok bármit is, mert nekem az 50 millás panel is hihetetlen volt.
Atti 2023. 12. 14. 12:42
Előzmény: #212224  berlini
#212234
Én ingatlanostól azt hallottam Bp-en, hogy a panellal az a baj, hogy amikor az első szerkezetelig megrogyik, akkor fog az összes többi ára a felére csökkenni, mert senki nem tudja melyik lesz a következő tömb.
Mondom: nem én mondom, ez más véleménye, ezért kéretik nem engem lehülyézni.
tihamer
tihamer 2023. 12. 14. 12:39
Előzmény: #212223  berlini
#212233
"Az inflációban.
Valszeg 5% körüli marad hosszútávon."
.
Jövőre nagyobb lesz mint 5 %.
Nem véletlenül lesz 6 %-os a nyugdíjemelés, amit persze majd év végén visszamenőleg kompenzálnak 1-2 % plusszal.
Ráadásul a 10 és 15 %-os béremelések is beépülnek a termékek áraiba.
Plusz egyéb árfelhajtó tényezők, pl üzemanyag jövedéki adó emelése, ami literenként január elsejétől 43,- huf emelést jelent.
  + Autópálya díjak emelése, stb.stb.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 12. 14. 12:14
Előzmény: #212229  Freszelés
#212232
Koszonom. Olvasva programozos forumokat tobb helyen is a jobbak kapnak naponta ennyit (vagy max 110e ft/nap) bedolgozosban, kulfoldre dolgozva, ez nehez lesz mezei gepeszkent nulla programozasi affinitassal.
Ecnedam
Ecnedam 2023. 12. 14. 12:08
Előzmény: #212230  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#212231
Igen, tudom. Én miskolcon élek, itt mások a viszonyok. Mi 22,3ért vettük, igaz most még zajlik a felújítás, munka után jön a lakásfelújítás műszak apukával, barátokkal. De a munkadíjon sokat spórolunk. És még a félretett 4 millióhoz eddig nem kellett hozzányúlni az euróban van. 
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2023. 12. 14. 12:03
Előzmény: #212228  Ecnedam
#212230
Az a gaz, hogy nincs normalis 60nm-es lakas 60-65 millio kornyeken. Ami elosztasban, helyszinben megfelelo az 70-75 millio es inkabb felujitando. Hiaba locsoljak a nyakunkba a 60 milliot, sajat zsebbol meg kene vagy 20-30, hogy lakhassun egy normalis lakasban. 
Freszelés 2023. 12. 14. 12:01
Előzmény: #212226  Vodafonelive
#212229
Fogadatlan prókátorként azt mondom, hogy olyan helyre menj dolgozni, ahol ennyibe kerül egy jó vacsora. Ott a magasan képzett szakember fizetése is ehhez lesz igazítva.
Ecnedam
Ecnedam 2023. 12. 14. 12:00
Előzmény: #212206  FR73
#212228
"Az is lehet, hogy 6 év múlva felerősödik egy olyan irányzat, hogy aki bevállalt sok gyereket és nem teljesített, az a nép ellensége, vagy aki külföldre ment és nem jelentette, az a nép ellensége, és elindulnak utánuk."Mi friss CSÓK-osok vagyunk. Mikor a közjegyző olvasta fel a szerződést volt egy mondat benne amit nem értettem ez lenne az: "Ügyfél kötelezettségeit az EK rendeletnek megfelelően nemvitatottnak ismeri el és tudomásul veszi közjegyzőhelyettes tájékoztatását arról, hogy a jelen okirat alapján ellene uniós végrehajtás indítható." 
Rákérdeztem a felolvasás közben hogy ez mit jelent? A közjegyző válasza az volt, hogy hiába megyünk ki külföldre (EU területén belüli országba) ott is behajtható rajtunk minden szerződés szegés esetén.
FR73 2023. 12. 14. 11:34
Előzmény: #212225  Vodafonelive
#212227
MINDEN bérjegyzékem le van fűzve, az idők kezdetétől. Mert egyszer majd jelentkezem nyugdíjra, és lehet, hogy kelleni fog. Vagy neadjisten fejemre esik egy tégla, és a gyerekem kapjon árvaellátást.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 12. 14. 11:32
Előzmény: #212220  Freszelés
#212226

Az elso nyilvan csaladtag lehet es ott kozjegyzo kell ugyan ugy de a bejelentes mas kerdes, lenyeg, hogy minden penny szamit, a vegen ha a lakas ki van fizetve es a labamat is kint meg tudom vetni a lakaseladas is egy jo kezdolepes lehet, hogy kint legyen rugalmassaga.Kerlek, mutass olyan ettermet ahol 90.000 forintot hagysz ott lazan 2 fore, azert ilyen helyre sem mennek az emberek surun. :)
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 12. 14. 11:29
Előzmény: #212219  FR73
#212225
Na hat igen, ezzel is van baj, foleg vizum ugyintezesnel, mar 6 eve dolgozom es van olyan papir amit mar ki lehet dobni, de ezek a papirok majd kelleni fognak amikor be kell mutatni az eddigi kereseteimet….
Koliskent mindig rendszereztem a papirjaimat digitalisan tartottam a rendet, valahogy a bsc-t elvegezve ezek mar rendszertelenul, ossze-vissza-elveszve vannak, nincs rend, sorrendjseg, backup.
berlini
berlini 2023. 12. 14. 11:17
Előzmény: #212135  Ishar
#212224
Lesz panellakás.
Kivéve, ha olyan helyen van, ahol a helyére már megéri egy modern szaldóban nulla energiát fogyasztó lakóházat épiteni.
Már sokszor leirtam itt is.
Egy szakszerűen szanált panelház élettartama műszakilag megközeliti a téglaépitményekét.
berlini
berlini 2023. 12. 14. 11:12
Előzmény: #212128  Atti
#212223
A kulcs az utolsó mondatodban van.
Új büszkeségünk a független és erős Magyar Nemzeti Fillér.
Marci miniszterinas addig nem nyugszik mig egy mutatóban továbbra is listavezetők maradunk az EU-ban.
Az inflációban.
Valszeg 5% körüli marad hosszútávon.
Márpedig ez erodálja a megtakaritásokat.
Ugyanis a PMÁP idén végre szépen hoz, de hosszútávon az államkötvények hozama már nem fogja meghaladni a tényleges inflációt igy már nem jelent alternativát
Közben az alapkamat valószinűleg lemegy a tényleges infláció alá igy a hitelkamatok is akörül alakulnak
A többség fél a részvényektől az ingatlan meg egymegfogható befektetés marad mindenki számára.
Igy ha a növekvő gazdaság reálbérnövekedést okoz, az ujra gyarapodó megtakaritások egyre több embernél elérik azt a küszöbértéket (minimális önerőt) ami egy lakásvásárlást hitelfelvétellel már lehetővé tesz.
Ha közben ügyel a vevő arra, hogy a kiválasztott ingatlan egy olyan városban legyen aminek hosszútávú fejlődése garantáltnak tűnik, akkor az ingatlanbefektetés továbbra is nyerő marad.
Hogy ezek után bekerülhet majd egy budai panel 70 millióba?
Lazán.
Akár egy pesti is.
Ha a lokáció a panelház telkére (és a lakásra jutó telekhányadra) kihoz egy 30-50 milliós értéket, akkor lehet a felépitmény szar, felújitandó, a vételár (fillérben) bizony meghaladja majd a 70 milliót.
Én az olyan ingatlanvételben látom a nagyobb potenciált, ahol a jövőben a telek értékelődik fel.
Például Budapesten olyan részeken, ahol metróbővités (meghosszabitás) várható.
Szerintem ilyen lesz a Bosnyák tér környéke és a XV. kerület azon részei amelyek a jövőbeni metróvonal mellett egy valószinűsithető metro megállónál vannak.
De ilyen lehetőség nyilván lehet máshol is.
Benzedrine
Benzedrine 2023. 12. 14. 11:04
Előzmény: #212217  Freszelés
#212222
Drága ingatlant, könnyebb rábízni egy ingatlanosra aki pár százalékért ezeket elintézi. Szomszéd tíz éve így adja ki a házát, havi háromezerért.
Freszelés 2023. 12. 14. 10:55
Előzmény: #212219  FR73
#212221
Tuti hely + legyen beszkennelve pdf verzióban valami kivehető (lehetőleg nem pen) drive-on. Én ugyanabból a drive-ból vettem 3 darabot, mindegyiken megvannak a fontos iratok ugyanabban a struktúrában és félévente szinkronizálom a tartalmukat. Egy darab meg pihen belőle mindig egy rokonomnál. Nyilván védelem (bitlocker) is van rajtuk.
Pár tízezer forint ez az egész mutatvány, cserébe nem kell félnem semmitől, minde katonás rendben van.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók