Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tothjoco
tothjoco kedd, 09:16
Előzmény: #224057  Freszelés
#224060

Én elhiszem!
2002 körül egy éjszaka rosszul lettem Bangkokban!
Bevittek a kórházba, kaptam egy szobát amiben nagyobb tévé volt mint nekem otthon. Dolgozó sarok....  Üveg fal függönnyel, kívülről a középen lévő pultból beláttak az összes szobába. Reggeli előtt hozták az étlapot. Lehetett választani hogy milyen gyümölcslé, leves, stb! Aznap teljes kivizsgálás, ct, stb..Az egyik emeleten volt terasz kis tóval és egy park. Papucs, pizsama alap.
FR73 kedd, 09:07
Előzmény: #224057  Freszelés
#224059
Én ezt elhiszem. De valami fontosabb ok miatt még te is inkább itt élsz most a mindensz@rban.
szieszta kedd, 09:03
Előzmény: #224054  slash
#224058

Azt soha nem tudhatod, hogy ki, honnan veszi a pénzt a dorbézolásra.
Van több ismerősöm, aki itthon szinte éhezik, de ha rászánja magát egy kirándulásra, ott megy  a habzsi-dőzsi ezerrel. A kisnyugdíjas apósom ilyen, ha elmennek velneszelni, mindegy mi mennyibe kerül, mert megérdemli. Itthon meg csak 2 szobát fűtenek.
Nem azt mondom, hogy a német fiatalok mindegyike így van, de a hitelkártya meg a lízing sokszor jobb fényben tünteti fel őket.
Én adtam ki szállást turistáknak, voltak németek is. Mikor meghúzták a csodás autójukat, akkor tudtam meg, hogy kölcsönzős, otthon csak egy pici bevásárló autójuk van.
Freszelés kedd, 08:59
Előzmény: #224051  FR73
#224057
off
Csak a közszolgáltatások nem mindegy hogy mellette milyenek.
Rendben: kelljen életem végéig bérelnem, de lesz a gyerekemnek tanár az iskolában? (Olyan nyelvet fog beszélni, ami ér is valamit?) Tisztességes bérbeadói/bérlői kultúra van az országban? Bejutok a háziorvoshoz/kezelésre/stb? Nem éltem huzamosabb ideig túl sok országban, de Zürichről tudok mélyebben nyilatkozni: az oviba' 3 gyerekre jut egy nevelő/kísérő/akármi.
Az orvosozás tudjátok hogy megy? "Háziorvos": "Nem teljesen értem miről beszél XY Úr. Miért hívna Ön bárkit és intézkedne maga? Legkésőbb a holnapi nap kapni fog egy postai levelet, benne a szakorvos pontos nevével, címével. Lesz a levélben egy színes térkép a környékről hogy hol tud parkolni, ha tömegközelekedik akkor hogy hogy tud eljutni. Lesz ott telefonszám is, amit kérjük hívjon legalább 24 órával korábban ha le szeretné mondani, ellenkező esetben 80CHF büntetés lesz. Ha egyéb tudnivaló is van (pl nem javasolt hogy egymaga jöjjön kocsival, mert a vizsgálat után bódult lehet/akármi), akkor arra is felhívjuk a figyelmét. A megjelölt helyen és megjelölt pillanatban kinyílt az egyik ajtó és a fehér köpenyes doki a nevemen szólított. Mosolyogva váltott németre/angolra amikor csak kellett. Válaszolt minden kérdésre, végig türelmes és empatikus volt velem a "migránssal".
És az egyik kezelés tudjátok hogy ért véget? Volt egy 15 perces altatásos akármi, megpihent a páciens a kórházi ágyon. Ébredés után érdeklődött az ápoló, hogy teát vagy kávét hozhat-e. A kávénál további részleteket szeretett volna tudni: kapucsínó, tej, cukor, édesítő... "és elég akkor elindulnia ha úgy érzi hogy jól van."
Na ez az "állami" egészségügy ott. Ott nem volt problémám a járulékok fizetésével. Azzal se, hogy béreltem csak egy lakást.
Van másodkézből információm a teljesen fizetős/privát egészségügyről is, de nem írom le mert kényszeres hazudozónak és nagyotmondónak könyvel el a moderátor és kitilt hogy ilyen nincs! :D
FR73 kedd, 08:59
Előzmény: #224054  slash
#224056
Talán mégsem a mindössze 2500-3000 EUR (egy párnak 5000-6000 EUR) keresettel jött nekik össze az új Audi és a napi 100 EUR csak kajára. Lehet, azok a vendégek többet keresnek, vagy otthon apuci megtolja nekik a keretet. Ha csak a vacsi 100 EUR, akkor a szállás lesz ott 200 EUR is, plusz ez meg az további napi 50 EUR, meg lejutni oda és vissza az is megvan önmagában úgy 200-300 EUR, attól függően, hogy honnan startoltak. És az még nem is a csúcs. Ha belegondolsz, a matek nem jön ki rá.
Toszkánában a szomszéd apartmanban egy osztrákból érkezett magyar család volt, nem kirívó autóval, és a keret max egy hét volt nekik, elég szolídan költekezve. Na ezt elhiszem, de nem a mindennapi 100 EUR lazán a vacsira.
terelemel kedd, 08:45
Előzmény: #224046  slash
#224055
2013, etele ut, kelenfold, XI ker, 48m2,  vilagos konyhas, felujitott 2 szobas panel, 4. em, 9M volt
slash kedd, 08:40
Előzmény: #224051  FR73
#224054
Én ezt elhiszem. Ott se könnyű a lakáshoz jutás de ott 2e euros fizu van. Mindenhol. 
itt ülök a parton a német fiatalok között akik 2500-3e euro között keresnek (plussz 13, 14 havi) és látom a vatta új audikat amivel jöttek és naponta 200 eurot vernek el a parton. Keményen beülnek az étterembe ahol 100 euro alatt nem jössz ki. Hol vagyok én ehhez? Kurvára sehol. Nekem 100 euro "nagy pénz" 
Nálam Pesten se fizetésemelés se semmi csak anyázás a bótban az árakon.  tudom én vagyok a béna de akkor is. 
tothjoco
tothjoco kedd, 08:38
Előzmény: #224050  szieszta
#224053

Mindent a kereslet kínálat határoz meg!
Mivel egyre többen vagyunk a Földön és egyre nagyobb a helyigényünk. Vannak jó és rossz helyek, van ami kiürül, és van ahol nő a népsűrűség! A világ termelékenysége pedig folyamatosan nő! A történelem is azt mutatja hogy a terület (telek, föld, azaz ingatlan) egyre inkább felértékelődik.
Szerintem ez akkor változhat meg jelentősen ha talál az emberiség egy olyan bolygót ahol az adott időben jobb lesz élni mint a Földön. Persze rövid távon lehetnek ingatlan válságok amiket a gazdaságpolitika okoz.
Belátható időn belül nem VALÓSZÍNŰ hogy New York kiürül, az ingatlanok értéküket veszítik...
Itthoni példa ha  a Balaton kiszárad akkor itt mindenki bukik. Lehetséges.
szieszta kedd, 08:37
Előzmény: #224051  FR73
#224052

Nekem jóbarátom élt 12 évig Londonban, de 1 másodpercre sem fordult meg a fejében, hogy tudna venni egy ottani ingatlant. Nagyon kuporgatós fajta, de élni ott is kell. Kis városunkban tudtak venni egy lakást, aztán egy családi házat is, de annyit nem tudtak ott sem összegyűjteni, hogy 50 évesen nyugdíjasként élhessenek.
Ha megnézem, hogy ők hol tartanak a korosztályukhoz és velük hasonlóakhoz képest, nem látok különbséget. Talán csak  a nyelvtudás az irigyelhető.
FR73 kedd, 08:24
Előzmény: #224046  slash
#224051
Aki ma Pesten 1000 eur alatt keres, az ha kimegy nyugatra, nem fog 3000 eur felett keresni (ott valószínűleg az alapfeltétel nyelvtudás sincs meg). Félretesz talán max 1000 eur/hó, ha spórol.
Ha saját ingatlant akar, idakinn úgy 150 (de inkább 200) ezer eur, idehaza úgy 80-90 ezer eur a belépő szint (nagyváros hasonlítva nagyvárossal).
Sok-sok év kinti munka, mire akár ottani, akár itteni fővárosi önerő összejön. Átlag alatti ketesettel nulláról indulva nagyvárosi ingatlan mission impossible akár idehaza, akár kinn. Lehet, hogy jobban jár, ha idehaza olcsóbb vidékre megy, olcsóbb lakásár, előtte olcsóbb bérlet, és 1000 eur alatt van ott is munka.
szieszta kedd, 08:05
Előzmény: #224049  slash
#224050

Nagyon nehéz eldönteni, hogy mi a jobb befektetés. Az tény, hogy az ingatlannal gond van és bizony a mostani áraknál a bérbeadás sem hoz gyors megtérülést.
2008 előtt is jól elszaladtak az árak és senki nem gondolta volna, hogy ezután viszont ilyen ralli kezdődik. Ahogy most sem lehet tudni, mi lesz később.
Az biztos, hogy már nagyon sokan várják a recessziót, egyrészt olcsón szeretnének venni, másrészt az eddigi tapasztalatok alapján akkora mindenben a lufi, hogy kellene egy igazi megtisztulás.
A központi bankok eszeveszett válságkezelése oda vezetett, hogy mindennek az ára az egekbe szökött. Eddig nem mertek leállni, mert amint lassítottak, máris haldokolni kezdett a piac. A végtelenségig ezt nem lehet csinálni, mert akkor gyakorlatilag  a kapitalizmus alapjait bombázzák szét, a versenyt, a haladást és főleg a motivációt.
Miért is fejlesztene a cég, mindent beleadva, ha azt látja, ugyanúgy meg lehet élni  a támogatásokból is?
A könnyű idők az eltunyulás fele vezetnek, a nehéz évek meg előtérbe hozzák az akarást.
slash kedd, 07:39
Előzmény: #224047  sosehalunkmeg
#224049
Minket pesti lakástulaj boomereket a saját ingatlanunk tart fogva amit harmad negyedáron vettünk anno. Nekünk már mindegy.. de a fiatalok menjenek .  
gorgeri kedd, 07:20
Előzmény: #224046  slash
#224048
A Pmap jelentos resze legkesobb juniusban fizeti ki a nagy kamatot, de a java tavasz vegeig meglesz. Attol meg tovabbra se trivialis, hogy tomegevel vennek majd ki az emberek lakast venni. Valamennyien biztos fogjak, szerintem a donto tobbseg egyaltalan nem fog hozzanyulni. De az ev elejen mar tisztabban lehet majd latni, kiderulhet, hogy mekkora az idei inflacio, meg milyen mas papirok lesznek eppen kaphatok.
sosehalunkmeg kedd, 07:00
Előzmény: #224046  slash
#224047
Az utolsó mondatoddal egyetértek. Kaptál egy + érte. :-)
slash kedd, 06:48
Előzmény: #224045  sosehalunkmeg
#224046
Nem öt év hanem 10 év alatt dobtak a panelek árai 3-4 szeres szorzót. Nem mindegy. Öt éve már aranykor volt. A 10-15 millás panel most max 40-50et ér. 65ért senki nem vesz panelt. Aki igen, meg is érdemli. 
A Pmap nem fog jövöre megnyílni tömegesen senki nem veszi ki a 15-17%os kamatot. Bolond vóna. 
  BP árai majdnem világvárosi 2-3euro/nm a használt szar egy szar környéken. hagyjálmá.. nem negyed ár. 
Ide csak az üldözött pénzes arab, ukrán, orosz, sárga stb jön venni nagy pénzért azért az nem tömeges..
Nem lesz nagy emelkedés nincs hova.  nettó 800-max 1000 eurós bérek vannak még Pesten is ami lóf. a mai világban. A fiatal meg akinek nincs lakása Pesten húzzon el. Nincs értelme.  
sosehalunkmeg kedd, 06:18
Előzmény: #224043  ncseed!
#224045
Ki gondolta korábban h a 15 milliós panyelka 5 év alatt 65 misit fog érni? A pmap forró pénzek szvsz nagyrészt ingatlanba mennek át (ha kiengedik a csapon a tőkét), meg persze senki nem beszél a német/kínai stb. külföldiekről, akik még ma is - az otthoni árakhoz képest- negyed áron vásárolnak fel minden ingatlant MO-on. Szóval, az én tippem az, hogy az ingatlan árak tovább fognak emelkedni. Nem is kicsit.
Pistike12 kedd, 06:16
Előzmény: #224042  Nudli
#224044
Sajat celra venni celszeru. Fokent ha hitel kell hozza. 
ncseed!
ncseed! hétfő, 23:52
Előzmény: #224042  Nudli
#224043
Ezért nem veszünk MOST lakást befektetésre... no de korábban, amikor sok-sok éven át amikor kórusban hallgattuk az "áresés lesz" mantrát?
Nudli
Nudli hétfő, 22:23
Előzmény: #224031  Pistike12
#224042
Adózol, fel kell újítani a kiadott lakást nem 100%  a kihasznaltsag es almaid otthona is pont annyival dragul mint a te lakasod. 40millioslakas 200ezres kiadása 100% adoelkerulessel is csak 6%,kamat, a fix 7% allampapir likvid, legális es többet hoz 
Nudli
Nudli hétfő, 22:15
Előzmény: #224037  bronz
#224041
Szerencsére ők ennél pallerozottabb elmék. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek