Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
welix 2023. 06. 24. 21:25
Előzmény: #199974  Törölt felhasználó
#199980
A duplázás egy marhaság... 
Meg kell nézni hány évi "átlagbér " az "átlagingatlan" ára !!!
Itthon és környező országokban.
Tutit nem tud duplázni ez alapján már itthon az ingatlan 6-7 év alatt.
-----
Persze, ha jövőbeni névleges pénzben mérjük.
Akkor számszerűen tud, de a folyóár az egy átverés, ha a jövőt vizslatjuk.
-
Nem véletlenül írtam, hogy: MAI pénzben >> reáláron.
(tudod infla+1,5% .....)
Sony123 2023. 06. 24. 21:19
Előzmény: #199961  tom6210
#199979
Köszönöm a válaszod, de teljesen lejött, hogy halvány lila sejtelmed sincs arról, hogy mi zajlik a valóságban. Na ennyi!
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 21:18
Előzmény: #199977  Törölt felhasználó
#199978
Ráadásul késleltetve kapjuk a magas kamatot... ha év végi decemberi infla 3 % lesz és a jövő évi átlag infláció 6 % akkor  a lakáshitelek is  6 % körül lehetnek...  2025 ben pedig 3-4 ..
A papírok pedig  márciusban  fizetik ki a giga hozamot aki ingatlant akar venni belőle iparkodnia kell mert az alacsony lakáshitel kamat "beröffentheti" ujra az ingatlan piacot... erre akartam felhívni a figyelmet de fázis késésben leszünk az alapkamathoz képest fél vagy lehet 1 évvel is..! (utólagos infláció követés! ) 
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 21:13
Előzmény: #199975  welix
#199977
Nem államcsődről beszélek egész egyszerűen ez van leírva az állampapír leírásában :"
Alaposan átböngészve a most legkedveltebb 7 éves inflációkövető papír (PMÁP 2030/J) hivatalos ismertetőjét abban szó szerint azt írja a kibocsátó:„Törlesztés, visszaváltás: A Prémium Magyar Állampapírt a Kibocsátó lejárat előtt nem váltja vissza. A Prémium Magyar Állampapír névértékének visszafizetése a lejáratkor egy összegben esedékes.” Teljesen korrekt, egyenes beszéd."
https://www.penzcentrum.hu/megtakaritas/20230524/sulyos-dolgok-derultek-ki-a-magyarok-kedvenc-befekteteseirol-ezt-csak-kevesen-tudtak-az-allampapirokrol-1137348#
Ha 5000 milliárd FT  hirtelen megmozdulna mert már nincs ekkora hozam 2-3 év múlva szted az állam ki fogja tudni képes lesz kifizetni 1 % os feltörésért az egészet neked , hogy ingatlant vegyél  vagy mást? 
Én azon csodálkoznék, ha ezt me tudnák tenni.. ( miből?)  és nem is lesz erre kötelezve semmilyen államcsőd közeli dolog nem lenne belőle.. Persze lehet csak szépen 2-3-5 % ra tennék a visszaváltást..
VAnnak akik már jövőre szigorítást várnak hallottam olyan elemzői véleményt is... Remélem nem lesz igazuk mert én is azzal kalkulálok ( ahogy másik is  - MINDENKI? ) hogy 2-3 év múlva kivétel.... 
Meg tudjuk csinálni srácok? 
Ki az az őrült aki majd utolsó 3-4 évben 3-4 % okra bent hagyja a lovét ? Én biztos nem.. hagynám.. 
welix 2023. 06. 24. 21:11
Előzmény: #199957  Sony123
#199976
Az egyéni szocproblémák megoldása egy másik műsor...
DE!!!  azokra ugyanaz igaz akkor is ha budapest és akkor is ha münchen a cél.
---
A híres extra jó kinti pénzből gondolom futja az ellátásra is.
welix 2023. 06. 24. 21:06
Előzmény: #199955  tom6210
#199975
Csakhátugye most nincs csődközelben... a magyar állam/gazdaság.
Tényszerűen NINCS és a kilátások is javulóban vannak jelenleg.
Innentől nyilvánvalóan >> balgaságok a csődváró elméletek.
Mondjuk nem is emlegeti a csőd felé tartást más csak néhány agyatlanul álmodozó ellenzéki.
-
Megj: nyilván a helyzet akár gyorsan változhat is a jövőben.
Ha a világban történik valami gebasz.
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 21:02
Előzmény: #199972  welix
#199974
2030-ig mai Ft-ban...
pmáp
1,16x1,17x1,08x1,06x1,04x1,04x1,04=75%
lakás (netto-tiszta)
1,04x1,04x1,05x1,06x1,06x1,06x1,06=73%
Jó a számolás és reális lehet... DE ! 
Egy dologgal nem számolsz... ha csak 4 % ot fog hozni a csoda papírod az azt jelenti 2,5-3 % lesz csak az infla... Akkor mennyi is lesz az alap kamat ? kb 3 %... és a hitel kamat? hát kb annyi ...És ha a hitel kamat 3 % lesz akkor mi történt? A lakás ára kilőtt mert olcsó volt a finanszírozás..Tehát  még +73 % ot nyugodtan 7 éves távlatban az ingatlan árához hozzá adhatsz... 10 év alatt Márton is egy duplázásra számít az ingatlan árban lásd ezt a videot :
https://www.youtube.com/watch?v=JHkXYqYSbsk&t=2s ;  13 perc körül..
Ezért  mondom ha beragadunk a csoda papírban valami oknál fogva 7 évre megszívtuk  mert elroboghat az ingatlan piac mellőlünk!  Érdemes ezt is bele kalkulálni.. én ezért nem likvidáltam az egész ingatlanosdim..! Meglátjuk jól döntöttem e de egy életre köteleztem el magam ... lehet megszívom  meglátjuk..! 
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:57
Előzmény: #199971  Törölt felhasználó
#199973
+ eu pénzek is jöhetnek és az alacsony kamatozású covid helyreállítási alap hitelei...
Más ország nem keresi a lakosság" kegyeit - pénzeit " ennyire tisztán piaci alapon megy ki és kap annyiért hitelt a piacról  amennyiért kap el lettünk és most is el vagyunk kényeztetve nem vagyunk mi ennyire fontosak ebben ...
welix 2023. 06. 24. 20:55
Előzmény: #199953  Törölt felhasználó
#199972
2030-ig mai Ft-ban...
pmáp
1,16x1,17x1,08x1,06x1,04x1,04x1,04=75%
lakás (netto-tiszta)
1,04x1,04x1,05x1,06x1,06x1,06x1,06=73%
------
Vagyis kb. ugyanott lehet...
De,
- a kamat tuti bérelti díj nem tuti
- tőke tuti, azingatlan ár nem tuti
- az ingatlannal küzdeni-dolgozni is kell
------
Újratervezés...?
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:53
Előzmény: #199968  Second Wave
#199971
Már a múltkor megbeszéltük  egy kormányváltás esetén csöppent se fogja az új kormány ( ahogy régen sem) érdekelni , hogy a lakosság pénzét " kegyeit " keresse...  kimegy a piacra és kap annyiért hitelt  amennyiért kap  nem fogja érdekelni lakosság vagy külföld adja és még talán azt sem, hogy deviza vagy ft aminek alacsonabb a kamata az lesz.. ( adófizetőknek spórolnak )  
Ráadásul az IMF is adhat egy valag pénzt jóval alacsonyabb kamatra.. 
A gazdaságnak már most is az "fáj" hogy a magas lakossági állampapírokat kell kifizetni..
VAn egy sanda gyanúm,  hogy nem minden arany ami fénylik  mondás igaz most lehet fénylik ez a csoda papír de a végén sötét lesz  ha bezárulnak a kilépési kapuk.... Ne legyen igazam , mert nekem is van belőle !... ( Ezrét nem vettem részvényeket minek ilyen kamat mellett  reckírozni?  Persze elment az S&P 500 is azóta mert így gondolkodom.... remélem nem tévedtem és jó helyen van a pénzem ha viszont 7-8 évig beregad a lové és utolsó 3-4 évben alacsony kamatot kapok ( 2-3-4 % ) Akkor már annyira nem lesz ez annyira szuper befektetés....( ráadásul a FT elszáll ezzel párhuzamosan ) .... Igen itt is van kockázat ahogy mindenben  legyen az ingatlan vagy részvény  vagy most szupi állampapír.. 
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:48
Előzmény: #199967  Törölt felhasználó
#199970
Ez csak a jól menő gazdaság alatt  ahogy más mondaná a Fityisz találta ki...! Előtte más kormányok alatt ilyen extra lakosságnak nyújtott állampapír és ilyen kedvező visszaváltási lehetőségek nem voltak adottak...! Az idők változnak gyorsan én se gondoltam volna, hogy a CSOK Pesten kivezetésre kerül, de a kényszer nagy úr!
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 06. 24. 20:46
Előzmény: #199956  ncseed!
#199969
Továbbra is azt mondom, amit  már korábban is megtettem, viszonylag jó ütemben léptél ki!
Second Wave 2023. 06. 24. 20:46
Előzmény: #199964  Törölt felhasználó
#199968

Logikailag nem jön össze: 
1) lesz (van) egy csökkenő hozamos környezet 
2) az áLamnak nem érdeke beragasztani a magas kamatba mindenkit, aki akar, távozhat. 
Az nem úgy van, hogy most beadjuk a brét a népnek, jövőre meg várjuk, hogy hozzák a pénzüket. Itt látod a lejáró kötvény állományt: Állampapír-állományi adatok - Portfolio Terminál 
2029-ig van 7 év, és mindegyikben meg kell újtani kb egy manyupnyi lejáró kötvényállományt. Az a baj, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre egy átirányítható manyup sem, nemhogy 7. Tehát kénytelenek a finanszírozók bizalmát magtartani. 
Ez a normál forgatókönyv. 
A vészhelyzeti forgatókönyvben minden lehetséges, ott csak a mát kell túlélni, a holnap más gondja lesz. De ebben a forgatókönyvben nem szeretnék forint-papírt tartani.
Ilyen ez a szelávi.
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:29
Előzmény: #199964  Törölt felhasználó
#199967
13 éve mindig volt visszaváltási lehetőség. Jófejség, hogyne, ez kb alap. Közben az ingatlanpiacon volt már vérfürdő és mennybemenetel is.
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:22
Előzmény: #199965  Törölt felhasználó
#199966
elírásokért bocs gyorsan írtam, de a lényeget értitek na mentem szép napot mindenkinek!
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:19
Előzmény: #199963  Ishar
#199965
ha nő a bérleti díj és esik az ár vissza térhet a 7-8-9 % os ingatlan bérleti díj hozam arány..  ( ennyi volt 2015-2016  körül... csak mondom... "helyre rázódik a piac kell ez neki" Nem tudom mi lesz azért én próbálok optimista lenni ilyen körülmények között is.. nem mondom én is eljátszottam a gondolattal, hogy eladom  az ingatlan befektetésem báror ncsend , hogy megtette és 3 éven belül ( az illeték mentességig ) vissza is tudja jól árasítva venni... Meg lehet próbálni próba cseresznye...  Már 3 szor én is az elmúlt 10 évben kiszálltam volna mert úgy ment az ingatlan ár  legtöbb alkalommal hibáztam volna  igaz most lehetséges érdemes lett volna egy kis időre " kilépni... " Mindegy már így alakult kiseggelem  a válságot is elvégre egy életre tervezek az ingatlan nem tőzsde aki ki be ugrál  az legtöbbször megszívja ez nem tőszde...! ;-)
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:11
Előzmény: #199956  ncseed!
#199964
Ha végig olvasod a cikket dermesztő dolgok vannak benne..  ott van semmilyen kötelezettséget nem kell az államnak vállalnia az idő előtti visszaváltásra ...!  CSAK JÓFEJSÉGBŐL van vissza váltási lehetőség 1 % on..! Miért ?  Mert most ki az az őrült aki a nagy kamatok előtt vissza váltja nem jelentős. a tömeg max akinek éppen kell egy kevés pénz mert megszorult... De ha már nem hoz a papír ennyit mert leesik jelentősen az infla ? Akkor?  
https://www.penzcentrum.hu/megtakaritas/20230524/sulyos-dolgok-derultek-ki-a-magyarok-kedvenc-befekteteseirol-ezt-csak-kevesen-tudtak-az-allampapirokrol-1137348#
Ishar
Ishar 2023. 06. 24. 20:09
Előzmény: #199953  Törölt felhasználó
#199963
"miközben a lakások vígan szárnyalni fognak újra  és a bérleti a 7-8-10 % ot fogja verdesni" --- Tehát azt mondod, hogy az ingatlanárak szárnyalni fognak újra és a bérleti díjak is emelkednek 7-10 százalékra. Azért azt megnézem, hogy ebben a "reális scenárióban" csökkenő reálkeresetek mellett ki fog kibérelni pl. egy 50 milliós panelt havi 290-415 ezer forintért. Bár korábban írtad, hogy lakáskiadásból szeretnél megélni, így ezt inkább vágyvezérelt gondolkodásnak nevezném, mint lehetséges eshetőségnek.
Törölt felhasználó 2023. 06. 24. 20:08
Előzmény: #199956  ncseed!
#199962
Nem mondom nekem is  van a csoda papírból nekem se jönne jól , ha nem tudnánk idő előtt kilépni mondjuk 1 % feltörési díjjal..  DE aki eladta az ingatlanát és vissza akarja venni annak max 3 éve van különben a 4 % illetéket is meg kell fizetnie... újra ez is egyfajta "bukó"
Nekem minden scenárióra megvan a forgatókönyvem ha magas marad az infla arra ha nem arra ha beesik az ingatlan piac arra ha nem és kilő optimista lesz minden akkor meg arra..  Nyílván én se látom a jövőt mi fog bekövetkezni meglátjuk srácok 2-3 év múlva..!
tom6210 2023. 06. 24. 19:44
Előzmény: #199959  Sony123
#199961
Ezek töredék költségek a kőműves költségéhez képest. 3d nyomtatásnál még építési törmeléket is be tudnak keverni. Ha a robot több ponton összehegeszt pontosan egy autókarosszériat egy ablakot is be fog rakni. Műszaki ellenőr meg nem nagyon kell mivel lehet azt a tervet a 3d épületnyomtató 1000x kinyomtatta és elég jók a 3d nyomtatók ismétlési pontossága. Itt nincs olyan , hogy Pista bá kevesebb cementet rakott a keverőbe. Ráadásul azzal senki se tud versenyezni, hogy egy épület falazata akár 48 óràn belül elkészül. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek