Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2015. 10. 04. 12:50
Előzmény: #2542  kardkovacsi
#2580
és mi lesz ha már 1 év múlva megjelenik az infláció? :)
kardkovacsi 2015. 10. 04. 12:39
Előzmény: #2577  buyandhold
#2579
Azért ne feledd itt most alapvetően a budapesti árakról beszélünk. Budapestre meg elég durva migráció van. Mondjuk ha bemegyek a munkahelyemre az emberek fele vidéki aki egyetem után itt maradt. Ez a trend pedig még sokáig fennmarad.
Lehet mucsán nem fognak az ingatlanok árai növekedni, de Budapestre még mindig erős a migráció az ország más részeiből.
" AFA csokkentes. A hasznalt lakasok ara is annyoval esni fog." - elolvastad azt a cikket miért kérik az áfa csökkentést? A használt lakások árai még mindig olyan alacsonyak, hogy nem éri meg újat építeni. Ezért nem is építenek. Ha csökkenne az áfa max az olló záródna. A meglévő régebbi lakások árat ez annyira nem módosítaná. Talán az elmúlt 10-15 évben épültekét.
watson
watson 2015. 10. 04. 10:25
Előzmény: #2577  buyandhold
#2578
ilyen kormányunk van, aki a szíreknek ad munkát (Meredes busz flotta), most meg a kínaiaknak ismét a rossz KingLong tapasztalatok után link

A jó magyar adófizetői pénzből így kell bevándorlókat foglalkoztatni...
buyandhold 2015. 10. 04. 09:06
Előzmény: #2570  Törölt felhasználó
#2577
3 cikket is olvastam mostanaban, ami a lakasarak ellen szol:

1. tobb mint 1 millio 70 ev felett van. Nem emlekszem a pontos szamra, de brutal sok. Sok ures lakas lesz a kovetkezo evekben.

2. A migransok + dizel botrany: munkahelyeket szivnak el Magyarorszagrol, igy meg ennyi penz sem lesz, es igeny sem a lakasokra

3. AFA csokkentes. A hasznalt lakasok ara is annyoval esni fog.
xmann 2015. 10. 04. 08:49
Előzmény: #2574  Törölt felhasználó
#2576
kattingass kettőt, és az adatokat magad is megtalálod. Csak mintának raktam be. De hogy még ennyit se kelljen tenned, becsatolom a vonatkozó KSH adatokat:

link

amit ez nem mutat az az, hogy a hotelek rovására a lakásszállók mekkora teret nyertek
xmann 2015. 10. 04. 08:44
Előzmény: #2569  buyandhold
#2575
Figyu, erről tényleg ne vitatkozzunk. Családi-baráti körben nagyon sokan adnak ki airbnb- n lakást és elég jól látom benne a trendeket. A nyár fullon van mindnkinek, majdnem 100% a kihasználtság, a tavasz és az ősz 40-80% helytől függően, a tél meg pangás kivéve a karácsony-szilveszteri időszakot.

A normálisan berendezett, jó helyen lévő kecók 5-10 ezer eurót hoznak évente nettó. Átalányadózás van ugyanis, amirendkívül egyszerűvé és olcsóvá teszi az adózási részét, minden értelmes ember ezt használja. .

Ismerek 1-2 embert aki ezt főfoglalkozásként űzi, nekik nem 1 egységük van hanem 5-10. Ez már egésznapos feladat, de simán és jól meg lehet belőle élni.

Ez minde nem fontos az viszont igen, hogy bármeddig is vannak kiadvan, akár 1 napra vagy 30 napra egy hónapban, ezek a lakások kivonódtak a piacról, és ez jelentős százaléka a belvárosi lakásoknak. Ez okozza a angy változást, mert hirtelen az effektíve elérhető lakásállomány lecsökkent. Ezt kell felfogni
Törölt felhasználó 2015. 10. 04. 04:54
Előzmény: #2564  xmann
#2574
Report elkeszitojetol sokkal hitelesebb es etikusabb lenne minimum 5 eves reportot kesziteni.
Ilyen erobol en is keszithetnek egy csodaszep 15 oldalas reportot hogy megduplaztam (100%-ot not a befektetsem netto erteken) a befektetesemet 2014-ben.Ja hogy elotte 4 evben felhalmoztam 100% veszteseget.Jaaa hat az nem resze a reportnek.
Törölt felhasználó 2015. 10. 04. 04:45
Előzmény: #2571  Törölt felhasználó
#2573
Barminek az arat a kereslet es a kinalat fogja meghatarozni ez igy is volt es igy is lett.
Na most ha kinalatot novelik (ujabb epitkezesek pl. 8. ker) es mellette csokkeno MO-i lakossag (statisztika szerint nem no a lakossag szama,sooot) akkor konnyu kozeptavu kovetkeztetest levonni arrol hogy a lakas ar trend az folfele vagy levele fog menni.
Ha mindenki kiveszi a penzt a bankbol es ingatlant vesz az nem fog tartos csodat tenni.
Anglia ingatlan arak sem jutottak volna oda ahova jutottak helyi kereslettel.Kell ahhoz komoly kulfuldi tokebearamlas,munkahelyek,stb. .
kardkovacsi 2015. 10. 04. 02:06
Előzmény: #2562  Phylaxa
#2572
"Ahhoz olyan jövedelmek kellenek, amelyek az új lakás vásárlását lehetővé tehetnék." - olyan jövedelmek nem lesznek SOHA mert ahogy felmennek a jövedelmek úgy mennek utána az ingatlanárak is. Ez az ilyen nagyvárosok sajátja, hogy mindenki közel akar lenni a központhoz és szépen lassan kúsznak fel az árak. Elég sok tanulmány van a neten, hogy a nagyvárosok árai az utóbbi évtizedekben eléggé megugrottak (2-3x-ra).
Londonban egy közepes-jobb helyen is fél millió font egy 70 m2-es lakás. Egy jól menő mérnök fizetése 50-60e font bruttó per év (kb. 30% kint az adó). Szerinted ő mikor vehet egy ilyen lakást meg? Hiába vannak "olyan" jövedelmek ha az ingatlanok árai követik azokat.
Itthon egy jól menő mérnök fizetése bruttó 9-12M forint per év (olyan 40% az adó) egy 70m2-es lakás meg olyan 35-40M. Ebből azért gyorsan ki tudod hozni hogy még mindig jobb itthon mérnöknek lenni mint Londonban ingatlan szempontjából.
Ha végigszámolod az átlagfizetésre akkor is hasonló összegeket meg arányokat fogsz kapni.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 23:45
Előzmény: #2566  Törölt felhasználó
#2571
"az új építésűek nagy számban történő megjelenése lehet a várt árcsökkentő, amit persze én egyáltalán nem várok"

Nagyon sok építkezés van a 8 és a 9 kerben, de azért nem jelennek meg új projektként a statisztikában, mert korábban félbehagyott házak folytatásáról van szó. Építési engedélyt nem kérnek rá, hiszen már megkapták induláskor, 5-6 évvel ezelőtt. Konkrétan a 8 kerben van vagy 20 ilyen ház.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 23:39
Előzmény: #2558  xmann
#2570
"Az airbnb valóban nem változást hozott hanem forradalmat a bp-i lakáspiacon"

Az airbnb csak a parasztvakító helyeken működik. Rakpart, Dunára rálátás, hasonló. Ott el tudom képzelni a 80%-os telítettséget, de ilyen adottsággal csak a kínálatban szereplő lakások 5-15%-a rendelkezhet.
buyandhold 2015. 10. 03. 21:53
Előzmény: #2568  xmann
#2569
figyu, nem ertesz hozza, soha nem hasznaltad. Az hogy a naptarban nem elerheto, az nem azt jelenti hogy foglalt, hanem hogy nem elerheto. Valoszinu a tulaj akkor nem er ra. Nekem is ki van huzva az egesz december, de nem azert mert foglalt, hanem mert elutazunk.
Ha a tulaj az okt.23-ai hetvegen lemegy a szulokhoz, akkor nem azert szurke, mert foglalt, hanem mert nem lesz ott.
azert annak orulok, hogy el kezted nezegetni, sajnos a legtobb vitapartner erre sem veszi a faradtsagot.

xmann 2015. 10. 03. 21:46
Előzmény: #2565  buyandhold
#2568
Jó hogy meggyőzted magad, de ettől még nem lesz igazad. Egy normál airbnb az év 150-180 napján ki van adva. Csak a te kedvedért random a 3. oldalára tekertem a budapesti listának, hogy ne a túl népszerűeket nézzem, rögtön szemembe ötlött egy, amire 16 vélemény van, na ez rögtön le van foglalva októberre 21 novemberre meg már most 17 napra.

Szóval az elméleted a vélemények száma és a foglalások között sajnos nem működik. Nézegesd nyugodtan a foglalási naptárokat, keményen tele vannak a kevés véleményű, nem is annyira előresoroltaknál is.
buyandhold 2015. 10. 03. 21:46
Előzmény: #2564  xmann
#2567
Hozzaszolasod alapjan vagy nem olvastad amit irtam, vagy nem fogtad fel. Masoknak azert talan hasznos lehet. Reszemrol ez a tama lezarva, mar leirtam mindent amit tudok. Szerintem airbnb-zel es majd 5 ev mulva kivancsi vagyok a tapasztalataidra.
Bar lehet hogy az a fajta vagy, aki vegsokig magyarazza, hogy a Bitcoin micsoda jo dolog, de venni nem vesz, mert csak.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 21:43
Előzmény: #2562  Phylaxa
#2566
Akkor ezt megbeszéltük.
Egyébként aki kivár mint talán Te is, az új építésűek nagy számban történő megjelenése lehet a várt árcsökkentő, amit persze én egyáltalán nem várok. Nekem jók ezek az őrült árak és a még őrültebb vevők!
Ha valaki említi még a majd újra bajba kerülő hitelesek piaci árakat csökkentő, ár alatti lakásait azoknak:
-ezek a lakások igazából nem is kerülnek ki a piacra, befektetők veszik meg jóval ár alatt akiknek nem baj ha tehermentesen csak 1-2 év múlva lesz a birtokukba
-és ha éppen nincs moratórium, van kvóta meg csődvédelem meg még majd amit kitalálnak.
buyandhold 2015. 10. 03. 21:37
Előzmény: #2563  buyandhold
#2565
megneztem a 171 velemenyes naptarat, hat idenre szinte vegig elerheto a lakas. Tehat nem nagyon lesz mar bevetele az iden, de gyanitom jovo nyarig sem...

megneztem pl., akinek 11 velemenye van, az 2012 juniusaban csatlakozott, tehat 3 eve alatt 11 vendege volt. Pedig 4000ft-ert adja ki a lakast. O 3 ev alatt kemeny 44ezer ft-ot keresett. minusz a rezsi, mosas, takaritas, ado, stb...

en meggyoztem magamat, hogy igazam van, ha teged nem, az nem az en hibam...
xmann 2015. 10. 03. 21:30
Előzmény: #2563  buyandhold
#2564
az hogy te a balatonnál 6 hétre kiadod az alsó szintet az airbnb-n pont semmit sem ér, mert nem érted milyen folyamatok zajlanak nem csak bp-en hanem egy csomó nagyvárosban. a belvárosokat elfoglaljáka turisták akik kiszorítják a helyieket, mivel ők laknak a belvárosban, akár airbnb-ben akár hotelben vagy hostelben. ebbe kubizzál bele:

az hogy te a balatonnál 6 hétre kiadod az alsó szintet az airbnb-n pont semmit sem ér, mert nem érted milyen folyamatok zajlanak nem csak bp-en hanem egy csomó nagyvárosban. a belvárosokat elfoglaljáka turisták akik kiszorítják a helyieket, mivel ők laknak a belvárosban, akár airbnb-ben akár hotelben vagy hostelben. ebbe kubizzál bele:

link

csak egy év alatt 2013-ról 14 re 18,8%-kal nőtt a külföldről érkezők hazai költése. na ez az a boom amit te nem látsz és emiatt nem is értesz.
buyandhold 2015. 10. 03. 21:14
Előzmény: #2558  xmann
#2563
Nem akarok ezen sokat vitazni, mert 5 eve csinalom ezt, eleg sok tapasztalatom van, nem tudom neked mennyi, de gyanitom semennyi.

Az airbnb nem forradalom, csak egy ujabb hirdetesi felulet. Amit a cikkirok irnak, az marhasag, azt sem tudjak mi fan terem. Anno a couchsurfinges cikkeken is jot mosolyogtam, sajnos azok irjak a cikkeket, akik soha nem hasznaltak.

Hidd el elotte is volt rovid tavu lakaskiadas. Elotte pl. a homelidays volt, detto ugyanez, de te errol nem is hallottal, mert arrol nem irtak cikket, en viszont ott is fent voltam. Ugy eltunt, mint a kamfor. Az airbnb is lentebb fog csengeni.

Mint lentebb reszleteztem, nem igazan mukodik a dolog, csak ha nem dolgozol mellette. Ez egy allas, ami nem 8 ora, hanem 24 ora.

Meg az hogy valaki mit hirdet az egy dolog. Arrol nincs statisztika, hogy valojaban mennyit is adnak ki. Azaz hogy van, csak nem tudsz rola. De en tudok, mert benne vagyok a rendzserben:

rakerestem a Budapesti airbnb-s lakasokra. A nagy reszenel kb. 10 veleny van irva. Na ez komolytalan. Az airbnb-n az emberek 99%-a ir velemenyt, mert ez az alapja a rendszernek. Es elvarom, hogy rolam is irjanak, mert attol biznak meg bennem a potencilis berlok. Akinek 10 velenye van, az 10-szer adta ki a lakast, osszesen kb. 20 ejszakara.
Vegignezetem par oldalt a talalati listaban, egy hirdeto volt, akinek 171 velemenye volt, na az egy igazi airbnb-s. Bar meg az is ugye kb. 300 ejszakat adott ki, amibol nem lesz gazdag. De nyugodj meg, hogy o hirdet a szallas.hu es a booking.com oldalakon is, azert van csak ennyi referenciaja. De akinek 7 velemyene van, azt ne tekintsuk mar airbnb-snek.
Persze hihtesz a cikkironak, aki szt sem tudja mit ir, vagy nekem, aki csinalja evek ota...

Phylaxa 2015. 10. 03. 21:13
Előzmény: #2561  Törölt felhasználó
#2562
Korrekt. Vehetik és addig emelik, amíg kiesek a körből.

A lakhatást ezzel nem tudják nyilván megoldani. Ahhoz olyan jövedelmek kellenek, amelyek az új lakás vásárlását lehetővé tehetnék. De befektetésnek nyilván jó, mert vannak, főleg diákok, akik összeállnak és kifizetik.

Lakni egyre kijjebb nyilván, ahogy hajtják fel az árakat azok a bérlők, akik ki is tudják fizetni.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 20:45
Előzmény: #2560  Phylaxa
#2561
Tehát havi 100 ezerért is maradnál a 20 ezer forintos emelés ellenére.
(amúgy megjegyzem, hogy a 100ezer már szinte olcsónak számít, de maradjunk ennél)
Vagyis Te is a bérlők táborát erősíted, így 7 %-os (ugysem adózik) hozamhoz juttatva a tulajdonost. Tudom-tudom lelakják meg extra költségek de ezek jelenleg nem érdekelnek mert az új tulajok sem nézik ezt csak a banki 1%-hoz hasonlítanak.
Így a befektetők továbbra is vásárolhatják a 17 millióra emelkedett lakásokat hiszen nem csak Te vagy egyedül azzal, hogy ennyiért nem vásáról.
Lakni meg kell valahol!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek