Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ujonc 2014. 04. 14. 09:57
Előzmény: #79  ujonc
#80
Bár ki tudja!
Lehet Marika néni vitte magával a slozit! ;-) Meg a kedvenc beltéri ajtóit. :-)
ujonc 2014. 04. 14. 09:56
Előzmény: #77  Törölt felhasználó
#79
Az emberek hajlamosak a rossz döntéseik kapcsán rajtuk kívülálló okokban keresni a felelőst. De ugye ezt egy olyan régi motorosnak, mint Te vagy ezt nem kell magyaráznom.
ujonc 2014. 04. 14. 09:54
Előzmény: #76  Phylaxa
#78
Ki hogy dolgozza fel az eseményeket.
Törölt felhasználó 2014. 04. 14. 09:46
Előzmény: #75  ujonc
#77
Hát persze, mert a bank tehet arról, hogy ő túlnyújtózkodott a takarón, meg, hogy elszállt a CHF.
Phylaxa 2014. 04. 14. 09:41
Előzmény: #75  ujonc
#76
Abszurd esetekben én mást várnék. :)
ujonc 2014. 04. 14. 09:28
Előzmény: #67  Phylaxa
#75
A "takarítást" még a hiteles végezhette.
Így köszönve meg a banknak a történteket.
Törölt felhasználó 2014. 04. 14. 09:21
Előzmény: #72  signal2
#74
Robbanást én sem várok. Lassú növekedés indulhat. Ugrani majd 2-3 évnyi lassú növekedés után ugorhat, amikor már sokan elhiszik a sztorit, ahogy ez lenni szokott...
Törölt felhasználó 2014. 04. 14. 09:09
Előzmény: #70  buyandhold
#73
"-nekem az jott le, hogy a "guru" vegre, 20 ev alatt osszegyujtott egy panel lakasra valot, es vett egy lakast... es most igy probalja felhajtani a piacot.... "

Meg tudod nézni, hogy mennyi sikerdíjat vett fel a Citadella-ból, és mennyi osztalékot a Plotinusból, valamint mennyi Plotinus részvénye van, akkor beláthatod, hogy ez így nettó baromság.

A többiben van amiben igazad van, de van ami buta közhely. Alapvetően én sem értek egyet ebben a kérdésben Zsiday-val, bár egyes Nyugat-Magyarországi városokban már látszik a fordulat.

Na jó, nézzük egyenként:
"-nottek a realberek: a hivatalos 0%-os inflacioval szamolva igen, de a valos 10%-os inflacioval szamolva komoly realber/realnyugdij csokkenes volt "

És te mi alapján számolod a valós inflációt? Vagy csak hasadra csaptál, hogy 10%?

"-alacsony a hitelkamat: az alacsony, de hitelt nem adnak szinte senlkinek. Gyakorlatilag 0 a hitel kihelyezes "

Én pl. simán kapnék, de egyelőre nem tervezem. Hitelből csak szélsőséges esetben fektetek be.

"-mult heten voltam a bankban, mondta az ugyintezo, hogy mar szinte senki nem fizeti hitelet. Egyre tobb lesz az elarverezett haz, ki veszi fel a hitelt?"

Nekem meg azt mondta a zügyintéző, hogy... Ez így anekdotikus érvelés, még akkor is, ha van valóság alapja.

"-nem epul uj lakas: persze, mert a vallalkozo nem hulye. nem azert nem epul, mert nem lehet, hanem mert eladhatatlan. majd az jelzi, hogy indul a lakaspiac, ha ujra epiteni fognak ujakat "

Igen, ez az oka, de Zsiday meg arról beszél, hogy mi lehet a következménye. Ha sokáig nem építenek semmit, mert pang a lakáspiac, az idővel, mivel házak mennek is tönkre, még romló demográfia mellett is eredményezhet egy ellenkező előjelű ciklust, ahogy a lakáspiaci árak elérik azt a szintet, ahol már megint érdemes lehet építkezni (bár szerintem sosem érdemes, mert fellendülés idején jó helyen beleárazódik a telekárba, máshol meg alacsonyak az ingatlan árak, ezért nem éri meg építkezni).

De a következtetésed is rossz, mert senki nem lát a jövőbe, bizonytalan előrejelzés alapján kevesen fognak építkezni. Tehát nem igaz, hogy az építkezések fogják jelezni a lakáspiac beindulását, hanem fordítva, a lakáspiac beindulása fogja jelezni, hogy építkezések lesznek. Az építkezések egyébként is csökkentik ceteris paribus az árakat.

"-kicsi a bankbetet: hiaba, ha az embereknek nincs 10millajuk egy lakasra. azert az nem ugy van, mint ahogy atviszem egy masik bankba, lakast venni kis osszegbol nem lehet. mellesleg az allamkincstar 5,6%-ot ad, adomentesen, ami kb. annyi mint a lakas kiadas... "

Bátyám épp most vett 10 milláért egy nyugati határszéli városban egy lakást, pont mert kicsik a kamatok, ráadásul Németországban dolgozik, euroban kapja a fizetését, így épp olcsón kapott Ft-ot. Az 5,6%-al több okból sem vethető össze. Egyrészt az 5,6% az úgy jött ki, hogy még korábbi infláció + prémium, a következő ciklusban kevesebb lesz az alacsonyabb infláció miatt. Másrészt aki befektetésből vesz lakást, az azért legalább nominális áremelkedésre számít, és normális helyen számíthat is, de hosszútávon legalábbis arra, hogy közel reálértéken marad. Nos, a keleti országrészből érkezők már alig találnak albérletet ebben a városban, a bérleti díjak már közel duplázódtak az elmúlt pár évben, az lenne a csoda, ha közben esnének az ingatlan árak.

Az az egy év tényleg abszurd.
signal2
signal2 2014. 04. 14. 09:04
Előzmény: #71  Törölt felhasználó
#72
Én is azt gondolom, hogy az alját elérhettük már az áraknak, azonban nem várok robbanást. Az évi 30 ezres csökkenés a népességben nagyon komoly fékező erő, a hitelezésben pedig mind a kereslet, mind a kínálat borzasztóan gyenge.
Törölt felhasználó 2014. 04. 14. 08:57
Előzmény: #70  buyandhold
#71
Elég csak ránézned a Plotinus árfolyamára és akkor rájössz, hogy nem szokott hülyeségeket beszélni...
buyandhold 2014. 04. 14. 07:54
Előzmény: #1  Hathor
#70
olvastam a cikket, kinyilt a bicska a zsebembe, hogy ezt az embert gurunak nevezik. szegenykemnek koze nincs a magyar gazdasaghoz, lakaspiachoz meg foleg...

azt mondja hogy:
-nottek a realberek: a hivatalos 0%-os inflacioval szamolva igen, de a valos 10%-os inflacioval szamolva komoly realber/realnyugdij csokkenes volt

-alacsony a hitelkamat: az alacsony, de hitelt nem adnak szinte senlkinek. Gyakorlatilag 0 a hitel kihelyezes

-mult heten voltam a bankban, mondta az ugyintezo, hogy mar szinte senki nem fizeti hitelet. Egyre tobb lesz az elarverezett haz, ki veszi fel a hitelt?

-nem epul uj lakas: persze, mert a vallalkozo nem hulye. nem azert nem epul, mert nem lehet, hanem mert eladhatatlan. majd az jelzi, hogy indul a lakaspiac, ha ujra epiteni fognak ujakat

-kicsi a bankbetet: hiaba, ha az embereknek nincs 10millajuk egy lakasra. azert az nem ugy van, mint ahogy atviszem egy masik bankba, lakast venni kis osszegbol nem lehet. mellesleg az allamkincstar 5,6%-ot ad, adomentesen, ami kb. annyi mint a lakas kiadas...

-nekem az jott le, hogy a "guru" vegre, 20 ev alatt osszegyujtott egy panel lakasra valot, es vett egy lakast... es most igy probalja felhajtani a piacot....

-az meg abszurt, hogy megmondja, hogy pont 1 evig lehet meg olcson venni.

- es utann mennyi lesz? 10%-al dragabb? Vagy 100%-al dragabb? csak mert 10-20% nem mervado, a hirdetesek kozott is van ennyi kulonbseg, nem beszelve az alku lehetosegereol: 10-20%-ot siman lehet alkudni
Phylaxa 2014. 04. 13. 19:47
Előzmény: #68  Törölt felhasználó
#69
Legyen 2.5 milla és valóban olyan mint amiről álmodtál. Nem kapsz ilyen lakást a piacon. Ugyanis mint a kiinduló írás tartalmazta nem is kaphatsz. Lehetetlen.
Törölt felhasználó 2014. 04. 13. 19:30
Előzmény: #64  Phylaxa
#68
korekt?? azt te 3-4 millából hozod fel lakható szintre, ha 60 nm körüli....
Phylaxa 2014. 04. 13. 19:26
Előzmény: #65  ujonc
#67
Ennyire csak nem takarítják ki. :)

De ha tetszik az elrendezés, akkor valóban úgy fog pontosan kinézni, ahogy te szeretnéd. Nem volt sokáig fenn. Okos.
Törölt felhasználó 2014. 04. 13. 19:07
Törölt hozzászólás
#66
ujonc 2014. 04. 13. 11:35
Előzmény: #64  Phylaxa
#65
Valószínűleg bankos volt.
Phylaxa 2014. 04. 13. 11:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#64
Egyszer láttam egy lakáshirdetést fényképekkel. Csak a betont láttad mindenütt. Se kád, se WC, semmi, csak a beton. Ablakok voltak, de ajtók nem.Talán a bejáratit fenn hagyták biztonsági okokból. 2 millával olcsóbb volt mint az átlag piaci ár. Korrekt. :)
Törölt felhasználó 2014. 04. 13. 09:10
Törölt hozzászólás
#63
Törölt felhasználó 2014. 04. 12. 21:47
Előzmény: #60  Hathor
#62
Te valami gagyi ingatlanügynök lehetsz...
unforgiven 2014. 04. 12. 17:17
Előzmény: #60  Hathor
#61
Laknak itt is "fontos" emberek,nem csak a 2 és 12. kerületben...
Bízom benne,hátha lesz még egy mániákus lakásár felfutás,mint 2000-ben. Az ingatlanunk vihető lesz 50 millióért (ha nagy mánia lesz,legyen 70 :-) ).
Kérdés,hogy ha a családok 90%-ában már van min.1 saját ingatlan tulajdon és a felénél hitel is van, akkor vajon ki fog itt majd vásárolni? Plusz rengeteg lakatlan lakás van a belvárosban ("befektetésre vett lakások").
Vajon,ha az egész országnak ilyen álmai vannak,akkor ki fog kire mit rásózni..?
Meglátjuk.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek