Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
subzero444 2023. 09. 26. 07:47
#205540
Lehet nem leszek népszerű, de szerintem nem feltétlen a hugnak van igaza. Ő kölcsönt adott. Az hogy ebből házat vettek, bitcoint, vagy felrakták a pirosra, az ő szemszögéből mindegy. Neki a kölcsön + kamatok jár vissza. Ha pl leégett volna a ház, és a harmadát érné, megelegedne 2millaval? Nem hiszem. Ez kb szerencse volt hogy így alakult.
slash 2023. 09. 26. 05:59
Előzmény: #205538  siemens
#205539
Ismerjük a mondást: "az kap mindent aki az utolsó pohár vízet adja. " 
siemens 2023. 09. 26. 01:00
Előzmény: #205522  hunball
#205538
Pénzben nincs barátság! Mekkora közhely! De mennyire igaz!!!!
--
Sajnos teljesen hétköznapi történet. Valamelyik örökösnek az öröklési érdeke mindig sérül. Nagyon ritkán fordul elő, hogy három testvér ugyanazt szeretné.
--
De a lánya azért lakott ott, hogy segítse (akár anyagilag is), támogassa idős édesanyját. Ezt ne felejtsük el! Ez akár napi 24 órás ellátást is jelenthetett éveken keresztül.......
--
A szülő azonban nem szokta elfelejteni (pl. végrendelet), hogy kinek köszönheti a lakhatását, és ki volt mellette, ki gondoskodott róla idős korára. Tehát ezt a kölcsönt - szerintem - már visszakapta a lány. Ez akár történhetett egy gépkocsi- vagy lakásvásárlás, felújítás, ajándék vagy készpénz, ékszer formájában. Ott élt vele, tehát az ingóságok, nyugdíj felett rendelkezhetett, ami így nem került bele a hagyatéki eljárásba! (de ezt senki nem tudja, csak az elhalálozott és a lánya)
--
Erről gyakran meg szoktak feledkezni..........
Törölt felhasználó 2023. 09. 26. 00:54
Előzmény: #205535  hunball
#205537
amit én ismerek és a te helyzeted is akkor hasonló rá, azt úgy írnám le, hogy családban olyan sok a kimondott és kimondatlan feszültség ami sok évtized alatt felgyülemlik, hogy kibontani egy külső szereplőnek már már kisebb trianoni trauma összefüggésekre kellene mélyedni olyan részletekkel amikre talán már az érintettek sem emlékeznek és ezek csak gyűlnek és gyűlnek. Az pedig, hogy kinek milyen sikeres milye nem hiszem, hogy bármit segít (azon a tág körön mert szűk családban persze számítani szokott), sőt, én akkor láttam összefogást tágabb családban ha valaki tényleg nagy szarba került.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 09. 25. 22:52
Előzmény: #205535  hunball
#205536

Én a saját családomon keresztül egy éltere megtanultam, hogy mit hogyan ne öröklés és osztozkodás terén! Aztán persze azt hiszem kirívó volt, de a tapasztalatok alapján nem. Szóval az ilyen költözzünk a szülők fölé, anyám adott kölcsön egyik gyerekének, vagy fordítva, biztosan felejtős, meg rázom is a fejem amikor ilyet hallok...
Lehet jól csinálni (minden gyereknek, egyidőben, ugyanannyit, vagy tisztázott tulajdoni viszonyok, kivásárlás..stb), a legtöbbször a szülők tehetetlensége miatt mérgesedik el az öröklés, osztozkodás...
hunball 2023. 09. 25. 22:38
Előzmény: #205533  Törölt felhasználó
#205535
Ezek a testvérek már teljesen össze vannak veszve amúgy is. Apám a húgával nem annyira, de ők ketten a bátyjukra nagyon mérgesek, és viszont. Itt már hónapokkal ezelőtt, ezen ügy előtt nagyon eldurvultak a dolgok. Akkora gecizések voltak...  az apám bátyja a temetésre a halotti torra kijelentette, hogy csak annyi főre fizet, ahányat ő meghív. 30 főből fizetett 4-et, a maradék költségen osztozott apám és a húga. Pedig ezek piti összegek. De az örökségnél minden szaron előre csinálta a feszkót. Hosszú.... Most az van, hogy a sírkövet (!) nem hajlandó kifizetni az az ember, mármint a rá eső részt. Apám meg a húga fizették ki. Tehát ez már jó szar így is. 
Nekem külső szemlélőként azért furcsa, mert ezek 60 feletti emberek, apám bátyja talán 70 is megvan már. Mindenkinek befutott gyerekei vannak, a 6 unoka közül 4 gyerekes már, és mindenkinek jó állása, jó kilátásai vannak. Akkor itt pár millión szarozni.... Érthetetlen.
hunball 2023. 09. 25. 22:31
Előzmény: #205530  Stg
#205534
Nem, ez nem lakhatás, ez tiszta befektetés volt. 
----
Amúgy az édesanyámmal beszéltem telefonon ma este, én is azt mondtam elsőre, hogy apám húgának van igaza. Úgy látszik, ez a fórum véleménye is. 
---
Mindegy, én ebbe nem szállok bele, apám majd kiharcol magának, amit akar, amit tud.
Törölt felhasználó 2023. 09. 25. 22:16
Előzmény: #205522  hunball
#205533
egyértelmű, hogy tulajdonrészként tisztességes ezt kezelni. Merő kapzsiság máshogy értelmezni ezt a felállást. Igazi, családi mizéria ez amin az életük hátralévő részükre megsértődhetnek innen-onnan egymásra a felek gyakorlatilag bármit is döntenek 😁 szép az élet főleg ha családi vagyont kell szétosztani én már sajnos tudok közeli rokonaimról akik egy sokkal kisebb értéknél már konkrét verekedésig vitték a megboldogult házában a dolgot, de annyira, hogy még pár csepp vér is volt (az amúgy békés emberek bár az egyik beházasdott asszonynak jó nagy pofája volt mindig is, na onnan indult a hergelés), szóval készülj a legrosszabra, akkor csak jobb lehet😃
ncseed!
ncseed! 2023. 09. 25. 22:14
Előzmény: #205522  hunball
#205532
Érdekes amit írtál, elgondolkodtatott... 
Van egy jogi és egy emberi megközelítés hogyan osztozkodjanak.
Jogilag ha nem tulajdonos lány testvér akkor gyakorlatilag kölcsönt adott az anyjának a házhoz, ekkor kamatos kamattal visszajár neki ahogy apukádék javasolták. Sőt még évekig "ingyen" lakhatott is a házban, míg a testvérek nem.
*****
Emberileg meg.... tök mindegy mert a jog számít. Ahogy kivettem maguktól nem akarnak lemondani jópár millióról a testvérek, szóval marad a jog, legfeljebb meggyőzik hogy foogadja el és ne pereskedjenek családon belül. Maradjon meg a béke, már ha lehet ilyen helyzetben. 
Stg 2023. 09. 25. 22:12
Előzmény: #205530  Stg
#205531
Na, 2-szor is megírtam, azt hittem eltűnt az első..
Stg 2023. 09. 25. 22:11
Előzmény: #205528  csald10
#205530
Persze az is lehet tétel hogy a 6m beszálló után X évig nem volt kiadása lakhatásra 
Stg 2023. 09. 25. 22:08
#205529
Persze az is tétel lehet, hogy a 6m el való beszállás után X évig nem volt kiadása a lakhatásra.
csald10 2023. 09. 25. 21:50
Előzmény: #205522  hunball
#205528
Úgy korrekt ha tulajdonrészként kezelik a 6 miot szerintem. Persze rosszabbul járnak, de fordítsuk meg, ők mennyit kérnének, ha ők adtak volna hozzá pótlólagos tőkét?! Jogilag persze nem így van, de tisztesség is van a világon.
slash 2023. 09. 25. 21:50
Előzmény: #205522  hunball
#205527
Pedig apád húgának igaza van. Legalább a dupláját adják vissza a 6M ftjának illetve arányosan ahogy illk a mai árból. 
Ishar
Ishar 2023. 09. 25. 21:50
Előzmény: #205522  hunball
#205526
Érdekes felállás, de apád húga véletlenül nem húga apád másik két testvérének is?! :) Kívülállóként szerintem az lenne tisztességes, ha apád húga, azaz a te nagynénéd az értéknövekedés szerint kapná vissza a hat milliót, azaz ha jelenleg háromszoros a ház értéke, akkor 18 milliót.
Pistike12 2023. 09. 25. 21:23
Előzmény: #205522  hunball
#205525
Egyszer a válasz ami egy kérdés. 
Ha felezodott volna az ingatlanár akkor 3mot kerne vissza? 
Gondolom nem... 
FR73 2023. 09. 25. 21:22
Előzmény: #205522  hunball
#205524
Nézd a jó oldalát. Kiváló a család génállománya.
Pistike12 2023. 09. 25. 21:21
Előzmény: #205521  Pistike12
#205523
Valamint a zöldek bedobták
"„Dieses Land braucht eine Mieterschutzoffensive für bezahlbares Wohnen. Es heißt jetzt, Fortschritte zu machen bei der Mietrechtsreform, der Verschärfung von Mietpreisbremse und Kappungsgrenze und der Begrenzung von Indexmieten.“
Berleti dij maximalizalas es indexalas röviden. 
hunball 2023. 09. 25. 21:17
#205522
Mondok egy sztorit, mostani, családi, ingatlanos. Az van, hogy a nagymamám meghalt nemrég, és három gyereke örököl, az apám és két testvére. Most ők 60 és 70 éves kor között valahol szétosztva, (nagymamám szép tisztes kort élt meg). Namost a nagymama 2015-ben befektetési céllal vett egy ingatlant, vidéki szép helyen. 26M volt akkor. A vele együtt élő lánya, apám húga, akkoriban beszállt 6M Ft-tal. Namost ez valamifajta családon belüli kölcsön volt, vagy nem tudom jogilag micsoda, papír szerintem úgy nagyon nincs róla. Bár nem én tárgyalok, nem tudom. Mindenesetre apám húga tulajdonrésze nincs abban a lakásban. És akkor kérdés, hogy most hogyan osztozkodjanak. Változatlan árak mellett korrekt lenne most, ha apám húga visszakapna 6M-t, a maradékot meg harmadolják. Na de azóta volt egy bumm, az az ingatlan ma 60-70 M között ér valamennyit, valószínűleg inkább 70-hez közel. Ezért apám húga előállt azzal, hogy legyen a szétosztás úgy, mintha neki tulajdonjoga keletkezett volna a befizetésből, szóval a mai értékből kapjon vissza a százalékok szerint, és akkor a maradékot harmadolják. Na hát ez nem tetszik a két másik testvérnek. De mi az igazságos? Ha van ilyen... Ha apám húga nem ad bele 6M-t, akkor a nagymama nem tudta volna megvenni, vagy szarabbat vesz, nem lett volna akkora értéknövekedés. Amiből most a másik két testvér is részesülhet. Apám ügyvédje azt próbálja most, hogy a ,,levonás'' legyen a befizetés az alapkamattal (nyilván kamatos kamattal) megnövelve. Még így is kisebb érték fog kijönni, mint az értéknövekedés. Hát meglátjuk, ebbe belemegy-e apám húga. Persze ő rontotta el, hogy tulajdonjogot nem kért... Aztán most van pár napjuk, hogy előálljanak egy megegyezéssel (húzódik ez már egy ideje), utána meg nem tudom mi történik, per vagy nem tudom mi. 
Pistike12 2023. 09. 25. 21:13
#205521
Tessek gyorsan epitkezni. Mar nem sokaig lesznek melosok es alacsonyabb arak.
A nemetek lakasprogramot inditottak. Berlakas 45 mrd euroert, kollegiumepitesekk, regi hazak felujitasi programja, adokedvezmenyek epiteskor, energia eloirasok halasztva stb. 
Erre rajon ide egy kis ft gyengülés,  esetleg eus penz vagy ukrajna ujjaepitese, es kb megszunik a lakossagi epitoipar. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek