Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Phylaxa 2015. 10. 03. 20:05
Előzmény: #2552  Törölt felhasználó
#2560
Egyértelműen maradok 100-ért. Aztán, ha elérik a kritikus pontot, akkor kijjebb költözök.
kardkovacsi 2015. 10. 03. 19:52
Előzmény: #2556  gyula1971
#2559
Én telkekről tudok mondani. Elég sokat nézelődtünk az utóbbi években telek után. Ott picit késett az emelkedés de tavaly év végén idén ott is megindult. Tavaly májusban vettünk Ürömön egy telket. 23.3-ra tartotta a tulaj a telket amit az asszonykám sikeresen lealkudott 21-re. Mostanság nézegettem a telkeket és olyan 26-28-ra tartják a hasonló telkeket. Ha lehet is belőlük alkudni még akkor is egy 10%-os emelkedés volt. Inkább azt látom, hogy sokkal kevesebb a hirdetett telek, mert azon nyomban lenyúlják az építő/kivitelező cégek és megy rá az ikerház.
xmann 2015. 10. 03. 19:23
Előzmény: #2544  buyandhold
#2558
"
osszegezve: rengeteget olvasni, hogy az airbnb felforgatja a piacot. Ezen jot mosolygok. Elotte is ugyanilyen volt a piac. Semmi valtozast nem hozott... "

Én meg nagyon jót mosolygok azon aki ezt gondolja. 5 éve gyakorlatilag nem volt rövidtávú magánlakáskiadás BP-en, most 5000+ ilyen lakás van. Főleg a belvárosban. Ez azt jelenti, hogy a belváros saccperkábé 50000-es lakásállományának 10%-át kivonták a forgalomból. Ez olyan lakáshiányt generált a belvárosba, hogy felrobbantak tőle az árak. Aki pedig innen kiszorult az kintebb keresett lakást és ott nyomta fel az árakat.

Az airbnb valóban nem változást hozott hanem forradalmat a bp-i lakáspiacon.

gyula1971
gyula1971 2015. 10. 03. 17:20
Előzmény: #2536  pitcairn2
#2557
Az MNB-közölte, kicsit késhet a kamatemelés az alacsony inflációs környezet miatt. 2017.-3.- negyedévében kezdhetik emelni.
gyula1971
gyula1971 2015. 10. 03. 17:06
Előzmény: #2545  Törölt felhasználó
#2556
Érdekes amit írsz komolyan! Ez csak az adott kerületben lévő lakásokra igaz, esetleg agglomerizációban a családi házakról mi a tapasztalatod?
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 16:59
Előzmény: #2554  Phylaxa
#2555
és a kérdésre a válasz? mert ez édes kevés:)
vásárolsz vagy bérelsz?
lakni kell valahol...
Phylaxa 2015. 10. 03. 16:48
Előzmény: #2553  Phylaxa
#2554
hajtják...
Phylaxa 2015. 10. 03. 16:46
Előzmény: #2552  Törölt felhasználó
#2553
Minden annyit ér amennyit a piac ad érte. Ez így korrekt.

Az én megállapításom az, hogy én biztosan nem adnék annyit érte, mert szerintem nem ér annyit.

Nincs ellentmondás, nem akarom leverni az árakat. Egyszerűen megjegyeztem a véleményemet. Felőlem húzhatják a bérleti díjakat 200K-ra is, akkor sem adnék 10 millánál többet egy 48m2-es panelért.

Ha arra gondolsz, hogy de ki tudnám adni jó pénzért, akkor nyilván nem azért venném, hogy kiadjam. Tehát arról beszéltem, hogy benne lakjak. A többség lakni szeretne valahol.De érthető, hogy a betétek helyet keresnek maguknak és nem épül semmi, mert nincs vásárlóerő az újra, viszont betéti kamatok sincsenek, hát hatják ami van.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 16:27
Előzmény: #2547  Phylaxa
#2552
"Az biztos, hogy nem ér az a lakás 18 millát. De már a 14 milla is sok volt érte."

Én úgy tudtam hogy annyi nem sok érte amennyit megadnak!
Márpedig megadták fél éve és most is.

De mivel válaszod túl egyszerűnek találom, kérdeznék!

Szóval van 17miliiód és lakni szeretnél belbudán, belpesten.
Az egy szobás belvárosi bérleményedben megint emelnék, 80 ezerről 100 ezerre (persze plusz rezsi). 3 éve még 55 ezerrel kezdtél. És semmi luxus se akkor se most a lakásban. Maradsz 100 ért vagy vásárolsz?
Mert ha vásárolsz rossz hírem van!
vagy veszel panelt 17 nél a XI-ben, igaz 2 szobát már kaphatsz de még költened is kell rá( egyébként pl. Gazdagréten nem is kapsz ennyiért) vagy garzon a belvárosban 17 környékén és még azt is újíthatod!
Először kérlek csekkold az árakat aztán várom válaszod.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 15:49
Előzmény: #2549  buyandhold
#2551
A balatoni vendégkör egészen más, mint a pesti oldalra érkező típus. Ez utóbbiak "szórakozni" jönnek, az olcsó pia miatt, és a legnagyobb baj, hogy fiatalok, ezért életkoruknál fogva még nem alkeszek (csak lesznek). Teljesen behülyülnek 2-3 deci töménytől, és a hülyülés/tombolás a lakásban is folytatódik.
Amikor a 8 kerben járok, és hosszú időre le kell parkolnom, akkor inkább a cigány oldalon hagyom a kocsit, messze elkerülöm a Baross utcától délre fekvő részeket (Corvin). Nem is egyszer fordult elő, hogy egyszerre volt lehányva, összeköpködve, itallal leöntve a kocsim. A rettenet oldalon elő nem fordul ilyen.
buyandhold 2015. 10. 03. 15:40
Előzmény: #2549  buyandhold
#2550
nem mellesleg az airbnb-zes kegyetlenul faraszto. Meg 1 lakassal is, ugy hogy itt helyben lakunk, es itthon vagyunk mind a ketten. Tavasszal mar varom , hogy jojjenek a vendegek, de azert nyar vegen, mar baromira varom, hogy ujra nyugi legyen. Mint irtam szeretem csinalni, de ez egy nagyon porgos eletmod, es gyorsan belefarad az ember...

sokan ugy jelentkeznek, hogy 1-kor jon az uzenet, hogy 3-kor jonnenek... de van aki este 6kor irja hogy jonne... ha nem vagy net kozelben, nem is tutdsz valaszolni neki...

sajnos az atlag eltoltott ejszaka 2 es 3 kozott van valahol. Tehat majd minden nap van uj vendeg... Nagyon kevesen jonne 4-5 napra... es emiatt vannak sajnos lukak is, nem lehet mindeg telthaz... minden honapban van 5 nap, amikor ures a haz...tehat havi 25 napnal tobbel nem erdemes szamoni...
buyandhold 2015. 10. 03. 15:29
Előzmény: #2548  Törölt felhasználó
#2549
meg fontos, hogy az airbnb nem sima lakaskiadas. elvarjak, hogy foglalkozzal veluk... ez meg embertipus kerdese... ha nem ilyen vagy, akkor jonnek a negativ referenciak, es a berlok elkerulnek...
en szoktam veluk palinkazni, orakat beszelgetni, grillezni, kirandulni, aki vonattal jon, az ele kimegyekek az allomasra, stb.
nekem ez nem teher, szivesen csinalom, van is sok pozitiv referenciam. Azt mondom hogy az ingatlan masodlagos. Nem egy csucskategorias az ingatlan, de mindeni jol erzi magat, es pozitiv visszajelzeseket adnak...kapok ajandekba bort, sort, stb. gyakran hoznak a hazajukbol ilyen ajandekokat...
mas mint az alberleti kiadas...
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 15:22
Előzmény: #2544  buyandhold
#2548
"5 eve csinalom ezt, az a tapasztalatom, hogy az airbnb ugyannyit hoz mint a hosszu tavu kiadas."

Ott a pont!
Nem véletlenül van sok eladó újépítésű lakás szépen berendezve. Messziről látszik a berendezésen, hogy airbnb-ztek a tulajok, de nem hozta a várt hozamot. A kívülálló ember úgy gondolkodik, hogy a saját lakásához hasonló lakásokat napi 12 ezer ft-ért kínálják, ezt beszorozzák 30-cal = 360 ezer havonta. A frászokat annyi.

"4. Dolgozni nem tudsz mellette..."

Ez is fontos szempont, meg még az is, hogy a tulaj handy man legyen, mindenhez értsen, legalább egy kicsit. Persze ez csak több, egymáshoz közel eső lakásnál ésszerű.

Phylaxa 2015. 10. 03. 15:19
Előzmény: #2545  Törölt felhasználó
#2547
Az biztos, hogy nem ér az a lakás 18 millát. De már a 14 milla is sok volt érte.

Abban van igazad, hogy valaki megvette 14 milláért. Ettől a lakás messze nem ér annyit. Szerintem.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 15:12
Előzmény: #2526  mpagnes
#2546
"én azt sem tudom elképzelni, hogy valaki 3-4 millióval többet fizet a lakásért 1 év után csak azért, mert annyiért hirdetik"

Többet kell fizetnie, ha mindenki emel 3-4 milliót. Vagy másra költi a pénzét. Itt az a kérdés, hogy mindenki emel-e 3 millát vagy vannak, akik csak kettőt emelnek. Ez utóbbiak hamarabb el tudják adni. Azonos paraméterű lakásoknál, persze.
Törölt felhasználó 2015. 10. 03. 15:08
Előzmény: #2526  mpagnes
#2545
"én azt sem tudom elképzelni, hogy valaki 3-4 millióval többet fizet a lakásért 1 év után csak azért, mert annyiért hirdetik....ez túl egyszerű lenne, meg aztán minek venné meg?"

Az biztos, hogy nem vagy túl aktív szereplő ezen a piacon, de még csak komoly szemlélődő sem.
2015 február 48 nm-es 2 szobás erkélyes panel, teljesen felújítandó a XI Királya (panelben) bikás parknál.
13.8M irányár 5 nap alatt 13 érdeklődő, mindenki fanyalog (főleg hiteles fiatalok), hogy ezek a lakások fél éve 10 millió környékén voltak ennyit nem ér!
És akkor jön a 14-ik vasárnap délben és veri az asztalt, hogy alku nélkül megveszi most nekem átadva 500 ezret.
Mondom nem lehet, a tulajt csak holnap tudom hívni. Akkor 14 millió. Mondom akkor sem. Hétfőn kp megvette 14M-ért.
Na az lakás most 17-18 milliót ér.
Tehát 1 éve 10M, fél éve 13, most 17-18M!
Ennyi.

buyandhold 2015. 10. 03. 15:07
Előzmény: #2539  Törölt felhasználó
#2544
veletlenul eppen fent vagyok az airbnb-n mar jo par eve, a kezdetektol... Pesten kiadok egy lakast alberletbe, hosszu tavra, itt a Balatonnal, meg az also szintet a nyaraloknak reszben airbnb-n.
5 eve csinalom ezt, az a tapasztalatom, hogy az airbnb ugyannyit hoz mint a hosszu tavu kiadas.
Ugynis airbnb-n konzisztensen 60 napig lehet kiadni: ennyi a turistaszezon a Balcsinal. Pesten lehet kicsit tobb, de az emberek nyaron mennek szabadsagra, azon kivul minimalis a berles Pesten is...

1-2 lakassal amugy sem eri meg airbnb-ni. Ugynanis azt munka mellett nem lehet csinalni:

1. napi szinten kell takaritani, agynemut mosni, vendeget varni. Van aki azt mondja 1-kor jon, vegul 5 ora lesz belole, mert kesett a repulo, hatarzar, defekt, stb. Mi itthon vagyunk, de van aki hajnal 3-kor erkezik. Neki nyitva hagyom a kaput, de ezt Pesten nem lehet megcsinalni.

2. 2-nel tobb lakasnal mar takatiro kell, mosatni, vasaltatni. Takaritot sem egyszeru am szerezni, foleg, ha delben elmegy a vendeg, es 1kor jo a masik. Pont akkor jojjon oda a takarito 1 orara. Ilyen takarito nincs.

3. A penzt paypal-ra kapod. Ha nem legalis, akkor nem tudod kivenni a penzt. Ha legalis, akkor az ado miatt leesik a hozam. Egy alberletnel ennel konnyebb sunnyogni.
Ez egy komoly problema, mert ha nem legalis, egyszeruen nem fersz a penzedhez.

4. Dolgozni nem tudsz mellette, tehat se nyugdijad, semmid nem lesz, mert egesz nap keszen kell allni. Ha a 2 lakasod nem egymas mellett van, amik meg a sajat lakasod mellett is kell hogy legyenek, egyszeruen keptelenseg kezelni.

5. en a balatoni helyet nem csak az airbnb-n hiredetem, hanem a booking.com-on es a szallas.hu-n is. Csak az airbnb-n nem lenne nyaron telthazam, mind a 3 hiretes kell hozza. Amugy az airbnb elott is ugyanannyi foglalasom volt, mint most, tehat az airbnb nem forradalmasitott semmit, egy ujabb felulet, ahol hirdetni lehet...

osszegezve: rengeteget olvasni, hogy az airbnb felforgatja a piacot. Ezen jot mosolygok. Elotte is ugyanilyen volt a piac. Semmi valtozast nem hozott...
buyandhold 2015. 10. 03. 14:46
Előzmény: #2528  mpagnes
#2543
"ennyi pénzből teljesen más dolgokat kellene csinálni és nem aprópénzért bérbeadással foglalkozni...ennyi pénzt 1-2 millás vállalkozások is hoznak"

...na meselj, nagyon kivancsiva tettel :) otletek?
kardkovacsi 2015. 10. 03. 13:37
Előzmény: #2536  pitcairn2
#2542
Gyakorlatilag az összes hitel már az MNB kamatához van kötve, ott az NHP ami bukó ha emelkedik a kamat és még lehetne sorolni.
Az MNB szépen belavírozta magát egy lehetetlen helyzetbe. Érdekes lesz 2-3 év múlva ha megjelenik az infláció mit fognak csinálni.
link
Aki hitelt vesz fel annak most lehet a fix 10 vagy 15 éves a nyerő. Ha megjön az infláció a hosszabb kötvények tuti felmennek és akkor a hitel maga akár pluszos is lehet :)
elemes
elemes 2015. 10. 03. 13:32
Előzmény: #2527  watson
#2541
Pitcairn-nel nem érdemes erről vitázni, olyan, mint móricka, mindenről a pina jut eszébe. Vagyis izé, a bürokrácia.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek