Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Hát én azt az elvet képviselem, hogy ha nem tudok max egy erősebb sétával vagy 5-10 perc bicikizéssel a Balaton partra lejutni, hogy ne kelljen kocsiba ülni hozzá, na ott nekem nem ér semmilyen nyaraló szerűség egy pesti kisebb panel árát sem. Nem is értem, hogy a partmenti utáni 2-3 településen ki az az idióta, aki 30-40 milliókat fizet egy házért, amit kvázi nyaralóként akar hasznosítani. Az nem nyaraló. Ennyi pénzért még sok helyen spanyolban lehet tengerparti városban lakást venni, amitől 10-15 perc a plázs. Már csak az árak miatt is hamarabb veszek ott lakást, mint a Balatonon, ha majd így alakul.
Lehet egyébként kicsit félreérthető voltam, az hogy vannak ilyen ingatlanok országosan, elsősorban a jó lokációkban megértem, igen Sasad egyedi eset ebből, ott el is kel még a 300 milliós ingatlan is. De ki az aki Bándon??? Királyszentistvánon???, Nemesvámoson???, Tótvázsonyba??? Litéren, Csóron ... sorolhatnám és erre ti is tudtok szerintem példát hozni, tömegével fog 100 millás tételeket kiadni. Erre írtam Berlininek, hogy van baj az értékítélő képességekkel a fejekben.
Szerintem jól látod a helyzetet, pont ezek a családok tudtak az elmúlt években 80-100 milliós házat venni, akik rendelkeztek az általad felsorolt alapokkal, és mellette mindkét szülő átlag feletti fizetéssel. Annak, akinek nincsenek meg ezek az induló alapfeltételek, ilyen kamatkörnyezet, és brutálisan megemelkedett megélhetési költségek mellett ma esélytelen bármit is vennie a piacon, nemcsak családi házat, de egy 2 szobás panelt is. A családtámogatások mára szart sem érnek, hacsak nem vagy hitelhalmozó, hogy nyakadba veszed az összeset, papíron aláirsz 3 gyerekre. Arrol nem is beszélve, hogy az aláirt papírok mellett nem árt hogyha van egy IT, mérnöki, manageri vagy szaki fizetésed mellé (nettó 400+), és az asszony sem keres rosszul, hogy havi 700+ bevételből mindezeket plusz piaci hitelt is tudjon az ember fizetni. 2 átlagbér körüli fizetêssel (350 nettó) még induló lakás eladás mellett sem lehet 100-ért családi házat kigazdálkodni 2 gyerek eltartása mellett. Legalábbis marhára nem jön ki a matek. Hiába lesznek majd lassan újra csökkenő kamatok az év második felében, 1 év alatt annyit drágult a kaja,benzin, és minden szolgáltatás díja (azt ne felejtsük el hogy idén is lesz infláció), hogy az emberek nagy része reálbércsökkenést fog elszenvedni, az átlag nem hiszem fog tudni ingatlant vásárolgatni.
És ez nem egyedi eset sem fejér sem veszprém megyében. Persze aláírom nem keletmo. Pontosan ahogy írod, az viszont egyedi, hogy ekkora pénze legyen az embernek 1!!!!!! Ingatlanra. Nyilván majd meglátjuk mit fog árazni a piac.
Azért ez nem egészen így van. Tegnap a melós berakott Rákoscsaba külsön elfogadható éppen lakható házakat már 50M ft-tól. jó, retro meg szar de lakható. Majd seggre ültem a nm áraktól, fele mint nálunk. lehet Rákoscsabán is kezdeni, valaki szereti el se jön onnan. Kemény a budai felár. Most mondjam azt hogy amikor megvettük Budán a házat, két telet húztunk le szinte fűtés nélkül ócska konvektorokkal mert nem volt pénzem? mert így volt. Kisember lent kezdi. Szembeszomszéd öreg nagy házat 160ér árulja kutya meg se szagolja. Másik utcában egy jó újépítésüt 240ért elvitték és szét van verve . állnak már a teslák a ház előtt. kimegyek sétálni a környéken ott zümmögnek a q. e autók mögöttem folyton tekingetek hátra. szomszéd nagysád vett egy új e porschét vagy mit anyataxinak . a segge alig fér be, már akkora de neki jár. én meg cipelem az akciós 5literes olajat a bótból gyalog fel a hegyre. szeretem a valóságot. :-)
"Az én véleményem az, hogy az ilyen esetek mögött legtöbbször az van, hogy az sem baj, ha nem lesz eladva. A következő ingatlanrally-nél bejöhet az irreális eladási ár."Persze, visszajöhet. De addig is viszi a pénzt. Ha évekig àll ott, akkor évekig.Sajàt példa: ahol ezelőtt laktunk, ott az egyik lakàs màr az odaköltözésem előtt eladó volt. A màsik közben vàlt eladóvà. Mindkettő 83 m2, ahogy a miénk is az volt. Mindkettő 100 milla felett, sőt!!! Az egyik úgy van hirdetve, hogy két garàzzsal együtt vihető csak, 130 milla összesen. Mindkettő lelakott $z@r a miénkhez képest, rànézésre még kb. 20-30 millió ràköltés. Mi eladtuk a sajàtunkat reàlis àron kevesebb, mint 1 hónap alatt úgy, hogy max a falat kell festeni az új tulajnak (amúgy 4 érdeklődő volt, mind a 4 kp-s). A közös ktsg. 39/hó. És mindkét ingatlan ott àll màr évek óta. Vajon megéri az az X-szer 39 ezer, évekig?
Az ember valóban elgondolkodik, hogy jutottunk oda, hogy egy 4 tagú család ma Bp-en vagy környékén nem kap 100 M Ft alatt egy nem felújítandó, kellemes helyet. Talán csak a külső pesti kerületekben meg annak agglo részén. Ha nagyon optimisták vagyunk, és a fele megvan mondjuk egy saját tulajdonú, tehermentes kis lakással, akkor sem lesz egyhamar olyan kamatkörnyezet, hogy 50 M Ft hitelt felvegyenek. Akiket én ismerek családokat, azok ilyen családi lakot valahogy legóztak: - egyiküknek volt egy saját lakása, mert vettek a szülei még az áremelkedés előtt - másikuknak meghalt a nagymama, és a belvárosi lakásának felét megkapta KP-ban - félretettek a közös évek alatt X milliót, mert jól kerestek - meg felvettek még Y hitelt. Nem tudom elképzelni, hogy tömegek számára elérhetők legyenek ezek a 100 M környéki ingatlanok...
Ez a kardinális kérdés, és mindenféle állampapír topikokban örök költői kérdés, hogy mi lesz a visszaváltási jutalékokkal. Mert az állam kifejezett célja, hogy a lakosság minél nagyobb arányban finanszírozza az adósságot. Mert a lakosság nem fogja nézni, hogy most BBB- vagy éppen mi vagyunk, és nem fogja tömegével elvinni a tőkéjét. Ha komolyan megemeli az 1%-ot (és nem 2-re, hanem ki tudja mennyire), akkor elbukja a bizalmat, és senki nem lesz, aki az államadósságot finanszírozza. De hát láttunk már irracionális lépést a kormánytól, ami főleg pánik esetén lehet érdekes... Viszont egyelőre ott tartunk, hogy 14% felett hoznak a DKJ-k is, amiket csak pár hónapra ki kell ülni.
Hát, ha abból indulunk ki, hogy az ingatlan árak nem emelkednek ÉS az illető előbb utóbb ingatlant akar vásárolni, akkor de facto nem kopik a tőkéje. Tehát megéri bérelni a kamatokból.
Az én véleményem az, hogy az ilyen esetek mögött legtöbbször az van, hogy az sem baj, ha nem lesz eladva. A következő ingatlanrally-nél bejöhet az irreális eladási ár. Meg az is, hogy egy 25,5%-os inflációnál az sem tulságosan vonzó, hogy a 4 évvel ezelőtt vett MÁP hozott eddig évi 4%-ot, de a tavaly vett infláció követőnek mondott sem hozott eddig 10%-nél többet. Tudom, tudom, majd jövőre végre hozza az inflát. De az ingatlanok 2019 óta évente hozták az inflációt meghaladó árvövekedést és némi kiadási hozamot is. Nem akarok senkit sem elkeseriteni, de förtelmes naivitásnak tartom nagy pénzt a most kibocsájtott papirokba fektetni. 2029 és 2030-as lejáratig ha nem akarod tartani, akkor lesheted majd hogy milyen visszaváltási kondiciókat fognak kiszabni.
Saját családomban van, aki próbálja az isten háta mögötti energiazabáló családit eladni, 2 éve próbálkozik, 70 ért biztosan elviszik a házam, csak 5 km a Balaton . Szerintem nem egyedi eset. Túl mohók az emberek, a kormánynak és ennek az örült ingatlanrallinak is "sírás" lesz a vége.
Ezzel egyetértek, de akkor sem a mostani árazáson. A legtöbben pont azért halasztanak, mert a mostani megtakarítás még hitellel is édeskevés! A mai magyar realitás mellett a 100 milliós átlag csádinak egy átlag településen semmi létjogosultsága nincs, ezt és hogy 100 Milla irgalmatlan sok pénz bérből élőknek továbbra is fenntartom!
egyetértek akárcsak Fire73-mal amig a lakáshitel kamat 10 % körül van vagy felette és 16 %-ot el lehet tenni állampírban addig nem kell figyelni, ha ezek elkezdenek csökkenni onnantól érdemes figyelni a lakéspiacot a fordulás gyors lesz, mert nagy mennyiségű elhalasztott vásárlás lesz addigra, plusz a tőkés réteg is minimum a felhalmozott kamatokat el akarja majd költeni.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link