Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 05. 30. 21:21
Előzmény: #222219  Freszelés
#222220
Hallgatok még számvizsgálós dolgokról ötleteket ha már egyet sem kaptam. Sajnos ingyenes dehát a saját érdekedben is teszed, nem? Tessék kiírni a társasházkezelő céget, hogy kerüljük az ilyet a jövőben!
Freszelés 2024. 05. 30. 20:32
Előzmény: #222218  FR73
#222219
Számítok is ilyen felkérésre, ha előhozakodok ezzel a javaslattal. Akarom-e hogy ezt megkérdezzék tőlem? Nem hiszem. Akarom csinálni? Nem. (Ingyen nem, az óradíjamat meg nem tudja kifizetni a társasház)
Van egy ~50 soros táblázat (takarítás, javítás, stb, a sok közül egy tétel a közös képviseleti díj. Általában az előző évi tény és az idei tervet különösebb kérdés nélkül el szoktuk fogadni. A sorokon ő maga sose ment végig, mi se kérdeztünk. Hát idén más lett, mert készültem...
A közös képviseleti díjnál láttam a tavalyi tény és az idei terv között +20%-os emelést. Mielőtt észrevételeztem volna ezt, rákérdeztem hogy emeltünk-e az ő díjazásán az elmúlt időszakban. A válasz egy optimista és határozott 'nem' volt. (Lehet azt hitte, hogy előhozakodok magamtól egy emeléssel?).
Mondom akkor ez most mi? 'Ja hát ez egy emelés'.
Mondtam hogy nekem ez így nem oké, mert én nem fizetnék ennyivel többet. Szerencsére másoknak se volt kedve és így nem kapta meg az emelést. De azért trükknek jó, elbújtatta a sok sor között ezt a tételt és éveken át megszavaztatta a nemtörődöm lakóközösségel. A gyanúm természetesen be is igazolódott. Ez a nem törődöm lakóközösség jutalma. Gyakorlatilag minden évben az elmúlt 5-6 évben 15-20%-kal emelte a díjazását. (éljen a kamatos kamat).
Gyakorlatilag így nézett ki a 'Közös képviseleti díj' sor:
2018-es évi lakógyűlésen a 2017-es évre a 'tény' 100 forint volt ennél a tételnél, 2018-es 'tervnek' is 100 forint.
2019-es évi lakógyűlésen a 2018-es évre a 'tény' 120 forint lett, a 2019-es 'terv' pedig szintén 120.
2020-as évi lakógyűlésen a 2019-es évre a tény 145 forint lett, a 2020-as 'terv' pedig 145.
Ezután változott a módszer és a terv-nél már szépen szerepelt a +X%-os emelés (ha a lakóközösség megszavazza, ő nem fog tiltakozni).
5 év alatt praktikusan megduplázta a tiszteletdíját, miközben gyakorlatilag a házban semmi se készül el. Se pályázat, se karbantartás, se semmi.
Az előző közös képviselő másképp csinálta, nála külön napirendi pont volt az ő díjának az emelése (amit rendre le is szavaztak addig, amíg fel nem mondott a képviselő magától).
Szóval ez triggerelt.
FR73 2024. 05. 30. 20:04
Előzmény: #222217  Freszelés
#222218
Jelentkezz, hogy szeretnél tagja lenni a számvizsgáló bizottságnak, testhez álló feladat lenne neked.
Freszelés 2024. 05. 30. 19:09
#222217
A társasház közös képviselőjével nem vagyok elégedett és elég csúnya gondolatok is befészkelték magukat a fejembe. Van egy online platform is (amiért mi albetétenként fizetünk) és ahova évente 1-2 dokumentum be is kerül (kb csak az évenkénti meghívó, jegyzőkönyv).
Pár héten belül esedékes egy újabb közgyűlés és arra gondoltam hogy a napirendi pontok közé felvetetem azt, hogy _minden_ megkötött szerződés, megbízás, kifizetett számla, bizonylat, blokk, befizetett csekk, stb másolata kerüljön be kötelezőszerűen ebbe a platformba (pdf, telóval készített fotó, stb nekem mindegy). Praktikusan ha az évet lezárjuk és az összes blokkot, bizonylatot, stb-t összeadjuk, akkor fillérre pontosan az kell hogy kijöjjön, amit látuk a visszatekintő összesítőben. Jelenleg csak pár nagy szám egy féloldalas táblázatban és ennyi és olykor megmagyarázhatatlan ugrálások vannak (jellemzően felfelé) az összegekben.
Ha a közös képviselő nem vállalja és felmond az sem gond (sőt).
Van bármi akadálya ennek szerintetek? (Azon kívül, hogy esetleg valamilyen érthetetlen oknál fogva a többség nem szavazza meg)
Köszönettel várom az ötleteket, kommentárokat!
Second Wave 2024. 05. 30. 18:26
Előzmény: #222213  Xis24
#222216
Működhet, csak napi szinten a placcon lévő, tőkeerős és gyorsan döntő ingatlanosokkal, építési vállalkozókkal vagy versenyben., akik kenik-vágják a területre vonatkozó építési szabályokat, védőtávolságokat, stb. Őszintén: nekik nagyobb esélyük van megtalálni a gyöngyöt.
A másik, hogy a régiek sem voltak hülyék, a meglévő felépítmény valahogy többnyire pont a teljes telek ideális pontján van, és csak ritkán úgy, hogy szépen mellérakható legyen egy új épület. Jó eséllyel valami kényszermegoldás lesz a vége egy rakat kompromisszummal (árnyék, tájolás, stb.)
Végül pedig többnyire valamilyen "nyeles telek" megoldás tud létrejönni. Nem ideális sem a régi lakónak, sem az újnak.
De biztos van olyan lehetőség, amire le lehet csapni. Még egy idézet a végére:
"Az ott a földön nem lehet egy százdolláros. Ha az lenne, már rég felvették volna".
:-)
z0li23
z0li23 2024. 05. 30. 17:19
#222215
Most nézem, hogy az OTP meg hamarosan átviszi a húszezret. 
siemens 2024. 05. 30. 16:39
Előzmény: #221170  siemens
#222214
Attila úti árverés.
--
Nézzük mi történt. Tegnap este zárult az árverés. Csak emlékeztetőül - Egyéb helyiség. Nem lakóingatlan, bauxitbetonos épület. 58 nm, 5. emeleti ingatlan, 1,5 szoba.
--
31,9 M Ft-os kikáltási ár mellett 54,8 M Ft-os leütési ár alakult ki.
--
Egyáltalán nem volt befolyásoló tényező (ellenben azzal amit vártam), hogy nem lakás besorolású az ingatlan......... Hhmm.
Xis24 2024. 05. 30. 14:19
Előzmény: #222212  Stg
#222213
Olvasni fogok a témában. köszönöm. Ami miatt most hirtelenjében el is dobtam az ötletet az pedig az, hogy ha én látok valamiben ilyen fantáziát, akkor egy hozzáértőbb miért nem? Miért van a piacon még. Persze adódik, hogy a hozzáértők nagyobb vadra mennek és esetleg marad morzsa. 😃 vagy csak én látom lehetőségnek, hozzánemértőként  egyébként meg igazából csapda 😃
Stg 2024. 05. 30. 13:42
Előzmény: #222210  bakogram
#222212
És még van néhány dolog, pl utcafronti szélesség, közműrákötési korlátok esetleg stb.
Helyi szabályzat
Építésügy
bakogram 2024. 05. 30. 13:14
Előzmény: #222204  Xis24
#222211
Amúgy meg "sima" telekalakítási eljárás, tehát földmérő, vázrajz készítés, telekalakítási engedély, záradékolás, és ingatlannyilvántartási eljárás kombó.
bakogram 2024. 05. 30. 13:13
Előzmény: #222202  Xis24
#222210
Először meg kell nézni mi a legkisebb telekméret és mi a beépíthetőségi korlát. Ennek fényében lehet "levágni" a telekről.
Stg 2024. 05. 30. 12:58
Előzmény: #222208  Stg
#222209
Niért lenne feltétlen baromság?
Egy ilyen teljes folyamat maga az ingatlanfejlesztés.
Stg 2024. 05. 30. 12:56
Előzmény: #222204  Xis24
#222208
Építési szabályzatot elolvasod, ha már valamennyire képben vagy, nem totál zöldeket fogsz kérdezni, bemész az önkorihoz, építésügy, vagy csak a főépítész és leegyezteted pontosan.
Stg 2024. 05. 30. 12:55
Előzmény: #222204  Xis24
#222207
Építési szabályzatot elolvasod, ha már valamennyire képben vagy, nem totál zöldeket fogsz kérdezni, bemész az önkorihoz, építésügy, vagy csak a főépítész és leegyezteted pontosan.
Xis24 2024. 05. 30. 12:25
Előzmény: #222205  Xis24
#222206
De ez tényleg csak elméleti, tuti megharapnám a tervezhetetlenül magas kiadások miatt. Hagyjuk is. 😃
Xis24 2024. 05. 30. 12:16
Előzmény: #222204  Xis24
#222205
Pedig úgy adja magát, hogy ha van egy ház és a fele telket beáldozzuk akkor van tőke a társasházasításhoz, felújításhoz. Marad valamennyi kert, de mivel egy felújított ingatlanról van szó és már lakásokról, így már magasabb a nm ár. Persze ha itt lenne melós nyilván erre is írná, hogy baromság. 😃😃😃
Xis24 2024. 05. 30. 12:03
Előzmény: #222203  Ralct
#222204
igen odág eljutottam, hogy  meg kell kérdezni a területileg illetékes hstóságot. Gondoltam itt már biztos volt aki csinált ilyet, csak azért kérdeztem. Mindenképp körbejárom a témát mielőtt beleélem magam valami olyan fantazmagóriába hogy elsőnek a telket vágom le majd a házat darabolom 😃😃😃
Ralct 2024. 05. 30. 11:59
Előzmény: #222202  Xis24
#222203
Nincs fix szabály hogy előny a nagy telek vagy sem. A helyi építési szabályzat mondja meg mit lehet?
Xis24 2024. 05. 30. 11:47
#222202
Uraim kérek egy kis segítséget. Sok hirdetést nézegetve sokszor felmerül bennem, hogy ha nagy a telek az nagyon szuper, mert majd fogjuk és levágjuk a felét és eladjuk valakinek. Ez a gyakorlatban mennyire járható út, illetve nagyságrendileg milyen költségvonzatok vannak, illetve mennyire bonyolult az adminisztráció?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók