Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Nézzünk egy konkrét példát, egészen pontosan a Cordiát. A Cordia kötvény 4%-os éves kamatfizetéssel bír, 2026-os lejárattal. 44.4 milliárdnyi vettek meg névértéken, ez évente a Cordiának 1.76 milliárd HUF-nyi adósságszolgálatot jelent. A hírarchívumuk szerint aktívan terjeszkednek Lengyelországban és Spanyolországban - ezeket valamiből finanszírozni is kell. Jelenleg 3700 lakásuk áll építés alatt a honlapjuk tanulsága szerint. Tegyük fel, hogy az átlagos négyzetméter 50, így 3700*50 eladó négyzetméterük van, amire lehet profitot számolni (feltéve, hogy a jelenleg megépültekből még már mindent eladtak, míg az építés alattiból semmit). Az egyes négyzetméterenkénti profit-verziókkal számolva az alábbiak adódnak teljes nyereségként: - 100e HUF-os profit négyzetméterenként: 18.5 MRD teljes profit - 200e HUF-os profit négyzetméterenként: 37 MRD teljes profit - 300e HUF-os profit négyzetméterenként:: 55.5 MRD teljes profit Ha csak a legalacsonyabb profitrátával számolok, akkor is az épülő lakások tizedének (370 darab) évenkénti eladásából több van meg, mint a teljes éves adósságszolgálat. Ez a kötvényprogram véleményem szerint inkább a terjeszkedéshez szükséges, a projektek első fázisaiban megnövekedett likviditást hivatott biztosítani. Ha pedig csak azt nézem, hogy az összes most bejelentett épülő lakásukat eladják 300e HUF-os négyzetméterenként profittal, akkor biztosított a kötvény teljes visszafizetése. Mivel valószínűleg nem tervezik leállítani a tevékenységet, ezért bőven van tér lejjebb vinni a profit-elvárást is, ha ténylegesen meg akarnak szabadulni a készletektől. Nem látom, hogy miért ülnének rajta - ebben az esetben nem nyomnák az ÁFA-akciós hirdetéseket, a TV és netes kampányt, stb. Meglátjuk, ha 2020 Q1-Q2-ben is még bőven látjuk az akciós, 5%-os ÁFÁ-s hirdetéseket, akkor cáfolva, hogy nem akarnak megszabadulni, inkább ülnek rajta. Ráadásul pont a ciklikusság miatt pont nem gondolom, hogy 3-5-10 évig üljenek, a legfontosabb a beruházó szempontjából az, ha minden esetben kipörgeti a készletet, hogy a megváltozott piaci körülményeknek megfelelően tudjon új projekteket indítani - adott esetben teljesen más költségvetéssel, hozam-elvárással, stb, mint az előzőt, ha változnak a körülmények.
Megvan Komló is, érdemes megnézni mivé lett e magyar város: https://www.youtube.com/watch?v=aim7zZMF6hA Az elején jó kis ideológiával megspékelve. Mi történik mikor megszűnik egy város egy pilléren (Bányászat) való támasza.
Lepukkant elhanyagolt, divatból kiment, elkoszolódott helyek mindenhol vannak. Amikor a rockyt forgatták, minálunk a kapálótelek, az ezeröcsi meg a szot beutaló volt a csúcs, ott meg a filmbéli ipari ingatlanokon kívül (amikkel mi is tele vagyunk a mai napig bőven) rendesen ott volt a kolbászból kerítés is. Ne legyél már ilyen szovjet mosottagyú.
Pontosan. Ezért nem lesz árcsökkenés. Ezek ROHADTUL ráérnek eladni a készleteket. Ha kell, várnak 3-5-10 évig is, addig legfeljebb kiadják a lakásokat. 2%-os kötvényfinanszírozásuk van!!
Bp-n SOHA sem lesz bérlakás rendszer. Egyszerűen alkalmatlanok rá a jogszabályok és az egész "céges" hálózat az állam környékén. Még az airbnb-zést sem tudják normálisan kezelni.
A több éve tartó ingatlanpiaci fellendülést ugyanis az elmúlt
hónapok statisztikája felforgatni látszik, melynek elsődleges szereplői a
főváros és Szeged lehet. Véget érhet a panellakások drágulása
Több megyeszékhelyen is olcsóbbak lettek a panellakások 2019
augusztusa és októbere között. Debrecenben 8 ezerrel, Győrben 11
ezerrel, Veszprémben 12 ezerrel, Kecskeméten 19 ezer forinttal csökkent a
típusra vonatkozó átlagos négyzetméterár. A téglaépítésűek között Miskolcon 5,5%-kal, Szolnokon közel 2%-kal, Debrecenben 1,6 %-kal estek
az árak a vizsgált időszak folyamán. A statisztikák bizonyos nagyobb
településeken az átlagos ingatlanárakban ugyan még csökkenést nem, de az
áremelkedés lassulását, illetve megállását mutatták.Ezek közé tartozik Tatabánya és Pécs is.
Az állami támogatások, illetve a továbbra is stabilnak tűnő kereslet
hosszútávon még mindig a drágulás malmára hajthatja a vizet, ugyanakkor a
jövedelmek növekedése nem tart lépést az ingatlanárak emelkedésével,
ami kiemelten a fővárosban és a megyeszékhelyeken rontja a lakásvásárlás
elérhetőségét. A GKI felmérése negatív fordulatot, valamelyest
mérséklődő árakat prognosztizált az ingatlanpiacon az elkövetkezendő 12
hónapra. Mi is további enyhe csökkenésekre, illetve lassulásokra számítunk,
elsősorban azokon a településeken ahol egy-egy ingatlantípus árai
felülmúlták az eddig várakozásokat. Lassú, optimalizációra törekvő
árváltozásokra számítunk szerte az országban 2020-ban, így érdemes lehet
megvárni a lakásvásárlással a következő év elejét, hogy biztosabban
láthassuk merre is indult el az ingatlanpiac.
Ezeket a szellemváros képeket érdemes megnéznetek (Mondjuk Komló hiányzik): https://player.hu/eletmod/kiserteties-szellemvarosok/ Pl.: 3. Ordos, KínaEredetieg egymillió lakosú városnak tervezték
(Kínában nem szarral gurikáznak, ha hülyeségekről van szó), de a
belső-mongóliai ingatlanlufi kipukkadt és ott maradt a semmiben egy
félig felépült városnegyed. 4. Hashima-sziget, JapánBányászváros a tengeren. Írtunk már erről a szigetről, ami ismerős lehet, ugyanis háttérként alakított a Skyfall című James Bond-opuszban. 1974-től üres. 7. Pripjaty, Ukrajna1986, Csernobil. Többet nem is kell mondanunk erről az egykoron 50 ezer fős városról. 14. Humberstone, ChileItt valaha bánya üzemelt, aminek a szintetikus úton előállított ammónia feltalálása vetett véget.
A baráti építőket most tömték ki a nemzeti kötvényprogram keretein belül: - Market építő 20 mrd - Cordia 44 mrd - appennin 20 mrd - duna szfalt 30 mrd - wing holding 100M eur Ez lett CSOK3 helyett, a családvédelmi, amit úgy várnak az eladók, mint a Messiást már csak jelképes formában lesz: nagyszülői gyed, meddőségklinikák államosítása, ilyesmi szimbolikus dolgokat várok.
India a demokráciának köszönhetően nagyon is feljövőben van: https://www.origo.hu/gazdasag/20190107-tragedia-arnyek-vetul-vilag-egyik-legnagyobb-ingatlan-piac.html "Robbanásszerű növekedésen megy át India ingatlanpiaca. A megerősödő és szélesedő középosztálynak köszönhető az, hogy India ingatlanpiaca robbanásszerű növekedésnek indult. A KPMG jelentése szerint a piac nagysága 2025-re 650 milliárd, 2028-ra pedig 850 milliárd dollárra nő. A szektor 2017-re már 6 százalékát adta az
ország GDP-jének, ez az arány pedig a szakértői előrejelzések szerint
2025-re 13 százalékra emelkedik. Azaz Indiában is akuttá vált az
albérletprobléma, hiszen a felsőoktatási intézmények biztosította
szálláshelyek száma korlátozott. A BBC
riportjában arról számol be, hogy az építőipar elsősorban a szegény
vidéki lakosságot szívja fel. Az alacsonyabb státuszú társadalmi
csoportba, nemegyszer az „érinthetetlenek” kasztjába tartozó
munkavállalók jelentős része rendkívül alacsony fizetségért (napi 4-5
dollár) dolgozik. A helyszíni beszámolókból pedig az is kiderült: a munkáltatók
szívesebben alkalmaznak olyan munkavállalókat, akik országon belüli
migránsoknak számítanak. Ők ugyanis nehezebben tudják bármilyen
tömörülésbe rendeződve jogaikat érvényesíteni." Elég sok a párhuzam az 1970. Magyarországával.
" Egy két tízezer lakás, és helyre állna az ingatlanpiac. De valahogy Karigeriéken sem látom ezt a tudatosságot:)" Hiába, a pénznek nincs hazája. Egyébként megnéztem a Fekete vonat c. filmet, brutális. Tiszta rabszolga társadalom volt. Mintha a mai India lenne, munkásvonatok, mindenhol 6-8 gyerek. Mindez éhbérért, az is inkább kocsmába, cigire, piára megy el.
A bérlakás program sem lenne úgy jó, hogy az államé oszt kiosztja. A tőkét rakja oda, és az elérendő céljait fogalmazza meg, és szabályozza le. És alakítsa úgy a díját, hogy az amortizációt és üzemltetési és tőkeköltséget is számoljon bele, hogy legalább hosszútávon fenntartható legyen. Bizony ez sokat segítene Budapesten. Egy két tízezer lakás, és helyre állna az ingatlanpiac. De valahogy Karigeriéken sem látom ezt a tudatosságot:) ezek képesek lennének hajléktalanoknak odaadni, mert hajléktalanok... Pedig nem lenne nagy víz felépíteni üres telkekre. Úgyis összeomlóban az építőipar. LEgalább lenne munkájuk a "baráti" cégeknek, így támogatása is lenne. A vagyon meg az államé lenne. WIN-WIN
az arra való törkevés jó dolog, de társadalmi szinten. Egyéni szinten SOHA nem működött és nem is fog. Egy személyben a kezdeteknél hiába van meg az akarat. Szép lassan eltorzul ha vezető szerepbe kerül. Hiába tűnik eleinte hatékonyabbnak az egyszemélyi döntés, az idő múlásával galibát okoz. Lásd a francia forradalom, először a nemesek feje hullott, majd a forradalmárok egymás között kaszaboltak. Majd a "győztesből" lett egy császár :) Épp a "túl"gazdagodást lehet szabályozni a törvényalkotásban (adó, tiltás stb.). De ez már nagyon off
" kamu a társadalmi tulajdon, egyenlőség és a sok baromság:)" Eszembe jutott a híres szlogen: SZABADSÁG, TESTVÉRISÉG, EGYENLŐSÉG ! Ahol szabadság van (pl. szabadon gyarapodhatok, gazdagodhatok), ott hogy lehet egyenlőség?
Ez lemaradt: -https://mult-kor.hu/20140303_10_teny_az_ukrajnai_ehinsegrol "1932-33-ban több millióan haltak éhen a Szovjetunióban. Az éhínség
Kazahsztánban, az Észak-Kaukázusban és a Volga vidékén is szedte
áldozatait, de a legtöbben - több mint 3 millióan - Ukrajnában
vesztették életüket.
2. 1933 márciusa és júliusa között Ukrajnában annyi ember halt meg,
mint a megelőző öt év során összesen. Az éhínség során az ukrán falusi
lakosság mintegy egyötöde halt meg." Van egy klasszikus kérdés. Melyik a leghatékonyabb tömegpusztító fegyver? 1. -Atombomba? 2. -Kiéheztetés? 3. -Ideológiák létrehozása? Nos a 3. válasz a helyes. Kommunizmus, fasizmus létrehozása, népek egymás elleni uszítása. Had öljék egymást.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link