Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 10. 19. 14:20
Előzmény: #2838  pitcairn2
#2840
pfffffű, azt nem tudom :)
biztos a "fűvel-fával" szólásról ugrott be, pont ma panaszkodott egy olyan ismerős, aki ezt a "fűvel-fával megcsal"-szitut közelről ismeri pechjére...
szóval a "fű meg a fa" itt mindenkit jelent :)
sztem amúgy akkor lesz emelkedés, ha már elég sokan elvéreztek (részleteket erről már írtam, hogy kik), akkor egy short-covering és/vagy short squeeze belefér, ami jól felnyomja majd, de nem hiszem, hogy az USD zuhanórepülése bekövetkezne ill. hogy annak bekövetkezte egyáltalán kiváltaná... (egy komolyabb USD-gyengülés mindig benne van a pakliban, épp csak nem az jellemző... inkább a lassú lecsorgás valószínűbb, ill. az EUR-val szemben persze inkább "felcsorgás" :) - mindenesetre a negatív szentiment egyik irányra sem garancia)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 10. 19. 14:11
Előzmény: #2825  Törölt felhasználó
#2839
Valószínű, hogy adózás után (pl. az airbnb ÁFÁ-s, így a bevétel 27%-a megy állambának, bár a költségek 27%-át meg vissza tudja igényelni) már nem akkora fene nagy biznisz az airbnb, főleg mert rengeteg melóval is jár. A másik bajom vele, hogy amikor ügyfélként rákeresek, akkor egy halom olyan találatot hoz fel, ami nem is abban a városban van, amire kerestem :) az utolsók között hozza ugyan az ilyeneket, de akkor is wtf?????????????! :)
Nyilván rohadt nehéz olyan programot írni, ami egy városnév beírása esetén nem egy tőle 50-60 km-re fekvő másikat is felhoz :)
pitcairn2 2015. 10. 19. 14:10
Előzmény: #2837  upgrayeddAKS
#2838
szépen fog fölfelé menni az olaj ha az USD zuhanórepülésbe vált át

különben ki az a "fű meg a fa"?

összességében nagyon negatív szentiment van az olajjal kapcsolatban
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 10. 19. 13:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#2837
OFF

Úgy látom, jó sokáig nem lesz még jó kis profit az olajos pappereimen, mert fűnek-fának beadták, hogy az most olcsó, közben meg a nagyok már rég mást tolnak... :(
Kb. 30%-os kitettséggel vagyok bennük, amit eleve eltúloztam (utólag persze könnyű okosnak lenni, de azért egy szektorszintű cap-et rakhattam volna), de egy ideje azt látom, hogy szinte minden kisspeki ráállt ugyanarra, ez viszont kb. egyet jelenthet: kivéreztetést :(
Aki (velem ellentétben) tőkeáttéttel longolta a szektort, az valószínűleg nagyobbat fog cumizni, mint mi, akik "csak" normál "üzemmódban" vettük. Én speciel arra "tippeltem", hogy elkezdi csökkenteni a kitermelést az OPEC (hiszen a valós készletadatok még mindig elmaradnak a kimutatottól + az amcsiknak érdeke volna a saját készleteiket kitermelni, amíg még van értelme, ami ideig-óráig növelné ugyan a kínálatot, de az OPEC eleve sokszorosát termeli az USÁ-nak, így összességében a nagyobb csökkentés eredőjeként egy kismértékű, pár millió barrel/nap összesített kínálat-csökkenés kijönne) + jöhet a hurrikánszezon is, erre egyik sem jött be. Mivel azonban bármikor bekövetkezhet, a szektor miatt már megint a "spekiből befektetőt csinált" esete forog fenn :)
pitcairn2 2015. 10. 19. 13:21
Előzmény: #2834  exmnbs1
#2836
mesterséges kínálat-korlátozás + mesterséges kereslet-növelés = eszközpiaci buborék

London a prototípusa ennek az emberellenes förtelemnek

The Costs of Smart Growth Revisited: A 40 Year Perspective
link

a 0 százalékos alapkamat című fasság már csak erre szuperponálódott

ocsmány méretű buborékot sikerült fújni Londonban...
xmann 2015. 10. 19. 13:19
Előzmény: #2829  buyandhold
#2835
Az ilyen exhas kijelentésekkel, hogy "szerinted nincs 50% a kihasználtság" nem lehet mit kezdeni, amikor az airbnb pontosan megmondta mennyi: 56%. Ez kb olyan mint ha megmondanám hogy pontosan 173 centi vagyok, de te rávágnád, hogy szerinted nincs az 165 se.

Képzeld, egyébként az én ismeretségi körömben 70% felett van a kihasználtság. Ezt jelenti az átlag, és ezért van az hogy van aki 300 ezret keres van aki 50 ezret.

Továbbá: az airbnb-sek akiket ismerek átalányadózást alkalmazzák jellemzően, eléggé kedvező.

Összefoglalva: ha béna vagy, akkor nem éri meg airbnb-zni, mert nem keresel vele többet mint a sima albérlettel. Ha jó vagy, és van több egységed, akkor igenis érdemes vele foglalkozni, mert sokkal többet hoz mint a sima albérlet.

Magyarul: arra nem jó, hogy munka és erőfeszítés nélkül többletpénzt keress, de ha használod az agyad, és belefeccolsz energiát, akkor jó. Nem varázslat, az élet minden területén így van.

exmnbs1 2015. 10. 19. 13:12
Előzmény: #2832  terelemel
#2834
bebi_csibe 2015. 10. 19. 13:08
Törölt hozzászólás
#2833
terelemel 2015. 10. 19. 12:39
Előzmény: #2810  pitcairn2
#2832
A "con"-hoz en meg hozzatennem a sok-sok bedolt lakashiteleket. Attol hogy ft-ositva lett a chf hitel (piaci aron), nem fogjak tudni, es nem is fizetik sokan valoban.
A kilakoltatas is csak elkezdodik hamarosan...
exmnbs1 2015. 10. 19. 12:27
Előzmény: #2830  signal2
#2831
láttam olyan hirdetést már hónapokkal ezelőtt ahol a kiadáshoz szükséges cuccokkal együtt kínáltak a lakást
signal2
signal2 2015. 10. 19. 11:59
Előzmény: #2829  buyandhold
#2830
Ott a pont! + közös költség.
buyandhold 2015. 10. 19. 11:46
Előzmény: #2827  xmann
#2829
tegyuk fel, hogy helyes a szamitasod: kerdesem, hogy erdemes-e havi 40ezer ft-ert(ennyivel hoz tobbet mint az alberlet kiadas) otthagyni a munkahelyet, es ennek szentelni az idodet?

de a szamitasod sem tokeletes, mert atszamolta, adot levontam: igy jon ki a 160ezer. Ebbol meg a rezsit nem vontad le (egesz evre, mert telen is fizetni kell a tavhot, az intenetet, stb.)

nem utoloso sorban az 50%-os kihasznaltsag sem igaz, de ezt mar kitargyaltuk...
Törölt felhasználó 2015. 10. 19. 09:38
Előzmény: #2826  buyandhold
#2828
"Ismerosok szerint HATALMAS csalodas"

Ezt én már leírtam pár hete.
xmann 2015. 10. 19. 09:09
Előzmény: #2826  buyandhold
#2827
talán egy hozzászólásnál relevánsabb információ, hogy pontosan ott van a kihasználtság értéke: 56% és az átlagos díj: 50 usd.

ez a lényeg, a duma, meg a "csalódás" senkit sem érdekel.

ebből az következik, hogy az átlagos lakáskiadó bevétele 365*0,56*50= 10220 usd, amiből a költségek után olyan 7000 usd marad saccperkábé. Ez havi 160 ezer forint. Ennyit tud átlagban az airbnb hozni. Van persze akinek 300 ezret van akinek meg 50 ezret. De a statisztikai átlag már csak ilyen.
buyandhold 2015. 10. 19. 07:57
Előzmény: #2825  Törölt felhasználó
#2826
olvasd el a hozzaszolasokatis...
"...Ismerosok szerint HATALMAS csalodas az airbnb.Hiaba van jo lakasod jo helyen alig jonnek!..."
Törölt felhasználó 2015. 10. 18. 22:20
#2825
pitcairn2 2015. 10. 18. 20:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#2824
szvsz

még egy komplett közel keleti háború is benn van a pakliban

a 2008 óta tartó USA-EU-Japán ámokfutás előbb utóbb inflációs robbanással fog végződni

leginkább az USÁ-ban

ilyenkor - a történelmi tapasztalak szerint - csinos kis háborúkat szoktak kirobbantani figyelemelterelés gyanánt
bebi_csibe 2015. 10. 18. 20:29
Törölt hozzászólás
#2823
xmann 2015. 10. 18. 19:20
Előzmény: #2821  watson
#2822
ebben a topikban az elmúlt 300 hozzászólásban csak én vagy 3szor idéztem be

görgess le
watson
watson 2015. 10. 18. 18:32
Előzmény: #2808  Törölt felhasználó
#2821
Tudsz erre a vásárlóerő alapon olcóságra vagy drágaságra valami összehasonlítást?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek