Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 11. 18. 19:02
Előzmény: #52312  hunor555
#52320

Én sem véletlenül halogatom a melókat már pár éve. A kocsibeálló részt szeretném térköveztetni, ugye fel kell törni a betont, amivel átqrtak, mert sx7, porlik, nincs rá jobb szó, a szaki szidja az elődjét, hogy mit spórolt ki, nem érdekel, úgysem tudom rajta behajtani. Törjék föl és térkövezést neki, ne az alternatív és a neki kényelmes megoldásokat pofázza nekem. A törmelék lesz 2 konténer alap hangon, de szerencsére nem vegyes, csak sima beton, építési egy hangyányit olcsóbb elvitetni, bár lehet, hogy akkor lomtalanítok inkább és fizetem a magasabb díjat. Talajmunka, térkövezés, anyagköltség, gép bérlés a főnököt kényeztető qrvák, mind kell. A májszter vészjósló arcon közli, hogy fel vagyok-e készülve, mert ez 7 számjegyű meló lesz, majd ad egy tényleg 7 számjegyű árajánlatot. Nézem, nézem, de talán az anyagáron tudnék faragni, ha akcióban elhozom. A munkabéren hogyan faragjak? Az a választásom van, hogy megbízom ezt a brigádot vagy magam leszervezem, bérlek gépet, hívok csicska zulágert, aki töri a betont és pakol (tényleg nehéz fizikai) napi 20-25k per fő, de nagyon nehéz ilyen munkára zulágert találni, mert mind csak söprögetni akar ennyiért és utána jön egy májszter, aki jó esetben nem csúszik a kezdéssel, rossz esetben meg állhatok az utcán a kocsival, amíg nem kezdi el, zuláger oda is kell, szintén nem kényelmes söprögetés, nehéz munka, nehéz is embert találni rá. A brigád legalább egy határozott tól-ig időpontot vállal, igaz a felárat elkérik a szervezésért.
Panel lakásokban 1,5-2milla fürdő felújítás, ha brigád jön, nem az első, amit hallok. Akik meg nagyon arcoskodnak, hogy a töredékéért megcsináltatják, azok próbálják meg egyszer a való életben az egymásra épülő munkafázisokat leszervezni, hogy az ócsó szerelőket be tudják ütemezni. Hát sok sikert hozzá. Aki ilyesmivel próbálkozott, az mind lábon kihordott egy infarktust, mert olyan nincs, hogy a májszterek pontosan kezdjenek és pontosan végezzenk, nem beszélve az "előre" nem látható költségekkel. Kellemes dolog 1 hónapot várni fürdő nélkül.
Az is más témakör, amikor szétázott a fürdő hátulja, mint sok esetben látni a házfalon vagy éppen csak megunták a kék színt és babarózsaszínt akarnak. Az ismerősömnél ezt volt,  hármas csőtörés, fel a födémig beázott a háza fala. Biztosító adott neki 70e forintot, neki meg szét kellett veretnie kis túlzással a fél falat, már most több százezer mínuszban van és nincs 4-4,5m, hogy megcsináltassa a fürdő-wc-mosókonyha szekciót, amilyenre szeretné. Annak meg mi értelme lenne, hogy 5-600e forintból helyrerakassa? Megmondták neki, hogy ki kell cserélni a csövezést, kókler munka volt, 15 éves ház, most kijavították, lehet 1 év múlva újra csőtörés lesz máshol. Én megértem, a helyében a fejem verném a falba a tehetetlenség miatt.
Nincs jó érzésem ezzel kapcsolatban, a májszterek még sokáig magasan fogják tartani az áraikat.
sakal83 2019. 11. 18. 18:48
Előzmény: #52317  Criscito
#52319
Sajnos az arcsokkenes kizarolag a kamatkornyezettol es az eladasi kenyszertol fugg. A tranzakcioszamnak nincs nagy jelentossege. Ha egyszer a tuzre benzint locsolnak az nehez megfekezni. A kamatemeles(map) csak a tranzakcioszamot tudta csokkenzeni. Az arszint adott. A kovetkezo az ujepitesu kinalat megcsappanasa lesz igy a kinalat beszukulese. 
Most lenne erdemes felujitasra szakosodni:) jo buli lesz az anyagilag. Fokepp gepiesitve.
Criscito 2019. 11. 18. 18:38
Előzmény: #52317  Criscito
#52318
Miközben a tranzakciószám vészesen lecsökkent már Q2-ben is!
Criscito 2019. 11. 18. 18:38
Előzmény: #52316  Criscito
#52317

"Előzetes adatok alapján mérséklődhetett valamelyest a lakásárak éves dinamikája, de Budapesten maradhatott a 20 százalék körüli éves drágulás. Lakáspiaci közvetítők adatain számolt előzetes lakásárindexeink szerint 2019 harmadik negyedévében folytatódhatott a lakásárak emelkedése mind országos átlagban, mind pedig a fővárosban, azonban a drágulás üteme valamelyest lassulhat. 2019 harmadik negyedévében országosan 2,6 százalékkal, míg Budapesten 3,2 százalékkal emelkedtek a lakásárak nominális értelemben előzetes adatok alapján. Ezek jelentősen alacsonyabbak az egy évvel ezelőtti negyedéves növekedési ütemeknél (rendre 4 és 6 százalék), így a harmadik negyedévben a lakásárak éves növekedési üteme országosan 15,5 százalékra, míg a fővárosban 19,3 százalékra lassulhat (15. ábra). A lassulás ellenére azonban Budapesten a közel 20 százalékos éves áremelkedés még mindig magasnak tekinthető."
*
Engem ez érdekelt a legjobban, persze ez még nem a végleges adat, de az előzetes infók alapján még mindig két számjegyű lehet az éves növekedési ütem Q3-ban is, ami engem most eléggé meglepett. Lassan fordul ez a hajó, vagy egyelőre még kevés az adatuk. 
Criscito 2019. 11. 18. 18:34
#52316
Bandi_ujonc 2019. 11. 18. 18:26
Előzmény: #52312  hunor555
#52315
Az drágább lehet.
Lehet nem olvastad figyelmesen, de egészen a falig kell ám leverni mindent, nem csak úgy félig.
Szóval nem semmi meló.
Ami még durvább, hogy a teljes falat kell a plafonig újrakövezni. Ez is árfelhajtó tényező.
Arany ettől picit olcsóbb lenne, de itt osb-ből lennének a beugró "falak", modern dolog, drágít.
Szóval elsőre lehet picit drága, de ott a lista.
:)))) ez kész
sakal83 2019. 11. 18. 18:24
Előzmény: #52308  elemerorsos
#52314
A sittben igaza van. Qva draga. 80k a kontener meg a levitele... aranyar sajnos. Nemhiaba ML kezeben van...
sakal83 2019. 11. 18. 18:22
Előzmény: #52304  Deliver12
#52313
Ausztriai berbeadas nem esett le. De kulfoldon ott erdemes venni ahol laksz. Magyaroknal is. Lehet az elso ingatlan ellen beszelni meg kockazatokra aresesre hivatkozni. De hosszutavon ez bullshit. Aki elso lakas helyett egyeb befektetesre iranyit az biztos jutalekban utazik... nem akarok beszolni de epp en tudom ezt. 14 eve albiban elek... mert voltam eleg " gazdag " hozza... vannak elonyei de ara van! Sok ismerosom is igy gondolkodott. Nagyot buktak! 
hunor555
hunor555 2019. 11. 18. 18:21
Előzmény: #52306  Törölt felhasználó
#52312
Munkatrársmanak beszart a kazán, régi cirkó, csak kondenzációs lehet helyette. Megkeresett pár mestert, az árak 800k-1.6 milláig szórtak. Fürdő 4 millából oké. Csapok aranyból lesznek mint csaucseszkunál? Amúgy ha kiadja érte meg is érdemli :D Egy 8 köbméteres konténer 70k. Egy 14 négyzetméteres fürdő 3 méteres belmagassággal számolva 42 légköbméter. Lehet számolni. A snitt elsztállítása lehet drágább.
Bandi_ujonc 2019. 11. 18. 18:15
Előzmény: #52306  Törölt felhasználó
#52311
Bocs de nem bírom megállni. Te nagyon balfasz lehetsz, teljesen kívülálló minden kétkezi munkától, de építőipartól tuti. Snitt? Peron? Ez valami vasúti filmforgatás? "vagy inkább ugye osb-ből belül szigetelve" fürdőszobába?
Csempe, betontörmelék veszélyes hulladék?
És te nézed át az árajánlatot?
Itt már sírok a röhögéstől.
Bandi_ujonc 2019. 11. 18. 17:58
Előzmény: #52308  elemerorsos
#52310
nem kell sittet szállítani, filmforgatás is benne van az árban snittenként.
Mondja egy nagytudású ingatlanguru.
Bandi_ujonc 2019. 11. 18. 17:57
Előzmény: #52305  Törölt felhasználó
#52309
Én nem szoktam ennyi karaktert használni amikor a fele is sok. Most sem tettem, alig pár mondatot írtam, de lehet elkerülte a figyelmed az egyik:
Mindez azért érdekes, mert ilyen érzéssel ezekre az árszintekre beszállni nem biztos, hogy egyszerű.
Akkor lefordítom még egyszerűbbre: ezekre az árszintekre 20-30-40-sok milla hitellel tudnak beszállni, hiába alacsony a törlesztő, ezt vissza kell fizetni.
Egy idő után fájni fog egy nem elhanyagolható részének.
Ja és nem mindenkit fognak majd a szülei megmenteni Tibor.
elemerorsos 2019. 11. 18. 17:56
Előzmény: #52306  Törölt felhasználó
#52308
Ez az összeg erre is nagyon sok amit írtál. A 200 ezres sittszállítás is brutál sok. Amit írtál arra a sittszállítás 70-80K maximum, mai Bp-i áron. Mi ezen veszélyes hulladék? Ez sima építési sitt, azt viszik a legolcsóbban. A bontásnál ami veszélyes hulladék az csak a hő/hang szigetelőanyag szokott lenni, itt meg az szerintem nincs. A másik hogy OSB-ből akar beugrókat?????
Bandi_ujonc 2019. 11. 18. 17:50
Előzmény: #52300  Batiszkáf
#52307
Igen, és?
Illetve mit értesz nyugat alatt?
Ugyanolyan munka törvénykönyve van, ott sincs szakszervezet stb?
Törölt felhasználó 2019. 11. 18. 17:24
Előzmény: #52302  sakal83
#52306

Nem bontottam ki az igazság összes rétegét, tehát itt egy 14nm fürdő falig leverni, van egy több nm2 peron betonból, azt feltörni, snittet elszállítani, utána különböző beugrók (wc-zuhanyzó-fürdő) kialakítása ytongból (vagy inkább ugye osb-ből belül szigetelve, mert ytongot szakaszosan lehet rakni és várni kell vele). Egy különálló wc+mosókonyha hasonlóan falig leverni. Utána az újra csöveni, minden vizes helységet a plafonig újra kövezni meg fürdőt+wc-t szaniterezni.
Csak a beépített anyagár kb 2m és láttam a tervet, szép, de nem luxus. Qrva sok, de ennyi, igazából a 2 saját szagelszívós geberit wc-t mondanám luxusnak, mást különösebben semmit. Fürdőszoba bútor jól néz, kád okés (nem masszázs), a lap igényesebb egy egészen kicsit, több komponensű, díszcsíkkal, de ismétlem inkább középáras.
Csak a snitt elszállítás lenne 200e felett, mint veszélyes hulladék. Ekkora területről kijönne a becslés szerint 4 konténer.
Ennyi, én is qrvára sokallom, de ott a lista, anyag ennyibe került és a munkabér kicsit übereli az anyagárat, ez mondjuk az újhullám. Régebben nagyjából egálban voltak, úgy lehetett számolni, most már érdemesebb az anyagárnál magasabb munkabérrel kalkulálni.
Ez mondjuk egy brigád, csapat volt, de próbáltak összeszedni mestereket, én is ajánlgattam, akit én ismertem, de az egymásra épülő munkák miatt nem lehetett öszehozni, mert mondjuk lerakják a csöveket és a köműves meg a burkoló 1-1 hónap múlva érnének rá, utána a víz-gáz szerelő ki tudja, talán ő is 1 hónap múlva, festő meg nem is tudott időpontot adni, csak majd jövünk amikor tudunk. Ez a legjobb esetben, ha nem csúsznak és ha nem jön közbe valamelyik szakinak egy jobban fizető meló, mert akkor borul az egész.
Olyan nekem is volt, hogy még le is szerződtem, igaz kötbér nélkül egy villanyszerelő gyerekkel és hívom, b.szik felvenni. Elmegyek hozzá és a neje mondja, hogy már több hete németben van, mert sürgős munkára ment, de nem akarta megadni az új mobilszámát én meg hagytam a pcsába.
Aki szakikkal akar mostanság egymásra épülő munkákat elvégeztetni és az egészet össze szinkronizálni, az nagyon nagy fába vágja a fejszéjét. A brigádok meg még ehhez képest is felárral dolgoznak, ez van, ezt kell szeretni.
Tudom, hogy mindig mindenkinek van ismerőse, aki olcsón és jól dolgozik, csak általában éppen nem ér rá :) de egészen komolyan mondva én is próbáltam nekik segíteni, de egyszerűen normál áras szakikat képtelenség összeszinkronizálni.
A felújítások horror összeget elvisznek, nem fognak a szakik szívbajosak lenni és keveset kérni.
Törölt felhasználó 2019. 11. 18. 17:02
Előzmény: #52297  Bandi_ujonc
#52305

"Vajon a hitel teljes futamidejére mindenki annyira biztos a munkahelyében/jövedelmében?"
Aki lakást vesz, az kockázatot is vállal vele. Már bocsánat, de mit is akarsz pontosan, hogy neked alanyi jogon járjon egy kégli vagy hogyan kéne ezt érteni?
Ha félsz a kockázatoktól, akkor kössél biztosítást, azt valamennyit tompít a problémán, de nyilván senki munkája nem abszolút biztos, talán a nyugdíjasok helyzetet biztos. Megkapják amit kell, igaz nekik meg elinflálják.
Egyébként bankostól tudom, hogy nagyon kevesen igénylik a biztosítási törlesztést, még egykeresős családokban sem divat, pedig ott például nagyon kéne.
Magyar virtus, mindenféle biztosítás nélkül élni, lakásra is csak az abszolút minimumot megkötni, nehogy már rajtunk nyerészkedjenek a biztosítók. Külföldi nyaraláskor minek fizetni a napi párszáz forint biztosítást, inkább sört vesznek helyette, mert úgyse lesz baj alapon. Azért szerencsére sokan észnél vannak, de sokan meg nem.
Én nagy összegű hitelt csak törlesztési biztosítással futtattam és futtatok.
Egyébként nem baj, ha sokan tanultak 2008-ból és óvatosak a hitelekkel, csak ugye egy kéglit hogyan akar egy fiatal hitel nélkül megszerezni?
Deliver12 2019. 11. 18. 17:00
Előzmény: #52294  sakal83
#52304
Az nem zavar hogy az albidíjnak és a hiteles lakás kiadásának semmi köze egymáshoz?
Adtál már ki ingatlant más országban mint ahogy élsz? Vagy csak beszélsz itt általánosságban...
Bankok credit score-jánál is, ami igazán előny, az az ha saját lakásban élsz, az csökkenti az életben a kockázatodat úgy általánosságban. Ez egy ingatlan piaci spekuláció, ahonnan a bérlőt akár 2-3 évig nem tudja kitenni senki Ausztriában. A bérleti díj nem fedezi a költségeket még ha mindig ki is van adva. Jelenleg a tranzakció szám is rekord alacsony Ausztriában, szóval még ha üres is nehéz eladni. Plusz ott magasabb költségei vannak tartani egy üres ingatlant mint Mo-n.
Szerintem ő Ausztria specifikus tanácsot kert nem ömlengést az ingatlan jóságáról....
Ha megtartod, kérdező, számolj sok macerával és problémával, és egy nem valami jó befektetéssel. Persze ha nyugdíj alap a cél, annak elmegy, rossz döntés nem lesz, max nem valami jó...
De tudni kell hogy válság nélkül is volt kb. 10 év ingatlan ár stagnálás ott, ~2004ig.
A demográfia meg na.... ami miatt pozitív az egyenleg az nem biztos hogy annyira jó...
sakal83 2019. 11. 18. 16:58
Előzmény: #52302  sakal83
#52303
Bocs de ez lesokkolt. Siman eletfogytiglan egy ilyen ajanlat:) 
sakal83 2019. 11. 18. 16:56
Előzmény: #52299  Törölt felhasználó
#52302
A haverodat nagyon baleknak neztek. Egy 8nmes furdo 10pluszos csempevel es villeroy szaniterekkel is 300kperfoper napert akartak lenyulni:) na errol beszeltem. 1;6mert egy olyan gyonyoru furdot lehet csinalni hogy meg aludni is ott lenne kedved:) ezek nem ia nemet hanem monacoi arak:) ennyiert falakat is lehet epiteni tetovel es alappal a furdohoz. Borzalmasan megy a balekfogas. :) 2 ev mulva a harmadaert(ez is 50pernap) fogja vallalalni sirva:)
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 18. 16:27
Előzmény: #52298  sakal83
#52301
Megkaptam a mailt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek