Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wawa1 2020. 01. 08. 11:40
Törölt hozzászólás
#55980
impudent 2020. 01. 08. 11:31
Előzmény: #55977  berlini
#55979
Én ezt nagyon kulso helynek tartom.
A lakas értékét szinte nem is lehet megbocsulni annyira szurrealis.
Ha illen helyre megy az ember miert nem hazat vesz.
Ha megis mondanom kollene valamit akko 40-50 millio koze lonem be a reális arat.
De mit lehet egy illen lakassal kezdeni ?
Kiadni? Max 250 300 ert veszi ki valami paraszt de ennyiert budán is lehet berelni ?
Lakni szomszédokkal vilag végi társasházba hm...
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 08. 11:25
Előzmény: #55975  Bandi_ujonc
#55978
lol :D jól van, talizunk akkor ;)
berlini
berlini 2020. 01. 08. 11:21
Előzmény: #55973  impudent
#55977
A Paskal fürdő és a másik oldalon a sportpálya mellett épülő Cordia Pskal termál 3. ütem.
105nm-es + 2 gépkocsi beálló
impudent 2020. 01. 08. 11:21
Előzmény: #55974  Gaguse
#55976
Kíváncsi lennék mit mérnek ennyiért és hol ?
Bandi_ujonc 2020. 01. 08. 11:20
Előzmény: #55974  Gaguse
#55975
Most meg 78, de 2 év és 100milla.
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 08. 11:19
Előzmény: #55973  impudent
#55974
78 m :D sokan nem tudják mennyi pénz az, de nem 1 zuglói lakás az tuti :D
impudent 2020. 01. 08. 11:17
Előzmény: #55965  berlini
#55973
Mi ér 78 milliót ?
Egy zuglói lakás ?!
Millen lakás ez és hol van ?
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 08. 11:15
Előzmény: #55971  sakal83
#55972
ugyan ezt hallom én is, ügyvéd ismerőstől mást sem hallok, csak hogy panaszkodnak az ingatlanosok.....
sakal83 2020. 01. 08. 11:11
Előzmény: #55969  Gaguse
#55971
En is beszeltem beruhazokkal. Bestoppoltak a kicsik; mindenki leallt. Halkan mondom hogy a nagyok pedig raultek az uj lakasok egy reszere. Tehat levettek a kinalatbol es varnak a piacra dobassal akar egy ket evet is.
sakal83 2020. 01. 08. 11:08
Előzmény: #55967  berlini
#55970
A keresleti oldalt nem igazan tudjak novelni a befektetok potlasara. Csak kis reszben.  De az arak esese kornyezet valtozasa nelkul csak ott lehet ahol tulkinalat van: kislakas panel szutykos hazak. Napokban ismerostol hallottam. 32nm lyuk belvarosban 32mert feltolva lecsokkentette 25mig mert hivas sem volt majd hirdetes levetele szitkozodas kozepette 4 honap utan. Mindenki azt von le belole amit akar; de sokatmondo az eladasi kenyszerrol keresletrol es a hirdetesi arakrol.
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 08. 11:06
Előzmény: #55967  berlini
#55969
ez már csak támasz. Környékbeli építő cég 4 projectet késleltet, a góré szerint 1db, azaz egy db érdeklődő nincs az új építésű kecóira, szóval nem siet befejezni őket. Ez mindent elmond a piacról jelenleg...
berlini
berlini 2020. 01. 08. 11:04
Előzmény: #55966  sakal83
#55968
Ez sem csökkenti a hitelfelvételi kedvet.
Márpedig Budapesten két keresetből ki lehet gazdálkodni 120 ezer ft-os törlesztőt és ha van egy kis eladható lakás (mondjuk 30 lillióért, ) akkor már nyitva az út CSOk-kal + CSOK hitellel, egy 60-70 milliós ingatlan megvásárlása felé.
berlini
berlini 2020. 01. 08. 11:01
Előzmény: #55964  Gaguse
#55967
...és akkor ismételten meglepődnek rajta itt páran mint tavaly februárban.
Növelik a keresleti oldalt. Hogy pontosan milyen intézkedésekkel azt még nem tudjuk, de növelni fogják.
Tudom, hogy ennek időben történő felismerése nem illeszkedik abba a prekoncepcióba, hogy zuhannak az ingatlanárak, de ez van.
sakal83 2020. 01. 08. 10:56
#55966
Egy ujabb tamasz erkezett. Ujra csokkentek a lakashitelkamatok. 20m 20 evre 10 ev fixxel mar 120 alatt van. Az ossz kamatkoltseg 7m forint. 
https://index.hu/gazdasag/2020/01/08/ennyiert_lehet_lakashitelhez_jutni_2020_januarjatol/
berlini
berlini 2020. 01. 08. 10:52
Előzmény: #55958  CyrusTheGreat
#55965
A következő években átadásra kerülő lakások cimszó alatt olyan lakásokat ért a statisztikai hivatal, amelyek jogerős használatbavételi engedélyt kaptak. 
Mit is jelent ez?
Az ÁFA intézkedés után beindult projektek 2-4 éves átfutásuak. Természetesen most érnek véget műszakilag és a következő évben kapják majd meg a használatbavételi engedélyt. Ezen lakások 80-90%-át már régen eladták!
Én is (leszerződtem) befizettem egy lakásra 2017 növemberében, ami műszakilag kész lesz kb ez év augusztusában. (optimista vagyok). Használatbavételi engedélyt biztosan nem fog már kapni ebben az évben. Birtokba veszem az ingatalnyilvántartásba vétel (azaz albetétesités) után, szerintem jövő február-május között. (Az épitési ütem 80%-a már leszerződött lakás.)
Kérdezem.
Szerinted az én zuglói lakásom (amelyik benne van a 20 ezerben) mennyiben növeli a következő 2 év kinálatát?
Másik állitásod:
Nagy marha lennék, ha a már befizetett 25% nagy részét veszni hagynám.
Egyszerű a matek. befizettem 15 milliót. Ma ugyanabban a projektben van még pár szabad lakás, amiből úgy számitom, hogy az én 2 gépkocsibeállós lakásom ára mostanra már nem 60, hanem kb. 78 millió ft-ot ér.
Igy a befizette pénzem már fialt több mint 100%-ot. ha veszni hagyom, akkor igy nem csak a befizetett pénzt veszitem el, hanem a nyereséget is. (A maradék befizetéséhez nem kell eladnom se ingatlant se részvényt.)
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 08. 09:24
Előzmény: #55963  CyrusTheGreat
#55964
így van, ezek csak találgatások. De 1 dolog tény, dolgoznak rajta, feb-március és jön is
CyrusTheGreat 2020. 01. 08. 09:22
Előzmény: #55962  Gaguse
#55963
Ezek leginkább csak találgatások, egyrészt. Másrészt, az adókedvezmény nálam továbbra is a szimbolikus jelentőségű kategóriába tartoznak. Egy SZJA-kedvezmény nem összemérhető egy lényegében működő pulzus bemutatásával megkapható 10M-es szabfel összeghez, nem gondolom, hogy ezek érdemben befolyásolnák az ingatlanpiacot. Ha egyébként adókedvezmény formájában indulnak el, akkor azt megfelelő marketinggel az állam részéről előbb csatornáznám be Babakötvénybe vagy esetleg a már 1.000 HUF-os névértéken megvásárolható MÁP+-ba. Ne aggódj, tudok még ötleteket adni. ;-)
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 08. 09:15
Előzmény: #55961  CyrusTheGreat
#55962
nyilatkozták, hogy dolgoznak rajta ;)
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200106/mire-keszul-az-orban-kormany-2020-ban-411495?fbclid=IwAR3FahZbxmqHWLko2TkEuwHdxVu99FTCJN7T5eXWn_bsz2QNu5sF9y3AYgU
A családvédelmi akciótervről még kevesebbet lehet tudni, novemberben Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára annyit mondott el, hogy már dolgoznak az intézkedéseken, melyek „célja, hogy a lehető legtöbb eszközzel segítse a fiatalok életkezdését, a családalapítást és a gyerekvállalást”. Talán azt érdemes még alapul venni, melyik intézkedések voltak a legnépszerűbbek az első családvédelmi akciótervből, ez befolyásolhatja a további intézkedések irányát. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) december végi összesítése szerint a 10 millió forintos kedvezményes babavári hitelért már 60 ezer család jelentkezett, ebből 46 ezren már szerződést is kötöttek. A nagycsaládosok 2,5 millió forintos autóvásárlási támogatását 23 ezren igényelték. Januártól két újabb intézkedés élesedik: egyrészt a négygyerekes anyák egész életükre szja-mentességet kapnak, másrészt elindul a nagyszülői GYED. Valószínűleg az új családvédelmi intézkedéscsomagban is elsősorban az adózáson keresztül segítené a kormány a családokat, illetve az eddig bevezetett intézkedések kiterjesztése kerülhet szóba. Éppen ezért nem számítunk az alanyi jogon járó ellátások, például a családi pótlék összegének emelésére vagy a lengyelhez hasonló modellre, melyben alanyi jogon jár jelentős támogatás a gyermekek után. Valószínűbb, hogy az alábbiak kerülhetnek szóba: Az igazán nagy dobás a népszerű babaváró hitel összegének megemelése lenne, bár a konstrukció már jelenleg is komoly forrásokat emészt fel. A családi adókedvezmény összegének emelése is logikus lehet, főleg a két- és háromgyermekes családok esetében. A négygyermekes nők szja-mentességét akár kiterjeszthetik a háromgyermekesekre. A CSOK összegének emelése szintén illeszkedne a kormány eddigi családpolitikai intézkedéseibe.
CyrusTheGreat 2020. 01. 08. 09:01
Előzmény: #55930  berlini
#55961
A Fidesz családvédelmi akcióterve kapcsán kicsit azt érzem, hogy mindenki a Messiás-várásban van, de azt a kérdést senki nem teszi fel magában, hogy miért hozna újabb olyan intézkedéseket, amely konkrétan az állampolgárnak adna pénzt. Én megtettem, és ezekre jutottam:
 - Babaváró 2019-ben jelent meg, 2022.12.31-ig lehet igényelni. Ne felejtsük, választási év volt a tavalyi, legközelebb szerintem, ha hozzányúlnak, az szintén 2022-lesz, amikor bejelentik, hogy még pár évvel meghosszabbítják.
- A családtámogatási eszközök (csok, babaváró, autó) már bejelentették, hogy nem korlátos a büdzsé, ha lesz igénylés, akkor lesz pénz is. Ennek kapcsán szintén nem látom, hogy egy praktikusan végtelen forrás mellé miért hoznának be újat...
- A családvédelmi akcióterv legutóbbi intézkedései szimbolikus intézkedések, amelyek különösebb plusz pénzt nem emésztenek fel költségvetési oldalról: nagyszülői GYED, meddőségi kezelések ingyenessége 07.01-től. Ha valami bejelentés lesz, akkor tippem szerint inkább valami hasonló lesz, pl. magánbölcsi/magánovi számla leírható SZJA-ból, vagy valami ehhez hasonló.
- a haveri cégeknek adott pénzzel se jönnék, a kötvényprogram direkt pénzként többet adott az egyes építőcégeknek, mint, amit eddig folyósítottak CSOK-os újlakás építésekre. A cégeket már kitömték annyira, hogy ne legyenek likviditási problémáik.
- NGM-es és MNB-s szinten is a kommunikáció része a magas ingatlanárak miatt versenyképesség-csökkenés, egyre hangosabbak lesznek a lakhatási válsággal kapcsolatos politikai felhangok, ráadásul ezek mindegyike zömében ellenzéki vezetésű nagyvárosokat érint - hiba lenne muníciót biztosítani az ellenzéki vezetésnek a kormány elleni kommunikációs offenzívához.
- - - - 
A fentiek természetesen az én logikai fonalamat követik, ha esetleg az egy mondatos kinyilatkoztatások mellett kicsit hosszabb érvelések is megjelennének a fórumokban, akkor nagyon szívesen részt veszek az eszmecserében. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek