Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2024. 01. 13. 17:26
Előzmény: #214918  Törölt felhasználó
#214920
jut eszembe Melós ha köztünk vagy, szólalj meg 👻 chip in ahogy a hanyatló nyugaton mondják
szieszta 2024. 01. 13. 17:25
Előzmény: #214915  berlini
#214919

Nem is értem, hogy mit gondolnak az emberek. A kiadó lakásokat is meg kellett venni és igenis van benne rizikó. Nekem fél évig nem fizetett a bérlő és mivel szociális eset, nem nagyon tudtam mit tenni vele. Ráadásul én sem vagyok az az ember, aki hajánál fogva rágatnám ki a kétgyerekes családot az utcára.
Hat hónap ígérgetés után elzártam  a vizet, gázt, kikapcsoltam az áramot. Családi háznál meg tudtam tenni.
Megkértem őket, hogy költözzenek el és az összes eddigi tartozásukat elengedem. Ami meglepő volt, hogy 2 hónapig megoldották minden nélkül, aztán újra elkezdtek fizetni, így az egyezségünk alapján visszakapcsoltam mindent. A régi tartozást természetesen nem törlesztik, pedig megígérték, de hát örülök, hogy mostanában fizetnek, ha nem is mindig a teljes összeget.
Kíváncsi lennék, hogyan élték túl a 2 hónapot minden nélkül, hiszen az öblítős WC, a hűtőszekrény, internet, TV sem működött, de még a telefont sem tudták otthon tölteni. Kút van a telken, de még annyi eszük sem volt, hogy beszerezzenek egy kézi szivattyút, így a városi kútról hordták a vizet, 10 literes vegyszeres kannában.
Törölt felhasználó 2024. 01. 13. 17:24
Előzmény: #214913  Ecnedam
#214918
sokmindenbe át lehet számítani. 1.3M ajánlat az 24 év prémium Netflix előfizetés vagy 33 éven keresztül fedezi a fogorvosi féléves fogkőeltávolítási díjat, hősünk is érezhette, hogy 1.3M túlment a józan ész határán az 1M-es profit marzsinnal 🤑, nem tartja a szemét, fülét, kezét a gazdaság ütőerén és csak csodoálkozik mint borjú az új kapura, hogy nem jönnek a hívásak, aztán ha mégis akkor majd jól behozza az elmaradt megbízások díját a "lipsi" beképzelt budapesti főldművesen.
Törölt felhasználó 2024. 01. 13. 17:16
Előzmény: #214914  J0hnnyEnglish
#214917
pontosan, ezért az egyetlen amiben biztos vagyok és közös pont az az, hogy nem lesz azonnali megoldás, hanme elhúzódó. Ez az egyetlen bizonyosságom a többi csak opciók.
berlini
berlini 2024. 01. 13. 16:58
Előzmény: #214914  J0hnnyEnglish
#214916
A probléma nem az ezekkel a várakozásokkal, hogy mindaz amit irtok nem következhet be. (Az ukrán háborút is elkerülhetőnek tartotta a túlnyomó többség és mégsem úgy lett.) 
Ami hiányzik az a súlyozás, annak felbecsülése, hogy mekkora a valószinűsége ezek bekövetkeztének és melyiknek milyen hatása lehet a magyar ingatlanpiacra.
Enélkül, erre alapozva az ingatlanstartégiát valószinűleg katasztrófális lesz az eredmény.
berlini
berlini 2024. 01. 13. 16:48
Előzmény: #214910  kukker
#214915
Jó érzés olvasni, hogy az a pár ember aki itt lakásokat ad ki az diktálja a piacot.
Szinte megrészegit ez a hatalom.
A végén olyan leszek mint orbán.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 01. 13. 16:34
Előzmény: #214905  Törölt felhasználó
#214914
Amennyiben így fel lehetne készülni rá, nagyon fain lenne. Csak ez nem ilyen AB C vagy mi lesz, hanem a sz@rnak egy furcsa keveréke. Emiatt van igazán bizonytalanság!
Ecnedam
Ecnedam 2024. 01. 13. 15:48
#214913
A feleségemnek tavaly meg kellett műteni a szívét, nem a felvágós, a katéteres fajta. 2 órás mutatvány volt, másnap haza is engedték. Magánkórházban 800-900 ezer lett volna ugyanez. Csak összehasonlításképpen a villanyszerelő árajánlatához, furcsa világot élünk.
somogyi 2024. 01. 13. 13:44
Előzmény: #214911  somogyi
#214912
elfelejtettem a lényeget, 40 négyzetméteres lakás......
somogyi 2024. 01. 13. 13:39
Előzmény: #214908  bronz
#214911
Villanyszerelésre kértem árajanlatot, 0 azaz 0 meter kabel a falban, minden csatornaban a falon kivul(ne kerdezzetek az egesz hazban igy van es nem engedik vesni) 20 kapcsolo csere 10 dugo csere ebbol kb 3-3 uj letesites par spot wc be szagelszivo telepitese kb 2 nagyon max 3 napos melo,  1.3 millio ftot mondott a srac ugy hogy allitasa szerint ő nem draga kategoria hanem közepes. Nos megköszöntem hogy nem élnék a lehetőséggel, erre visszair miert ? Sokallom? Mar nem valaszoltam neki, megoldottam 400 plusz anyag költségből szinten profi villanyszerelovel, 230 volt kb az anyag ami azt jelenti hogy leakart akasztani 1 gurigaval 2 max 3 napra. Agyrém. 
kukker 2024. 01. 13. 13:29
Előzmény: #214909  wantuu
#214910

"Egyszerű a megoldás, csak fájdalmas. Levinni az árakat 30%-al, és kiszállna nullásan vagy minimális veszteséggel."
Jó ilyeneket, jó ilyen tanácsokat olvasni - ami egyébként korrektnek hangzik -  egy olyan topikban, ahol a többlakásos tulajoknál sincs olyan, hogy elég lenne az is, ami bőven az átlag feletti keresetet biztosítja.
És ahol a téma az "emelek, emelek, mert a pijac...." rizsa.
:D
wantuu 2024. 01. 13. 13:06
Előzmény: #214903  2345678
#214909
Egyszerű a megoldás, csak fájdalmas. Levinni az árakat 30%-al, és kiszállna nullásan vagy minimális veszteséggel.
bronz 2024. 01. 13. 13:03
Előzmény: #214907  slash
#214908
Így van, elszálltak nagyon.
Remélem, hogy ilyen idióta 3+3 program nem lesz még egyszer, ez gyújtotta be a rakétát. Állítólag lett volna 5+5 formában, csak lóvé nem volt rá.
Inkább lenne újra normális Lakáskassza.
slash 2024. 01. 13. 12:58
Előzmény: #214902  Ishar
#214907

Dőljenek csak. Vissza kell ülni a Porschéból a Suzukiba. Látom nálunk mi megy a tüzépen: 
-háromszor annyiba kerül minden mint 2014ben.  
-reggel fél 8kor üres az udvar. Pár éve itt pakoltak a melósok ilyenkor. Most nagy semmi van, ott áll hegyekben az építőanyag.  Volt hogy az utcán állt  a sor. Vége van. 
HPPapa 2024. 01. 13. 12:57
Előzmény: #214901  2345678
#214906
Kereslet nincs, mégis mindenki áremeléssel kezdi az évet. Nehéz lesz ebből kilábalni. 
Törölt felhasználó 2024. 01. 13. 12:54
#214905
továbbra is tartom a véleményem:
Magyarország lehetséges forgatókönyvei:
"A." Gazdaság hűtése ez rövidtávon csökkenést és hosszútávon stagnálást hozhat ingatlanokra. Eltarthat 10-15 évig. Ehhez acél tököket kellene növeszteni az MNB-nek, hogy felvegye a harcot a politikával. Nincs V alakú visszaállás ez nem covid, itt igazi gazdasági detox kell, lassú visszarendeződés de nem a pánik késztette 3% kamatszintre, hanem fölé.
"B." Török út (tehát erőltetett monetáris lazítás) aminél akár 1200HUF-os EUR is elképzelhető. Nominális ingatlanár emelkedés törvényszerű. Valószínűleg a jelenlegi MNB konjunktúra csere is lesz ebben az esetben, ami egy jó jel lehet az út közepén.EUR/TRY 3 év alatt 6 -> 30-ra ez 5xmi mint EU szélén, ráadásul háború melletti, oroszpárti de tagország ennél kisebb lehet a romlás kb a fele legyen 3x 400->1200tehát 400x1.4x1.4x1.4~1200 https://www.google.com/finance/quote/EUR-TRY?sa=X&ved=2ahUKEwjz-sjytteBAxVHh_0HHTX2ArYQmY0JegQIBxAr&window=5YNAGYON REMÉLEM, hogy nem ez lesz, de a török útban ez 100%osan benne a pakliban egy erős lehetőséggel!(Sőt ez már ügyetlen propagandával vasvillákat jelenthet országszerte, bár abban ügyesek a fiúk szóval valószínűleg nem.)
"C." Újabb 180 fokos fordulat Vityától, teljesítünk minden EU-s előírást, kibújunk Putyin hátsójából, februárban érkezik az EU-s pénz, BÉT felszalad, forint le, fogyasztás és infláció meg megint megugrik... és minden kezdődik előlről :)
----
A fidesznél mindhárom játszik de a B az esélyesebb ("A" lenne a legjobb, "C" kb esélytelen), ezért a legjobb rövidtávon az állampapír aztán a külföldi deviza (amíg engedik a váltást korlátok nélkül). Ha már nem engedik a EUR vagy USD-re váltást, akkor kell okosnak lenni. Ez eltarhhat 15-30 évig és nagyon látványos, azonban garantált az EU szégyenkönyve első helyezetének elnyerése.
----------------------------------------------------------------
Makro trend amit elsősorban az USA, másodsorba az EU diktál (trend irányát tekintve, nyugati országnak ezeket alulteljesíteni lehet, de felül lehetetlen):Talán feszesnek látszik Unemployment Rate 3.8%-nál de ha melléteszed a tisztább képet adó részvételi számot akkor egyből árnyalódik:
https://fred.stlouisfed.org/series/CIVPART
Illetve szintén mért adat, hogy a teljes munkaidős állások szünnek meg folyamatosan nagy mértékben és részmunkaidős állásokban találnak csak új munkahelyeket az emberek:
https://www.zerohedge.com/markets/inside-todays-jobs-report-885000-full-time-jobs-lost-offset-1127-million-part-time-jobs
A Megtakarítások a békasegge alatt:
https://tradingeconomics.com/united-states/personal-savings
Miközben az eladósodottság all-time-high:
https://tradingeconomics.com/united-states/debt-balance-credit-cards
Maginfláció nagyon lassan ereszkedik, ezért alapkamat csökkentés teljesen kizárt:
https://tradingeconomics.com/united-states/core-inflation-rate
És majdnem duplája a csődeljárások száma:
https://www.abi.org/newsroom/bankruptcy-statistics
Amennyiben csak az S&P500 nézzük azzal nem kapunk tiszta képet a gazdaságról. Mint világgazdaságot irányító ezért a makro trendet meghatározó hatalom elsősorban USA-t, másodsorban az EU-t kell néznünk mert nemhogy hatással van ránk hanem mi csak egy piszok vagyunk a szélvédőn, valódi gazdasági teljesítmény nélkül.
----------------------------------------------------------------
2013-2016 Felszállás, Első eladás
2016-2018 Médiafigyelem
2018-2020 Lelkesedés
2020-2022 Kapzsiság és Tévképzet
2023-20XX Tagadás
----
https://szendreiadam.hu/wp-content/uploads/2021/06/c-users-adam-appdata-local-microsoft-windows-inet-1.jpeg
Törölt felhasználó 2024. 01. 13. 12:51
Előzmény: #214902  Ishar
#214904
kicsontozta a profit, a cashflow pedig teljes mértékben befagyott, mint a drogosok. Szürreális, hogy manapság senki nem fogad el semmilyen időtávot befeketetésre és a 5-10 évre hülyének néz mindenki, de sok esetben fél évvel vagy egy éves gondolkodással is, nos a PMÁP feltöréseket 🤡 vizionáló bikák is így vannak akik rohannának panel-t venni, ha lenne pénzük, dehát nincs és a cégvezető sincs másképpen, kicsontozza a profitot, aztán majd úgyis jobb lesz jövőhéten már megy a rakéta! Az év harmadik napjára megvolt már a cikk írva, hogy rakétába kapcsolt az ingatlanpiac 🤡 Ismétlem magam, ez nem covid, ez valódi gazdasági probléma ami van, nem lesz gyors megoldás.
2345678 2024. 01. 13. 12:35
Előzmény: #214902  Ishar
#214903
Van olyan projekt (70 lakás) ami bedőlt itt a környékben, oda is szállítottak. A cég dolgozói is nagyon izgulnak, hogy mit hoz a jövő.
Ishar
Ishar 2024. 01. 13. 12:25
Előzmény: #214901  2345678
#214902
Érdekesek ezek az építőanyag kereskedők: évekig azt sem tudták, hogy hova emeljék az árakat és ezzel a profitot, most meg be akarnak dőlni. Gondolom a többségük elhitte az égig érő fa történetét és a konjunktúrában jött a Porsche meg a kacsalábon forgó palota.
2345678 2024. 01. 13. 12:16
Előzmény: #214898  Törölt felhasználó
#214901
Az építőanyag boltokban mi a helyzet ? Egy vidéki kisváros építőanyag kereskedője  mondta, hogy 800 millió a cég kintlevősége. Ez a hiány 2023-ban jött össze. Most  a cég megmaradásán dolgozik. Forgalom meg alig van.(inkább nincs)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek