Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2020. 05. 29. 20:22
Előzmény: #73799  Alexander_Greybeard
#73800
A 21.században egy embörnek aki tud gondulkodni el köllene jutni egy ollan alapszintre hugy a gyereket azt nem vállaljuk hanem akarjuk vagy nem akarjuk vagy nem tudjuk de nem anyagiak által hanem biológiailag.
Alexander_Greybeard 2020. 05. 29. 20:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#73799
Én is ezt látom a környezetemben. A gond az, hogy a döntéshozók nem ezt látják. De ahogy írtam, ez mindegy, ettől még nem segély és a célja az, hogy a munkaképes réteg több gyereket vállaljon.
Törölt felhasználó 2020. 05. 29. 20:12
Törölt hozzászólás
#73798
impudent 2020. 05. 29. 19:56
Előzmény: #73796  Alexander_Greybeard
#73797
Ja.
I give up
Alexander_Greybeard 2020. 05. 29. 19:29
Előzmény: #73794  impudent
#73796
"Pénznyomtatás ha jól csinálják...
Hát nem jól csinálják és nagyun nehéz lenne jól csinálni."
Ezt írtam én is csak több szóban. Akkor mindketten butaságot írtunk? :D
A CSOK pedig nem segély, hanem egy születésszabályozási eszköz. Azért adják, hogy több gyerek legyen. Akkor lenne segély, ha már meglévő gyerek után járna kötelezettség nélkül. Az tökmindegy, hogy valaki egyetért-e vele vagy sem, csak nevezzük nevén.
impudent 2020. 05. 29. 19:23
Előzmény: #73794  impudent
#73795
Néha az az irzésem hugy vannak ollanok akik vagy nem tudnak vagy nem akarnak látni
impudent 2020. 05. 29. 19:18
Előzmény: #73793  Alexander_Greybeard
#73794
A sok locsi fecsibűl 2 orbitalis butaságot ámálnék ki.
Pénznyomtatás ha jól csinálják...
Hát nem jól csinálják és nagyun nehéz lenne jól csinálni.
Kettu nem a szegenyek nemzenek pinzert hanem a jobbmoduak.
A 10 milcsiket csokokat Űk kapják a segély amit a szegény kap kolduspinz.
Alexander_Greybeard 2020. 05. 29. 18:39
Előzmény: #73786  Swixx
#73793
Semmit sem értettél meg abból, amiket írtam.
A tőzsde a cégek jövőbeli értékét próbálja meg kifejezni a jelenben. Hogy politikai tőke adja az értékét, egy új technológia vagy csak sima pletyka, az a lényegen nem változtat. Arról nem tehet a tőzsde, hogy a jelen el van cseszve, emiatt a jövő bizonytalan és nagyon volatilis, minden hír óriásit ránt az árfolyamon ide-oda. Ez ilyenkor természetes. Arról sem tehet, hogy a pénzt mindenki olyan helyen szeretné tartani, ahol 1 év múlva többet ér. Te is ingatlanos fórumon írogatsz, biztos nem véletlenül. Mivel a lazítások miatt a reálkamat mindenhol nulla vagy negatív, az egyetlen hely a tőzsde maradt, az ingatlanba túl magas a belépő. Egyre több pénz, stagnáló kínálat, szóval az árak emelkednek. Az amcsik nemrég kaptak 1200 dollárt alanyi jogon, annak egy jó része részvényben kötött ki.
Neked lehet, hogy szerencsejátéknak tűnik ez az egész de valójában nem az. Adott pl. a Renaissance Technologies nevű hedge fund. A világ legokosabb matematikusai, statisztikusai, adatbányászai és szoftvermérnökei dolgoznak náluk. Az alapítója egy II. világháborús kódfejtő. Napi bő 9 terabyte nyersadatot dolgoznak fel automatikusan, ami alapján automatikusan kereskednek értékpapírokkal és nyersanyagokkal. Az emberi tényező majdnem nulla a döntéshozatalban. A legsikeresebb hedge fund valaha, van olyan alapjuk (Medallion), ami átlagosan évi 70% hozamot hozott 1994-2014 között. Még egyszer: évente ennyit, nem 10 év alatt. Csak az ott dolgozók tudnak befektetni ebbe már sok éve mert így jobban tudják őrizni a titkokat de van nyitott alapjuk is. A tanulság az, hogyha mindent látsz és érted az összefüggéseket, akkor hülyére keresed magad. Ők most is nagyon jó évet csinálnak, 20% feletti hozammal eddig. A szerencsejátékra is igaz, hogyha mindent tudsz előre, akkor kaszálsz, épp ezért van kódolva és limitálva az elérhető információ. Volt egy Hong Kong-ban elő matematikus, aki lóversennyel lett dollármilliárdos. Azt ne mondd, hogy csak szerencséje volt.
https://www.bloomberg.com/news/features/2018-05-03/the-gambler-who-cracked-the-horse-racing-code
Firenzét a generációs gazdagságra hoztam fel példaként. Itt a link, rohadtul tanulságos:
https://qz.com/694340/the-richest-families-in-florence-in-1427-are-still-the-richest-families-in-florence/
Aki gazdag volt, az jó eséllyel gazdag maradt, a népességnövekedés túlnyomó része pedig a szegény réteget növelte.
A pénznyomtatás, ha ügyesen és felelőséggel csinálják, akkor értéket teremt. A lakáshitel is egy nyomtatott pénz. Te is nagyrészt vadonatúj pénzt kaptál, amikor megkaptad a lakáshiteled. A rendszer megteremtette a semmiből, odaadta neked, te pedig a reálértékedet próbáltad vele növelni. CHF miatt nem ment, de van ilyen.
Hogy a GDP növekedés miért kell? Pofonegyszerű. Nem puszira kaptad a hitelt, hanem kamatra. Többet kell visszafizetned, mint amit kaptál. Többet csak akkor tudsz visszafizetni, ha a jövőben több mindened van. A gazdaságnak növekednie kell és nem ez a gond. Az a gond, hogy jelen technológiai helyzetben nincs hova növekednie de ettől az embereknek még dolgozniuk (hitelre vett gépsor a hitellel épített gyárban) és lakniuk kell (lakáshitellel teremtett lakásállomány, akár kiadásra is). Hogy miért hitellel terhelt az eszköz? Mert senkinek sincs annyi pénze, hogy zsebből építsen gyárakat. Legalábbis nem ennyit. Építhetnének kevesebbet is hitel nélkül, de akkor a szegények lázadnának fel először. Lásd a spanyol Nissan gyár bezárásának lehetősége és az azzal járó azonnali gumiégetés. Ahogy mondtam, a pénznyomtatás a rengeteg kisember miatt kell mert ők lázadnának elsőként enélkül. Újra, nem lenézni akarok senkit, én is kisember vagyok, csak én azt is tudom, hogy ez egészen pontosan mit jelent és miért.
A normális vagyonelosztás tök jól hangzik. Számoljunk! A felső 5% (385 millió ember) birtokolja a vagyon 70%-t világszinten (253 billió US dollár összesen, 656 ezer US dollár/fő). A maradék 95% népesség (7350 millió ember) 30% vagyonon (108 billió US dollár, 14 ezer dollár/fő) osztozik. Vagyon az eszközállomány csökkentve a kapcsolódó kötelezettségekkel (ami jórészt hitel). Ha a vagyont teljesen igazságosan és alanyi jogon elosztjuk, akkor mindenki kap 47 ezer US dollárnyi vagyont. Ez azt jelentené, hogy a szegények vagyona triplázódott. De azt is jelenti, hogy még mindig szegények. Ellenben ha ugyanennyi vagyon lenne 770 millió emberre a mai elosztás mellett, akkor a szegények tízszer ilyen gazdagok lennének. Hoppá… A vagyon a Credit Suisse 2019-es publikációjából jön (361 billió USD), a megosztás OECD adat, 7,7 milliárd emberrel számolva.
De a népességre visszatérve. Munkát adni még csak-csak lehet az embereknek azzal, hogy pumpáljuk a pénzt a gazdaságba és biorobotokat alkalmaznak. De ettől boldogok lesznek? Boldogabbak, mint nincstelenként. De lesz igazi jövőképük? Tudnak fejlődni? Lesz életcéljuk? Ha lesz is, van valós esélyük arra, hogy ezt megvalósítsák? Nem. Csalódottak lesznek és idegesek. Már most ott járunk, hogy a mostani 30 éves generáció nehezebbül és rosszabbul él átlagosan, mint az ő szüleik a harmincas éveikben átlagosan. Mi lesz 50 év múlva? A növekedési potenciál elfogyott. A nyomtatott pénz egyre kevesebb reálhozamot termel, ha nem nullát. Emellé generál rengeteg bajt. Más megoldást még nem találtak és ez sem működött sokáig. A Föld adott nagyságú és összetételű. Egyre több ember akarja ugyanazokat a javakat. A javakból több nem lesz (ellenben kevesebb igen), amíg el nem kezdjük kolonizálni az űrt. Az meg még odébb van, ha egyáltalán megéljük. Aki előnnyel indul mert zseni vagy gazdagok a szülei, az nyer. Mindenki más egyre rosszabbul él. Ezt a kínaiak ismerték fel először, jött is az állami születésszabályozás. Két éve hagyták abba mert már elég erős a gazdaságuk, több százmillió embert emeltek fel a szegénységből. Nem mellesleg okoztak maguknak a születésszabályozással egy csomó szociális problémát is.
Ja igen, a szegények pedig életbiztosítás és nyugdíj miatt vállalnak több gyereket. A legtöbb szegény országban nincs szociális háló, sok gyereket kell csinálni, akik így több pénzt hoznak be. Jövedelem/fő alapon nem járnak jobban szigorúan véve, de több pénzt tudnak felosztani egymás között. Nyugaton van egy nagyjából működő háló, van néhány értelmes munka, abból van megtakarítás, szóval a hangsúly azon lesz, hogy 1-2 gyereket neveljenek fel, de azokat jól. Itt a kisebbség csinálja a sok gyereket mert több segély jár. 
OlafGrof 2020. 05. 29. 18:33
#73792
Google street view-val vegig mentem a xiv utcan oda-vissza es nem talaltam ezt a kaput.... Am nem ertem a hirdetoket, hogy aki telket aru,l az minek biz meg ingatlan kozvetitot? Mert meg lakasnal, ha nem laksz benne akkor megertem, mutogassa o, de egy telekre kiirod a cimet a mereteit, adatait, es ha valaki ajanlatot akar tenni, annak vasarlas elott megmutatod. 
OlafGrof 2020. 05. 29. 18:03
Előzmény: #73784  Murdoch
#73791
koszi megyek le csekkolom.
Törölt felhasználó 2020. 05. 29. 17:56
Előzmény: #73789  Murdoch
#73790
A sarkon áll meg a BKV, a gyereked be tud vele menni a suliba. Nem kell Agglofalván  naponta vinned és hoznod a vonathoz, ami félóránként jár.
Murdoch 2020. 05. 29. 17:49
Előzmény: #73785  Lipio89
#73789
Tavaly szembejött ott egy jó ház, épp, hogy lecsúsztam róla. Nincs közel, de szépek az utcák.
impudent 2020. 05. 29. 17:39
Előzmény: #73786  Swixx
#73788
A pénznyomtatás egy tuning.
A vállalkozásukon keresztul mozgosítani termeljetek vegyetek fő ámbereket nyissátuk mög a 10. kisvendéglőt mindenki gyüjjön dajmikoljon mindenki kap pinzt.
Kb.ennyi.
100 egység kinyomtatutt pinzbűl kb. -100 egység érték teremtudik.
A kulonbség betegségként járványként inflációként erkölcsi nihilként csapodik lé.
És itt az ingatlanuknál 3 szoros árakban
Törölt felhasználó 2020. 05. 29. 16:38
Előzmény: #73784  Murdoch
#73787
Jó, telekáron van.
Swixx 2020. 05. 29. 15:45
Előzmény: #73777  Alexander_Greybeard
#73786

Nem tudom, miről beszélsz. Hogy jön ide firenze, túlnépesedés, stb. Régen arra fogadtak az emberek a tőzsdén, hogy XY ÉRTÉKE kisebb vagy nagyobb lesz a jövőben.
Most meg arra fogadnak, hogy az XY részvény a cég valós piaci értékétől/teljesítményétől függetlenül(!) drágább vagy olcsóbb lesz. Ez szerencsejáték. Nem tudom, melyik pénzügyi blogban volt, hogy pl. XY világvég nőtt egy év alatt 2%-ot, a részvény értéke meg 18at. Hihető és reális, ugye? Vagy hogy az usa történelmi munkanélküliség mellett veszik az emberek az elméletileg fogyasztáshoz kapcsolód részvényeket. Csak azért politikai témákat hoztam, mert ott nyilvánvalóbb a helyzet.
De ha szerinted rendben van az, hogy XY cég részvényei úgy ugrálnak 5-10-15%-okat egy hét alatt, hogy igazából semmi nem változott, csak pár cikket lehoztak az újságok, akkor beláthatod te is, hogy ennek semmi köze kézzelfogható (valódi) dologhoz.
-
A pénznyomtatás miatt pedig nem lesz több érték a világban. Ha ennyivel meg lehetne oldani a problémát, akkor már 10csillárod bankjegyekkel szaladgálna mindenki. A gazdagok túlfogyasztása és a tőke mindenekfeletti uralma messze nagyobb probléma, mint a túlnépesedés. A világnak nem magasabb GDP-re, hanem értelmes termékekre és normális vagyonelosztásra lenne szüksége. (Így a népesedési problémák jórésze is eltűnne. A szegények mindig több gyereket akarnak, míg a túlhajszolt nyugatiakban már az önfenntartó életösztönök sem működnek.)
Lipio89 2020. 05. 29. 15:38
Előzmény: #73784  Murdoch
#73785
Ez jo, teleknek alkalmas, a haz meg bontas. Telekmeret is idealis szerintem.  Helyszin is jo, golfpalya kozel, tiszta sznob hely :)
Alexander_Greybeard 2020. 05. 29. 14:45
Előzmény: #73781  Törölt felhasználó
#73783
Az általános igazság olyan dolog, ami nem megkérdőjelezhető. Az lehet kérdés tárgya, ami ráépül.
A pénznyomda arról szól, hogy a kisembernek is legyen annyi pénze, hogy lakjon valahol és minimálisan tudjon fogyasztani. Ha hagynák bedőlni az életképtelen rendszert, mindenki nagyot esne de a gazdagoknak nem fájna annyira. A szegények viszont hirtelen éhen halnak. Ha pedig a szegények (alanyi jogon mindenkivel együtt) közvetlenül a zsebükbe kapják a pénzt a jegybanktól és az államtól, akkor az utódjaikat fogja visszatartani a nagy államadósság és az értéktelen pénz.
Amíg 8 milliárd ember van a bolygón, addig ez lesz. Stagnáló vagy csökkenő eszközállományért (termőföld, ingatlan, részvény, munka, oktatás, eü. ellátás) egyre több ember versenyez, ezért az árak egyre növekednek, szóval előnnyel indulnak a gazdagok. Ezen a mindenféle kormányprogram csak minimálisan tud segíteni.
Ha 100 millió ember lenne összesen a jelenlegi technológia színvonalon, akkor laborban nőne a biokaja, mindenki karbonsemleges luxusvillában lakna, a tesla model s lenne az átlagautó és a bolygó nagy része nemzeti park lenne. Nem azzal van gond, hogy van 200 millió vagyonos ember, akik egyre gazdagabbak (nagyobb tőke abszolút hozama magasabb). Azzal van a gond, hogy van bő 7 milliárd olyan ember, akinek még igazából lehetőséget sem lehet adni normális életre mert az erőforrások végesek.
Aki szidja a pénznyomdát, az nézzen körbe, mi lenne a saját életében, ha a nyomdát leállítanák. Ha sokkal kevesebb a pénz a rendszerben, akkor a reálvagyon hirtelen felértékelődik, cserébe az emberek nem tudnak lakbért fizetni mert megszűnt a munkahelyük. Egy példa a sok közül. Ha a túl nagy különbségekre hivatkozva a gazdagok vagyonát szétosztanák a szegények között, akkor mi lenne? A szegények vagyona hirtelen duplázódna. De a kevés duplája még mindig kevés, szóval nem mentünk sokra.
Az egész hitelezés mizéria abból indult, hogy a kisembernek is legyen egy minimális reálvagyona. A hitelt viszont törleszteni kell. A növekvő lakosság egyre több hitelt vesz fel egyre nagyobb értékben mert az eszközállomány stagnál vagy csökken, az árak emelkednek. Egyre több pénz kell a rendszerbe, hogy mindenkinek jusson, de az élőmunka hozzáadott reálértéke nem nő a lakossággal együtt, szóval még több pénz kell. Aztán még több. Ez az igazi buborék. Nem a gonosz jegybankok fújják, hanem az emberek szaporulata.
Írom mindezt úgy, hogy én a kisemberek közé tartozom, ahogy az összes ősöm is.
Törölt felhasználó 2020. 05. 29. 13:58
Előzmény: #73780  Törölt felhasználó
#73782
Az FB egy nyereséges cég, viszonylag fair értéken.
A Tesla egy olyan cég, ami rengeteg pénzt elégetett már, jövedelemtermelő képessége sosem volt, de legalább jó drága.
Ingatlanoknál is lehet találni példát mindkét típusra, de én a jövedelmet termelő megoldásokban hiszek, az álomkergetést meghagyom a látnokoknak.
Törölt felhasználó 2020. 05. 29. 13:44
Előzmény: #73779  mr_bob
#73781
Nem indultam ki semmiből, csak mint általános igazság/ősi alaptétel erősen megkérdőjelezhető már, amit a kolléga állított.
Persze amúgy főleg, hogy svixx-el értsek egyet a pénznyomda végtelenített üzeme óta.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek